Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Marire statie trafo - distanta legala de bloc?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012
Buna,

Blocul in care stam este situat langa o statie trafo si linii de 110kv (nu sunt 100% sigur).

Statia are deja doua transformatoare si se vrea marirea ei la patru pentru a putea sustine noul business center. Nu stiu ce puteri sunt, presupun ca exista la Enel ceva informatii online.
Care sunt normativele si distantele minime? Am tot cautat dar de statii nu am gasit nimic. Pentru linii stiu ca e un radius de 37m.

Este vorba de celebra statie din TM care a luat foc de curand. Desi i-am intrebat de ce bazaie tansformatorul ala de o saptamana...

https://www.hotnews....a-flacarile.htm


Multumesc

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

 Hilfiger, on 04 martie 2018 - 00:02, said:

Este vorba de celebra statie din TM care a luat foc de curand. Desi i-am intrebat de ce bazaie tansformatorul ala de o saptamana...
Nu stiu normele exacte dar transformatoarele bazaie caci trece curentul prin ele si campul magnetic creeaza vibratii mecanice in unele piese.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Care este problema ta mai exact ?

#4
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012

 andreic, on 04 martie 2018 - 00:12, said:

Nu stiu normele exacte dar transformatoarele bazaie caci trece curentul prin ele si campul magnetic creeaza vibratii mecanice in unele piese.
Transfomatoarele respective nu bazaie (deocamdata), respectivul inainte de a lua foc facea urat.
Dar nu aste era intrebarea. Posted Image

 cspot, on 04 martie 2018 - 00:13, said:

Care este problema ta mai exact ?

Distanta minima la care fi pus un tranformator fata de un imobil, sau normativele pentru trafuri in zone rezidentiale.
De mentionat ca sunt trafuri expuse, ci nu inchise (cica e prea scump sa le inchida).

Edited by Hilfiger, 04 March 2018 - 00:17.


#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 cspot, on 04 martie 2018 - 00:13, said:

Care este problema ta mai exact ?
Probabil ii este frica ca se apropie cu transformatoarele de blocul lui...

Toata portiunea aia o sa se umple de transformatoare stai linistit. Probabil blocul e construit in locul ala pe spagi grase, terenul era special pentru trafo.
O sa te muti singur cand o sa inceapa sa bazaie 4 din 8 peste vreo 5-10 ani

Edited by Seteh, 04 March 2018 - 00:20.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In ce priveste cablurile aeriene de 110kV exista tot felul de reglementari legat de distanta la care se poate construi, distanta la care poti sa zbori cu elicopterul pe langa ele.
    In ce priveste cablurile subterane de 110kv poti sa stai cu fundu pe ele si sa mananci un sandwich.

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,215
  • Înscris: 23.08.2014

 Hilfiger, on 04 martie 2018 - 00:02, said:

Buna,

Blocul in care stam este situat langa o statie trafo si linii de 110kv (nu sunt 100% sigur).

Statia are deja doua transformatoare si se vrea marirea ei la patru pentru a putea sustine noul business center. Nu stiu ce puteri sunt, presupun ca exista la Enel ceva informatii online.
Care sunt normativele si distantele minime? Am tot cautat dar de statii nu am gasit nimic. Pentru linii stiu ca e un radius de 37m.

Este vorba de celebra statie din TM care a luat foc de curand. Desi i-am intrebat de ce bazaie tansformatorul ala de o saptamana...

https://www.hotnews....a-flacarile.htm


Multumesc
Nu exista distanta legala, daca e ingradit, poa sa vina pana langa bloc.Cei de la electrica fac treaba aia cu autorizatie, nu de capul lor.

#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,090
  • Înscris: 16.02.2013
Sunt o multime de puncte de transformare chiar in incinta unor cladiri sau lipite de acestea. E drept alimentate prin cabluri subterane de 6 sau mai nou 20kV.

#9
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
După topologia zonei, cam pare că stația de transformare a fost acolo practic din totdeauna, clădirea fiind ulterior construită în perimetrul de siguranță al stației, cum zicea Seteh mai sus, niște prieteni buni au devenit și mai buni dintr-odată, pentru sumele potrivite. Așa că ori ai niște prieteni buni și tari la rândul tău care pot face să se mute stația de transformare (ceea ce nu e tocmai de colo) fie te muți tu, până mai găsești fraierul care nu se prinde și cumpără.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

 Hilfiger, on 04 martie 2018 - 00:16, said:

Transfomatoarele respective nu bazaie (deocamdata),
E si dupa sarcina, stai sa vina incarcatura pe ele sa vezi cum bazaie :)

#11
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
Bâzâitul este doar partea percepută, noroc cu urechile, problema este partea pentru care oamenii nu au organe de simț, respectiv câmpul electromagnetic generat de transformatoare dar mai ales de liniile electrice aeriene de înaltă tensiune. Pentru așa ceva nu sunt organe de simț dedicate, însă efectele asupra corpului uman se resimt în timp la expunerea prelungită, la unii oameni mai mult la alții mai puțin, depinde de organismul fiecăruia.

#12
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012
Multumesc de raspunsuri, deci chiar nu esxista  nici un normativ?  Mi se pare absurd ca pot sa vina  foarte aproape de bloc.

 Tetelu1980, on 04 martie 2018 - 08:02, said:

După topologia zonei, cam pare că stația de transformare a fost acolo practic din totdeauna, clădirea fiind ulterior construită în perimetrul de siguranță al stației, cum zicea Seteh mai sus, niște prieteni buni au devenit și mai buni dintr-odată, pentru sumele potrivite. Așa că ori ai niște prieteni buni și tari la rândul tău care pot face să se mute stația de transformare (ceea ce nu e tocmai de colo) fie te muți tu, până mai găsești fraierul care nu se prinde și cumpără.

Nu stiu cu spaga, dar Electrica a vandut Enelului, Enelul a construit blocul in 2002 pentru angajati. Acum se vrea marirea pentru a face fata noului centru de birouri.
Partea amuzanta este ca inginerul care proiecteaza noua statie sa in acest bloc, dar nu scoti nimic de la el.
Din cate am citit eu, asa zisele distante minime sunt date chiar de compania de electricitate.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003

 Tetelu1980, on 04 martie 2018 - 09:13, said:

Bâzâitul este doar partea percepută, noroc cu urechile, problema este partea pentru care oamenii nu au organe de simț, respectiv câmpul electromagnetic generat de transformatoare dar mai ales de liniile electrice aeriene de înaltă tensiune. Pentru așa ceva nu sunt organe de simț dedicate, însă efectele asupra corpului uman se resimt în timp la expunerea prelungită, la unii oameni mai mult la alții mai puțin, depinde de organismul fiecăruia.
Nu sunt dovezi pentru asa ceva (efecte). Campurile magnetice sunt parte a vietii si au diverse surse unele chiar naturale, instalatiile de energie electrica lucreaza la frecvente joase.

Edited by andreic, 04 March 2018 - 11:09.


#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Tetelu1980, on 04 martie 2018 - 09:13, said:

Bâzâitul este doar partea percepută, noroc cu urechile, problema este partea pentru care oamenii nu au organe de simț, respectiv câmpul electromagnetic generat de transformatoare dar mai ales de liniile electrice aeriene de înaltă tensiune. Pentru așa ceva nu sunt organe de simț dedicate, însă efectele asupra corpului uman se resimt în timp la expunerea prelungită, la unii oameni mai mult la alții mai puțin, depinde de organismul fiecăruia.

    Aiurea. Trnsformatoarele sunt ecranate si legate la pamant. Nu emit niciun fel de camp electromagnetic. Poate doar in mintea unora...

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ai aici toate detaliile:
http://energie-elect...ctrice-aeriene/

Pentru o staţie electrică cu tensiunea cea mai înaltă de 110 kV :
când staţia este de tip exterior, este zona extinsă în spaţiu delimitată la distanţa de 20m de împrejmuirea staţiei, pe fiecare latură a acesteia
când staţia este de tip interior, este delimitată de suprafaţa construită a staţiei

Esti convins ca e statie de 110kv?  Are you sure?

Edited by rosix, 04 March 2018 - 11:31.


#16
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012

 rosix, on 04 martie 2018 - 11:28, said:

Ai aici toate detaliile:
http://energie-elect...ctrice-aeriene/

Pentru o staţie electrică cu tensiunea cea mai înaltă de 110 kV :
când staţia este de tip exterior, este zona extinsă în spaţiu delimitată la distanţa de 20m de împrejmuirea staţiei, pe fiecare latură a acesteia
când staţia este de tip interior, este delimitată de suprafaţa construită a staţiei

Esti convins ca e statie de 110kv?  Are you sure?

In sfarsit un raspuns la intrebare. Multumesc.
Am sa interesez exact ce e acolo.

#17
Tetelu1980

Tetelu1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 01.08.2007
L.E.A. care alimentează stația de transformare sunt tot ecranate și legate la pământ?

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Hilfiger, on 04 martie 2018 - 11:43, said:


In sfarsit un raspuns la intrebare. Multumesc.
Am sa interesez exact ce e acolo.

Da.. Foarte probabil statia de transformare Dumbravita e de 110 kv

http://scrible.com/s/0cZwA

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate