Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Finlanda si tarile bune din europa vs America.

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Rog un moderator sa mute topicul daca nu l-am facut unde nu trebuie multumesc. Salutare, ce parere aveti despre Finlanda, America si alte tari din europa. Vreau pareri de la cei care au stat acolo sau traiesc in continuare acolo va rog frumos. Care sunt condiitile de educatie acolo care sunt taxele acolo costurile intretinerii unei masini cu tot cu taxele ei si libertatea in alegeri si permisiunile pe care ti le ofera statul sa faci ceva. Sistemul de sanatate si alte chestii pe care le-am uitat sa le mentionez dar poate le amintiti voi aici. Si cateva intrebari suplimentare pentru care as vrea sa raspunda useri Tsunnnami si Karhu care sunt taxele masinilor si cat de permisivi sunt cei din America si Finlanda in modificari ale motorului masinilor. Multumesc frumos.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 01:16, said:

ce parere aveti despre Finlanda, America si alte tari din europa.
Finlanda, America si alte tari din europa e bune.

#3
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postpasilla, on 02 martie 2018 - 01:22, said:

Finlanda, America si alte tari din europa e bune.
Decat Romania cu siguranta :)

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Finlanda nu ! ... un gram de "praf" este aproape imposibil de gasit ! ...
unde mai pui cele 6 luni de noapte continua !  ....

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Ce relevanta poate avea modificarea motorului masinii intr-o decizie asa importanta ca emigrarea?
Si cum planui sa te duci in tarile astea? in unele poti dar in SUA nu prea poti, decit in anumite conditii. Si atunci ce rost are comparatia?
Oricum ca idee comparatia e greu de facut, adica depinde de la om la om. Unora le place un sistem, altora altul. Unora le place vremea de un fel, sau natura, altii nu o pot suporta.

#6
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 01:52, said:

Ce relevanta poate avea modificarea motorului masinii intr-o decizie asa importanta ca emigrarea?
Si cum planui sa te duci in tarile astea? in unele poti dar in SUA nu prea poti, decit in anumite conditii. Si atunci ce rost are comparatia?
Nu are relevanta modificarii motorul masini dar ma gandeam daca imi iau masina sa nu am probleme cu legea. Si cum planuiesc sa ma duc in tarilea astea ? Usor. Daca iti doresti ceva orice se poate. Au plecat oameni in timpul comunismului din tara.

View Postrealduc, on 02 martie 2018 - 01:46, said:

Finlanda nu ! ... un gram de "praf" este aproape imposibil de gasit ! ...
unde mai pui cele 6 luni de noapte continua !  ....
Cui ii pasa daca gasesti un gram de "praf" se poate traii si fara droguri man. Eu nu m-am drogat niciodata si nici nu o sa fac asa ca nu e relevanta chestia asta.

Edited by alex14dlk, 02 March 2018 - 02:03.


#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Daca vrei ilegal, se poate dar trebuie sa fii nebun. Nu merita. Alege "tarile bune din Europa".

#8
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 02:07, said:

Daca vrei ilegal, se poate dar trebuie sa fii nebun. Nu merita. Alege "tarile bune din Europa".
Nu ilegal sunt metode legale de a ajunge acolo. Trebuie doar sa te chinui un pic si sa vrei sa ajungi acolo.

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Daca nu ai o meserie cautata sau daca nu poti deveni student la doctorat in ceva, metodele se reduc la insuratoare frauduloasa. Nu inteleg de ce efortul cind in Europa poti munci legal.

Satisfactia personala e legata si de cea finaciara si a slujbei. Degeaba vrei sa te duci in Finlanda daca meseria ta nu exista in Finlanda sau e foarte limitata.
Dar poate din contra, esti mai bine platit pentru ca cei ca tin esint rari... Deci de aici se incepe analiza: ce meserie ai si unde se plateste cel mai bine si sint cele mai multe slujbe pentru ce stii tu sa faci.
Daca esti intreprinzator sau un virfe SUA e mai buna. Nu te amagi, majoitatea cred ca sint intreprinzatori dar in realitate numai vreo citeva procente sint.
Daca esti mai la medie, pobabil Europa e mai buna.

Edited by vrajitoruldinoz, 02 March 2018 - 02:17.


#10
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 02:17, said:

Daca nu ai o meserie cautata sau daca nu poti deveni student la doctorat in ceva, metodele se reduc la insuratoare frauduloasa. Nu inteleg de ce efortul cind in Europa poti munci legal.

Satisfactia personala e legata si de cea finaciara si a slujbei. Degeaba vrei sa te duci in Finlanda daca meseria ta nu exista in Finlanda sau e foarte limitata.
Dar poate din contra, esti mai bine platit pentru ca cei ca tin esint rari... Deci de aici se incepe analiza: ce meserie ai si unde se plateste cel mai bine si sint cele mai multe slujbe pentru ce stii tu sa faci.
Daca esti intreprinzator sau un virfe SUA e mai buna. Nu te amagi, majoitatea cred ca sint intreprinzatori dar in realitate numai vreo citeva procente sint.
Daca esti mai la medie, pobabil Europa e mai buna.
Eu ma bazez pe altceva. Stiu ca era viza de investitie in America si am ceva bani stransi. Ma gandeam sa fac chestia asta.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
Ai facut un milion in Romania si vrei sa pleci dar nu stii ce si cum? Tare ciudat...

#12
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 02:24, said:

Ai facut un milion in Romania si vrei sa pleci dar nu stii ce si cum? Tare ciudat...
Nu e un milion :) Stiu ca minimul era 50.000$  dar nu mai am chef sa stau in Romania ne bat razboaiele la usa.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016
E un milion si 500k numai in anumite zone unde e evident greu sa faci afaceri. De asemenea trebuie sa infiintezi 10 locuri de munca.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 02:26, said:

Stiu ca minimul era 50.000$  dar nu mai am chef sa stau in Romania ne bat razboaiele la usa.
Fara suparare, dar 50K sunt "bani de buzunar" (exagerez, evident) pentru un an, nu (prea) sunt bani de investitii in US. Acum [mult] timp era vreo 350K. 50.000 nu retin sa fi fost vreodata.

#15
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postdexterash, on 02 martie 2018 - 02:42, said:

Fara suparare, dar 50K sunt "bani de buzunar" (exagerez, evident) pentru un an, nu (prea) sunt bani de investitii in US. Acum [mult] timp era vreo 350K. 50.000 nu retin sa fi fost vreodata.
Viza tip E2 si trebuiesc minim 40k si un plan bun de investitii pe 5 ani parca.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Viza aia de tip E-2 e temporara, s-ar putea sa ai restrictii sa nu poti lucra pe aici decat in domeniul in care investesti tu banii aia si nu stiu ce mare branza ai reusi sa faci cu 40.000$ daca nu ai credit score sa mai obtii credit de pe la banci de pe aici.

Masina nu te costa mult in SUA raportat la chirie, asigurare medicala, educatie, mancare si nu cred ca ar trebui sa fie in capul listei.

Taxele auto depind de la stat la stat si chiar in acelasi stat, depind de zona unde stai. Pe unde sunt eu, platesti 10% sales tax cand cumperi orice masina (fie noua sau SH) si apoi o taxa anuala care depinde de valoarea masinii si de zona in care esti.

Asigurarea variaza in functie de masina si permisul de SUA e usor de obtinut.

Estimativ, poti intra pe un site gen edmunds, alegi masina si pui codul postal din statul unde vrei tu sa te duci.

Exemplu pentru o Toyota Corolla noua:

https://www.edmunds....90/cost-to-own/

Edited by MembruAnonim, 02 March 2018 - 05:59.


#17
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 02:26, said:

Nu e un milion Posted Image Stiu ca minimul era 50.000$  dar nu mai am chef sa stau in Romania ne bat razboaiele la usa.
Sa stii ca Finlanda se invecineaza cu Rusia.

#18
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postdea_dimi, on 02 martie 2018 - 07:27, said:

Sa stii ca Finlanda se invecineaza cu Rusia.
Nu imi da lectii de geografie domnisoara. Stiu si eu unde se afla Finlanda. Doar ca aici in Romania e teren de box Rusia vs America si la ei nu e nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate