Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Aventura mea P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
In 10 zile voi obtine Certificatul de Urbanism si as dori sa stiu daca se poate sa lucrez cu un arhitect din Bucuresti pentru proiect sau este musai sa lucrez cu un arhitect de la mine din Iasi?
Am vazut ca aici pe forum activeaza cativa ingineri si m-ar interesa daca pot face la arhitect doar proiectul de arhitectura si Proiectul de Rezistenta sa-l fac cu un user de aici. Plec de la inceput cu ideea de casa pe cadre din beton (am vazut ca asta este tendinta si este mai zdravana la cutremur) si sigur prin Iasi toti imi vor propune zidarie portanta ca asa stiu ei sa calculeze. Este necesara o comunicare intre arhitect si inginerul structurist sau doar cu proiectul de arhitectura inginerul structurist poate face proiectul de rezistenta?

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Poti lucra cu orice arhitect iti doreste inima, dar practic e de dorit sa lucrezi cu cineva la care poti apela rapid, si care poate ajunge pe santier rapid.
De obicei arhitectii lucreaza in echipa cu structuristul, deci e de dorit sa ii iei la pachet.

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu neaparat , arhitectul poate lua legatura cu structuristul ( daca acesta o cere si de regula nu o cere ) prin mail , nu trebuie sa se intalneasca fizic . In cazul meu , arhitectul nu a venit niciodata pe " santier " , treaba lui a fost proiectul casei si atat .

Edited by Baxon, 10 March 2018 - 11:11.


#4
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Deci musai structuristul sa fie de la mine din Iasi? Totusi sunt proiecte complete (DTAC+DTDE+MLPAT, arhitectura+rezistenta+instalatii) pe net. Banuiesc ca daca cumpar tot pachetul nu va veni structuristul din Bucuresti pana la Iasi sa vada cum decurge constructia (ca arhitectul chiar nu vad de ce ar trebui sa se deplaseze pana in Iasi).
Eu ma gandesc ca astazi se pot trimite poze sau filmulete si nu mai este musai sa fie de fata structuristul.
Legea ce spune?

Edited by vlad_2770, 10 March 2018 - 12:16.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Mie mi se pare ca ai luat deja o decizie si cauti argumente in favoarea ei.
Asa cum s-a spus, arhitectul poate fi de la Londra si structuristul de la Honolulu, legea nu prevede nimic in acest sens.
Gandeste-te, totusi, la aspectele practice ale problemei: pot aparea situatii in care e nevoie de mediere, dispozitii de santier, acte de semnat s.a.
Sigur ca se pot face (si) prin corespondenta/mijloace electronice dar persoanele in cauza trebuie sa accepte asta (pentru ca sunt structuristi care pana nu vad si pipaie locul nu semneaza).
Retoric: cum o fi oare mai la indemana/convenabil/ieftin?

#6
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Nu am luat inca nici o decizie. Eu am inceput sa ma uit pe net dupa niste proiecte si am vazut cateva care mi-au placut. Unul din ele are deja pretul afisat:
- suprafata construita parter = 60.80 mp,
- suprafata construita etaj 1 = 62.40 mp,
- s. construita desfasurata = 123.20 mp,
Pret proiect casa complet (DTAC+DTDE+MLPAT, arhitectura+rezistenta+instalatii) = 1232 Euro (TVA inclus).
Termen predare: ~55 zile (DTAC+DTDE).
Deci ca pret este convenabil.
Acum am si posibilitatea sa ma duc la un arhitect sa ii cer sa imi arate niste proiecte sau sa imi faca o schita dar asta nu o va face gratis sau sa ii arat pozele si planurile de la casa care mi-a placut (sunt si astea disponibile pe net) si arhitectul sa le modifice un pic ca sa nu fie acuzat de copyright.
Nu prea sunt incantat sa fur de la cineva care este OPEN si care isi promoveaza pe net proiectele (desi stiu ca si cartile din carti se scriu, deci inspiratia nu vine din neant) doar pentru ca tipul este din Bucuresti si corespondenta nu-i gratis.  
La pretul de mai sus cred ca imi permit sa dau la verificat contra cost Proiectul de Rezistenta ca sa fiu sigur ca nu sunt probleme (si aici nu stiu de ce dar simt ca tot cu un user de aici de pe forum prefer sa colaborez desi nici unul nu-i din Iasi).

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postvlad_2770, on 10 martie 2018 - 10:19, said:

In 10 zile voi obtine Certificatul de Urbanism si as dori sa stiu daca se poate sa lucrez cu un arhitect din Bucuresti pentru proiect sau este musai sa lucrez cu un arhitect de la mine din Iasi?
Am vazut ca aici pe forum activeaza cativa ingineri si m-ar interesa daca pot face la arhitect doar proiectul de arhitectura si Proiectul de Rezistenta sa-l fac cu un user de aici. Plec de la inceput cu ideea de casa pe cadre din beton (am vazut ca asta este tendinta si este mai zdravana la cutremur) si sigur prin Iasi toti imi vor propune zidarie portanta ca asa stiu ei sa calculeze. Este necesara o comunicare intre arhitect si inginerul structurist sau doar cu proiectul de arhitectura inginerul structurist poate face proiectul de rezistenta?

Multumesc
Mie greu sa cred ca nu gasesti in iasi pentru un P+1. Daca e proiectata cum trebuie, nu are importanta ca e zidarie portanta sau cadre.Apoi, arhitectul trebuie sa comunice cu structuristul, poate il alegi tu, poate el.De obicei cand faci un proiect trebuie sa fie un echilibru intre design si structura , structura implica costuri.Si nu iti propun ei, mergi tu si le propui, nu cred ca daca ii ceri expres structura pe cadre, va refuza cineva sa faca proiectul.Structura pe cadre, e mult mai sensibila la greseli de executie.Daca apar segregari in stalpi, sau armare necorespunzatoare, sau scurgeri de lapte de ciment, sau reteta naspa de ciment, tot cu zidarie portanta o sa te alegi....

#8
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Am sa incep de luni sa caut printre arhitectii din Iasi. Pe net nu am gasit datele de contact decat de la cativa arhitecti sau birouri de arhitectura. Exista undeva o lista a arhitectilor autorizati din Romania? (ma gandesc ca daca le stiu numele pot sa dau mai usor de ei cu ajutorul internetului).
fxq, multumesc de sfaturi si as fi curios cum pot impiedica scurgerea laptelui de ciment la stalpi? (la planseu am vazut ca unii pun o folosie, dar la stalp .... n-am vazut nici o solutie). M-am gandit ca poate daca inchiriez panouri DOKA am mai multe sansele sa nu pierd laptele de ciemnt de la stalpi.

#9
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvlad_2770, on 10 martie 2018 - 15:59, said:

Am sa incep de luni sa caut printre arhitectii din Iasi. Pe net nu am gasit datele de contact decat de la cativa arhitecti sau birouri de arhitectura. Exista undeva o lista a arhitectilor autorizati din Romania? (ma gandesc ca daca le stiu numele pot sa dau mai usor de ei cu ajutorul internetului).
fxq, multumesc de sfaturi si as fi curios cum pot impiedica scurgerea laptelui de ciment la stalpi? (la planseu am vazut ca unii pun o folosie, dar la stalp .... n-am vazut nici o solutie). M-am gandit ca poate daca inchiriez panouri DOKA am mai multe sansele sa nu pierd laptele de ciemnt de la stalpi.

Vlad, începe ușor si logic. Nu intra de la început in detalii. La mine structuristul a venit in santier înainte de turnari si a lucrat in tandem cu arhitectul.
Vezi ca exista 2 asociații ale arhitecților. Ordinul arhitecților si Uniunea arhitecților. Orice arhitect care profesează este in una din ele. Si sunt suficient de mulți astfel exista o competiție reala. Sfatul meu este sa te duci la unul, doi, tre, cinci si sa le dai o tema de proiect fără desene si sa vezi ce îți oferă. Il alegi pe cel care este pe gustul tău si sigur o sa aibă si un structurist cu care colaborează. Dacă te duci cu un proiect de copiat pierzi ocazia de a primi ceva mai bun de banii pe care ii dai.

#10
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cu siguranta un proiect cumparat de pe net nu se va mula exact pe ceea ce iti doresti si pe amplasamenul tau.
Pentru un proiect bine facut arhitectul ar trebui sa viziteze amplasamentul prima data(sunt destui care nu fac asta).
De asemenea, inginerul care face rezistenta nu este obligatoriu sa fie din aceeasi firma cu arhitectul, dar este necesara o mica colaborare intre ei. Cu instalatorul de asemenea. Asta se poate face prin e-mail fara probleme.
As sugera sa intrebi pe acel site unde ai gasit proiectul, ce se intampla cu prezenta proiectantulu la fazele determinante. Sau trebuie sa iti angajezi alt proiectant local care sa se ocupe de asistenta tehnica?

Daca doresti, iti pot recomanda 1-2 arhitecti din Iasi cu care  mai colaborarez.

#11
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postvlad_2770, on 10 martie 2018 - 14:58, said:

.......................................
Termen predare: ~55 zile (DTAC+DTDE).
WTF ? 55 zile termen de predare pentru un proiect care este gata...si inca la nivel de DTAC? Or fi si zile lucratoare si nu calendarestice Posted Image
Pentru PT + DE cat le mai trebuie inca 55 ?

View Postvlad_2770, on 10 martie 2018 - 14:58, said:

La pretul de mai sus cred ca imi permit sa dau la verificat contra cost Proiectul de Rezistenta ca sa fiu sigur ca nu sunt probleme
Ar fi chiar indicat...
Atentie ca marea majoritate a proiectelor care sunt pe net au cel putin o capcana sau mai multe tocmai pentru a proteja pe cei care le-au facut....si eu sunt pentru o casa facuta pe nevoile tale dar acest lucru ar putea creste bugetul exponenetial Posted Image
Cum s-a mai spus de obicei arhitectii au colaboratori structuristi si instalatori...Sunt si birouri de proiectare care au toate specialitatile dar permitemi sa spun (fara sa te jignesc in vreun fel) ca acel birou de proiectare nu se incurca cu o casa P+1 al carei proiect costa cat costa...
Dpdv legal legea oblica proiectantul sa participe la fazele determinante....acum ca ISC-ul nu vine la faze determinante la o casa iar aceasta faza se transforma intr-o formalitate este partea a doua...dar proiectantul tot va trebui sa iti semneze hartia...ca vine sau nu fizic in teren. Daca proiecul este facut cum trebuie si nu sunt neclaritati nu vad nici o problema intr-o comunicare virtuala.

Edited by brawnie, 11 March 2018 - 11:34.


#12
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Acum 8 zile trebuia sa obtin Certificatul de Urbanism dar se pare ca semnatura se lasa asteptata. Intre timp am zis sa nu stau degeaba si sa pun niste pietris pe fasia de acces (cam 45 de metri) pana la drumul principal si aici m-am izbit de o alta problema: cica trebuie autorizatie. Ma poate lumina cineva daca imi trebuie sau nu autorizatie?

#13
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Daca este drum de servitute nu

#14
vlad_2770

vlad_2770

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.06.2005
Am nevoie de un sfat. In certificatul de urbanism am de obtintu aviz de la comsia de versanti. Pamantul meu este situat in camp (nu am dealuri in jur). Am deschis formularul de la primarie si scrie clar: vă rog să-mi aprobați eliberarea avizului de construire în zonă de versant si la actele necesare cer urmatoarele:
1. Acte de proprietate (copie)
2. Certificat de urbanism (copie)
3. Studiu geotehnic și de stabilitate
4. Referat verificator atestat Af asupra studiului geotehnic
5. Plan de situație
6. Plan de încadrare în zonă
7. Soluții necesare de asigurare a stabilității
8. Documentaţie pe suport electronic

Deci eu la punctul 7. Soluții necesare de asigurare a stabilității ce trec?
Daca pamantul este in camp (deci nu-i inclinat terenul) de ce imi cere : Studiu geotehnic și de stabilitate si referat verificator atestat Af asupra studiului geotehnic?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate