Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Motan- aceleasi probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Iar s-a batut, are o noua umflatura, de data asta la maxilar ..vad ca are o rana la gura, banuiesc ca iar s-a infectat:|..A mai avut astfel de episoade..era umflat la cap, am reusit sa-l storc eu..
Acum, nu vad pe unde sa-l storc, sa-i scot puroiul...iese puroiul singur? sa-i dau doar medicamente? momentan am doar antibiotice pentru oameni..maine ma duc sa-i mai cumpar pentru animale.. data trecuta a mers..avea o rana tot la cap, dar n-am reusit sa o storc..ori s-a batut, ori a explodat:) ..nu-mi dau seama.
Pisica  mananca , toarce, nu arata semne de discomfort..doar daca il ating in zona aia, sa zic ca il deranjeaza un pic..in rest e ok..
Ceva sfaturi?

#2
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Nu da pastile de oameni, animalelor, cel putin nu fara a discuta cu veterinarul.
Cel mai bine ii faci o vizita.
De asemenea, iti recomand grupurile de pe Facebook pentru animale (ex: Protectia Animalelor ....(locatia)) vei primi multe sfaturi utile de la iubitorii de animale, nu ca cel de sus... Posted Image

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 rosix, on 05 martie 2018 - 14:25, said:

Lasa natura sa-si faca treaba si cumpara-ti altul daca nu supravietuieste. Nu mai cheltui bani si nici nu incerca sa intervii...

Pai, momentan planul e simplu..am mai trecut prin asta..il las in pace si ii dau antibiotice cand vine acasa sa manance...daca vad ca se inrautateste, ca nu-si fac efectul pastilele..atunci o sa-l duc la veterinar..nu pot sa-l duc pentru fiecare rana noua la medic..n-are rost..a doua zi va veni cu rani noi.
Eu sunt curios daca explodeaza aceste rani singure, chiar daca s-a inchis rana

 pepsi80, on 05 martie 2018 - 14:29, said:

Nu da pastile de oameni, animalelor, cel putin nu fara a discuta cu veterinarul.
Cel mai bine ii faci o vizita.
De asemenea, iti recomand grupurile de pe Facebook pentru animale (ex: Protectia Animalelor ....(locatia)) vei primi multe sfaturi utile de la iubitorii de animale, nu ca cel de sus... Posted Image

nu vad ce rau i-as face, daca ii dau tetraciclina de exemplu:P..pana maine cand ii cumpar pastile de animale (i-am mai dat, stiu ca sunt bune)

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 jimi91, on 05 martie 2018 - 14:20, said:

Pisica  mananca , toarce, nu arata semne de discomfort..doar daca il ating in zona aia, sa zic ca il deranjeaza un pic..in rest e ok..
Ceva sfaturi?
Daca mananca si toarce sunt semne ca e sanatos tun, doar ca are rani de pe urma unor lupte. Trebuie sa-i arati doar afectiune si totul e ok.

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 pacopaco1967, on 05 martie 2018 - 14:36, said:

Daca mananca si toarce sunt semne ca e sanatos tun, doar ca are rani de pe urma unor lupte. Trebuie sa-i arati doar afectiune si totul e ok.

are infectii , nu doar rani..

Asta mi-as dori sa stiu..daca explodeaza ele singure, chiar daca s-au "vindecat" (s-a inchis rana)

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 jimi91, on 05 martie 2018 - 14:41, said:


are infectii , nu doar rani..

Asta mi-as dori sa stiu..daca explodeaza ele singure, chiar daca s-au "vindecat" (s-a inchis rana)
Ranile mari asa se vindeca, sistemul imunitar protejeaza cu puroi pana se repara incet incet.  Un motan bolnav nu toarce .

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu-i mai da medicamente pt oameni ca mai rau faci !

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Da frate o fuga la veterinar.
Vad ca tii la cotoi,asa ca merita si el vreo cativa lei dati doftorului.
N-ai ce-i face,hormonii din el lucreaza.
Era mai buna o "ea".

#9
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Sfat:

Du-l domnule la veterinar că de-aia sunt veterinari. Fiecare cu meseria lui. Așa tu ce faci? Deschizi un topic și fiecare vine cu părerea și experiența lui. Dar nici unul ni-i de meserie.

Am și eu am un motan care a venit de multe ori acasă plin de răni. De fiecare dată l-am dus la veterinar fără să mai întreb în stânga și-n dreapta și de fiecare dată s-a rezolvat cu bine. A avut (motanul) și o zgârietură pe cornee care s-a vindecat foarte greu, cam într-un an. În tot acest timp l-am dus lunar la veterinar pentru control, tratament și schimbare tratatment. Acum e bine.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 pacopaco1967, on 05 martie 2018 - 14:46, said:

Ranile mari asa se vindeca, sistemul imunitar protejeaza cu puroi pana se repara incet incet.  Un motan bolnav nu toarce .

da..ok..cred ca ai dreptate..in orice caz..nu-mi permit sa-l duc la veterinar la fiecare rana noua..in principiu, pentru ca nu e al meu..l-am dat bunicilor ( a stat o perioada cu mine la bloc, a fost salvat de pe strazi, pe urma am decis sa-l aduc la tara)..iar ei au o mentalitate de bunici:)..animalul e animal..n-am chef sa ma cert cu ei..
In orice caz...in caz de forta majora, il duc..l-am mai dus la veterinar..dar nu a facut mare lucru (avea piciorul umflat, aparent a fost intepat de o albina)
Cel ami grav a fost cand a avut o rana foarte mare in piept, posibil sa fi fost un sobolan..era foarte larga rana, incapeau 2 degete..dar, s-a vindecat singur. nici macar nu s-a infectat (cred ca ajungea sa se linga)..doar pastile i-am dat.
am si vorbit cu medicul, ma duc la el doar cand e foarte grav..in rest, n-are rost..il chinui si pe el, pierd si eu timpul

O sa-l tin pe pastile, daca  se dezumfla e bine..daca nu si vad ca se inrautateste, da, o sa-l duc la veterinar.

Edited by jimi91, 05 March 2018 - 15:17.


#11
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007
Eu ti-as sugera, daca tot ajungi la veterinar, sa il si castrezi.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 soren73, on 05 martie 2018 - 15:56, said:

Eu ti-as sugera, daca tot ajungi la veterinar, sa il si castrezi.

d-aia l-am adus la bunici..ca sa nu-l castrez..

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Te costa mai mult sa il "repari".

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pune o poza

#15
soren73

soren73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 09.09.2007

 jimi91, on 05 martie 2018 - 16:01, said:


d-aia l-am adus la bunici..ca sa nu-l castrez..
Gandeste-te si cati pui de pisica nedoriti apar datorita deciziei tale.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 jimi91, on 05 martie 2018 - 14:20, said:


Ceva sfaturi?

Este ceva spray la cabinetele veterinare, lichid albastru special pentru ranile astea.
Asa`s toti, a meu are urechile zdrelite, un canin rupt, blana de la git jumulita, parca a venit de la Verdun prapaditul!

#17
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 soren73, on 05 martie 2018 - 15:56, said:

Eu ti-as sugera, daca tot ajungi la veterinar, sa il si castrezi.

 jimi91, on 05 martie 2018 - 16:01, said:


d-aia l-am adus la bunici..ca sa nu-l castrez..
Fix d-aia se bate, ca e necastrat. Nu stiu daca s-au tradus in romana cartile lui James Bowen despre motanul Bob, https://en.wikipedia...s_Bowen_(author)#Meeting_Bob
povestea cat era de rau inainte de operatie...

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca nu-l castrezi, va veni mereu rănit si ranile se vor infecta . La un moment dat, infectia nu va mai ceda si se va prăpădi. Daca tii la motanul tau si vrei sa-l ai alături de tine cat mai multi ani, castrează-l. Eu am doi motani si i-am castrat pe amândoi . Nu se blegesc asa cum umbla vorba. Ies afara, se plimba, prind șoareci dar nu se mai bat cu toti motanii din cartier.

Edited by Freddy12, 05 March 2018 - 20:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate