Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Recomandare minidisc

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Ultimele modele puteau inregistra si lossles.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Era o părere colegule nu o critică.
Te complici și arunci bani doar că pare interesant.

Dacă vrei calitate există soluții.
Și mie îmi plac chestiile retro numai că nu toate sunt utilizabile acum.

#21
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Daca vorbesti cu mine sunt colega. Vezi mai in urma postari de'ale mele.  Trec rar pe aici... asta e, doar cand am nevoie de ceva mai dau peste voi. Posted Image Multumesc pentru feedback.

Edited by Nikoles, 28 February 2018 - 15:41.


#22
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 djl, on 28 februarie 2018 - 15:08, said:

MiniDisc playerele sunt mici. Eu umblu cu walkman cu casetă uneori. Să vedem ce mai comentaţi acuma. Precis veţi zice că-s hipster, dar nu, nu sunt.

Prietene, tu esti o legenda. Tu ai voie sa umbli cu orice vechitura, nimeni nu va comenta absolut nimic. Eu sunt fanul tau. Serios.

#23
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Reel to reel vreau şi eu. Un "Revox" G36.
Dar visez la un anume tip cu bandă lată bine (2" = 5,04 c.m.) pentru care e nevoie să stai la casă. Se asortează bine cu ceva cu 3 Plumbicoane sau Satiocane.

Edited by djl, 28 February 2018 - 15:47.


#24
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Alege un model de la Sony sau Sharp si nu o sa regreti . Cauta un netMD ( minidisc cu usb ) . Vei putea astfel folosind programul SonicStage sa inregistrezi minidiscul prin usb si sa transferi si numele melodiilor . Problema este ca nu vei putea transfera un minidisc inregistrat din player in PC folosind USB-ul ci va trebui sa transferi analogic prin line-outul playerului .
   Ca field-recorder sunt insa foarte bune iar un disc poate fi reinregistrat de mii de ori .

Edited by Dexter Dude, 28 February 2018 - 15:46.


#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
S-avem atunci pardon colega.

Poftim variante

https://www.olx.ro/o...html#7d233bca88

https://www.olx.ro/o...html#7d233bca88

https://www.olx.ro/o...html#7d233bca88

Audiție plăcută

#26
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ultimul e chiar interesant. Mi-aş lua şi eu unul, dar aşa precum am mai zis, sunt scumpe discurile (8-10 Lei un disc...). Bine, nici LaserDiscurile nu sunt tocmai ieftine, dar nah, pe genul ăsta de discuri audio-video mi s-a pus pata şi am reuşit să iau ceva ieftine.
Oricum, o ea interesantă de tehnică veche... cam foarte rar aşa ceva în rândul persoanele de sex feminin.

Edited by djl, 28 February 2018 - 16:09.


#27
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 djl, on 28 februarie 2018 - 16:08, said:

Ultimul e chiar interesant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ymNFyxvIdaM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O fi și înaltă ?

Posted Image Posted Image

#29
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ia un player de la Fiio si uiti de toata aiureala asta cu MiniDisc, tin minte cand au lichidat stocuri la un importator Sony si aveau mormane de aparate ce redeau MiniDisc, nici draq nu se uita la ele, cu toate ca erau sub 100 lei fiecare produs, nou, sigilat. In nebunia aia am luat un Sony Walkman din seria NW S200 doar ca semana cu telecomanda de la Walkman-ul folosit in clipul Freestyler. Ulterior s-a dovedit a fi o porcarie din cauza ca era foarte greu de lucrat cu soft-ul de sincronizat muzica, iTunes era pistol cu apa fata de ce idei avea Sony pe vremea aia.

Attached File  NWS200.jpg   83.23K   15 downloads

Edited by connectorxp, 28 February 2018 - 16:39.


#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Minidiscul foloseste un fel de compresie ce n-are nimic in comun cu mp3. Si nu vad cum ai putea pune mp3 pe ele. Nu se transfera fisiere ci se inregistreaza in timp real 1/1.
Spre deosebire de ce sustine djl exista si o sumedenie de aparate mari ,gen HI-FI.
http://www.minidisc....3es_review.html
http://www.minidisc....ds-ja50es-1.jpg

#31
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Djl vorbeste din auzite de multe ori, fara sa se fi documentat in prealabil, nu este prima oara cand observ asta.

Alaturi de DAT si CD, MiniDisc-ul erau formatele preferate de cei care voiau muzica la o calitate peste medie.

Edited by connectorxp, 28 February 2018 - 16:59.


#32
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Folosind conexiunea USB pentru a 'arde' un disc ( cu SonicStage)  viteza de inregistrare creste substantial la un  6 x real_time  sau chiar mai mult insa mult mai lend decat simpla copiere pe un memory card .
Foarte important la minidiscul portabil este si tipul de acumulator/baterie folosita . Ar fi de preferat un dispozitiv ce foloseste un element uzual de tip R6 sau AA  intrucat elementele tip gumstick se gasesc mai greu sunt mai scumpe iar calitatea lor este indoielnica .
Minidisc de tip HIMD este interesant insa nu prea gasesti discuri pentru acest format si deci vei folosi tot discuri normale .
Formatul este destul de interesant insa limitarile tampite impuse de SONY pentru acest format face intrega experienta destul de frustranta comparativ cu un player modern .

Edited by Dexter Dude, 28 February 2018 - 17:04.


#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
DAT-ul era peste minidisc la calitate. Se folosea si in studiouri. permitea si pcm/wav la 24bit.
Mai era si DCC-ul incercat de Panasonic ,dar nu prea a avut succes.
La sfarsitul anilor '90 minidiscurile portabile erau folosite intens de ziaristi. Ca reportofoane. Inregistrau pe mono 74min x2 ,deci 148min.
Am uitat ,si solistii ce performau prin crasme isi aduceau negative pe minidisc.

Edited by edigee, 28 February 2018 - 17:05.


#34
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Un material interesant produs de Techmoan pe Youtube:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kU3BceoMuaA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acesta a prezentat DAT si alte formate obscure de care putini au auzit.

#35
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013

 Dexter Dude, on 28 februarie 2018 - 15:46, said:

Alege un model de la Sony sau Sharp si nu o sa regreti . Cauta un netMD ( minidisc cu usb ) . Vei putea astfel folosind programul SonicStage sa inregistrezi minidiscul prin usb si sa transferi si numele melodiilor . Problema este ca nu vei putea transfera un minidisc inregistrat din player in PC folosind USB-ul ci va trebui sa transferi analogic prin line-outul playerului .
   Ca field-recorder sunt insa foarte bune iar un disc poate fi reinregistrat de mii de ori .

Deci si Sharp e ok. Mai precis acest model e ok?

#36
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004

 edigee, on 28 februarie 2018 - 17:02, said:

DAT-ul era peste minidisc la calitate. Se folosea si in studiouri. permitea si pcm/wav la 24bit.
Mai era si DCC-ul incercat de Panasonic ,dar nu prea a avut succes.
La sfarsitul anilor '90 minidiscurile portabile erau folosite intens de ziaristi. Ca reportofoane. Inregistrau pe mono 74min x2 ,deci 148min.
Am uitat ,si solistii ce performau prin crasme isi aduceau negative pe minidisc.
DCC-ul a fost inventat de Philips.
DAT-ul e lossless din nastere. PCM la 48KHz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate