Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

foisor pe piloni

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

View Posteuronapti, on 08 martie 2018 - 00:33, said:

La 2m ce anume? Ingropati la 2m?
Acoperiul verde e ceva ce nu am vazut nicaieri in Romania, desi sunt sigur ca exista si ca arata foarte exotic, nicidecum sa fie o aberatie si nicidecum prea compicat de realizat, chiar mai simplu decat un acoperis traditional si deja satul de Lindab si altele de genu Posted Image
Distanta intre piloni la 2 m, desi cei mai inalti cred ca trebuie bagati ceva mai adanc de 1 m.
Daca tot vrei acoperis verde, singura solutie simpla si fara intretinere ar fi un acoperis din muschi verde. Trebuie doar sa nu nu bata razele soarelui pe el, arunci un covor deasupra il uzi des pana creste muschiul si ai acoperisul mult dorit.Posted Image

Edited by sandel1, 08 March 2018 - 07:41.


#20
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Posteuronapti, on 08 martie 2018 - 02:59, said:


9 pari?

cum se poate ca la 1m adancime sa fie solul afanat? Posted Image) Posted Image)

Ordinea straturilor pentru acoperisul verde:
1. acoperisul de lemn
2. membrana impermeabila
3. membrana anti radacini
4. folie geotextil
5. membrana drenaj
6. folie filtru
8. compostul
9. flori

si gata acoperisul
eu am facut si vreo cateva cavouri,din alea cu locuri mai multe,si te rog sa ma crezi abia de la a treia pana de harlet se sapa bine,era pamantul mai moale cu toate ca era undeva la 70 de cm

#21
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006
acelasi foisor l-am facut si eu , cel din planurile tale , cu singura diferenta ca nu am vegetatie pe acoperis si nu e pe piloni bagati in pamant ci pe boltari turnati pe o fundatie mica din ciment si piatra in pamant. Fii atent ca, daca intreaga structura iti va sustine greutatea acoperisului, vei da in alta extrema, cu timpul pilonii se vor afunda daca nu au o baza solida, implicit ori se inclina foisorul si se duce, ori se desface .Daca nu le faci o baza solida in pamant, nu prea rezolvi nimic, poti tu arde pilonii si da cu ulei ars, asta ii protejeaza pe el de umezeala din sol, dar nu iti protejeaza constructia sa nu se lase. La mine, gropile care le-am sapat au fost de 70 cm, umplute cu pietris si ciment, deasupra am fixat boltarii si am turnat ciment si in ei, si barnele de la structura prinse de fundatie cu bara filetanta. Al meu e din grinzi de gorun vechi, deci are si asta ceva greutate. Spor la lucru

#22
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Posteuronapti, on 08 martie 2018 - 00:33, said:

...
Acoperiul verde e ceva ce nu am vazut nicaieri in Romania, desi sunt sigur ca exista si ca arata foarte exotic, nicidecum sa fie o aberatie si nicidecum prea compicat de realizat, chiar mai simplu decat un acoperis traditional si deja satul de Lindab si altele de genu Posted Image
https://www.google.r...kuMgOaZ1-9_ucM:

Oare de ce or fi facut peretii din/cu piatra?
"Cred ca, pentru ca, deoarece" nu voiau sa apara la "Stirile de la ora 5".

#23
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai suprafata mare si inclinatia mare. O sa iti plece pilonii aia in toate directiile . Este nevoie de cupoane de beton legate intre ele . Ai inaltime mare si pe panta aia vei avea straturi amestecate . La ciclurile inghet-dezghet o sa inceapa sa plece cum ii taie capul. dupa primele doua ierni o sa il dai jos .

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posteuronapti, on 07 martie 2018 - 23:25, said:

Unde anume nu o vezi bine, in pozele mele atasate?
In caz ca te referi la partea de rezistenta, si sigur la asta te referi, ai putea veni cu niste argumente si nu doar sa afirmi ca nu o vezi bine Posted Image


explica-mi te rog la ce te referi cand zici suportul pentru pamant. sau zi-mi solutia care o vezi tu mai buna
ms
Studiu geo ai la terenul ala ?
Asa cum spuneau si colegii , nu e deajuns sa bagi niste lemne in pamant si sa incarci deasupra cu tone de pamant ca nu tine ! Tie-ti trebuie ca baza sa fie fixa fara posibilitate de afundare . Dpmdv trebuie sa faci niste " talpi " din beton , ingropate in pamant pe care sa sprijini pilonii din lemn si binenteles sa-i ancorezi si sa faci structura de sustinere cu contravantuiri dupa un calcul riguros , nu asa din ochi .
Binenteles ca poti face cum doresti insa riscul sa se darame sandramaua e maxim !

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
la greutatea acoperișului mai pune încă o tonă de apă minim care in cazul unei ploi intră în pământ și mai durează pânăse drenează/evaporă

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
se duce spre 10tone,

eu as face platforma din metal (stalpi din tevi metalice, fundatii din beton, si platforma din profile laminate)

http://garten-reich....pot.ro/2013/02/

Edited by arg, 08 March 2018 - 10:45.


#27
euronapti

euronapti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 08.02.2018

View PostQuantum, on 08 martie 2018 - 06:20, said:

1. De ce ai pus baza constructiei sub nivelul drumului?
2. De ce vrei sa pui pamant pe acoperis? (necesita ingrijire permanenta sa nu arate parloaga + udare)
Cand se fac constructii de felul propus de tine se folosesc diametre mari ai stalpilor (>30cm), altfel constructia ta se va prabusi.
Sau folosesti structura de grinzi si zabrele (cum e structura unei macarale).
1. Am pus-o 1m, maxim, mai jos, pentru ca, estetic, imi place mie mai mult asa
2. Pamantul pe acoperis e musai de pus tocmai pentru ca sa am un acoperis verde. Nu necesita ingrijire permanenta, exista niste tipuri de flori care le pui si uiti de ele. Iar pentru udat se poate face un sistem subteran prin care se poate uda numai decat si fara alte eforturi.
Dar chiar si asa de ar necesita ingrijire permanenta nu vad unde ar fi problema ci doar momente de recreere Posted Image

Edited by euronapti, 08 March 2018 - 23:34.


#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posteuronapti, on 08 martie 2018 - 23:32, said:

Dar chiar si asa de ar necesita ingrijire permanenta nu vad unde ar fi problema ci doar momente de recreere Posted Image
Orice pamant neingrijit se transforma in parloaga. Pasarile si vantul vor aduce seminte de tot felul si te poti trezi cu fel de fel de scaieti si chiar copaci crescuti.

Solutia cu stalpi la 2m ingropati simplu la 1m mi se pare un hazard. Eu apreciez ca ar trebui pusi la 80cm + prinsi intre ei macar cu niste scoabe din otel, in X.
O astfel de constructie in acea locatie implica o structura care nu e ieftina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate