Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Digi mobil si plata in avans

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am făcut un abonament anul trecut și după 1 luna a venit factura dubla
Când i-am întrebat că e fracție că e dreacu cert e că pe facturile emise plătesc abonamentul in avans nu pe lună din urma.

Iar ce consum luna asta se plătește luna cealaltă.

In cont îmi apare 5 facturi dar în realitate prima factura e dubla adică 6 abonamente.

Iar acum când se face 1 an și aș rezilia nu pot să mă duc înainte să rezilieze că nu a trecut 1 an

Rezultă că  pe lângă cele 12 luni mai plătești încă 2 un plus.
Pe motiv de fracție.

Parca știam că există lege data să nu se ceară plata in avans.

M-am enervat că am semnal de căcat, 50 GB și nu am putut urmări un live.



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Stii sa citesti o factura detaliata?

Solicitarea de reziliere se depune cu 30 zile inainte. Deci nika in plus. Doar 12 luni platesti.

Edited by dorin_2k, 27 February 2018 - 19:56.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 dorin_2k, on 27 februarie 2018 - 19:54, said:

Stii sa citesti o factura detaliata?

Eu zic că da. De ce
Din moment ce 5 februarie îmi vine să plătesc abonamentul pe februarie este plata in avans.

Iar dacă am făcut abonamentul pe 4 septembrie și pe 4 octombrie mi-a venit de plată și pe septembrie cât și pe octombrie și apare că 1 singura factura e plata in avans.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 zzhunt, on 27 februarie 2018 - 19:41, said:

Iar acum când se face 1 an și aș rezilia nu pot să mă duc înainte să rezilieze că nu a trecut 1 an
Un an e un an, nu e variabil.

Abonament inseamna ca platesti ca sa ai acces la ceva.

Edited by pasilla, 27 February 2018 - 20:00.


#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Păi nu e 1 an 1 an.

Daca mă duc în dată când am făcut abonamentul și cer reziliere nu se poate pe loc cică de abia luna viitoare.

Adică un abonament in plus plătit. Și cu primul se aduna 2


Iar internetul merge că un rahat de nu am putut sa vad un live azi


Am 4 mbps viteza dar de abia merge

Aș rezilia și mâine.

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In primul rand ai nevoie de un telefon sau modem 4 G , apoi trebuie sa verifici daca in zona de receptie ai acoperire 4 G .  

La ce anume te referi cand spui "live"  ?
Din moment ce ai semnat pentru oferta lor esti bun de plata. Asa am patit si eu cu Cosmote-ul in urma cu ceva ani. A fost hotie pe fata.

Edited by pacopaco1967, 27 February 2018 - 20:17.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
La conferința de la CSM se tot întrerupea de nu puteam să înțeleg nimic.

Am și 4 G semnal full  și telefonul honor 5c

Degeaba am semnal full daca  merge execrabil navigarea.

Eu zic că în București ar trebui sa fie acoperite buna.

Am făcut o reclamație și le-am dat mai multe adrese / zone unde am semnal bun dar navigarea merge cu viteza melcului turbat.

.

In momentul asta am semnal full și nu pot urmări un film pe YouTube in format HD.

Dă-o încolo de treabă, asta nu e 4G.

Deja mi-a sărit țandără, vreau sa vad un live nu de pe lună cu din București și nu merge ok.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
banuiesc ca e prima data in viata ta cand faci un abonament.
asa e peste tot. la sfarsitul ultimei luni nu-ti mai vine de plata abonament.
daca tu ii anunti la 1 martie ca reziliezi, rezilierea se face la 31 martie, fara sa se mai incaseze abonament pe luna martie, doar eventualul cost suplimentar.

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 zzhunt, on 27 februarie 2018 - 20:04, said:

Păi nu e 1 an 1 an.

Daca mă duc în dată când am făcut abonamentul și cer reziliere nu se poate pe loc cică de abia luna viitoare.

Adică un abonament in plus plătit. Și cu primul se aduna 2


Iar internetul merge că un rahat de nu am putut sa vad un live azi


Am 4 mbps viteza dar de abia merge

Aș rezilia și mâine.
Toate abonamentele se platesc in avans, ce ai consumat extra abonament se plateste la emiterea facturii. Asa este cam peste tot, in Romania sau in alta tara. Principiul abonamentului.
Poti face cererea de reziliere in luna 11 pentru rezilierea la 12 luni. Nimeni nu te opreste. Si astfel nu platesti o luna in plus.

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 laffin, on 27 februarie 2018 - 21:05, said:

Ho ba, sugaci, ca nu e din vina providerului. Nu-ti mergea streamingul pentru ca sughita serverul ala, ca va imbulzeati cu gramada sa urmariti conferinta CSM. cat sa duca si el? Invata si tu chestii de baza despre cum functioneaza internetul.

Si de ce pe Vodafone și Orange mergea fara probleme?

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pentru ca orange si vodafone iti dau 2 gb de net si reteaua e foarte libera (nu poti face trafic,sau ii faci cu viteza mortilor ce-s raniti,gen 128/256 kb/s).

#12
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Faza culmea e ca nu exista plata in avans pentru abonamentul Digi Mobil si nici pentru restul serviciilor RCS-RDS. :)))

De exemplu, factura lunii februarie 2018 s-a emis in data de 06.02.2018, perioada cuprinsa este 01.02-28.02.2018, iar, data scadenta este ultima zi din luna, adica 28.02 pentru luna februarie.

Ce il opreste pe initiator sa achite in ultima zi din luna ? Poate sa achite din Digi Care fix in ultima zi sau poate activa direct debit la banca si atunci suma se retrage la data scadenta (ultima zi din luna).

#13
TehMoN

TehMoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.02.2018
Este valabil ce zici tu , dar RCS&RDS factureaza abonamentul in avans.


Gen iti taie factura pe abonamentul lunar in curs cu traficul de luna trecuta.


Eu am factura pe luna asta cu trafic de luna trecuta... dar mna fiecare intelege cum vrea.

Ar fi normal , luna si factura nu factura curenta cu traficul de luna trecuta.

Attached Files

  • Attached File  aaa.png   205.05K   27 downloads


#14
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004
Orice factura la sala are 2 componente : prima este abonamentul care îți dă dreptul sa folosesti sala. A doua este ce consumi acolo. La finalul lunii când se emite factura plătești ca să poți folosi sala luna viitoare și ce ai consumat acolo. La fel si la curent electric, telefonie, biblioteca etc

#15
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

 zzhunt, on 27 februarie 2018 - 19:58, said:

Din moment ce 5 februarie îmi vine să plătesc abonamentul pe februarie este plata in avans.
Iar dacă am făcut abonamentul pe 4 septembrie și pe 4 octombrie mi-a venit de plată și pe septembrie cât și pe octombrie și apare că 1 singura factura e plata in avans.
Dacă îți face plăcere, consideră plată în avans. Dar de fapt plătești luna în curs. Prima data a fost „dublă” pentru că au fost aproape 2 luni de plată pe o singura factură (luna anterioară și cea curentă) -(de fapt doar aprox. dublă, fiindcă septembrie a fost incompletă iar octombrie completă).


Dacă ai încheiat contract pe 12 luni pe 4 sept, în 5 aug următor faci cerere de reziliere, și se reziliază în 4 sept. Plătești în august abonamentul complet pentru august, în septembrie abonament pe 4 zile pentru sept și costuri supl. pentru august, iar în octombrie costuri supl pentru 4 zile din sept (dacă există). Dacă ai grijă când ceri rezilierea, plătești exact 12 luni de abonament.
Mai e și varianta că în sept se emite greșit factură cu abonament întreg pe toată luna septembrie, dar ar trebui ca ulterior să apară și o factură cu minus (dacă nu apare automat, faci un pic de scandal și se vor returna banii încasați în plus).


 slai, on 27 februarie 2018 - 20:41, said:

banuiesc ca e prima data in viata ta cand faci un abonament.
asa e peste tot. la sfarsitul ultimei luni nu-ti mai vine de plata abonament.
daca tu ii anunti la 1 martie ca reziliezi, rezilierea se face la 31 martie, fara sa se mai incaseze abonament pe luna martie, doar eventualul cost suplimentar.
Dacă îi anunți la 1 martie că reziliezi, rezilierea se face la 31 martie, și plătești în martie factura de abonament pentru martie, și în aprilie eventuale costuri suplimentare aferente lui martie.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007

 TehMoN, on 28 februarie 2018 - 09:06, said:

Este valabil ce zici tu , dar RCS&RDS factureaza abonamentul in avans.


Gen iti taie factura pe abonamentul lunar in curs cu traficul de luna trecuta.


Eu am factura pe luna asta cu trafic de luna trecuta... dar mna fiecare intelege cum vrea.

Ar fi normal , luna si factura nu factura curenta cu traficul de luna trecuta.
Si cum ar putea sti un operator ce trafic si consum faci tu luna asta? O angajeaza pe mama omida?

#17
TehMoN

TehMoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 21.02.2018

 slai, on 28 februarie 2018 - 10:05, said:

Si cum ar putea sti un operator ce trafic si consum faci tu luna asta? O angajeaza pe mama omida?


Cand dai "info credit" , atunci de unde are habar sistemul sa-ti dea ?  "Tata Omida" ?

#18
Pericle23

Pericle23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 26.03.2010
Asa este normal si logic sa se plateasca.Contravaloarea abonamentului se plateste pe luna in curs, iar eventualele costuri suplimentare, se achita pe luna precedenta.Asa procedeaza absolut toti operatorii de telefonie, CATV, internet.Nu iti solicita nimeni plati in avans, cu exceptia unor situatii deosebite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate