Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Copiii de la 45 de grădinițe italiene invitați să se travestească și să-și exploreze reciproc trupurile

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
805 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,
Ideologia genului, care susține că genul nu este dat de realitatea biologică, masculină ori feminimă, ci este un construct social și poate fi ales și schimbat după cum vrea omul, este impusă din ce în ce mai agresiv. Grav este că impunerea ei cuprinde inclusiv copiii de grădiniță, care nu au dezvoltate capacitățile de analiză și decizie în această privință, nefiind nici măcar maturi din punct de vedere biologic. În plus, în pofida dreptului părinților de a veghea asupra educației copiilor, promovarea ideologiei genului se face fără o înștiințare completă a părinților în ceea ce privește programa și fără a cere acordul acestora.
Un proiect inițiat și finanțat de instituțiile locale din Trieste, ce are drept scop combaterea așa–ziselor „stereotipuri de gen”, a creat în Italia, în primăvara acestui an, o furtună de proteste.
Titlul acestei inițiative este Jocul respectului, un kit ludico-didactic care se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 3 și 6 ani. El a fost prezentat în 45 de grădinițe din regiunea Trieste cu intenția de a „sensibiliza elevii în ceea ce privește egalitatea dintre băieți și fete.
Parte a setului este Memoria, un joc clasic de potrivire, care include imagini cu profesori bărbați, femei bucătar, pompieri de sex feminin și un bărbat care împinge un cărucior.
http://stiripentruviata.ro/wp-content/uploads/2015/06/gioco-del-rispetto.png
http://stiripentruviata.ro/wp-content/uploads/2015/06/manager.jpg
Un alt joc folosește imagini cu un elefant – pe un skateboard, cu o servietă, cu copii, gătind – copiii fiind apoi întrebați dacă ei cred că cel angajat în aceste activități este un elefant mascul sau femelă.
http://stiripentruviata.ro/wp-content/uploads/2015/06/gioco-elefante.jpg
Pe lângă jocuri, în kit se află și o serie de fișe de completat de către profesori în clasă, ce conțin întrebări de tipul:
  • Cât de mult este răspândită folosirea culorilor: roz, fucsia, albastru și negru?
  • Câte jocuri de gen cum ar fi cărucioare, cosmetice, sunt prezente?
  • Se întâmplă ca băiețeii să se travestească?
Copiilor le vor fi puse alte întrebări, sub formă de interviu:
  • Cum putem distinge o fetiță de un băiețel?
  • Există lucruri care nu se pot îmbrăca?
Jocurile propuse care au provocat protestul părinților și a unor politicieni sunt cele în care copiii sunt invitați să exploreze corpurile colegilor și cele în care sunt prevăzute travestiri.
Principalele critici înaintate de opozanții jocului sunt:
  • Jocul travestirii creează confuzie în mintea copiilor în ceea ce privește identitatea sexuală
  • Se dorește impunerea eliminării diferențelor dintre băieți și fete
  • Locul în care se examinează diferențele de gen trebuie să fie familia, și nu școala
Vă redăm mai jos un interviu acordat de Amedeo Rossetti, tatăl unui copil ce frecventează o școală implicată în proiectul „Jocul respectului”:
A.R: În „Jocul respectului” regăsim multe puncte prezente și în faimoasele Standarde Europene despre educația sexuală atribuite de către Organizația Mondială a Sănătății.
Rep: Ce este Jocul respectului?
A.R: Este o cutie ce conține diferite fișe și în care sunt reprezentate imagini de meserii: meseria casnicului și a casnicei, a instalatorului și a instalatoarei, a pompierului bărbat și femeie, multe servicii la feminin și la masculin care demonstrează că cele două genuri sunt absolut egale între ele, cele două figuri fiind reprezentate în mod identic. Există o fișa de joc care se numește „Dacă el ar fi ea și ea ar fi el”, unde jocul prevede schimbul de roluri și de haine intre băiețel și fetiță: băiețelul trebuie să se joace ca o fetiță și fetița precum un băiețel.
Rep.: Cum ați aflat despre acest lucru?
A.R: La începutul lui februarie 2015, am asistat la o ședință în care s-a discutat despre a doua parte a anului, despre programa profesorilor (Plan de ofertă formativă). În momentul în care am pus întrebări precise în privința tematicii genului, au negat în mod absolut prezența educației de gen în școli. Dar răspunsul nu m-a convins nici pe mine , nici pe soția mea și împreună am prezentat o scrisoare pentru consimțământul informat și, după trei zile, s-a afișat la grădiniță un anunț în care se cerea autorizația părinților pentru participarea copiilor la astfel de jocuri.
Rep: Dumneavoastră va referiți la acea cerere prin care părinții pot cere școlii să fie informați înainte ca în instituție să fi e introduse cursuri cum ar fi cele ale legate de educația de gen. Acest episod v-a slăbit încrederea în privința profesorilor?
A.R: Încrederea în profesori nu a lipsit niciodată, cel puțin până în momentul în care ne-am dat seama că aceștia au mințit. Noi am avut întotdeauna încredere. Băiețelul se simțea minunat în acea grădiniță. Dar este clar că în momentul în care, la întrebări precise, se neagă un anumit tip de conținut, iar apoi descoperi că educatorul a făcut un curs de formare legat de acel joc în urmă cu două luni – haideți să fim serioși – nu poate exista încredere.
Rep.: Cum ați acționat, ca și părinți?
A.R: Există multe persoane care au înțeles care este problema. Multe s-au manifestat în favoarea acestor programe, din principiu. Eu cred că prea puțini au înțeles cu adevărat despre ce este vorba.
Rep: Iată de ce dumneavoastră, precum mulți alți părinți susțineți importanța manifestației de la Roma de pe 20 iunie din Piazza San Giovanni in Laterano.
A.R:Este foarte important. Ține foarte mult de noi, părinții. Noi suntem cei care deținem arma principală pentru a apăra dreptul la educație al copiilor noștri. Depinde de noi; nu putem delega. Consimțământul informat pare un lucru banal, dar, de fapt, este armă importantă pe care o deținem pentru a constrânge școlile să declare activitățile pe care le desfășoară.''
http://stiripentruvi...e-la-gradinita/

Asemenea practici, promovate peste tot in lumea occidentala, sunt considerate un progres de persoane cu gandire utopica care pozeaza in ceea ce nu sunt cu adevarat, adica progresisti
Chiar daca o sa par o persoana demodata, consider ca asemenea practici doar duc doar la un regres si nu un adevarat progres.
Nu sunt habotnic, nu sunt fan BOR, nu sunt pupator de moaste si icoane, sunt pentru o educatie sexuala si civica in scoli, insa practici ca cele mentionate in articolul postat mai sus, mi se par total deplasate, si le resping categoric.
La dracu cu agenda LGBT.

Edited by max_01, 05 March 2018 - 17:26.


#2
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Vine sfarsitul lumii. Cel putin vom avea o Apocalipsa foarte colorata. In stilul Gay parade. :(

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Doar daca esti Eminescu sau ion Creanga iti citesc povestea, altfel, keep it simple, man!

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Poți fi cel mai macho om, cu fete curgând gârlă în spatele tău, că tot o primești la dos de la Stat (taxe).

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu-mi vine sa cred cum devine realitate bancul

Quote

Un om în vârstă doreşte să emigreze.
La completarea formalităţilor, este întrebat de către oficialităţi de ce.
– Datorită homosexualităţii…
– Cum aşa ?
– Păi, în timpul naziştilor se pedepsea cu moartea, in timpul comunistilor se pedepsea cu închisoarea, iar acum este permisă prin lege.
– Păi, şi ăsta e un motiv sa emigraţi ?
– Aş dori să emigrez până nu devine obligatorie.


#6
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Trebuie  pus capat din nou Matriarhatului !
Sau nu...?

Edited by riso, 05 March 2018 - 17:31.


#7
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Oare prin ce cotloane ale internetului umblati de gasiti asemenea povesti de acum 3 ani?:)

Edited by ionutzitaly, 05 March 2018 - 17:32.


#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postionutzitaly, on 05 martie 2018 - 17:32, said:

Oare prin ce cotloane ale internetului umblati de gasiti asemenea povesti de acum 3 ani?Posted Image

Daca asta nu e topic redactat la comanda atunci nu mai stiu care e.
In text e de 2 ori 2015, linkurile toate contin data articolului...

#9
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

View PostJammalan-the-Prophet, on 05 martie 2018 - 17:43, said:



Daca asta nu e topic redactat la comanda atunci nu mai stiu care e.
In text e de 2 ori 2015, linkurile toate contin data articolului...
N-a gasit nicio "legatura" in topicul dedicat alegerilor din Italia, asa ca a deschis unul nou.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d3M2kd_VmeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


fcked  up world:))


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WwuRSS2whTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar asta ma sperie...nu-mi dau seama daca e baiat sau fata:|..si arata chiar bine:))

Edited by jimi91, 05 March 2018 - 18:04.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmax_01, on 05 martie 2018 - 17:15, said:

Asemenea practici, promovate peste tot in lumea occidentala, sunt considerate un progres de persoane cu gandire utopica care pozeaza in ceea ce nu sunt cu adevarat, adica progresisti
Chiar daca o sa par o persoana demodata, consider ca asemenea practici doar duc doar la un regres si nu un adevarat progres.
Se doreste eliminarea discriminarii intre sexe... probabil ca la asta se face referire pana la urma. Si in tarile nordice sunt metode asemanatoare civilizate, in Italia patrund mai greu ca si ei sunt asa latini si mai greu deschisi la nou.
Daca se reuseste treptat eliminarea discriminarilor amintite, este un progres pana la urma. Discriminarea este ceva artificial iar justificarile biologice nu tin. Biologia nu spune ca femeia trebuie sa stea la cratita iar barbatul eroul.

Edited by andreic, 05 March 2018 - 18:13.


#12
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
"Biologia nu spune ca femeia trebuie sa stea la cratita iar barbatul eroul."
Nu, dar spune ca e bine sa fie femeia barbat si barbatul femeie, iar la procreere vedem noi!Posted Image Posted Image Posted Image

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmax_01, on 05 martie 2018 - 17:15, said:

,,
Ideologia genului, care susține că genul nu este dat de realitatea biologică, masculină ori feminimă, ci este un construct social și poate fi ales și schimbat după cum vrea omul, este impusă din ce în ce mai agresiv. Grav este că impunerea ei cuprinde inclusiv copiii de grădiniță, care nu au dezvoltate capacitățile de analiză și decizie în această privință, nefiind nici măcar maturi din punct de vedere biologic. În plus, în pofida dreptului părinților de a veghea asupra educației copiilor, promovarea ideologiei genului se face fără o înștiințare completă a părinților în ceea ce privește programa și fără a cere acordul acestora.
Un proiect inițiat și finanțat de instituțiile locale din Trieste, ce are drept scop combaterea așa–ziselor „stereotipuri de gen”, a creat în Italia, în primăvara acestui an, o furtună de proteste.
Titlul acestei inițiative este Jocul respectului, un kit ludico-didactic care se adresează copiilor cu vârste cuprinse între 3 și 6 ani. El a fost prezentat în 45 de grădinițe din regiunea Trieste cu intenția de a „sensibiliza elevii în ceea ce privește egalitatea dintre băieți și fete.
Parte a setului este Memoria, un joc clasic de potrivire, care include imagini cu profesori bărbați, femei bucătar, pompieri de sex feminin și un bărbat care împinge un cărucior.
http://stiripentruviata.ro/wp-content/uploads/2015/06/gioco-del-rispetto.png
http://stiripentruviata.ro/wp-content/uploads/2015/06/manager.jpg
Un alt joc folosește imagini cu un elefant – pe un skateboard, cu o servietă, cu copii, gătind – copiii fiind apoi întrebați dacă ei cred că cel angajat în aceste activități este un elefant mascul sau femelă.
http://stiripentruviata.ro/wp-content/uploads/2015/06/gioco-elefante.jpg
Pe lângă jocuri, în kit se află și o serie de fișe de completat de către profesori în clasă, ce conțin întrebări de tipul:
  • Cât de mult este răspândită folosirea culorilor: roz, fucsia, albastru și negru?
  • Câte jocuri de gen cum ar fi cărucioare, cosmetice, sunt prezente?
  • Se întâmplă ca băiețeii să se travestească?
Copiilor le vor fi puse alte întrebări, sub formă de interviu:
  • Cum putem distinge o fetiță de un băiețel?
  • Există lucruri care nu se pot îmbrăca?
Jocurile propuse care au provocat protestul părinților și a unor politicieni sunt cele în care copiii sunt invitați să exploreze corpurile colegilor și cele în care sunt prevăzute travestiri.
Principalele critici înaintate de opozanții jocului sunt:
  • Jocul travestirii creează confuzie în mintea copiilor în ceea ce privește identitatea sexuală
  • Se dorește impunerea eliminării diferențelor dintre băieți și fete
  • Locul în care se examinează diferențele de gen trebuie să fie familia, și nu școala
Vă redăm mai jos un interviu acordat de Amedeo Rossetti, tatăl unui copil ce frecventează o școală implicată în proiectul „Jocul respectului”:
A.R: În „Jocul respectului” regăsim multe puncte prezente și în faimoasele Standarde Europene despre educația sexuală atribuite de către Organizația Mondială a Sănătății.
Rep: Ce este Jocul respectului?
A.R: Este o cutie ce conține diferite fișe și în care sunt reprezentate imagini de meserii: meseria casnicului și a casnicei, a instalatorului și a instalatoarei, a pompierului bărbat și femeie, multe servicii la feminin și la masculin care demonstrează că cele două genuri sunt absolut egale între ele, cele două figuri fiind reprezentate în mod identic. Există o fișa de joc care se numește „Dacă el ar fi ea și ea ar fi el”, unde jocul prevede schimbul de roluri și de haine intre băiețel și fetiță: băiețelul trebuie să se joace ca o fetiță și fetița precum un băiețel.
Rep.: Cum ați aflat despre acest lucru?
A.R: La începutul lui februarie 2015, am asistat la o ședință în care s-a discutat despre a doua parte a anului, despre programa profesorilor (Plan de ofertă formativă). În momentul în care am pus întrebări precise în privința tematicii genului, au negat în mod absolut prezența educației de gen în școli. Dar răspunsul nu m-a convins nici pe mine , nici pe soția mea și împreună am prezentat o scrisoare pentru consimțământul informat și, după trei zile, s-a afișat la grădiniță un anunț în care se cerea autorizația părinților pentru participarea copiilor la astfel de jocuri.
Rep: Dumneavoastră va referiți la acea cerere prin care părinții pot cere școlii să fie informați înainte ca în instituție să fi e introduse cursuri cum ar fi cele ale legate de educația de gen. Acest episod v-a slăbit încrederea în privința profesorilor?
A.R: Încrederea în profesori nu a lipsit niciodată, cel puțin până în momentul în care ne-am dat seama că aceștia au mințit. Noi am avut întotdeauna încredere. Băiețelul se simțea minunat în acea grădiniță. Dar este clar că în momentul în care, la întrebări precise, se neagă un anumit tip de conținut, iar apoi descoperi că educatorul a făcut un curs de formare legat de acel joc în urmă cu două luni – haideți să fim serioși – nu poate exista încredere.
Rep.: Cum ați acționat, ca și părinți?
A.R: Există multe persoane care au înțeles care este problema. Multe s-au manifestat în favoarea acestor programe, din principiu. Eu cred că prea puțini au înțeles cu adevărat despre ce este vorba.
Rep: Iată de ce dumneavoastră, precum mulți alți părinți susțineți importanța manifestației de la Roma de pe 20 iunie din Piazza San Giovanni in Laterano.
A.R:Este foarte important. Ține foarte mult de noi, părinții. Noi suntem cei care deținem arma principală pentru a apăra dreptul la educație al copiilor noștri. Depinde de noi; nu putem delega. Consimțământul informat pare un lucru banal, dar, de fapt, este armă importantă pe care o deținem pentru a constrânge școlile să declare activitățile pe care le desfășoară.''
http://stiripentruvi...e-la-gradinita/

Asemenea practici, promovate peste tot in lumea occidentala, sunt considerate un progres de persoane cu gandire utopica care pozeaza in ceea ce nu sunt cu adevarat, adica progresisti
Chiar daca o sa par o persoana demodata, consider ca asemenea practici doar duc doar la un regres si nu un adevarat progres.
Nu sunt habotnic, nu sunt fan BOR, nu sunt pupator de moaste si icoane, sunt pentru o educatie sexuala si civica in scoli, insa practici ca cele mentionate in articolul postat mai sus, mi se par total deplasate, si le resping categoric.
La dracu cu agenda LGBT.

Sau jmecherit baietii,au vazut ca la persoanele mature nu prinde atat de tare fenomenul si acum vor sa lucreze direct pe copii care pot fii indusi in erroare mai rapid si mai usor decat un om adult
Ce nenorociti......

Edited by I2O, 05 March 2018 - 18:23.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsandy76, on 05 martie 2018 - 18:21, said:

Nu, dar spune ca e bine sa fie femeia barbat si barbatul femeie, iar la procreere vedem noi!Posted Image Posted Image Posted Image
Nu are relevanta procreerea, tema e discriminarea si nu gandirea medievala ca in mesajul de mai sus Posted Image

Edited by andreic, 05 March 2018 - 18:24.


#15
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Saracii, cand o veni discriminarea peste maini si picioare o sa zica ca n-au stiut!
De ce-si strange omul singur de bataie nu stiu!
Io cred ca-l doare capu, normal daca lovesti cu el in toate...aia e, sau ata ete!Posted Image

#16
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postandreic, on 05 martie 2018 - 18:11, said:

Se doreste eliminarea discriminarii intre sexe... probabil ca la asta se face referire pana la urma. Si in tarile nordice sunt metode asemanatoare civilizate, in Italia patrund mai greu ca si ei sunt asa latini si mai greu deschisi la nou.
Daca se reuseste treptat eliminarea discriminarilor amintite, este un progres pana la urma. Discriminarea este ceva artificial iar justificarile biologice nu tin. Biologia nu spune ca femeia trebuie sa stea la cratita iar barbatul eroul.
Nu o sa reuseasca implementarea acestei agende! O sa respingem directivele noii ordine mondiale satanice !

You'll never take control !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hxeLE687fbE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postandreic, on 05 martie 2018 - 18:24, said:

Nu are relevanta procreerea, tema e discriminarea si nu gandirea medievala ca in mesajul de mai sus Posted Image

pe mine personal, nu ma intereseaza ce fac oamenii cu propriul corp..un lucru e deranjant si anume, propaganda pentru acceptarea transexualilor,homosexualilor la copii (exista si desene animate care promoveaza acest lucru)..de parca ei au discernamant..tot ce vor intelege e ca, e normal sa te simti atras de ambele sexe..Mie mi se pare un lucru total gresit... Sa-i lasam sa copilareasca..astea sunt chestii de oameni "mari"

Edited by jimi91, 05 March 2018 - 18:51.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostJammalan-the-Prophet, on 05 martie 2018 - 17:43, said:


Daca asta nu e topic redactat la comanda atunci nu mai stiu care e.
In text e de 2 ori 2015, linkurile toate contin data articolului...
Neamtu´ala mic, care tot ascunde lucrurile e de vina, cum dreaq il chema....... na, ca am uitat!Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate