Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Gradina Zoologica

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Buna seara,
Am un baietel pasionat de animale, pe care as vrea sa-l duc in aceasta primavara la gradina zoologica.
As fi avut nevoie de pareri si/sau experiente cu cele din Brasov, Sibiu sau Targoviste, pentru ca acestea sunt cele mai accesibile dpdv al traseului.
Cea din Bucuresti era dezolanta ultima data cand am vizitat-o si, din pacate, nu cred ca s-au schimbat multe in ultimii 4 ani.
Desi ar fi fost de preferat, pica anul acesta varianta uneia din afara tarii.
Va multumesc anticipat. :)

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poate ajungi prin Hateg, la zimbri, merita...

#3
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Fiind din Targoviste, v as recomanda gradina zoologica  de aici :)
intrarea costa 7 lei/adult, iar 3lei/copil. Programul incepe undeva  pe la ora 09:00 si  se inchide pe la 19:00 pe timp se vara, totodata la cca 25 km aveti  si zimbraria neagra :)

Edited by Nedelcu-90, 07 March 2018 - 20:36.


#4
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Daca treci prin Ploiesti,cam la 3 km,este com Bucov,acolo este o grădina zoologică frumoasă,mare,cu tot felul de animale,parc de joacă ,un lac maricel cu barci,terase,iți trebuie macar o zi de plimbat.

#5
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Și cea din Pitești, din Trivale este de vizitat.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Targoviste si Bucov sunt ok.

#7
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Si cea din Sibiu, pe langa zoo, lacul cu barci si alaturi Muzeul Tehnicii Populare.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Vezi daca ajungi la Targu Mures, am impresia ca e una din cele mai dotate gradini zoologice din tara. Cand eram copil stiu ca mi s-a parut destul de mare.

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmihura, on 07 martie 2018 - 20:22, said:

Buna seara,
Am un baietel pasionat de animale, pe care as vrea sa-l duc in aceasta primavara la gradina zoologica.
As fi avut nevoie de pareri si/sau experiente cu cele din Brasov, Sibiu sau Targoviste, pentru ca acestea sunt cele mai accesibile dpdv al traseului.
Cea din Bucuresti era dezolanta ultima data cand am vizitat-o si, din pacate, nu cred ca s-au schimbat multe in ultimii 4 ani.
Desi ar fi fost de preferat, pica anul acesta varianta uneia din afara tarii.
Va multumesc anticipat. Posted Image
Uite traseu Targoviste (Gradina Zoologica) apoi tot pe langa gasesti "Zimbraria Neagra" din cadrul Ocolului silvic Bucsani (tot in Dambovita)
Si cred ca suficient! daca nu, poate ii plac si caii (echitatie la PITARU/Dambovita)
Nu cred ca nu ar vrea sa vada  si Turnul Chindiei, Palatul Brancovenesc etc

Edited by stlk, 07 March 2018 - 23:44.


#10
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
Va multumesc tuturor pentru idei si sugestii.
Nu stiam de unele dintre ele.
Mai ales Bucov-ul, desi sotul meu e din Ploiesti. Am auzit ca e ceva pe acolo, dar nu am intrebat niciodata ce. Sigur vom face o oprire si pe acolo la urmatorul drum la parinti.



#11
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

View Poststlk, on 07 martie 2018 - 23:43, said:


Uite traseu Targoviste (Gradina Zoologica) apoi tot pe langa gasesti "Zimbraria Neagra" din cadrul Ocolului silvic Bucsani (tot in Dambovita)
Si cred ca suficient! daca nu, poate ii plac si caii (echitatie la PITARU/Dambovita)
Nu cred ca nu ar vrea sa vada  si Turnul Chindiei, Palatul Brancovenesc etc
pe langa  ce ati spus dvs, as  mai adauga si parcul Dora Dalles, Bucsani ,jud Dambovita , daca tot sunteti prin zona ar fi  pacat sa nu dati  o tura.:)

#12
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 08.01.2011
Si cea din Brasov este ok, cu foarte multe specii de animale. Intrarea era 10 lei/adult acum 2 ani.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,881
  • Înscris: 20.10.2015
Gradinile zoologice ar trebui interzise

#14
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 25.04.2007
Cea din Bucuresti ti s-a parut dezolanta acum 4 ani deoarece era in renovare. Acum arata altfel, merita s-o vizitezi.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
daca baietelului tau ii plac caii, puteti vizita herghelia de lipitani de la sambata de jos, jud. brasov.

#16
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006

View Postcorinadaniela, on 08 martie 2018 - 14:55, said:

daca baietelului tau ii plac caii, puteti vizita herghelia de lipitani de la sambata de jos, jud. brasov.
Ii plac chiar foarte mult, multumesc pt sugestie.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postmihura, on 08 martie 2018 - 15:46, said:

Ii plac chiar foarte mult, multumesc pt sugestie.

incearca sa iei legatura cu cei de acolo, sa intrebi pana cand mai tin in grajduri femelele si manjii. noi am fost in vizita in timpul verii si la grajduri ramasesera doar armasarii.
spectaculosi si superbi, nimic de spus, dar fetitei mele tare i-ar fi placut sa poata vedea "puii de cal" - cum spunea la vremea respectiva :-). cei de acolo ne-au spus ca in sezonul rece iepele si manjii sunt tinuti acolo, iar din primavara (dar nu stiu exact perioada) ii muta la ferma, unde nu (prea) au acces vizitatorii.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
tot eu, ca am uitat ceva : daca veti ajunge la caluti, sa nu uitati sa aduceti cu voi o punga maaaare cu morcovi si/sau mere.
caii vor fi "incantati" sa rontaie astfel de bunataturi. nu ca nu ar fi bine hraniti sau ingrijiti, ci pentru ca le plac aceste "delicatese". e fascinant cum un cal care te copleseste cu statura si prezenta poate sa ia, cu atata delicatete si atentie, marul sau morcovul din mana unui copil.
sa-l salutati pe calutul conversano din partea fetitei mele :-).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate