Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce mouse profesionist de gaming sa imi cumpar?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Va salut prieteni!.
Recent m-am gandit sa fac un upgrade de la batranul a4tech x7 la un mouse profesionist de gaming, si nu stiam ce sa imi iau. Joc doar shooters. Am mai multe optiuni cum ar fi :
Razer Death Adder Elite
https://www.amazon.c...ords=razer mice
SteelSeries Rival 600
https://www.amazon.c...eries rival 600
SteelSeries Rival 700, desi pare a fi mai bun, daca nu ma insel 600 parca ii mai performant, dar nu sunt sigur.
https://www.amazon.c...eries rival 700

Sau Logitech?
Nu cunosc foarte bine la mouse-uri , buget maxim 70 lire de pe amazon.co.uk . Razer mamba nu vreau ca e prea scump.
Eventual poate stiti voi un mouse mult mai bun decat cele enumerate de mine , nu vreau Roccat/Rat/Microsoft/No name-uri ajunse pe piata .

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
pentru cultura mea generala, in afara de faptul ca "este de firma", are niste butoane in plus si arata intr-un anumit fel, ce face in plus fata de un maus .. sa-i zicem normal?
in plus de asta, bag de seama ca sunt "pe fir" ..

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"profesionist de gaming", aia trebuie lumina RGB.

#4
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Profesionist de gaming ma refer la sensor foarte bun, materiale de calitate, in mare parte premium sa fie..

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postr_murphy, on 05 martie 2018 - 21:50, said:

pentru cultura mea generala, in afara de faptul ca "este de firma", are niste butoane in plus si arata intr-un anumit fel, ce face in plus fata de un maus .. sa-i zicem normal?
in plus de asta, bag de seama ca sunt "pe fir" ..
Ai idee intr-o lupta de world of warships de exemplu, cand joci cu khabarovsk si tragi la 3,6 secunde, de cate ori apesi clickul ala in aproximativ 18 minute?

View Postvirginu92, on 05 martie 2018 - 21:56, said:

Profesionist de gaming ma refer la sensor foarte bun, materiale de calitate, in mare parte premium sa fie..
Eu am razer, is foarte multumit de el.

Edited by December, 05 March 2018 - 22:11.


#6
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View PostDecember, on 05 martie 2018 - 22:06, said:

Ai idee intr-o lupta de world of warships de exemplu, cand joci cu khabarovsk si tragi la 3,6 secunde, de cate ori apesi clickul ala in aproximativ 18 minute?


Eu am razor, is foarte multumit de el.
M-am uitat in top-uri, razer nici nu fac parte in top10 din ce vad, https://www.amazon.c...s=logitech g502 asta vad ca toata lumea zice ca are cel mai bun senzor.

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Eu nu am zis niciodata ca e top 1 sau top 6 milioane. Din ce ai pus in primul link, ti-am spus ce am eu si ca sunt multumit. Si asa, nefiind in top 10, sunt considerat asa zis “unicum” in jocul ala, cu razer-ul meu.

#8
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

View PostDecember, on 05 martie 2018 - 22:09, said:

Eu nu am zis niciodata ca e top 1 sau top 6 milioane. Din ce ai pus in primul link, ti-am spus ce am eu si ca sunt multumit. Si asa, nefiind in top 10, sunt considerat asa zis “unicum” in jocul ala, cu razer-ul meu.
Adevarat ce zici, la fel si la masini, degeaba ai masina sport ca mai mult conteaza piesa dintre scaun si volan.
Imi este teama sa iau razer, stiu de multi ani ca foarte multa lume care s-au plans de razer cum ca sunt slab calitativ construite.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View PostDecember, on 05 martie 2018 - 22:06, said:

Ai idee intr-o lupta de world of warships de exemplu, cand joci cu khabarovsk si tragi la 3,6 secunde, de cate ori apesi clickul ala in aproximativ 18 minute?

joc tancuri cu un maus microsoft (chiar nu sunt fan al firmei, m-am pricopsit cu el, calul de dar nu se cauta la dinti ;) ) este uaierles, model .. mobile mouse 1000, nu am ce sa-i cer mai mult, iar in ceeace priveste clicaitul, am fost morsist ;) facem o intrecere?

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postr_murphy, on 05 martie 2018 - 22:12, said:



joc tancuri cu un maus microsoft (chiar nu sunt fan al firmei, m-am pricopsit cu el, calul de dar nu se cauta la dinti ;) ) este uaierles, model .. mobile mouse 1000, nu am ce sa-i cer mai mult, iar in ceeace priveste clicaitul, am fost morsist ;) facem o intrecere?
Apai poti juca si cu maus cu bilă daca vrei.

#11
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Iti recomand Mionix Castor.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt multe modele de mouse avansat, dedicat pentru gaming. Eu unul nu pot spune cat de bune sau ne-bune sunt toate dar pot sa iti spun ca pentru shootere am folosit Steel series Rival 300 (cu fir) si acum un Logitech G403 (fir sau wireless, la alegere .. eu il folosesc in mod wireless).
Diferenta intre ele ca performanta este neglijabila (precizie, lift distance, accelerare, liniaritate, gama de DPI utilizabila, alunecare pe pad). Difera la greutate, in sensul ca G403 este o idee mai greu decat Rival 300 si la ergonomie. In mana mea G403 sta mai bine, este pretabil mai mult la prindere de tip claw (gheara), pe cand Rival 300 se preteaza mai mult la prindere de tip palm (cu palma sprijinita pe mouse).

Repet, sunt si alti mousi foarte performanti acolo dar eu cu astea 2 modele sunt familiar. G403 este "my daily driver" cum ar zice americanul si imi place atat de mult incat cred ca am sa raman cu model ca asta dpdv al formei si a ergonomiei (mai este G703, identic ca format, care poate fi folosit cu mouse pad-ul cu incarcare inductiva de la Logitech).

L.E.: Cam asa arata in setupul meu :)

Attached File  IMG_20180305_220357.jpg   1016.95K   31 downloads  Attached File  IMG_20180305_220422.jpg   1.56MB   29 downloads

Edited by ro_explorer, 05 March 2018 - 23:07.


#13
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Pana la urma am dat comanda de Logitech g502.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sa-l folosesti cu placere ... Pentru mine are prea multe butoane (o versiune mai rafinata a G602).

#15
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

mouse profesionist de gaming
Al necazului şoarece! Îţi trebuie chiar profesionist;Posted Image dacă erai game-tester puteai zice 'profesional'.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDecember, on 05 martie 2018 - 22:06, said:

Ai idee intr-o lupta de world of warships de exemplu, cand joci cu khabarovsk si tragi la 3,6 secunde, de cate ori apesi clickul ala in aproximativ 18 minute?

Jucam si eu WOT cu un tanc ce tragea la sub 3 secunde (parca type 64 premium pe care l-am cumparat... acuma vad ca le-au modificat specificatiile) cu un mouse myria de 9 lei de la altex (l-am cumparat ca aveam nevoie urgenta de un mouse si era cel mai ieftin)  Posted Image

#17
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Logi, SteelSeries, Perixx, sunt mousi cu care n-am avut probleme si sunt si acum in uz pt gaming.

Pt cei care nu simt diferenta, jucati CS GO cu un mouse ieftin si apoi treceti pe unul mai serios. Acolo, fiecare milisecunda de reactie, fiecare pixel de precizie fac diferenta.

Depinde de pretentii - vrei sa joci sa traca vremea, sa te relaxezi, orice e ok, ai dorinta sa fii mai bun, incepi cu un mouse bun, cu un mouse pad mai ok, apoi casti, un monitor, scaun comod, etc.

#18
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postr_murphy, on 05 martie 2018 - 21:50, said:

pentru cultura mea generala, in afara de faptul ca "este de firma", are niste butoane in plus si arata intr-un anumit fel, ce face in plus fata de un maus .. sa-i zicem normal?
in plus de asta, bag de seama ca sunt "pe fir" ..
sunt multe lucruri care fac un maus bun, nu neapărat pentru gheiming
- ergonomia, să stea bine mâna pe el.
- sensibilitatea
- echilibrul
- să meargă pe orice tip de suprafață
- numărul și amplasamentul butoanelor secundare

dacă folosești mausul intensiv, la jocuri sau la proiectare de exemplu orice amănunt din ăsta poate să-ți facă munca mai ușoară.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate