Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Eroare senzor clapeta admisie (7859 - Senzor de pozitie clapeta de dirijare admisie P2015 Audi)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
robert55555

robert55555

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.04.2008
salutare

Audi A4, 2010, 2.0 D, 136CP, martor aprins, test si rezultat:
7859 - Senzor de poziþie clapeta de dirijare admisie -B1.- semnal neplauzibil P2015 00 [039] ...

Se pare ca e problema generala cu aceasta clapeta adminie.

Am discutat la 3 service-uri mi s-a recomandat schimbarea (costuri mari si am exclus-o) sau dezactivarea soft sau dezactivarea soft+mecanica, astfel incat clapeta sa ramana deschisa permanent.

Cei care au oferte de dezactivare soft, vin de obicei cu estimari intre 100 si 200 Euro (vorbesc de firme, nu persoane fizipe pe olx), cu mentiunea ca unii vorbesc de dezactivare doar software (fara nimic mecanic; cica nu e nevoie), unii ofera dezactivare software+mecanica...

Pe forum gasesc multe discutii pe aceasta tema, dar nu imi este clar daca se impune si dezactivare mecanica, si in ce consta aceasta ....

Plus ca unii zic ca e riscant direct prin mufa OBD si trebuie direct prin ................. (am uitat cum au zis) si dureaza 2-2.30 ore, iar unii cica fac imediat softarea direct - dureata max. 1 ora ....

Mi se par diferente mari de abordare pentru aceeasi problema.

Multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Se rescrie softul mașinii.

Ori prin mufa OBD, ori se dă jos calculatorul de pe mașină, se desface, etc.

La unele modele, nu le știu pe dinafară, se scot niște mufe, nu e mare inginerie.

Dacă ești din Dolj te trimit undeva și se remediază în 2- 2 ore jumătate, cu programare înainte.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu poti merge cu clapeta deschisa tot timpul . Clapeta aia este foarte importanta in gestionarea amestecului . Ai merge tot timpul in " limp mode " . DAca este prea scumpa cauta un SH si schimb-o. Se schimba usor .

#4
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Schimbi clapeta = degeaba
schimbi galkeria = degeaba
schimbi ansamblul clapeta+galerie = success, dar cu ce costuri...

Solutia simpla si buna pe termen lung   https://www.dieselge...15-manifold-fix

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Schimba-le cu noi ce conteaza costul ? Doar faci economie cu dizalu . De aia ai luat masina premium pt ca iti permiti s-o intreti , altfel , vinde-o si ia-ti una mai ieftina la care sa-ti permiti sa schimbi o piesa daca se strica ...

#6
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Audi si ti se pare scump o galerie de admisie?

Tipic rromanesc.

#7
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Robert, masina merge bine? Ca inainte? Are vreo problema sau doar te deranjeaza ca apare un bec aprins pe bord?

#8
benx

benx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.03.2006
De cinci ani ,nimic nou...???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate