Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Spor de noapte in timpul deplasarii

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 pasilla, on 02 martie 2018 - 23:20, said:

Le mai da si o zi libera in afara de aia in care ajung.
Acum vad, le si plateste 8 ore din drum, si cica mai vor si spor de noapte :))

#20
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008

 pasilla, on 02 martie 2018 - 23:04, said:

Si daca esti nevoit sa faci naveta 2 ore dus si 2 ore intors , tot pravalia trebuie sa iti plateasca orele ?
Eu m-as plimba linistit opt ore pe zi (cu trenul , cu avionul, pe bicicleta) si sa fiu platit pentru asta..

Serios? Ai facut vreodata o deplasare de 16 ore, cu trenuri , din mai multe bucati?
Asteptare in gari prin frig, inconjurat de rromi, cersetori, hoti si toate categoriile de oameni?

#21
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu stiu ca drumul inspre servici si dinspre servici catre casa nu se plateste, dar in caz de accident (Doamne fereste) e considerat accident de munca! In cazul vostru nu cred ca drumul se va plati,dar puteti voi cere o compensatie in ore libere pentru "oboseala" de pe drum!

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ovidiu-pit, on 02 martie 2018 - 23:25, said:

Serios? Ai facut vreodata o deplasare de 16 ore, cu trenuri , din mai multe bucati?
Asteptare in gari prin frig, inconjurat de rromi, cersetori, hoti si toate categoriile de oameni?
Serios ? Ai facut vreodata deplasare zilnica de 2 ore , dus-intors, fara sa fie decontata in  nici un fel ?
Ceva tren "cursa de persoane", fara incalzire, si apoi minunatul RATB.

Edited by pasilla, 02 March 2018 - 23:30.


#23
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Nu se compara.
Facem deplasarea in interesul lor.
Ca faci tu naveta 2 ore pe zi e problema ta, nu firma te-a trimis , e normal sa nu-ti deconteze.

Edited by ovidiu-pit, 02 March 2018 - 23:33.


#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si tie ti se ponteaza 8 ore si mai ai inca o zi libera, Ce mai vrei ?

Nu esti multumit, cauta alt job !

Edited by pasilla, 02 March 2018 - 23:35.


#25
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Am explicat facem 16 ore.8 se ponteaza (dar nu de noapte cum consideram ca ar fi normal) si 8 pt o zi libera
Asta e singura problema.Ca nu sunt de noapte.

 fqx, on 02 martie 2018 - 23:23, said:

Acum vad, le si plateste 8 ore din drum, si cica mai vor si spor de noapte Posted Image)
Daca le-ar platii nu am mai cere spor de noapte , dar ni le da liber.,, si nu e acelasi lucru.

Edited by ovidiu-pit, 02 March 2018 - 23:39.


#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 ovidiu-pit, on 02 martie 2018 - 23:41, said:

Am explicat facem 16 ore.8 se ponteaza (dar nu de noapte cum consideram ca ar fi normal) si 8 pt o zi libera
Asta e singura problema.Ca nu sunt de noapte.


Daca le-ar platii nu am mai cere spor de noapte , dar ni le da liber.,, si nu e acelasi lucru.
Pai va ponteaza o zi in care stati degeaba, e mai mult decat suficient, pe ce lume traiti? Sint directori de firme care fac deplasari in interes de serviciu si nu le plateste nimeni drumul.

#27
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Cand am creat acest post m-a interesat " cum e legal sa fie " .
Sau altfel formulat " conform legii trebuie sa primim sau nu spor de noapte"?Asta ne intereseaza. Ca nu suntem multumiti e altceva.
Poate directorii aia de care spui tu au in contract stipulat ca nu li se platesc deplasarile in interes de serviciu.
Si oricum nu se compara salariul de director cu ce primim noi.

Edited by ovidiu-pit, 02 March 2018 - 23:56.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ovidiu-pit, on 02 martie 2018 - 23:50, said:

Poate directorii aia de care spui tu au in contract stipulat ca nu li se platesc deplasarile in interes de serviciu.
Si la voi nu e stipulat nimic:

 ovidiu-pit, on 02 martie 2018 - 22:24, said:

In contract nu este specificat nimic.

Poate ai sanse mai mari daca scrii ceea te framanta aici: https://forum.softpe...dreptul-muncii/

Edited by pasilla, 03 March 2018 - 00:02.


#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 ovidiu-pit, on 02 martie 2018 - 23:50, said:

Cand am creat acest post m-a interesat " cum e legal sa fie " .
Sau altfel formulat " conform legii trebuie sa primim sau nu spor de noapte"?Asta ne intereseaza. Ca nu suntem multumiti e altceva.
Poate directorii aia de care spui tu au in contract stipulat ca nu li se platesc deplasarile in interes de serviciu.
Si oricum nu se compara salariul de director cu ce primim noi.
Legal, nu se plateste drumul spre si dinspre serviciu, cu atat mai mult spor de noapte...

#30
ovidiu-pit

ovidiu-pit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.02.2008
Da, posibil nu am postat in sectiunea unde trebuie sa fie.
Rog moderatorii sa-l mute.Multumesc!

#31
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca merge mutat. Acolo este o sectiune putin mai "tehnica" .

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ovidiu-pit, pe perioada delegării, singurul spor pe care-l primești, în plus față de activitatea normală, este diurna. În CCM ar trebui să aveți specificat cât este și cum se acordă.

#33
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e spor de noapte. La noi platea ori cazarea daca ne cazam ori "noapte fara cazare" care era o suma fixa. Adica am fost plecat de acasa noaptea in interes de serviciu si pentru asta imi dadeau o suma fixa de bani. Era cam cat o diurna. Pe langa asta luam si diurna daca deplasarea depasea 12 ore parca.

Nu stiu daca era prevazut in lege sau doar in contractul nostru colectiv de munca.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 06:58.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alea sunt cheltuieli cu cazarea (la bugetari hotel maxim 3 stele sau o sumă fixă pentru dormit pe la prieteni). Inițiatorul vrea spor de noapte pentru durata deplasării către locul unde e delegat. Nu există un astfel de spor dar, în funcție de modul cum s-a negociat CCM-ul, sumele ce pot fi primite pe durata delegării pot să fie mult mai mari față de ce ai fi primit dacă stăteai la sediul firmei.

#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 ovidiu-pit, on 02 martie 2018 - 23:25, said:

Serios? Ai facut vreodata o deplasare de 16 ore, cu trenuri , din mai multe bucati?
Asteptare in gari prin frig, inconjurat de rromi, cersetori, hoti si toate categoriile de oameni?

Nu, doar tu ai facut asta pana acum, esti dumnezeu!

Ce ti-e si cu mentalitatea astora care cred ca doar ei pot face anumite lucruri, si nu exista nimeni sa-i inlocuiasca. Daca as fi in locul angajatorului v-as da un mare sut in cur.

#36
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ovidiu-pit, on 02 martie 2018 - 22:24, said:

A doua zi (vineri) nu mergem la munca deoarece facem 16 ore pe drum. Din acestea 16, 8 ni se ponteaza pt ziua de vineri (ca si cum ar fi lucrata) iar 8 sunt suplimentare si in contul lor avem dreptul sa ne luam o zi libera in saptamana care o stam in Romania.
Si mai vreti si bani...
Eu v-as injura, dar nu se cade aici pe forum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate