Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Alternative nemotorizate la bicicleta si vehicule electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De ce am utilizat cuvantul "bicicleta" in titlul topicului?
Deoarece bicicleta clasica este cel mai popular vehicul neelectric sau nealimentat de combustibili, utilizat pentru deplasari urbane sau off-road ocazionale, naveta, sport, distractie etc. Probabil ca majoritatea dintre noi detinem deja cel putin o bicicleta, asa ca, in mod inevitabil, vom compara orice vehicul mai mult sau mai putin similar cu bicicleta, raportandu-ne la calitatile ei (usurinta invatarii, efortul redus in vederea deplasarii, viteza ridicata, multitudinea situatiilor in care poate fi utilizat etc.).
Totusi, pe langa bicicleta sau in loc de bicicleta (pentru cei carora bicicleta li se pare prea mainstream sau nu au conditii ca sa poata utiliza o bicicleta) multi oameni utilizeaza (si) alte tipuri de vehicule sau, pur si simplu, isi doresc sa incerce (si) altceva.

In ultimii ani, anumite tipuri de vehicule electrice au inceput sa castige rapid popularitate si le intalnim tot mai des in multe situatii in care altcandva vedeam doar biciclete (nemotorizate), skateboard-uri (neelectrice), role etc. De aici si prezenta vehiculelor electrice in titlul topicului, alaturi de bicicleta (clasica). In acest moment s-ar putea spune ca skateboard-ul, rolele, trotinetele (clasice), tricicletele etc. sunt mai curand alternative la vehiculele electrice decat invers.

Tinand cont de cele expuse mai sus sper sa se inteleaga ca acest topic nu este pentru promovarea bicicletei sau a vehiculelor motorizate (biciclete cu motor/ biciclete electrice, trotinete electrice etc.), dar desigur ca le putem utiliza in comparatii.
Un topic dedicat vehiculelor electrice am deschis aici: https://forum.softpe...-electrica-etc/

Dintre vehiculele mentionate mai sus, trotinetele (clasice), rolele, skateboard-ul (clasic) sau derivate ale lor precum Longboard-ul, PennyBoard-ul etc. fac obiectul acestui topic si putem dezbate despre ele in baza unor criterii de comparatie de tipul celor mentionate mai sus (unde am vorbit despre biciclete): cat de rapid se invata/ cum se invata, cat sunt de comode, ce viteza maxima putem obtine, unde le putem folosi, cand le putem folosi, cine le poate folosi/ unde le gasim/ unde le putem incerca, daca are rost sa le folosim si de ce/ cat sunt de scumpe s.a.m.d.
Despre trotineta (clasica) am initiat separat o dezbatere: https://forum.softpe...8764-trotinete/

Insa topicul de fata nu se adreseaza doar vehiculelor mai raspandite sau cu o traditie indelungata, cat mai ales celor mai putin cunoscute si pe care sa le facem cunoscute prin acest topic. Dintre acestea, un vehicul cu o traditie indelungata, dar foarte rar intalnit pe la noi este monociclul clasic. In prezent il intalnim prin munti, in skatepark-uri, in sali de sport, practicat atat individual cat si in sporturi de echipa, in competitii de diverse tipuri, ba chiar pe strada. De asemenea, daca verificam zilnic pe YouTube ce se mai publica vom observa ca nu exista zile in care sa nu se posteze (relativ mult) despre "unicycle" (monociclul clasic), ba chiar mai mult decat despre monociclul electric.
Monociclului clasic i-am dedicat deja un topic: https://forum.softpe...m-monociclisti/

In afara de tricicleta, monociclu, trotineta, skateboard, role etc., cateva exemple de vehicule despre care propun sa dezbatem la acest topic sunt urmatoarele:
- Trikke (un vehicul foarte popular, mai ales, in USA si care exista atat in varianta neelectrica, cat si in varianta electrica, in ultima varianta fiind adoptat inclusiv de catre politie in loc de Segway);
- Halfbike (un fel de triciclu foarte interesant, inventat de catre bulgari, dar care a devenit mai popular in tarile aflate la distante mai mari fata de Bulgaria, cu mentiunea ca exista mai multe vehicule sub aceasta denumire si necorelate cu el);
- Gauswheel (nu este nici trotineta, nici monociclu, nici ultimate wheel, nici altceva cunoscut - a fost inventat de doi unguri petru a putea fi invatat schiatul, inclusiv vara - este un vehicul dedicat strict celor care doresc sa faca mai multa miscare si sa se distreze in acelasi timp);
- Penny-farthing (un presupus stramos al monociclului si bicicletei si care a fost reinventat in zilele noastre - personal nu-l vad decat ca pe un vehicul pentru distractie; mi-as dori sa se poata inchiria prin parcuri).

Despre cateva dintre vehiculele enumerate am postat videoclipuri la topicul (strict cu materiale video) dedicat "rotilor" aflate in "ipostaze mai putin obisnuite" (am postat despre copii foarte mici sau chiar pisica pe skateboard, batrani pe trotinete sau pe skateboard, o femeie carandu-si cumparaturile calare pe un monociclu clasic, caderi cu penny farthing, dansatori pe hoverboard, balet pe bicicleta, swing bike etc.): https://forum.softpe...utin-obisnuite/

Si sunt multe alte vehicule de acest gen, despre care am citit si am uitat sau despre care nu am auzit niciodata. Probabil ca si voi sunteti in aceeasi situatie, mai ales ca traim probabil in singura tara din lume in care nu poti cumpara monocicluri si accesorii din marile magazine (pentru monocicluri montane sau monocicluri pentru deplasari urbane cu roti de 36" sau protectii pentru sea trebuie sa mergi in tarile vecine sau sa le comanzi online din alte tari, deoarece la noi nu le gasesti nici macar la cel mai obscur magazin). Trikke-uri nu se gasesc decat pe OLX (extrem de rar). A fost in oferta unui partener eMag doar o varianta electrica dedicata copiilor si la un pret umflat. Gaushweel exista in oferta unui singur magazin de la noi si au doar varianta pentru copii mici. Pentru Halfbike a fost importata la noi o singura bucata  - cea de marime medie (pentru persoane scunde) si in cea mai stridenta culoare, la un pret mai ridicat decat la vecini. Este destul de greu sa obtii direct din Romania asa ceva (eventual doar ca precomanda, cu bani platiti in avans si termen de livrare necunoscut - de regula promit ca in 7 zile satisfac comanda dar ajunge dupa mai mult de 10 zile, daca ajunge).

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Posted Image
n-am inteles ! ... ce vrei "exact" ?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
N-ai citit titlul?

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Digix, on 11 martie 2018 - 12:23, said:

N-ai citit titlul?

Daca citesti titlul si ai rabdare sa parcurgi ce am scris in primul post, atunci este imposibil sa nu te prinzi.

De exemplu, as vrea sa aflu daca a incercat cineva un Halfbike:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R3NeRXzYmHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce informatii am gasit si mi-au atras atentia despre Halfbike?
Exista in doua variante.
Prima varianta este cea prezentata in acest articol: https://www.ciclism....roti-si-pedale/
A doua varianta este singura comercializata in prezent prin magazinul producatorului: https://halfbikes.com/shop/halfbike
Marimile si componenta vehiculului sunt descrise aici: https://halfbikes.com/sizes
Are roti pneumatice dintre care cea mare se umfla la 5 bar/ 70psi iar cele mici (din spate) la 3.5 bar/ 50psi (in oferte am observat ca, de regula, nu se mentioneaza faptul ca toate rotile sunt pneumatice si ce presiuni sunt recomandate, insa utilizatorii de trotinete cu roti pneumatice cunosc importanta acestor detalii; nu am resuit sa gasesc si modelul cauciucurilor). In pagina de suport se noteaza ca sunt standard (de 20", respectiv 8"): https://halfbikes.com/support
Cum in Romania este foarte sa gasesti componente si accesorii, cauciucurile si camerele ar putea constitui o problema.
Review-uri am gasit aici: https://halfbikes.com/reviews
Fiind un proiect Kickstarter, detaliile pot fi consultate aici: https://www.kickstar...427/halfbike-ii
Distribuitor oficial la noi pare a fi BTM: https://www.btq.ro/v...halfbike-2.html
Dar Pegas pare sa aiba o oferta mai buna: https://bicicletapeg...o/halfbike-mint

Ma tenteaza o astfel de "jucarie" pentru a face miscare si, de ce nu, chiar pentru deplasari prin oras pe distante mai scurte, fiind un dispozitiv portabil si dotat cu roti pneumatice si suspensii. Insa pare greu de invatat, deoarece este un vehicul diferit de altele cu care ne-am obisnuit si necesita coordonarea miscarilor picioarelor cu micarea bratelor si dezvoltarea echilibrului. Pana cand se formeaza reflexele necesare exista riscuri de accidentare, iar efortul depus pare destul de ridicat, mai ales in primele zile. Dar cine a reusit sa continue sa il foloseasca a ajuns sa-l aprecieze tot mai mult, ba chiar sa-l considere un vehicul care va castiga popularitate in viitor.

Daca exista cineva pe acest forum care a testat un Halfbike as dori sa aflu pareri.
De asemenea, ma intereseaza orice alternativa la bicicleta sau la vehicule electrice. Vine primavara, este cazul sa mai dam jos din grasimea acumulata in timpul iernii, dorim sa cumparam ceva care sa incapa in portbagajul autoturismului s.a.m.d. Sper ca nu sunt singurul interesat de aceste lucruri...

Edited by _-_, 11 March 2018 - 12:58.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
mersul pe jos?

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eventual mersul "pe jos", cu roti...
Cand mergi cu un kick scooter (scuter impins cu piciorul aka trotineta), skateboard etc., mergi partial pe jos.

Besides, mersul pe jos e prea mainstream...

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Referitor la Halfbike:
- permite si efectuarea unor trick-uri; exemplu in al doilea videoclip din acest post: https://forum.softpe...8#entry22539245
- este cool; exemplu in primul clip de la postul din acest link: https://forum.softpe...8#entry22531480
- in unele videoclipuri am observat ca poate fi propulsat si prin impingere ca o trotineta sau ca obliga la coborarea unui picior in cazul dezechilibrarilor survenite mai ales in etapa de invatare, deci implica un pic si mersul pe jos Posted Image
Autorul videoclipului de mai sus sustine ca ar putea fi condus si prin mentinerea pedalelor nemiscate si balansarea corpului/ ghidonului stanga-dreapta (ca la un trikke/ ca la unele variante de carving scooters sau cum se observa la unii skateri care propulseaza placa prin impingeri spre lateral).

Pentru unii pare usor de invatat. De exemplu, in comentariul de la urmatorul videoclip, persoana care l-a publicat noteaza:
"Am obtinut acest Halfbike cu doua saptamani in urma. Este foarte placut de folosit oriunde. Are o marime adecvata pentru a se potrivi in portbagajul autoturismului, alaturi de monociclul meu montan. Am fost capabil sa merg pe el de la prima incercare. Daca va asezati corpul aproape de ghidon, veti avea un echilibru mai bun. Practic sarituri ['English bunny hop'  si 'American bunny hop' in text, dar nu stiu exact ce intelege prin sintagmele respective] cu acest mic individ".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hkzv4pgS-z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 11 March 2018 - 13:49.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mie mi se pare cam periculoasa " jumatedebicla " , o frana mai brusca si esti in cap . Plus ca eficienta cam lasa de dorit , mult efort pt nimic . Inventii si inventii insa unele parca is facute de unii in bataie de joc . E parerea mea .

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Acum ca se vorbeste de 25.000 de vouchere de 500ron pt biciclete si vehicule asimilate (inclusiv electrice) firmele care vand asa ceva au o mare sansa dupa parerea mea, si noi toti sa vedem mai multe pe strada.

Eu astept inca voucherul de vreo 6 luni, sa vedem... daca a dat atatea vouchere poate se fac si ceva drumuri pt ele, si cresterea va fi exponentiala?

Acum sint totusi prea rare si mai ales variantele mai exotice mentionate de tine, dar e interesant de vazut ce se va intampla dupa ce se distribuie voucherele alea.

#10
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Mare inventie, tricicleta fara sa. Au muncit mult s-o inventeze. Lipsa seii si dimensiunile mici, relative la un om adult, o face foarte obositoare.

#11
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Parerea mea
Bicicleta la care dai din pedale este adevarata bicicleta, resutl niste porcari

La fel si bicicleta electrica o porcarie, dai din pedale dar mai are si motor, i-a nene scuter si gata.
De ce iti iei electrica? sa mergi repede dar fara efort, te lauzi ca ai facut 100km dar de fapt ai motor, rahat pe bat


Si trotinetele electrice mi se par ok.

In rest numai umpluturi de luat bani.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 cspot, on 11 martie 2018 - 14:42, said:

Iti dai seama ca pe individu asta l-a facut cineva moderator? Ca sa faca topicuri kilometrice despre biciclete...
Si care-i problema ta? Oricine ar putea sa deschida un astfel de subiect, nu doar un moderator sau super-moderator.
Sincer, prefer sa vad mai degraba 100 de astfel de subiecte zilnic, decat sa vad unul singur deschis de Dorel666 sau altii asemenea lui.


 _-_, on 11 martie 2018 - 13:26, said:

Eventual mersul "pe jos", cu roti...
Cand mergi cu un kick scooter (scuter impins cu piciorul aka trotineta), skateboard etc., mergi partial pe jos.
Besides, mersul pe jos e prea mainstream...
Asa-i, de asta mi-am luat anul trecut trotineta.
Cred ca incepand de maine o scot pe 'troti' de la naftalina, fiindca nu mai am rabdare. M-am saturat de mers pe jos sau cu autobuzul prin oras.

Edited by Hider141, 11 March 2018 - 16:16.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
Micro Pedalflow.  eu folosesc așa ceva.văd că nu merge linkul este o trotinetă cu pedale de la micro

Edited by EMPP, 11 March 2018 - 17:26.


#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 _-_, on 11 martie 2018 - 12:30, said:

Daca citesti titlul si ai rabdare sa parcurgi ce am scris in primul post, atunci este imposibil sa nu te prinzi.....
mi-am construit propriul generator eolian, sunt off-grid din 2008, sunt in faza de a-mi construi propriul autoturism electric, deci "stiu" ce insemna energia ! ...
vrei sa te deplasezi "gratis" ?... vrei sa reinventezi bicicleta ? ...
zau, nu prea inteleg ce vrei ! ...
imi este usor sa caut pe Google si sa-ti dau un raspuns "in doru lelii" ! ...Posted Image
de aceea cred ca vrei mai mult decat o "cautare colectiva" pe net !

Edited by realduc, 11 March 2018 - 17:55.


#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 realduc, on 11 martie 2018 - 17:52, said:

vrei sa te deplasezi "gratis" ?... vrei sa reinventezi bicicleta ? ...
zau, nu prea inteleg ce vrei ! ...

Nu cred ca am afirmat nimic legat de deplasarea gratis si nici despre reinventarea bicicletei de catre mine.
In loc de a face presupuneri fara legatura cu tema topicului, mai bine ai face efortul de a citi ce am postat.

 realduc, on 11 martie 2018 - 17:52, said:

imi este usor sa caut pe Google si sa-ti dau un raspuns "in doru lelii" ! ...
de aceea cred ca vrei mai mult decat o "cautare colectiva" pe net !

Eu nu am cerut sa caute cineva pe Google pentru mine si evident ca nu doresc nici sa ofere cineva raspunsuri "in doru lelii". Dar ma intreb ce doresti tu, de fapt...

 EMPP, on 11 martie 2018 - 17:16, said:

Micro Pedalflow.  eu folosesc așa ceva.văd că nu merge linkul este o trotinetă cu pedale de la micro

Stiu despre Micro Pedalflow. Eram si eu tentat de asa ceva, dar ma atrage mai mult Halfbike.

 omuspan, on 11 martie 2018 - 15:02, said:

Mare inventie, tricicleta fara sa. Au muncit mult s-o inventeze. Lipsa seii si dimensiunile mici, relative la un om adult, o face foarte obositoare.

Nu este o simpla tricicleta. In primul rand se poate inclina pe o parte sau alta si se poate inainta folosind miscari similare celor de la un carving scooter. Acele arcuri laterale de la rotile din spate au si rolul de a readuce ghidonul in pozitia verticala. Iar virajele nu se iau prin rotirea ghidonului, ci prin inclinarea vehiculului. Ghidonul este fix. Are la baza alta "filosofie" decat tricicleta. Este realmente un vehicul de tip nou care presupune o invatare cu totul noua.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DMAjoa1cEek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h2yBiSIqRUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 zzhunt, on 11 martie 2018 - 15:55, said:

Parerea mea
Bicicleta la care dai din pedale este adevarata bicicleta, resutl niste porcari

[...]

Si trotinetele electrice mi se par ok.

Parerea ta (desi nu stiu exact ce intelegi prin "bicicleta", respectiv prin "bicicleta la care NU dai din pedale")...
Eu, din pacate, cel mai putin folosesc bicicleta. Desi este pliabila si m-a costat o gramada de bani (un Dahon Vitesse cu 8 viteze), ocupa mult spatiu, iar cand incerc sa o scot din casa, mereu daram cate ceva, imi murdaresc imbracamintea si transpir pana cand ajung sa ma pot urca pe ea. Iar dupa ce folosesc bicicleta si ajung obosit acasa, numai sa car de ea nu mai am chef. Cu masina este foarte dificil sa o transport. Daca plec de acasa direct pe bicicleta, cam oriunde as lasa-o trebuie sa ii port de grija, deoarece nu pot sa o iau cu mine peste tot. Noi nu avem piste suficiente ca in occident, sa circuli cu bicicleta pe drumuri publice este un mare risc, iar daca circuli pe trotuar risti sa primesti amenda.
Tinand cont de toate acestea, bicicletele ar putea fi considerate porcarii, chiar daca nu sunt.

Sunt ok si trotinetele clasice. O trotineta buna de tip "kick scooter" ai impresia ca merge singura. In orice caz, efortul depus in vederea deplasarii este minim. In plus, are un mare avantaj. Este mai putin voluminoasa si foarte usoara, ca sa nu mai zic ca nu ai nevoie sa ii incarci bateria, deoarece nu are.
Insa ambele tipuri de trotinete sunt ok (neavand sa nu iti deformezi sau sifonezi pantalonii si nu ii tocesti in fund.).
Eu am atat trotinete clasice cat si o trotineta electrica (E-Twow Master). Cea electrica este aproape imposibil de utilizat ca pe o trotineta obisnuita. Din cauza motorului are o rezistenta la rulare enorma si trebuie sa o impingi continuu.

Edited by _-_, 11 March 2018 - 19:49.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In scurta lista de vehicule enumerate mai sus (selectate dintr-o gama larga de vehicule dintre care majoritatea sunt cvasi-inutile sau pur si simplu prea ciudate) mentionasem inainte de Haflbike una dintre cele mai populare alternative la bicicleta si anume Trikke-ul: https://en.wikipedia.org/wiki/Trikke

Trikke-ul a fost inventat de un inginer brazilian, Gildo Beleski, este produs in prezent in Statele Unite ale Americii si are deja o istorie. Pe Internet gasiti foarte multe detalii despre Trikke, despre tipurile de Trikke si chiar filmulete. Deci nu mai are rost sa le mentionez si eu.

Postez mai jos un videoclip in care se poate observa inventatorul Trikke-ului:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cfOEHniCjiU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un carving scooter mai putin cunoscut, dar relativ interesant este Yvolution Y Fliker:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lod9rFhFXB0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fata de Trikke are "pedalele" tot fixe, dar nu este propulsat cu ajutorul partii superioare a corpului ca un Trikke, ci cu ajutorul partii inferioare a corpului.
Exista mai multi producatori de vehicule foarte asemanatoare pe care probabil ca le-ati vazut la copii prin parcuri (mai rar la adulti).

Insa un vehicul la fel de interesant ca Trikke-ul este SkiMotion:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/shCBw95f7rU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

SkiMotion se conduce cu ajutorul picioarelor, prin departarea si apropierea picioarelor in mod alternativ sau chiar simultan. Din pacate, acest vehicul este departe de popularitatea Trikke-ului.
De asemenea, exista destui producatori care lanseaza vehicule mai mult sau mai putin similare si pe care probabil ca le-ati vazut prin parcuri.

Astfel de vehicule sunt fara pedale si nu trebuie pus vreun picior jos pentru a le rula, deci au din acest punct de vedere o asemanare cu bicicleta.

O alternativa mai curand la trotineta decat la bicicleta, dar care are legatura si cu acest topic mentionasem la topicul despre trotinete. Este vorba de un fel de trotineta cu "pedala", Space Scooter x580, pentru care facusem si un review, deoarece detin acest model: https://forum.softpe...0#entry21472284
Un vehicul similar este Hudora Wipp, despre care amintisem tot in topicul despre trotinete, in acest post: https://forum.softpe...0#entry21468831

Edited by _-_, 11 March 2018 - 21:52.


#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Adevărul e că cele mai utile și eficiente pentru transport pe trotuar sau stradă rămîn, în ciuda eforturilor pline de imaginație ale unora, bicicleta și trotineta.
Restul fie ocupă prea mult spațiu, fie e mai greu de urcat/coborît de pe ele la obstacole, fie ambele. Sînt bune eventual pentru distracție/sport.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu are rost sa generalizam.
Exista si biciclete sau trotinete nepractice. De exemplu, o cursiera sau trotineta fara suspensii/ roti pneumatice pe drum denivelat, o bicicleta prea mare ca sa o urci/ cobori cateva etaje la un bloc fara lift etc. etc.

Eu, de exemplu, consider foarte practic monociclul electric. Desigur ca a devenit practic abia dupa ce am invatat bine sa-l folosesc. Are un cauciuc lat care face bine fata denivelarilor, este usor de carat in mana la nevoie. Pot circula cu o viteza relativ mare. Frana este foarte eficienta. Pot face slalom printre pietoni cel mai usor. Dar nu oricine reuseste sa invete sa foloseasca un monociclu electric in siguranta.

Am si un Trikke pe care in cateva saptamani am invatat sa-l folosesc cum trebuie. La inceput nu puteam sa il pornesc decat impingandu-l cu piciorul si il percepeam ca foarte obositor, dar treptat am inceput sa-mi utilizez intregul corp, sa deprind ritmul exact in care sa ma misc si amplitutinea miscarilor, incat acum mi se pare relaxant, distractiv si il percep ca pe un fel de prelungire a mea. Obtin cu el o viteza superioara unei trotinete si pot evita obstacolele fara probleme. Din pacate, la noi in tara oamenii nu sunt obisnuiti cu Trikke-ul si il utilizez doar in parcuri. Trikke-ul ori li se pare amuzant, ori ii sperie (au impresia ca dai peste ei si ca sa nu ii sperii trebuie sa merg in linie dreapta pe langa ei).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate