Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Finlanda si tarile bune din europa vs America.

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 07:30, said:

Nu imi da lectii de geografie domnisoara. Stiu si eu unde se afla Finlanda. Doar ca aici in Romania e teren de box Rusia vs America si la ei nu e nimic.
E frig! :D

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdea_dimi, on 02 martie 2018 - 07:27, said:

Sa stii ca Finlanda se invecineaza cu Rusia.
Corect, iar el n-a auzit de termenul "finlandizare"... apropo de vecinii de care ii e frica.

#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 07:30, said:

Nu imi da lectii de geografie domnisoara. Stiu si eu unde se afla Finlanda. Doar ca aici in Romania e teren de box Rusia vs America si la ei nu e nimic.
Nici macar nu sunt in NATO, poate sa intre rusii peste ei si nu o sa faca America nimic.
Pe langa frig si atitudinea rece a localnicilor mai este si limba care este imposibil de invatat.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
I-auzi Karhule :)

#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Completare ca mi-a expirat timpul la editare:

In SUA ca sa fii considerat investitor (si sa obtii viza crespunzatoare) trebuie sa ai peste 1,2-1,5 mil.$ iar zonele respective sunt slabe economic.
In SUA poti sa faci ce-ti trece prin cap la automobil (totusi... mi se pare puerila intrebarea). Daca depasesti 30 de mile/h ajungi la puscarie.
E o societate cu multe reguli, total neasteptate pt. un European... dar poti face bani adevarati.  Cu 50.000 poti deschide un chiosc.

In Finlanda a avea Golf e considerata super realizare, a avea BMW esti considerat baron. Finlandezii iau bautura Finlandia din Estonia...
ia uite poza frumoasa:
https://en.wikipedia...970_-_Lenin.jpg
In tarile nordice veniturile sunt foarte mari (No, Dk, Su, Fi), la fel si taxele, chiriile, costul vietii. Amenzile de circulatie sunt in functie de venit Posted Image
TVA-ul la masini in Dk era 150% acum 3 luni, dar am auzit ca l-au miscorat, au aflat ca au prea multe ieftinache (vs. alte tari din UE).

Mie personal imi plac infinit mai mult parfumul si caldura tarilor sudice, desi Anglia e atragatoare pt. mine (am un interes acolo), dar vremea e efectiv de rahat.
Similar Olanda, Germania.

Edited by Quantum, 02 March 2018 - 08:23.


#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 01:16, said:

Rog un moderator sa mute topicul daca nu l-am facut unde nu trebuie multumesc. Salutare, ce parere aveti despre Finlanda, America si alte tari din europa. Vreau pareri de la cei care au stat acolo sau traiesc in continuare acolo va rog frumos. Care sunt condiitile de educatie acolo care sunt taxele acolo costurile intretinerii unei masini cu tot cu taxele ei si libertatea in alegeri si permisiunile pe care ti le ofera statul sa faci ceva. Sistemul de sanatate si alte chestii pe care le-am uitat sa le mentionez dar poate le amintiti voi aici. Si cateva intrebari suplimentare pentru care as vrea sa raspunda useri Tsunnnami si Karhu care sunt taxele masinilor si cat de permisivi sunt cei din America si Finlanda in modificari ale motorului masinilor. Multumesc frumos.

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 02:01, said:

Nu are relevanta modificarii motorul masini dar ma gandeam daca imi iau masina sa nu am probleme cu legea. Si cum planuiesc sa ma duc in tarilea astea ? Usor. Daca iti doresti ceva orice se poate. Au plecat oameni in timpul comunismului din tara.
Cui ii pasa daca gasesti un gram de "praf" se poate traii si fara droguri man. Eu nu m-am drogat niciodata si nici nu o sa fac asa ca nu e relevanta chestia asta.

La cata "elocinta" si "perspicacitate" afisezi,eu cred ca pentru tine nu prea are rost nici sa te gandesti la tarile alea europene + America.Fara suparare si resentimente.
Asta cu praful este antologica.

#25
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Mai razboi ca in SUA nu e nicaieri in Europa, in fiecare saptamana se trezeste un tampit sa omoare 20-30 de oameni si nici macar nu stie de ce.

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Daca depasesti 30 de mile/h ajungi la puscarie.
LOL. Sperii copii care au vindut si ei o garsoniera,

Quote

E o societate cu multe reguli, total neasteptate pt. un European...

Sint curios, care sint alea? cred ca prin european intelegi "roman".
Singurele la care ma pot gindi sint niste restrictii in privinta alcoolului (dar care variaza puternic de la stat la stat) si a tigarilor (aici europa vine puternic din urma) si ca nu te dai jos dn masina cind te opreste politia... dar asta din urma nici macar nu e restrictie adevata. In rest?

View Postadisz, on 02 martie 2018 - 08:26, said:


La cata "elocinta" si "perspicacitate" afisezi,eu cred ca pentru tine nu prea are rost nici sa te gandesti la tarile alea europene + America.Fara suparare si resentimente.
Asta cu praful este antologica.

Poate omul e timplar sau instalator, te-ai gindit la asta? sint timplari milionari... ba unii conduc lumea.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Un cizmar ne-a condus si pe noi...

#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 08:41, said:

Sint curios, care sint alea? cred ca prin european intelegi "roman".
Mie mi-a pus politia puscociu in ceafa pentru +20 de maile/h, in plus in mijlocul campului... tipau si se manifestau ca in filme (desi eram singur, intr-o masina sport locala), atunci m-am bucurat ca n-au tras in mine... senzatia e teribila... A doua oara te obisnuiesti :)

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 08:41, said:

Poate omul e timplar sau instalator, te-ai gindit la asta? sint timplari milionari... ba unii conduc lumea.

De ce ar trebui sa ma gandesc?Sa fie sanatos.
Mi-am expus parerea,care poate fi buna,proasta,echidistanta,etc.

#30
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postalex14dlk, on 02 martie 2018 - 02:26, said:

Nu e un milion Posted Image Stiu ca minimul era 50.000$  dar nu mai am chef sa stau in Romania ne bat razboaiele la usa.
Si crezi ca alti nu au parte de asa ceva?
Daca va fi razboi Romania iese mai bine din asta decat altii!
De unde stiu?
Nu vreau sa fiu luat la rost p-acilea!Posted Image

Edited by sandy76, 02 March 2018 - 10:05.


#31
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 02 martie 2018 - 08:41, said:


Sint curios, care sint alea? cred ca prin european intelegi "roman".
Singurele la care ma pot gindi sint niste restrictii in privinta alcoolului (dar care variaza puternic de la stat la stat) si a tigarilor (aici europa vine puternic din urma) si ca nu te dai jos dn masina cind te opreste politia... dar asta din urma nici macar nu e restrictie adevata. In rest?

Un simplu fluierat dupa o tipa te poate arunca dupa gratii, nu mai vb.de agatarea unei prostituate, limite de viteza  absurde pt.un european, vecinul te poate da in judecata ca fumul tau de tigara "ajunge" la geamul lui, brutalitatea politiei in multe cazuri dintre care unele pt.chestii banale, ghinionul de a te afla in raza pistolului vreunui dezaxat, etc.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View PostQuantum, on 02 martie 2018 - 09:27, said:

Mie mi-a pus politia puscociu in ceafa pentru +20 de maile/h, in plus in mijlocul campului... tipau si se manifestau ca in filme (desi eram singur, intr-o masina sport locala), atunci m-am bucurat ca n-au tras in mine... senzatia e teribila... A doua oara te obisnuiesti Posted Image

Te-oi fi dat jos la ei :)
Am luat nenumarate amende de viteza, media acum la batrinete e una pe an, cea mai mare pe la 30-35mph in plus.. de fiecare data ireprosabil de politicosi. Nu mai spus de cite ori mi-au dat avertisment sau nimic in loc de amenda sau mi-au scazut viteza ca sa fie amenda mai mica.

View PostValmont43, on 02 martie 2018 - 10:11, said:

Un simplu fluierat dupa o tipa te poate arunca dupa gratii, nu mai vb.de agatarea unei prostituate, limite de viteza  absurde pt.un european, vecinul te poate da in judecata ca fumul tau de tigara "ajunge" la geamul lui, brutalitatea politiei in multe cazuri dintre care unele pt.chestii banale, ghinionul de a te afla in raza pistolului vreunui dezaxat, etc.

Astea le-ai trait tu sau ti-au povestit altii? Ca eu de aberatiile astea nu am auzit in viata mea :D
Acum e drept, nefiind crescut pe santier nu mi-a trecut vreodata prin cap sa fluier dupa femei, nici la prostituate nu m-am dus (serios? adica e asta ceva ce oamenii incearca la ordinea zilei?) nici sa ii bag vreunuia fum de tigara in casa. Nici brutalitatea politiei nu am intilnit si nici nu am auzit de nimeni care sa se fi lovit de ea, nici macar ca poveste de prietenul prietenului etc. Ghinionul de a te afla in fata pistolului e o aiureala, mai degraba te calca autobuzul.
Ai ceva dreptate la limitele de viteza... uneori e cimp sau desert pe 100km si limita de viteza e 100km/h. E drept ca insa nu exista sosea sigura in SUA, ori e trafic (daca nu chiar atunci la alta ora) la nivele mai mari ca in Europa, ori sint animale care in Europa nu prea mai exista. Accidentele cu caprioare, ca sa nu zic ceva mai serios, sint la ordinea zilei. Uneori vad cite 10 in drum spre serviciu, sau cite una moarta pe marginea drumului.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdea_dimi, on 02 martie 2018 - 07:42, said:

E frig! Posted Image
Iti cumperi haine adecvate.

View PostQuantum, on 02 martie 2018 - 08:20, said:

In Finlanda a avea Golf e considerata super realizare,
Cine te-a mintit?
Golful e pt familii cu stare materiala sub medie.

View PostQuantum, on 02 martie 2018 - 09:27, said:

Mie mi-a pus politia puscociu in ceafa pentru +20 de maile/h, in plus in mijlocul campului... tipau si se manifestau ca in filme (desi eram singur, intr-o masina sport locala), atunci m-am bucurat ca n-au tras in mine... senzatia e teribila... A doua oara te obisnuiesti Posted Image
Eh, a doua oara poate nu mai faci si te obisnuiesti sa respecti legea.

View PostValmont43, on 02 martie 2018 - 10:11, said:

Un simplu fluierat dupa o tipa te poate arunca dupa gratii, nu mai vb.de agatarea unei prostituate, limite de viteza  absurde pt.un european, vecinul te poate da in judecata ca fumul tau de tigara "ajunge" la geamul lui, brutalitatea politiei in multe cazuri dintre care unele pt.chestii banale, ghinionul de a te afla in raza pistolului vreunui dezaxat, etc.
Ce faci, il plagiezi pe Geth? Macar el a fost acolo, asa ca-i mai credibil decat tine...
Pt prostituate mergi in Nevada etc etc (nu mai stau sa descos fiecare afirmatie a ta).

#34
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu e vb.de a face un hobby din fluieratul sau agatatul unei femei, dar americanii mi se par mai catolici decat Papa la capitolul asta, am vz.destule cazuri ca sa-mi fac o idee.
Intr-o baza americana din Germania am facut o gluma stil Bundy cu o casiera care cred ca avea o tona, iar amicul american mi-a atras atentia ca pot fi dat in judecata chiar si pentru gluma aia....
Ia zi maestre vrajitor astea-s reale sau facatur, sau batem si noi campiii? Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JwvEHpxoWrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WzCf2RJHNSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NKxWCHvh7FY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Daca sunt reale,sunt de de domeniul irealului.

ps.
Si Garcea este real.

#36
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostValmont43, on 02 martie 2018 - 10:11, said:

Un simplu fluierat dupa o tipa te poate arunca dupa gratii, nu mai vb.de agatarea unei prostituate, limite de viteza  absurde pt.un european, vecinul te poate da in judecata ca fumul tau de tigara "ajunge" la geamul lui, brutalitatea politiei in multe cazuri dintre care unele pt.chestii banale, ghinionul de a te afla in raza pistolului vreunui dezaxat, etc.
E un risc pe care mi-l pot asuma. :)

View PostQuantum, on 02 martie 2018 - 09:27, said:

Mie mi-a pus politia puscociu in ceafa pentru +20 de maile/h, in plus in mijlocul campului... tipau si se manifestau ca in filme (desi eram singur, intr-o masina sport locala), atunci m-am bucurat ca n-au tras in mine... senzatia e teribila... A doua oara te obisnuiesti Posted Image
Pentru ca te-ai obisnuit tu cu politisti de la noi probabil. Oricum nu e greu sa fii civilizat si sa nu depasesti viteza + ca nu cred eu ca pe autostrada nu ai voie sa o dai cu mai mult de 20 mile pe h.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate