Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

cautam colegi de drumetie

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjakota, on 08 martie 2018 - 18:58, said:


Tre sa fii early 30's Ewan mcGregor ...

Fals, asa ceva nu tine de varsta

#56
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,776
  • Înscris: 16.03.2004
Ba da, ține,
cu încheieturile răpuse de artroză, nu mai mergi niciunde, cel mult până la cișmeaua din curte...

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai iesiti din casa si din masini. Am intalnit grupuri de oameni la 60 ani+ de oameni in Ceahlau, urcand cu spor spre Cabana Dochia. Intr-un ritm mai alert ca mine care totusi sunt cu ceva ani mai tanar Posted Image . Dar erau toti straini, nemti, polonezi, etc. Am intalnit domni si doamne  la 70+ in Bucegi urcand spre Cruce, poate ultima data in viata lor. Am intalnit o doamna le 69-70 ani la Cabana Diham, ranita la un genunchi dar cu mare chef de viata si de drumetii montane. In Retezat un baci m-a impresionat profund prin comportare si grai, tot pe la 60 ++. Greu de estimat varsta corecta. In Apuseni nu mai zic...

Viata e frumoasa....si merita traita !

Edited by bumpocbum, 08 March 2018 - 20:28.


#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdark, on 08 martie 2018 - 20:19, said:

Ba da, ține,
cu încheieturile răpuse de artroză, nu mai mergi niciunde, cel mult până la cișmeaua din curte...

Sa ma vezi ce alerg, sa ma vezi cum zbor pe motocicleta si pe ploaie cu piatra..
Odata m-a oprit un caraliu, cand am scos casca de mi-a iesit perul alb... "Domne', ce pretentii sa mai am de la copiii astia cand alergi mai tare ca ei???, Om cu paru' alb in cap!"

Dark, nu exista batranete. Aia e doar o stare de spirit
E doar viata si moarte.
Batranii sunt deja morti, mai sufla ei, dar sunt deja morti.

Apropo, eu merg singur pe coclauri. Un motiv este si pentru ca nu vreau sa fortez copiii sa mearga cat merg eu, sa se trezeasca dimineata devreme asa cum o fac eu etc.

#59
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Interesanta propunere...dar totusi ar fi fost importante cateva precizari, ce cred ca le.am intuit. Varsta lor probabil ca este pe la 68 de ani, sunt interesati, o data cu varsta, de conditii bune de cazare si facilitati pe masura. Nu se merge mult pe jos, probabil prefera tururi private, iar zona financiara de confort se invarte pe la un maxim de 2500-2800E pe saptamana si au inteles ca ar fi o situatie win-win daca ar mai gasi un cuplu cu care ar imparti mare parte din cheltuielile cu tururile private, unde, de obicei, ca sunt doua sau patru persoane, pretul este acelasi.

Personal, astept sa imi iau rulota, sa vad cum e viata de rulotist. Mai am ceva ani pana termin de explorat Europa.

Edited by Karogs, 08 March 2018 - 20:35.


#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 08 martie 2018 - 20:31, said:

Apropo, eu merg singur pe coclauri. Un motiv este si pentru ca nu vreau sa fortez copiii sa mearga cat merg eu, sa se trezeasca dimineata devreme asa cum o fac eu etc.
Te papa ursu prietene. Eu unul am reusit sa imi corup doar nevasta, ca baiatul cel mic la 14 ani deja face alpinism in coarda si creasta Nordica a Pietrei Craiului.. Asa ca e sub demnitatea lui sa merga cu "mosii"... Viata evolueaza si intr-un ritm neasteptat !

View PostTsunnnami, on 08 martie 2018 - 20:31, said:

E doar viata si moarte.
Firul este extrem de subtire... Am fost pe traseul de la Tisita, acum 1 an vara....Un traseu extrem de usor pana la tunel..pentru toate varstele. Si totusi unii mor...

View PostKarogs, on 08 martie 2018 - 20:32, said:

Interesanta propunere...dar totusi ar fi fost importante cateva precizari, ce cred ca le.am intuit.

Personal nu m-as baza pe intuitie pentru asa ceva....

#61
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postunbrutus, on 08 martie 2018 - 16:02, said:

...

le gasim asa pe flicker pur si simplu? fara link? Posted Image

https://www.flickr.c...1574@N08/albums

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 17:41, said:

Am impresia ca de fapt cautati altceva, asa ca  va urez doar toate cele bune si calatorii faine. Numai bine.

Treaba trebuia sa incepa cu prezentarea proprie...Suntem un grup compus din persoane de varsta....bla bla..care dorim sa (in cautare de)...etc. Poate data viitoare iese mai bine.

Inca o treaba...Parcul national Serengeti se bate ca nuca in perete cu Las-Vegasu...

nu suntem nici un grup.
sunt eu si sotia si credem ca poate ar fii mai mishto sa fim mai multi cand mai plecam in drumetii.
suntem liberi, independenti. avem timp.
suntem in a 4-a parte a vietii.

#62
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 20:44, said:


Personal nu m-as baza pe intuitie pentru asa ceva....

Poate ne lumineaza pana la urma cu o mica prezentare de sine si niscaiva cerinte pentru viitorii tovarasi de drumetie.

#63
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 17:41, said:

Am impresia ca de fapt cautati altceva, asa ca  va urez doar toate cele bune si calatorii faine. Numai bine.

Treaba trebuia sa incepa cu prezentarea proprie...Suntem un grup compus din persoane de varsta....bla bla..care dorim sa (in cautare de)...etc. Poate data viitoare iese mai bine.

Inca o treaba...Parcul national Serengeti se bate ca nuca in perete cu Las-Vegasu...

deci serengeti este la 4.* si las vegas este la la 5.*. deci care este problema ?

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era vorba de profilul vizitatorului, eu unul prefer Serengeti pentru ca imi place natura, ii plac animalele.

M-am uitat la poze... nu sunt prea semnificative.... https://www.flickr.c...s/74169781@N05/

#65
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarogs, on 08 martie 2018 - 20:32, said:

Interesanta propunere...dar totusi ar fi fost importante cateva precizari, ce cred ca le.am intuit. Varsta lor probabil ca este pe la 68 de ani, sunt interesati, o data cu varsta, de conditii bune de cazare si facilitati pe masura. Nu se merge mult pe jos, probabil prefera tururi private, iar zona financiara de confort se invarte pe la un maxim de 2500-2800E pe saptamana si au inteles ca ar fi o situatie win-win daca ar mai gasi un cuplu cu care ar imparti mare parte din cheltuielile cu tururile private, unde, de obicei, ca sunt doua sau patru persoane, pretul este acelasi.

Personal, astept sa imi iau rulota, sa vad cum e viata de rulotist. Mai am ceva ani pana termin de explorat Europa.

multumesc, sunteti printre putinii ce ati citit si gandit ce am scris noi.
nu este vorba de a imparti costurile (avionul, hotelul, mancarea, biletele la vizitare nu se pot imparti).
daca ar fii ceva de impartit ar fii transportul privat dar acesta este nesemnificativ. in ultima drumetie (india de sud), car & driver a fost 20% din costul total, masina a fost o INNOVA. daca mai veneau 2 persoane nu se dubla costul car & driver.
ce dorim sa impartim este sa fim mai multi caci adevarul este ca serile la hotel nu este asa de distractiv sa bei berea/vinul/trascaul singur.

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 21:01, said:

Era vorba de profilul vizitatorului, eu unul prefer Serengeti pentru ca imi place natura, ii plac animalele.

M-am uitat la poze... nu sunt prea semnificative.... https://www.flickr.c...s/74169781@N05/

nu sunt eu acela...dar imi place masinica.

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 21:01, said:

Era vorba de profilul vizitatorului, eu unul prefer Serengeti pentru ca imi place natura, ii plac animalele.

M-am uitat la poze... nu sunt prea semnificative.... https://www.flickr.c...s/74169781@N05/

perfect, mergem impreuna la 4.* dar numai eu la grupul 5.*.

Edited by avenirv, 08 March 2018 - 21:08.


#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 20:44, said:

Te papa ursu prietene. Eu unul am reusit sa imi corup doar nevasta, ca baiatul cel mic la 14 ani deja face alpinism in coarda si creasta Nordica a Pietrei Craiului.. Asa ca e sub demnitatea lui sa merga cu "mosii"... Viata evolueaza si intr-un ritm neasteptat !

Firul este extrem de subtire... Am fost pe traseul de la Tisita, acum 1 an vara....Un traseu extrem de usor pana la tunel..pentru toate varstele. Si totusi unii mor...


Pentru ursi, ma feresc eu, mai greu e sa dorm in cort, asa ca mi-am luat un bear fence.
De cand il am dorm mai misto ca la hotel, :lol:

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postavenirv, on 08 martie 2018 - 21:07, said:

nu sunt eu acela...

E ok, probabil ca e doar o coincidenta. Ma opresc aici cu postarile.

View PostTsunnnami, on 08 martie 2018 - 21:09, said:

Pentru ursi, ma feresc eu, mai greu e sa dorm in cort, asa ca mi-am luat un bear fence.
De cand il am dorm mai misto ca la hotel, Posted Image

Daaa, sa stii ca ursu abia asteapta sa ii dai cu "parfum" Posted Image. Eu unul dorm in masina si foarte rar in cort....din aceleasi considerente !

PS: am si spray si pocnitori...dar pana nu fac rost de o bazooka nu ma simt in siguranta....

View Postavenirv, on 08 martie 2018 - 21:07, said:

perfect, mergem impreuna la 4.* dar numai eu la grupul 5.*.

Am visat de multe ori sa ajung in acel parc...se pare ca nu sunt sanse ! Pana una alta ma multumesc cu cartile si documentarele de pe Discovery !

Apropo ..https://ro.wikipedia...wiki/Ngorongoro

Edited by bumpocbum, 08 March 2018 - 21:17.


#68
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postbumpocbum, on 08 martie 2018 - 21:16, said:

E ok, probabil ca e doar o coincidenta. Ma opresc aici cu postarile.



Daaa, sa stii ca ursu abia asteapta sa ii dai cu "parfum" Posted Image. Eu unul dorm in masina si foarte rar in cort....din aceleasi considerente !

PS: am si spray si pocnitori...dar pana nu fac rost de o bazooka nu ma simt in siguranta....



Am visat de multe ori sa ajung in acel parc...se pare ca nu sunt sanse ! Pana una alta ma multumesc cu cartile si documentarele de pe Discovery !

Apropo ..https://ro.wikipedia...wiki/Ngorongoro

eu v-am dat link-ul la flickr.
sa fiti fericiti.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa auzim numai de bine.

#70
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Avenirv in loc se te superi ar trebui sa inveti ceva din topicul asta.

Sa iti gasesti oameni cu care sa calatoresti nu este chiar asa usor. Se spune ca testul suprem pt o casatorie este sa renovezi o casa iar pentru o prietenie sa mergi in vacanta impreuna.

Simplul fapt ca un om are acelasi bucket list pt destinatii si acelasi buget nu inseamna absolut nimic. Nimic.

Sunt oameni care merg in vacanta sa se relaxeze. Sunt oameni care merg in vacanta ca sa faca toate activitatile din lume.

Oameni care vor muzee si ar dormi in louvre. Si oameni care ar prefera sa alerge in jurul Parisului de 5 ori.

Oameni care se trezesc cu noaptea in cap si viziteaza pana le cad talpile. Si oameni care prefera sa doarma pana tarziu si sa fie totul “pole pole”.

Ori gasesti pe cineva care sa va urmeze pe voi fara sa discute. Ori voi pe ei. Ori gasiti pe cineva care sa foe ok cu a avea programe diferite. Ori pe cineva care vi se potriveasca.

Oricum ar fi nu e deloc o sarcina usoara.

Deci eu cred ca ati fi avut mai multe sanse de reusita daca ati fi ales prima destinatie pe care vreti sa o faceti si ati fi detaliat cum anume vedeti voi vacanta aia. Ca sa isi dea seama omul ce fel de calatori sunteti.

Faptul ca imi spui ca ai vrea sa vezi Siria peste 8 ani nu inseamna absolut nimic. Ca nu suntem ghicitori in globul de cristal.

Ps: faptul ca te ai suparat asa rpd spune insa multe. La fel si faptul ca nu esti concis in argumentatie. Imi si inchipui un dezacord intre noi :))

#71
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postsomething00, on 09 martie 2018 - 08:24, said:

Avenirv in loc se te superi ar trebui sa inveti ceva din topicul asta.

Sa iti gasesti oameni cu care sa calatoresti nu este chiar asa usor. Se spune ca testul suprem pt o casatorie este sa renovezi o casa iar pentru o prietenie sa mergi in vacanta impreuna.

Simplul fapt ca un om are acelasi bucket list pt destinatii si acelasi buget nu inseamna absolut nimic. Nimic.

Sunt oameni care merg in vacanta sa se relaxeze. Sunt oameni care merg in vacanta ca sa faca toate activitatile din lume.

Oameni care vor muzee si ar dormi in louvre. Si oameni care ar prefera sa alerge in jurul Parisului de 5 ori.

Oameni care se trezesc cu noaptea in cap si viziteaza pana le cad talpile. Si oameni care prefera sa doarma pana tarziu si sa fie totul “pole pole”.

Ori gasesti pe cineva care sa va urmeze pe voi fara sa discute. Ori voi pe ei. Ori gasiti pe cineva care sa foe ok cu a avea programe diferite. Ori pe cineva care vi se potriveasca.

Oricum ar fi nu e deloc o sarcina usoara.

Deci eu cred ca ati fi avut mai multe sanse de reusita daca ati fi ales prima destinatie pe care vreti sa o faceti si ati fi detaliat cum anume vedeti voi vacanta aia. Ca sa isi dea seama omul ce fel de calatori sunteti.

Faptul ca imi spui ca ai vrea sa vezi Siria peste 8 ani nu inseamna absolut nimic. Ca nu suntem ghicitori in globul de cristal.

Ps: faptul ca te ai suparat asa rpd spune insa multe. La fel si faptul ca nu esti concis in argumentatie. Imi si inchipui un dezacord intre noi Posted Image)


multumesc dar nu m-am suparat de loc. de ce sa ma supar ?

eu mi-am expus dorintele si astept poate apare cineva care zice: pai eu vreau ceva stil 1.* in 2020 si 2.* in 2019, hai sa discutam.
totul este deschis pe masa. asa se poate discuta si se poate ajunge la o oarecare armonie in care fiecare sa fie multumit.
nu dictez nimic, aceasta imagine de "vag" vine tocmai de la idea ca se poate discuta (o discutie insemana ca nimeni nu este rigid, nu-i asa ?).

nu stiu de unde este impresia asta ca m-am suparat...
apare vreaun eventual partener, este perfect. nu apare, nu am avut noroc si noi continuam.
oricum am pus link-ul la niste poze (va rog nu va legati de calitate !).

situatia asta a aparut deoarece partenerii nostri cu care am fost in brazilia, china, india de nord, NA, etc au devenit multibunici si ea mai are si niste responsabilitati care au devenit foarte mancatoare de timp.

se pare ca pentru 2.* exista cineva dar fara 2.1 si cu semnul intrebarii la 2.4.
pt. 1.* am inceput sa vedem cum ne putem armoniza cu alt cuplu.

poate iese ceva, poate nu iese...

discutia inseamna elasticitate care insemana ceva liber de negociere.

bafta si multumesc pt sfaturi.

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,046
  • Înscris: 18.12.2007
Eu o sa plec pe 1 noiembrie in Cambodgia. E deja aranjat totul, am luat excursia prin agentie. Daca ne intersectam, poate facem schimb de impresii pe acolo. Putem sa ne auzim in privat pentru detalii sau pe topicul cu Cambodgia.
Pana acum nu am facut circuit multi tari, mi se pare obositor, mai ales ca am bagaj de obicei, nu sunt genul care sa calatoreasca cu rucsacul. In plus nu stau nici mai mult de 14 zile plecata, la fel, mi se pare obositor. Noi mergem sa ne plimbam, la propriu, la plaja/zacut stam maxim o zi sau doua, de obicei la sfarsitul excursiei. In general venim mai obositi (fizic) decat am plecat :)

In Mexic am fost de doua ori pana acum, m-as mai duce de o suta de ori.
Iti recomand sa nu le limitezi la Chichen Itza. Ia macar doua zile in Mexico City, zona turistica este foarte frumoasa. In apropriere de Mexico City se gaseste un alt site faimos, Teotihuacan, cu Piramida Soarelui si a Lunii.
De asemenea in Yucatan iti recomand sa iti iei vreo 5 zile ca sa vizitezi toate site-urile, nu numai Chichen Itza. Tulum-ul mi-a placut in mod special, mai ales ca apa marii are o culoare superba si nu rata cenotele. Discutam in privat sau pe topicul despre Mexic daca vrei mai multe detalii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate