Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Experiente cu sisteme smart home

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
3909 replies to this topic

#3889
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Video-ul e privat..

#3890
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Sorry, eram pe drumuri. Reparat.
Fituica si cutia de la cel luat de mine:
Attached File  20240310_230348.jpg   272.3K   15 downloads
Attached File  20240310_230457.jpg   234.5K   26 downloads
Attached File  20240310_230627.jpg   221.49K   27 downloads

Edited by maiandrei, 10 March 2024 - 23:32.


#3891
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013
Poti sa pui link de pe AliExpress cu ce ai luat?

#3892
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Am incercat dar nu am putut de pe telefon, de aceea am dat denumirea completa a produsului.
Acum, de pe desktop, alta viata!

Iar acesta este al prietenului

Acum, habar n-am care e mai bun.
Amandoua cica-s cu "Leakage Protection", al meu are si alimentare separata pentru controller, al lui are antena externa...
Nici n-am apucat sa compar interfetele.

Edited by maiandrei, 11 March 2024 - 17:56.


#3893
iahim_namor

iahim_namor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 27.12.2013
Super!
Întotdeauna mi-au fãcut cu ochiul produsele astea (pentru monofazic), însã au fost foarte scumpe pentru mine.
Pentru ca au opțiuni de stare din soft anumiți parametri, deduc ca totul se face electronic, nu mecanic cum e la RCBO-urile clasice. Ma întreb care o fi diferența intre cele cu maneta de acționare si cel pe care il am eu, altele decat faptul cã probabil are un motoraș care ridica maneta:
RON91.28 | TOMZN 63A WIFI Smart Switch TUYA Energy Meter Kwh Metering Circuit Breaker Timer with voltage current and leakage protection

Alta diferențã ar fi ca sunt 2P, al meu avand doar un releu pe faza...cred.


...nu ma lasa sa pun link-ul de pe AliExpress...

Edited by iahim_namor, 13 March 2024 - 13:59.


#3894
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu am mai intrat de mult pe forum ... multa multa treaba.
Totusi, din seria "ce am mai facut cu ce aveam prin casa" ... va prezint un ceas de perete integrat in home assistant (100% proiect propriu - modelarea 3D, implementae hardware si codul aferent). Dau totul la share daca se doreste replicare.

Modelele 3D (fusion360):

Attached File  fata.jpg   177.54K   7 downloads Attached File  spate.jpg   254.12K   9 downloads


Printul si asamblarea:

Attached File  photo_2024-03-14_20-19-28.jpg   205.11K   9 downloads Attached File  photo_2024-03-15_07-52-58.jpg   297.1K   10 downloads Attached File  photo_2024-03-15_08-32-51.jpg   328.54K   12 downloads
Attached File  photo_2024-03-15_16-41-50.jpg   306.82K   13 downloads Attached File  photo_2024-03-15_22-36-22.jpg   263.49K   12 downloads Attached File  photo_2024-03-15_23-33-54.jpg   170.5K   11 downloads
Attached File  photo_2024-03-15_23-36-33.jpg   86.96K   28 downloadsAttached File  photo_2024-03-16_17-39-34.jpg   229.16K   34 downloadsAttached File  light.jpg   32.22K   28 downloads

Controllerul este un 8266 ordinar, senzorul de lumina e un modul cu bh1750 iar led-urile sunt ARGB standard cu WS2811

Codul e scris in ESPhome si implementarea este un bec RGB iar modul ceas este de fapt un "custom effect".
Asta permite si scrierea de cod pentru a implementa scene de culoare/stralucire in functie de pozitia soarelui daca se doreste ... etc. Posibilitatile sunt nenumarate. Costul proiectului - insignifiant ca materiale ... dar au fos vreot 2 zile de treaba.

Edited by ro_explorer, 16 March 2024 - 23:22.


#3895
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Noice, pare ca te-ai distrat.
Foarte faine proiectele, probabil si utile in anumite situatii.

In alta ordine de idei, are cineva experianta cu senzorii de prezenta mmwave? Am luat o "chinese" si ma cert cu el de vreo 3 zile sa-l fac sa mearga cum trebuie, dar probabil ii cer prea multe.
Long story short: vreau sa automatizez niste chestii prin casa, printre care si AC-uri, sa mearga doar daca sunt in camera aia, dar ma incurca cele doua pisici. Posted Image) Senzorul l-am setat initial ca la carte, conform manual, dar ii da cu virgula grav si raspunde la cea mai mica miscare, apoi "tine minte" valoarea aia la infinit, chiar daca tin sechestrate pisicile in alta camera, doar doar sa nu-l declanseze.

Camera are vreo 4m dinstanta dintre senzor si peretele din fata lui, daca-l setez pe valoarea asta, nicio sansa sa nu-si revina.
Daca-l pun pe 2m, pare ca isi mai revine, dar nu mai capteaza miscarea langa birou, deci tot nu-l rezolv partial. Mai sus de 2m uita sa mai treaca pe "away" si vede miscare chiar si cand nu e.

Initial am zis ca iau un Aqara F2P si nu-mi mai pat capul, ca pare ce trebuie pe partea de setat chestii, doar ca trebuie sa vad cum se comporta multi-zone-ul direct cu integrare in HA, ca nu-l vreau bagat in aplicatia lor.

Edited by georgik12, 19 March 2024 - 16:49.


#3896
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Pune ceva senzori pe pisici si le excluzi din conditie.

#3897
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgeorgik12, on 19 martie 2024 - 16:42, said:

In alta ordine de idei, are cineva experianta cu senzorii de prezenta mmwave?

Prezent !

Am 3 senzori mmwave.

2 bucati asa:
https://www.amazon.se/dp/B0CC33QC46

1 bucata aqara FP2.

Cele 2 chinezarii amazoniene nu au zone, functioneaza corect odata ce sunt setate si ignora cu brio motanul.
Astea sunt controalele ce apar in HASS - integrare directa prin zigbee2mqtt.

Attached File  mmwave1.jpg   62.32K   9 downloads

Pe astea le folosesc in bai ca sa nu se stinga lumina daca stai pe buda si nu te misti (cum face cu un IR sensor care nu te detecteaza daca stai nemiscat Posted Image).

La FP2 trebuie sa faci setarile initiale prin aplicatia din telefon (nu iti treuie nici o baza) el fiind wifi, Dupa ce setezi zonele din telefon integrarea in HASS se face ca HomeKit device (Apple) si acum apar multipli senzori.
Sensor 1 este toata camera asa cum e setata, sensor 2...n sunt zonele independente. La mine sensor 2 este zona de sofa (ca sa pot face automatizari legate de uitatul la TV doar daca e cineva pe canapea Posted Image ).

Attached File  fp2.jpg   30.36K   8 downloads

Asta e "next level" dar necesita app separat de configurare. Nu stiu daca functioneaza izolat intr-o retea fara acces la net (dar voi afla dupa ce reconfigurez wifi-urile din casa, moment in care am sa trec tot ce tine de HASS intr-un vlan deconectat de la net).

Edited by ro_explorer, 19 March 2024 - 17:59.


#3898
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Ar mai fi si asta, care e mai accesibil decat Aqara si pare ca ofera optiuni similare.

3 tinte urmarite si 4 zone

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wCwMNSeLRcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by george_alexandru, 19 March 2024 - 18:08.


#3899
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Mai greu cu astea pe la noi, ca am vrut Lite-ul si nu era pe stoc.

@iladi
Cam greu, nu poarte zgarda niciuna, deci nu prea am ce sa pun pe ele.

@ro_explorer
Merci, cam ceva similar e si al meu, doar ca pentru miscare am 3 trigere: large, medium si small. Tre' sa fie o miscare large ca sa inregistreze ceva si dupa teoretic face fine tunning cu medium/small. Practic, detecteaza orice, in sensul ca vede ca miscare large si daca misc degetele de la picioare. :)) Momentan l-am repozitionat si setat pe un 3m, pare mai decent, dar tot vede pisicile. Probabil singura solutie va fi sa-i setez o conditie prin care sa detecteze prezenta timp de X perioada, cat sa exclud sprinturile la pisici. Cum nu va avea (momentan) treaba cu becurile, ci doar cu AC-ul, e un compromis rezonabil.

Si probabil iau un FP2, ca nu strica. Daca inteleg eu bine, din ce zici tu si ce-am mai citit: configurarea o fac in app Aqara, de acolo ii aleg zonele, iar ulterior cand il bag in HA voi avea 4 entitati: 1 de miscare overall si cate 1 pentru fiecare cele 3 zone posibile (daca sunt setate). Aia-i tot? Cooldown ceva? Sau restul de fine tuning ramane in Aqara app?

#3900
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postgeorgik12, on 20 martie 2024 - 09:55, said:

Si probabil iau un FP2, ca nu strica. Daca inteleg eu bine, din ce zici tu si ce-am mai citit: configurarea o fac in app Aqara, de acolo ii aleg zonele, iar ulterior cand il bag in HA voi avea 4 entitati: 1 de miscare overall si cate 1 pentru fiecare cele 3 zone posibile (daca sunt setate).
Nu detecteaza miscare, detecteaza prezenta. O mare mare diferenta.

View Postgeorgik12, on 20 martie 2024 - 09:55, said:

Aia-i tot? Cooldown ceva? Sau restul de fine tuning ramane in Aqara app?
Nu ai setari independente de cool-down. Detectarea ia cateva ms, la fel dezactivarea - in rest te joci cu automatizari in hass.
Singurele chestii reglabile din app (pe langa definirea zonelor) sunt sensibilitatea si distanta de activare.

#3901
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ok, merci pentru detalii, sa vad momentan ce fac cu asta de China, pare ca l-am adus cat de cat la un compromis acum.
Sunt la munca, vad ca majoritatea e away, cu mici burst-uri de home, ca-s pisicile prin zona. Probabil o sa-l mut pe asta in dormitor si iau un FP2 pentru living, ca ar fi interesant sa pot seta chestii diferite pentru cand stau la birou si cand stau in canapea.

#3902
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Am un task greu:
Vreau sa afisez un timer pe un ecran mare: 60 de minute de exemplu.
Scop: sa il vada copilul si sa stie ca trebuie sa isi gestioneze timpul din fata televizorului (desene/xbox). As vrea sa il gestionez din HA ca sa nu il poata reseta (daca il pun pe google nest va invata repede sa il reseteze).
Ca display-uri disponibile am: un google display (de fapt 2), un ecran 2.8 TFT 14P 240x320 (cum a facut RoExplorer proiectul lui fain). Mie nu mi-a iesit si l-am abandonat (pe proiect Posted Image ).

Aveti idee cam cum as putea sa o fac cu ce am? Teoretic ar trebui sa pot afisa un timer pe acel display insa nu prea stiu cum sa definesc parametrii. Timerul il pot prelua din HA, dar mai complicat cu afisatul Posted Image.

O sa incerc in weekend sa vad de unde o apuc dar accept orice idee de a face treaba asta altfel.

Mersi

I supose that I need to use this component:
https://esphome.io/c...ay/st7789v.html
An use ESP32 not ESP8266...

Edited by joystick, 22 March 2024 - 16:16.


#3903
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi PM - hai pe Discord sa iti arat pas cu pas si apoi pui proiectul aici :)

#3904
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
Mai vin si eu cu o intrebare. Dupa ce am reusit sa afisez diverse pe un display cu ajutorul lui ro_explorer caruia ii multumesc mult, vreau sa va mia intreb ceva. Am facut un template si obtin niste valori de la integrarea de vreme:

- trigger:
	- platform: time_pattern
	  hours: /1
  action:
	- service: weather.get_forecasts
	  data:
		type: daily
	  target:
		entity_id: weather.home
	  response_variable: daily
  sensor:
	- name: Condition_forecast_tomorrow
	  unique_id: Condition_forecast_tomorrow
	  state: "{{ daily['weather.home'].forecast[1].condition }}"


Toate bune si frumoase, doar ca as vrea sa afisez output-ul in ro: Sunny = > Senin

Am aruncat eu o privire aici dar se pare ca nu merge.
template:
  - binary_sensor:
	  - name: Sun Up
		state: >
		  {{ is_state("sun.sun", "above_horizon") }}
		icon: >
		  {% if is_state("binary_sensor.sun_up", "on") %}
			mdi:weather-sunset-up
		  {% else %}
			mdi:weather-sunset-down
		  {% endif %}

Aveti vreo idee cum sa modific codul?

#3905
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Postam acum catva timp problemele mele cu ESPurile si sistemul Asus.

Am scos cele 3 Lyra din sistem.
Am oprit wifi la Asus AC66b1.
Am pus 2 AP Omada EAP613 (poe), unul chiar unde e routerul Asus iar celalalt afara sub streasina spre curte.
Nu am mai avut nicio deconectare.
DHCPul e inca mentinut de un TPlink vechi in retea.

EAPurile sunt configurate deocamdata sumar cat permite aplicatia.
Dar intentionez sa instalez un Omada controler software in Proxmox pe un HP thinclient t520.

Eram cat pe ce sa iau un TPlink ER7212pc 3in1 (controler omada, router, switch poe) insa dupa ce am citit niste pareri avizate am renuntat (controlerul e slow, switchul integrat e dumb fara functii VLAN sau control individual data/power pe porturi)

Poate o sa iau un router cablu TPlink omada mai incolo.

#3906
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Eu sunt foarte multumit de Omada. Am 3 AP-uri, 2 in casa, unul in curte. Acoperire beton, fara glitchuri, stabil. Si am peste 40 de consumatori WIFI.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate