Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Sony Xperia XZ2 și Xperia XZ2 Compact

- - - - -
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#1
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Sony Xperia XZ2
Attached File  40_Xperia_XZ2_Collection_Group-1024x1024.png   240.43K   107 downloads

Dimensions 153 x 72 x 11.1mm
Weight 198g
Software Android Oreo with Sony Xperia UI
CPU Octa-core Qualcomm Snapdragon 845 (4x 2.8GHz Kryo 385 “Performance” + 4x 1.8GHz Kryo 385 “Efficiency”) SoC
GPU Adreno 630
RAM and Storage 4GB of RAM with 64GB of storage, expandable storage with microSD card slot (up to 400GB)
Battery 3,180mAh, wireless charging
Display 5.7-inch Full HD+ (2160 x 1440 pixels) 18:9 LCD
Wi-Fi 802.11ac
Bluetooth Bluetooth 5.0
Ports USB Type-C, [Dual SIM model: Hybrid Dual Nano SIM (Nano SIM/MicroSD) Slots]
Rear Camera 19MP with f/2.0 aperture, LED flash, PDAF and laser autofocus, 4K HDR video recording
Front Camera 5MP with f/2.2 aperture


Sony Xperia XZ2 Compact
Attached File  37_Xperia_XZ2-Compact_Collection_Group-1024x1024.png   217.75K   104 downloads


Dimensions 135 x 65 x 12.1mm
Weight 168g
Software Android Oreo with Sony Xperia UI
CPU Octa-core Qualcomm Snapdragon 845 (4x 2.8GHz Kryo 385 “Performance” + 4x 1.8GHz Kryo 385 “Efficiency”) SoC
GPU Adreno 630
RAM and Storage 4GB of RAM with 64GB of storage, expandable storage with microSD card slot
Battery 2,870mAh
Display 5-inch Full HD+ (2160 x 1440 pixels) 18:9 LCD
Wi-Fi 802.11ac
Bluetooth Bluetooth 5.0
Ports USB Type-C; Dual SIM model: Hybrid Dual Nano SIM (Nano SIM/MicroSD) Slots
Rear Camera 19MP rear camera with f/2.0 aperture, LED flash, PDAF and laser autofocus, 4K HDR video recording
Front Camera 5MP with f/2.2 aperture
Sursa:
https://www.xda-deve...dragon-845-soc/

#2
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Au mutat senzorul de amprenta pe spate și au marit in dimensiuni XZ2. Pentru mine este o dezamagire. În schimb la XZ2C este un pas in fata cu trecerea la display de 5",deși este aceeași problema cu senzorul de amprenta

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Aveam prin 2008 telefon de 12mm grosime...

#4
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 27.06.2009
La fiecare generatie fac "compactul" din ce in ce mai putin compact... Senzorul de amprenta statea foarte bine pe buton de power si chiar nu cred ca era cazul sa se ia dupa turma sa scoata mufa de casti.

#5
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa show-ul de aseara al celor de la Samsung am zis ca in dimineata asta iau Sony, ca o sa vina cu ceva sa rupa concurenta! Da de unde! Ciuciu ecran 4k, ciuciu mufa audio, acelasi f/2.0 de anul trecut, ba bine ca iti arata ca au in lucru ceva cu 2 camere bengoase! Acum ce sa fac, n-am decat sa mai astept pana in toamna.

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
O mizerie, au preturi premium, dar sunt in urma concurentei in segmentul in care incearca sa concureze.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Robiacs, on 26 februarie 2018 - 14:22, said:

O mizerie, au preturi premium, dar sunt in urma concurentei in segmentul in care incearca sa concureze.

Exagerezi...

#8
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

 GsmWorld, on 26 februarie 2018 - 11:50, said:

Au mutat senzorul de amprenta pe spate și au marit in dimensiuni XZ2. Pentru mine este o dezamagire. În schimb la XZ2C este un pas in fata cu trecerea la display de 5",deși este aceeași problema cu senzorul de amprenta
Da, l-au inaltat cu 5mm si l-au ingustat cu 1.5mm. Dar nu degeaba, ti se pare ca display-ul e de aceeasi dimensiune? Iti zic eu ca nu: http://www.displaywa...s-5,2-inch-16x9

Mie imi plac ambele. La XZ2C parca e cam uratel spatele, dar mno... Sunt curios de niste preturi dupa cateva luni de la lansare, poate ma lipesc de unul, ca is mai hipster asa de felul meu.

#9
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Problema e ca pana apar in magazine, la vanzare, ma plictisesc de el din poze si review-uri pe youtube....

#10
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Daca aveau minte faceau compactul cu adevarat compact si premium. Un ecran 9x18 cu diagonala de 4.7 pus pe o platforma puternica ar fi fost perfect. Iphoanele cu 4.7 se vand ca painea calda. Iar la 4.7 rezolutia fullHD ar fi fost mai mult decat suficienta -> profit mai mult. Dar de sa inveti de la cei mai buni? Mai bine faci dupa mintea ta si dupa mintea altora care castiga 3$ per telefon vandut.

#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
https://www.mobilissimo.ro/articole-telefoane/mwc-2018-sony-xperia-xz2-hands-on-prezentarea-flagship-ului-sony-pe-2018-video

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n9XQoSWYUZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.mobilissimo.ro/stiri-diverse/mwc-2018-sony-prezinta-un-modul-de-camera-duala-cu-nivel-iso-uimitor-de-nu-mai-putin-de-51-200-unitati

#12
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008

 rinser, on 26 februarie 2018 - 19:17, said:

Daca aveau minte faceau compactul cu adevarat compact si premium. Un ecran 9x18 cu diagonala de 4.7 pus pe o platforma puternica ar fi fost perfect. Iphoanele cu 4.7 se vand ca painea calda. Iar la 4.7 rezolutia fullHD ar fi fost mai mult decat suficienta -> profit mai mult. Dar de sa inveti de la cei mai buni? Mai bine faci dupa mintea ta si dupa mintea altora care castiga 3$ per telefon vandut.
Sincer îți spun că nu știu cât spațiu ar fi avut să bage toate componentele și o baterie decentă într-un telefon cu adevărat compact. E vorba de dispărea căldurii (că altfel iar me plângem de supraincalzire) și o baterie bună (că ne plângem de autonomie). FHD+ pe 5.2 inch 18:9 sunt foarte okay. În schimb pe XZ2 simplu nu prea... Adică mă rog, e okay pentru baterie, dar pe de alta parte ar fi sunat mai frumos 2k. 4k e extraordinar de inutil imo.

Mie sincer mi se pare un avans design-ul, dar tot puteau să mai reducă din marginile de sus/jos și pe laterale. De grosime nu mai zis nimic.. Nu e chiar gros, dar e al naibii de aiurea că au ajuns la 11 mm și bateria e cam tot pe acolo. Și au scos și jackul de căști...

Un alt minus e camera. Merita un upgrade, dar asta cred că primim la toamnă că dacă ne dădeau tot acum atunci nu mai aveau ce scoate... Și OLED cred că primim la anu', din aceleași motive... Drumul nu sună rău. Păcat că sunt cu 1-2 ani în spatele concurenței .

#13
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Foarte adevarat, e totusi un telefon relativ mic cu baterie de aproape 3000mah, difuzoare stereo, noul motoras de vibratie care e mult mai mare ca celalalt, toti senzorii pentru camera, etc. Nu cred ca mai aveau prea mult loc sa puna chestii. Ganditi-va la o chestie, iPhone 8 are baterie cu 1000mah mai mica, display mai mic, carcasa mai lata si mai inalta, dar mai subtire. Parerea mea e ca e mai bine ca au crescut grosimea si nu latimea / inaltimea, mai usor de tinut in mana e un telefon mai gros decat mai lat / inalt. Oricum, sigur aveau loc si de jack acolo, dar na... :))

Cat despre rezolutie, e foarte ok. FHD+, e arhisuficient pentru 5.7". Mate 10 Pro are tot FHD+, dar pe 6" si nimeni nu s-a plans.

#14
cristi_95

cristi_95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 08.01.2013
O fi adevărat?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wogD8gWvj4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Alea din stanga sint facute cu un Sony, dar cred ca cu Alpha 6000! Posted Image
Daca telefonul vine cu ceva la pachet si la un pret nu chiar asa de nesimtit ca la Samsung, m-a convins.
Aaaa, si battery life peste concurenta. La cat de gros si greu e, daca si acum scoate sub S9, dezamagire.

Edited by Meister, 28 February 2018 - 07:04.


#16
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Dacă asa scoate pozele eu zic ca e bine,sa fie și un preț mai mic decât samsung și va fii atrăgător pentru multi. Sunt curios de modul acela cu vibrațiile cand te joci sau te uiti la video.

#17
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
as vrea sa tin un compact in mana ca eu inca nu m-am obisnuit cu XZP si l-as schimba.
diferente prea mari fata de telefonul de anul trecut nu vad iar designul spatelui il face sa para un telefon ca toate celelalte adica meh.

#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Deci aveau senzorul de amprenta amplasat perfect, pe butonul On/Off si l-au mutat in cea mai proasta pozitie?
Sa le stea-n gat. Daca o fi sa-mi schimb XZ-ul, n-o sa merg pe XZ2.

L-au facut si lucios pe toate partile...

Edited by TS030, 28 February 2018 - 18:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate