Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sony Xperia XZ2 și Xperia XZ2 Compact

- - - - -
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#199
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014

View Postvid313, on 18 iulie 2018 - 21:53, said:

Este aleator, face și când e încins și când e rece.
După ultimul update nu a mai făcut, deocamdată. Poate s-a rezolvat.
La mine facea foarte rar...de vreo 2, 3 ori din aprilie pana acum...dar dupa ultimul update, nu mai face.Chiar este un tel ok.

#200
Infernus

Infernus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2007
Mai are cineva probleme cu semnalul?Am varianta H8266 si in comparatie cu un Huawei p10 (fostul telefon) sunt momente cand arata semnal zero,sau 2 liniute sau 3 in zone unde nu aveam probleme cu huaweiul.La metrou sunt zone unde am semnal zero (fara conexiune net sau voce) si cu Huawei scadea semnalul dar nu asha,mai puteam naviga pe net.Am citit pe net ca de fapt arata eronat semnalul.Mentionez ca il  folosesc cu telekom si vodafone

#201
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007

View Postnicpetru, on 25 iulie 2018 - 17:45, said:

La mine facea foarte rar...de vreo 2, 3 ori din aprilie pana acum...dar dupa ultimul update, nu mai face.Chiar este un tel ok.

Confirm, după ultimul update nu am mai întâlnit problema descrisa anterior, referitoare la eroarea aplicației pentru cameră.
Bravo Sony!

#202
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Revin, mi s-a întâmplat astăzi din nou eroarea la aplicația camerei.
Le: o folie (plastic/sticlă) care să acopere tot ecranul a găsit cineva?

Edited by vid313, 16 August 2018 - 18:27.


#203
hayabusa

hayabusa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 07.12.2004

View Postvid313, on 16 august 2018 - 18:02, said:

Revin, mi s-a întâmplat astăzi din nou eroarea la aplicația camerei.
Le: o folie (plastic/sticlă) care să acopere tot ecranul a găsit cineva?
Acum mi s-a intamplat si mie de 2 ori. Dar am inchis aplicatia si apoi a mers.
Si eu caut o sticla sau o foleo buna. Nici macar alien nu a rezistat pe fata. Acum stau cu o folie de sticla dar e jenanta (nu acopera marginile)

#204
CorinaAndreea14

CorinaAndreea14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.04.2018

View Postvid313, on 16 august 2018 - 18:02, said:

Le: o folie (plastic/sticlă) care să acopere tot ecranul a găsit cineva?

http://www.aliexpres...iceBeautifyAB=0

Eu o am pe aceasta de ~ 2-3 sapt. si inca nu am problemele de care se plang unii prin comentarii (praf intrat pe sub margini). In schimb, atrage destul de multe amprente si sensibilitatea ecranului a scazut putin.

#205
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
Am încercat următoarele și NU RECOMAND să cumpărați:
-https://catmobile.ro/folii-sony-xperia-xz2-compact/sticla-securizata-sony-xperia-xz2-compact.html - nu acoperă decât mijlocul ecranului , marginile rămânând foarte inestetic expuse;
-https://www.foliidesticla.ro/produs/folie-curbata-3d-din-sticla-securizata-pentru-sony-xperia-xz2-compact-transparent/ - acoperă tot ecranul însă nu sunt curbate la fel, prin urmare pe margine nu se lipește, rezultatul din punct de vedere estetic fiind execrabil.
Pe ambele le-am aruncat la 5 minute după ce le-am pus, prin urmare nu recomand să achiziționați. Bani aruncați pe fereastră.
Momentan rămân la foliile de plastic ce acoperă parțial ecranul, fără margini. Din punct de vedere estetic sunt singurele acceptabile.

Edited by vid313, 21 August 2018 - 20:38.


#206
daNyaLveS

daNyaLveS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.10.2010
Salutare,

De ce nu încercați și :
https://catmobile.ro...istenta-8h.html

Eu am folosit flexiglass pe XA Ultra aproape 2 ani. Într-adevăr nu acoperă și marginile curbate dar era foarte rezistență. După ce am dat-o jos am constatat că o puteam spala și refolosi, doar că o deteriorasem înainte.

Succes!,

#207
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ce culoare aveti la telefon? sunt tare indecis intre negru si argintiu (alb). Nu am gasit nicaieri sa vad unul in realitate si parca sa schimba putin si as lua unul alb, desi imi place cum pe negru marginea e ca o continuare a ecranului.
As fi vrut si un moss green dar la noi nimeni nu il vinde :(

Au avut la flanco la 2400 de lei telefonul si a disparut de pe stoc, acuma e la cel la pretul acesta. Is in dubii daca sa astept pana revine la flanco (is din iasi si prefer sa am si un magazin fizic aici) sau sa il iau de la cel. Ma si astept sa mai puna si o promotie gen boxa gratis sau sa scada si mai mult. Ma asteptam la vreo oferta odata cu lansarea lui xz3 dar nu vad nimic la orizont Posted Image in primavara dadeau xz1 cu o boxa wireless.

Edited by t-balt, 04 September 2018 - 21:11.


#208
gunur

gunur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2009
In Iasi poti sa vezi varianta pe negru la Orange langa Moldova Mall.

#209
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
da, sorry, nu am specificat - xz2 Compact. Xz2 mare stiu, e la orange shop si la vodafone shop in pallas mall. M-am jucat cu el si faptul ca au imbunatatit considerabil camera (am putut sa o compar cat de cat cu s8-ul ce il aveam de jumatate de an) m-a facut sa scap de samsung si sa vreau xz2 compactul.

#210
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014
Am eu un xz2 compact cu factura si garantie pana in 2020 la Cel.ro, la cutie nota 10/10.cadou card de 16 gb.
Tel are din prima zi folie sticla si 3 huse nilkin.Pret foarte, foarte bun.
Avand drona vreau sony xz2...avand ecran mai mare.
Imi cer scuze daca am postat fara rusine.

Edited by nicpetru, 08 September 2018 - 13:52.


#211
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014

View Postnicpetru, on 08 septembrie 2018 - 13:49, said:

Am eu un xz2 compact cu factura si garantie pana in 2020 la Cel.ro, la cutie nota 10/10.cadou card de 16 gb.
Tel are din prima zi folie sticla si 3 huse nilkin.Pret foarte, foarte bun.
Avand drona vreau sony xz2...avand ecran mai mare.
Imi cer scuze daca am postat fara rusine.
S-A DAT.

#212
roMadMike

roMadMike

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare!
Ati patit sa va faca figuri cu semnalul 4g? Sau mai foloseste cineva Telekom?
Am XZ2 Compact dual sim modelul, H8324, de la emag si constat ca are semnal mult mai prost pe 4g decat pe Pixel sau S7. La modul ca la Mega Mall, la Carrefour, aveam semnal zero!
Sunt foarte incantat de telefonasul asta, constructie, design, marime, viteza, dar ma scoate din sarite treaba asta cu semnalul..

#213
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Comandat XZ2 la emag - 2550 pe verde - buna reducerea de 10%, peste tot e 2800, daca nu era la pretul asta comandam Compactul dar asa... Acuma intrebarea majora, sper ca e varianta oficiala pentru Europa - pe site la Sony e dat doar Flanco ca distribuitor autorizat, dar cum Flanco=Emag ma gandesc ca le importa pe cale oficiala.

Partea a 2-a, ma gandeam sa ii pun folie de la SmartProtection, a testat careva? sau e neaparata nevoie sa cumpar Husa din silicon pt ca aluneca indiferent de cum il pui?

#214
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Salut,imi spuneti si mie o parere in comparatie cu i8 plus,iphone x,s9,s9 plus,daca a avut cineva anterior unul dintre modelele enumerate de mine si apoi xz2?
Modelele de mai sus le am avut sau le am eu sau cei din familie,d asta m am oprit la ele,multumesc!

#215
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
https://photographyl...ony-xperia-xz2/ - un review foarte interesant si cu poze superbe, se vede ca e cineva profi... Plus un comentariu care mi s-a parut foarte util:

Having the same phone, let me make a few additional tips and comments.
1) Smudging / loss of detail: This is especially noticeable in far-away foliage and portraits.
I’ve noticed that most of the smudging comes mostly from HDR, not so much from higher ISO (even though high ISO doesn’t help). HDR loss of detail is also true in bright conditions with this phone.
So most of the time I end up shooting in manual mode with all settings auto and I leave HDR OFF. I only turn HDR manually ON or switch to full-auto mode when there is an absolute need for HDR.
Another advantage of this technique is to avoid the auto-mode scene detection errors: typically in full-auto the phone sometimes thinks a face is a landscape and results in very strangely colored faces.
2) Hand shake / OIS: Yes the phone doesn’t have OIS, but shooting at 1/16 (that’s the normal speed it goes to handheld in low-light), I’ve experienced only a very very few blurry shots. In this respect Sony have made in my opinion a huge improvement compared to their previous XZ1 model, where I used to get blurr even at 1/50 shutter speed. I cannot explain why this is since the camera hardware is the same and I didn’t get nerve surgery for steadier hands.
Also for comparision I sold my Pixel 2 (which has OIS and a brighter lens), because the Pixel 2 resulted in blurred shots way more often in dark conditions. Again HDR is culprit as it spans many shots to combine in one, in effect introducing blur similar to what you’d get with an even slower shutter speed. The problem with the Pixel 2 is that HDR OFF is not a viable option in terms of picture quality.
3) My opinion: XZ2 has a very good camera. It’s not perfect, as this review explains, but I like it better than Pixel 2 (blur and very grainy skies in low-light) or Galaxy S8 (bad colors and no texture detail in low-light), which I’ve both owned.

#216
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostInfernus, on 25 iulie 2018 - 18:21, said:

Mai are cineva probleme cu semnalul?Am varianta H8266 si in comparatie cu un Huawei p10 (fostul telefon) sunt momente cand arata semnal zero,sau 2 liniute sau 3 in zone unde nu aveam probleme cu huaweiul.La metrou sunt zone unde am semnal zero (fara conexiune net sau voce) si cu Huawei scadea semnalul dar nu asha,mai puteam naviga pe net.Am citit pe net ca de fapt arata eronat semnalul.Mentionez ca il  folosesc cu telekom si vodafone


Huawei sta bine la semnal , pana la urma e companie de telecomunicatii... au modemurile bune la telefoane, au semnal bun (probabil si SAR ridicat) :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate