Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De ce au devenit oamenii neseriosi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2018 - 01:31, said:

Daca am o firma si caut pe cineva sa-mi faca curatenie, ce te face sa crezi ca te-as accepta pe tine?
Sincer vorbind.
Tocmai d-aia
1. Cine crezi ca te ia in seama?
Nu tu esti clientul principal
3. Pentru ca.. poate... te va ajuta, dar nu pierde timp pentru asta
4, 5. Deci tu ai posturi la misto dar ai pretentia ca altii sa fie seriosi
Asta cum vine? Te-ai intrebat?
6. Partz. Tu ai impresia ca un agent sta sa caute casa pentru tine, una care ti-ar placea tie pentru €200??
El trebuie sa munceasca sa vanda ce are
7. Ba daca omul zice de 30 de minute, eu il sun la minutul 31. Salut mai ai pana la mine? Mi-ai spus acum peste 30 de minute ca ajungi intr-o juma de ora.
Rezonabil 2 ore?
Daca n-am camionul in curtea fabricii la 6:37 sa incarce pana la 7:10, NU MAI INTRA, pentru ca am poarta de incarcare ocupata de altul.
Indiferent de trafic.
Stii cat plateste firma intarzierea pieselor in fabrica daca se opreste linia? $45,000/ora. Mai mult, el A PROMIS.
Daca tu accepti nu e problema mea. Eu ti-am recomandat sa astepti 2 saptamani
8. Trebuie sa cauti multi furnizori, insa iti spun de pe acum, nu esti tentant. Pentru furnizorul ala clientul principal este ala cu care face CONTRACT, caruia ii vinde periodic, pe baza contractului, clientul ala il face sa traiasca nu tu.


Daca as face o firma de curatenie, as vrea sa ma remarc prin seriozitate - daaaar cum ar trebui sa lucrez cu oameni, probabil nu o sa fac, nu mai am incredere.

1. Ce client principal? Ce? Eu vorbeam, scriam despre cum am vrut sa cumpar niste piese de masina de la un magazin unde am mers fizic si mi-a promis vanzatorul ca ma suna. Lasa chestiile de firme catre firme. Si daca te intereseaza, aveam o comanda de vreo 2 mii de lei pe piese, nu pachet de revizie de 3-4 sute de lei sau alte maruntisuri.  Asta ca sa intelegi ca NU consider ca un client care cheltuie mai putin, ar trebui sa fie mintit!

3. Nu e vorba de ajutat - daca vrei sa consideri asa. E un schimb de bunuri/servicii contra bani. E ceva de genul: "Ia uite la mine - am firma, pot sa fac asta si asta, astept sa ma suni sa te dai interesat, dar nu o sa iti ofer si tie acele bunuri/servicii - desi tu ma poti plati la fel ca altii, doar ca n-am chef."

4.5. Care posturi la misto? Nu aici. Poate in alte parti. Iar daca tu glumesti pe un forum sau cu prietenii, ti se pare acceptabil sa fii chemat la o firma stiind ca vei lucra acolo incepand de maine sau poimaine, iar cand ajungi sa ti se spuna ca de fapt nu o sa lucrezi acolo?

Gandeste-te ca daca o freci ca mine prin baruri si pe balta nu te afecteaza prea tare. Dar daca ai deja servici si tu renunti la el, crezand ca mergi la mai bine, cum este? Cand de fapt esti mintit si nu te angajeaza si ramai si fara fostul servici ?


6. Mai citeste o data postul anterior. Poate ca stii sa calculezi, dar de fapt nu ai inteles bine ce am scris. Unde vazusi tu comision de 200 de euro? Cautam apartamente intre 80 - 90 de mii. Min = 1.5% * 80 = 1400 Euro, Max = 3%* 80 = 2400 Euro. comisioanele. Ca sa plimbi un om cu masina si sa ii arati un apartament sau mai multe - ti se pare putini bani pentru jumatate de ora de munca?

7. Da bine ca lucrezi la fabrica si nu lasi sa intre camioanele ca sa nu incurce si probabil e o fabrica mare de costa atatia bani ora de stationare a benzii de lucru. Dar eu ziceam ca si client la o firma de livrari.

Adica am fost intelegator, ca daca promiti cuiva ca vii in 30 de minute, poate e traficul mai greu in ziua aia, poate are dificultati cu unul dintre clientii pe care ii serveste in 30 de minute, eu nu as suna ca prostul dupa 31 de minute. Hai sa zic ca 30 de minute pot insemna 30-40-50, ca omul ala care imi livreaza un produs nu e robot, si traficul din oras nu depinde de el, nu?

8. Ce furnizori? Ce contract ? Ce sa imi vanda periodic? Nu toate chioscurile de piese auto vand catre firme cu parcuri auto! Era vorba de niste piese de masina si poate alte piese pentru revizie daca apuc sa merg 10 mii km pana plec iar. Tu o tot tii pe aia cu firma catre firma, furnizori, contracte... din astea. Eu ziceam cum e sa cumperi ceva sau sa cauti diverse servicii, pe care sa le platesti in conditiile cerute, ca si cetatean, nu altceva.

Am explicat in DETALIU, sper sa intelegi. Tu ca ar trebui sa ne rugam de vanzator sa ne vanda ceva, adica sa cersim pe banii nostri! Unii accepta, altii nu!

View PostQuantum, on 26 februarie 2018 - 01:09, said:

Ai voce pitzigaiata sau ceva special care ii supara pe lucratorii comerciali sau pe prietenii tai?
Mie nu mi s-a intamplat niciun episod din cele descrise de tine.
Vezi ca mai e unul pe aceeasi unda cu tine, din acelasi oras, ii zice Neaceasca urmat de un numar.

Nu, vocea este destul de groasa, desi nu am fumat niciodata, uneori vibreaza peretii daca stau prea aproape de ei, ori bancile de lemn din parcuri.

Da, chiar e de aici? L-am vazut pe forum, dar nu mi-am dat seama ca suntem din acelasi oras.

Edited by Alex90USA, 26 February 2018 - 02:16.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,869
  • Înscris: 20.10.2015
Momentul 1.
Tu vii si povestesti ce ti s-a intamplat, te plangi ca nu e normal.. intrebi de ce e asa

Momentul 2.
Eu, iti spun DE CE se comporta asa cum se comporta, iti dau motivul

Momentul 3.
tu imi raspunzi ca nu am dreptate

:lol:

Daca vrei sa ai dreptate, poti sa nu mai scrii aici. iti poti crea bula ta in care sa traiesti numai cu impresii
Eu iti explic. Ca tu nu vrei sa crezi, nu mai e problema mea

#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAlex90USA, on 25 februarie 2018 - 21:35, said:

Buna seara,

Nu suna...Nu suna... Nu vine...spune ca nu mai este disponibil postul...iimi spune managerul ca au gasit pe altcineva....Au sunat... zero....spune ca nu mai are timp azi.
si totusi, nu exista blesteme. Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cY87Qp7FA0U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 26 February 2018 - 07:43.


#40
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postaeon, on 25 februarie 2018 - 21:49, said:

oamenii buni au plecat deja din tara.. Romania este oficial pe locul 2 in lume la capitolul migratie (dupa siria, dar la aia cad bombe..), aproape 20% din populatie si-a facut bagajele in tari mai civilizate, mare parte din cei seriosi si dornici de munca
cine a mai ramas?

Si reversul medaliei ai idee care este ? Aia din tara care au mai ramas si sunt seriosi sunt bataia de joc a celor care fac topicuri de acest gen, pentru ca ei vor ieftin, moca, fara costuri domnule fara costuri, ei vor seriozitate si calitate pentru preturi mici si moca, si de asta probabil ca nu are noroc domnule de oameni seriosi,si mie mi se cere luna de pe cer, gagici din Ibiza, si daca se poate fripturi de cea mai buna calitate cum prezinta astia la Paprika, dar sa fie maxim 10 lei.

P.S. Initiatorul a vorbit doar despre servicii, ei bine concurenta in servicii duce preturile in jos, rau de tot, ai preturi mici pe servicii? nu ai oameni competenti si seriosi, pentru ca nu ai cu ce sa-i platesti si fac compromisuri, ori haituiesti un om super bun pe salariu mare sa lucreze pentru 5, ori mergi cu ciubucari si fluiera vant, cine lucreaza in servicii cred ca imi da dreptate!

Edited by Platon, 26 February 2018 - 08:27.


#41
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Adevarul este ca destul de multe persoane de calitate au plecat din tara, mai ales cei care stiau meserie, gen de ce sa lucrez in tara pentru un cocalar pretentios si pe bani de nu imi pot cumpara nici macar un carucior plin cu alimente de la Auchan, ma duc in strainatate si lucrez pe contract si pe o leafa sa imi fac o familie.

La fel de adevarat este ca cei care am ramas prin tara, cum sa zic eu? Avem si alte surse de venit, adica nu ma vad sa raman in Romania sa stau doar din salariu, ba m-ar speria gandul asta, nu ar avea nici macar o urma de logica.

Despre firmele de curierat? Pai curierul respectiv livreaza masina de facut paine, telefone si cauciucuri, este pe ceas, are gps pe masina, are salariu mic, deci da, interesul lui este sa iti pocneasca produsele pe transport, sa te descurajeze sa mai cumperi online.
Cu toate ca treaba asta l-ar lasa pe el fara job, dar asta este farmecul din Romania, se desfinteaza rute de pe tren ca nu sunt rentabile, nasul face profit record si nu se gandeste sa lase locul ala de munca si pentru copil, ca vorba aia... oricum locurile de munca sunt blatuite si nu are sanse sa isi bage copilul, asa ca sa puna mana si geanta si sa faca destui bani sa ii ajunga la batranete ca poate inchid aia si trenul de pe ce ruta este.

Sa zici cuiva ca o sa lucreze la acelasi loc de munca si peste 30 de ani, sa plateasca rate la vreo garsoniera, prietene moare ala de inima.

Deci da, cei care erau de calitate au cam plecat, cei care am cam ramas avem o oarecare cum sa zic eu? Ne uitam asa ciudat la tara asta, ne gandim ce drac mai cauta majoritatea prin ea? De unde mai gasesc astia fraieri sa lucreze la electrica? De ce soferul de pe vidanja nu emigreaza, de ce tipul care ridica gunoaiele nu fuge din tara, de ce exista posturi ocupate de programatori platiti cu 1500 de lei cand ar putea evada.

Si afara ninge, noua romanilor nu ne place zapada.

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlex90USA, on 25 februarie 2018 - 21:35, said:

- mi se spune la o firma sa vin peste cateva zile, la o anumita ora sa semnam contractul de angajare. Merg la ora stabilita, mi se spune ca persoana cu care trebuia sa ma intalnesc nu stia de

Imi aduc aminte ca acu vreo 18-20 de ani am fost contactat de cei de la Michelin pentru un interviu la Bucuresti.Pe-atunci erau in zona Casa Scanteii.Mi-au spus ca imi deconteaza combustibilul,tot,tot,etc.Trebuia sa fiu prezent la ora 09:00.Era decembrie,zapada,gheata,polei,ce mai,conditii de iarna veritabila.
Am ajuns ca tot omu' parolist,cu vreo 30 de minute inainte de ora fixata in parcarea firmei si la 9 fara zece minute eram in fata unei domnisoare care m-a invitat sa iau loc ca-l anunta pe sefu' ca am sosit.
Am asteptat cam o ora buna,dupa care vine domnisoara si-mi spune ca sefu' nu ma mai poate primi in ziua aia,ca are pe cineva la el.Ramas perplex,am intrebat-o pe distinsa ca trebuia sa parcurg ~700 de km,in conditii cvsaiextreme ca sa mi se spuna ca nu voi fi primit?
Si la intrebarea cu decontarea carburantului aceeasi suava persoana mi-a spus sa-mi vad de treaba.
Nici pana atunci n-am avut cine stie ce respect pentru Franta si francezi,da' de-atunci vad rosu la primul bon jour auzit.Sa-i ia dracu'.
Mie chestia asta nu mi s-a parut neseriozitate,ci nesimtire crasa.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Cel mai bine se vede in provincie, unde daca cauti un mester nu gasesti.
Iar salahorii se dau mesteri si cer  niste banii de te doare capul.
Asta e cererea si oferta.

Pe de alta parte si "clientii" nu au bani dar nici nu vor sa plateasca decat "sunt stransi cu usa".

Edited by arg, 26 February 2018 - 11:27.


#44
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostSeteh, on 25 februarie 2018 - 21:55, said:

In jumatate din exemple nu ai dreptate. Daca iti trebuie ceva tu trebuie sa te agiti nu sa se agite cineva pentru tine.
Asa cum si tu intrebi de piesa aia de exmeplu la 100 de magazine si magazinul are 100 de clienti ca tine. Daca explodeaza centrala tu stai linistit ca ai sunat odata la firma care face service-ul?
Frate zici ca aveti servitori, nu vreti deoc sa va agitati pentru voi. Nici nu mai zic sa va implicati pentru altcineva...
Pai atunci sa ii zica cand intreaba. Ce sens are sa zica "te sunam noi sa iti spunem dupa ce aflam" si nu mai suna? Servitori sunt oricum ca servesc, asta este rolul lor in societate.

Edited by jm2010, 26 February 2018 - 14:48.


#45
macarony_2007

macarony_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.02.2018

View PostAlex90USA, on 25 februarie 2018 - 21:35, said:

De ceva vreme, cand vreau sa cumpar un produs sau serviciu, intalnesc oameni care promit ceva si nu fac.
LA cata treaba au tu le mai stateai in cale cu ale tale doleante. Apoi este si viceversa, au fost seriosi la inceput, au dat peste clienti neseriosi si au devenit si ei neseriosi. Ca s-a nimerit sa  apara in viata lor un client "serios" ca tine i-ai bagat in ceata si de aia nu-ti raspund. Bine ca n-ai gasit vreunii sa te injure ca-i bruiezi

View Postaeon, on 25 februarie 2018 - 21:49, said:

oamenii buni au plecat deja din tara.. Romania este oficial pe locul 2 in lume la capitolul migratie (dupa siria, dar la aia cad bombe..), aproape 20% din populatie si-a facut bagajele in tari mai civilizate, mare parte din cei seriosi si dornici de munca
cine a mai ramas?
In Romania orice bomba n-are ce sa mai distruga ca totul este la pamant Posted Image

Edited by macarony_2007, 26 February 2018 - 16:00.


#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,869
  • Înscris: 20.10.2015

View Postadisz, on 26 februarie 2018 - 10:53, said:


Imi aduc aminte ca acu vreo 18-20 de ani am fost contactat de cei de la Michelin pentru un interviu la Bucuresti.Pe-atunci erau in zona Casa Scanteii.Mi-au spus ca imi deconteaza combustibilul,tot,tot,etc.Trebuia sa fiu prezent la ora 09:00.Era decembrie,zapada,gheata,polei,ce mai,conditii de iarna veritabila.
Am ajuns ca tot omu' parolist,cu vreo 30 de minute inainte de ora fixata in parcarea firmei si la 9 fara zece minute eram in fata unei domnisoare care m-a invitat sa iau loc ca-l anunta pe sefu' ca am sosit.
Am asteptat cam o ora buna,dupa care vine domnisoara si-mi spune ca sefu' nu ma mai poate primi in ziua aia,ca are pe cineva la el.Ramas perplex,am intrebat-o pe distinsa ca trebuia sa parcurg ~700 de km,in conditii cvsaiextreme ca sa mi se spuna ca nu voi fi primit?
Si la intrebarea cu decontarea carburantului aceeasi suava persoana mi-a spus sa-mi vad de treaba.
Nici pana atunci n-am avut cine stie ce respect pentru Franta si francezi,da' de-atunci vad rosu la primul bon jour auzit.Sa-i ia dracu'.
Mie chestia asta nu mi s-a parut neseriozitate,ci nesimtire crasa.

Trebuia sa discuti cu ei INAINTE sa te cheme la interviu
Ceea ce scrie Alex nu sunt specifice unei tari anume, se intampla peste tot.
Eu explic de ce e asa si nu pe dincolo.

#47
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
arg - Am impresia ca suntem o tara de ciudati, este impresia aia ca crema, ce era mai bun a plecat din tara si cei care sunt pe aici... suntem rebuturile.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Uneori si eu am aceasi senzatie, dar putem generaliza.

#49
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2018 - 04:54, said:

Momentul 1.
Tu vii si povestesti ce ti s-a intamplat, te plangi ca nu e normal.. intrebi de ce e asa
Momentul 2.
Eu, iti spun DE CE se comporta asa cum se comporta, iti dau motivul
Momentul 3.
tu imi raspunzi ca nu am dreptate
:lol:
Daca vrei sa ai dreptate, poti sa nu mai scrii aici. iti poti crea bula ta in care sa traiesti numai cu impresii
Eu iti explic. Ca tu nu vrei sa crezi, nu mai e problema mea
Cine cauta sa aiba dreptate? Ma intrebam daca doar eu si cunostintele mele observam chestiile astea? Si cum mi s-a confirat, am trecut la etapa urmatoare: cum evit sa se mai intample?

Ce explicatii? Ca un om iti spune ca face ceva si nu face? In cazul in care vrei sa cumperi ceva, LA PRETUL CERUT DE EL si IN CONDITIILE STABILITE DE EL, ori ca vrei sa te angajezi la o firma, IN CONDITIILE IMPUSE DE EL.

Eu ziceam de anumite situatii - tu ziceai de altele.

Eu povesteam de un curier care spune ca vine si apoi nu vine. Tu zici ca este acceptabil. De ce? Pentru ca undeva in lume, la o fabrica cu un program foarte strict nu se intarzie un minut, unde ora de productie costa 45$ mii, asadar e normal ca un curier sa nu vina in ziua in care spune. Care e logica ?

Sau ca un om cere niste produse la un magazin. I se spune ca acele produse ii vor fi aduse. Si de fapt nu vor fi aduse. Dar omul e ala rau, ca nu s-a gandit ca daca nu are un parc auto nu isi va putea cumpara ceva pentru masina personala, vreodata.

Din ce am auzit la batrani, cam asa era inainte, te rugai de unu de altu sa iti dea niste picioare de pui sau hartie igienica si iti dadea daca dorea, desi tu ii plateai.


View Postadisz, on 26 februarie 2018 - 10:53, said:


:| Chiar si in 2018 este greu de crezut asa ceva, dar acum 18-20 de ani imi imaginez ca era chiar incredibil. Cine nu te crede zice ca ai fost altundeva, iti mai faci si probleme acasa cu prosti din astia.

@Platon:
Tu vorbesti serios? Inseamna bataie de joc daca te astepti sa nu fii mintit de un om care iti promite ceva? Precum celalalt coleg, unul zice ceva - tu argumentezi altceva, asadar ce a zis primul trebuie sa fie fals. Nu, ce ai zis tu este fals, nu vrea nimeni fripturi de calitate la 10 lei sau gagici din Ibiza :)).

La servicii cam asa e, preturile sunt mai mici decat in alte parti, dar la produse nu. Unele sunt scumpe justificat ( piesele auto la pret dublu decat in Germania - pentru ca sunt multi intermediari pe drum ). Dar produsele ? La fel sau mai scumpe. Si casierii castiga de 4-5 ori mai putin.

Hai sa te intreb altfel: Cum ar fi sa te duci la un restaurant, sa comanzi o friptura? Interesant, nu-i asa? Si sa astepti dupa friptura 2 ore, apoi sa il intrebi pe ospatar daca se mai face friptura aia. Si sa iti raspunda: "Nu domnule client, nu o sa iti facem friptura, doar ziceam si noi asa .... "

Sau cum ar fi sa comanzi o pizza prin telefon sau prin aplicatie, mai nou? Sa astepti 2 ore si apoi sa suni la restaurant: Mai faceti pizza aia in seara asta? Si sa iti spuna ca nu iti vor livra nimic, doar faceau si ei conversatie.

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2018 - 20:56, said:

Trebuia sa discuti cu ei INAINTE sa te cheme la interviu
Ceea ce scrie Alex nu sunt specifice unei tari anume, se intampla peste tot.
Eu explic de ce e asa si nu pe dincolo.

Nu e chiar asa peste tot. Am stat si eu in Queens 4 ani, in Anglia, Spania. Oameni dezinteresati, fara chef de munca, mai intalnesti uneori, dar oameni care sa spuna ca fac ceva si sa nu faca... foarte foarte rar.

Sigur nu din cauza clientului se intampla asta. Incep sa inteleg, oarecum: angajatul nu are chef de munca, asa ca se poarta rau cu clientii, astfel incat clientii sa nu mai foloseasca acea firma? Asa incat angajatul sa aiba mai putin de munca?

#50
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Inca un exemplu bun, desi nu il afecteaza pe potentialul cumparator, e doar neplacuta situatia: https://forum.softpe...ul-nu-raspunde/

Vazand topicul, mi-am amintit cum inainte de sarbatori am vrut sa ajut pe cineva sa isi cumpere masina. Vazusem masina pe OLX la noi in oras, vanzatorul nu a raspuns la telefon 2 zile si nici la mesaje.

Am recunoscut zona in care era pozata masina si i-am spus persoanei interesate sa mearga cu mine sa cautam masina prin oras si sa ne uitam la ea, poate il gasim si pe proprietar, daca avem noroc. Am gasit-o in parcarea unui bloc, de la o fereastra apare un om care se uita la noi. Ma uit la el si strig: "Este masina dumneavoastraaaa?" Raspunde: "Da", "Mai este valabil anuntul?" "Da, da.."

A aruncat cheia pe geam Posted Image am prins-o si apoi a coborat si el, i-am dat cheia inapoi sa o porneasca. Nu a cumparat-o persoana cu care am fost, pentru ca fusese accidentata foarte rau si vibra tare de tot, ceea ce nu scrisese in anunt.

Asa am ajuns sa caut prin oras un Renault Clio din 2002 vazut pe OLX, de parca ar fi comoara piratilor. Posted Image

Edited by Alex90USA, 26 February 2018 - 23:28.


#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,869
  • Înscris: 20.10.2015
Eu iti spun ca exemple d-astea iti gasesc si aici, am spus ca expic de ce este asa.
Daca nu ma crezi ramai cu mirarea, mie mi se rupe-n 14

View PostAlex90USA, on 26 februarie 2018 - 23:01, said:

La servicii cam asa e, preturile sunt mai mici decat in alte parti, dar la produse nu. Unele sunt scumpe justificat ( piesele auto la pret dublu decat in Germania - pentru ca sunt multi intermediari pe drum ). Dar produsele ? La fel sau mai scumpe. Si casierii castiga de 4-5 ori mai putin.

Vrei sa-ti explic de ce sau le stii si p-astea?
:lol:

View PostAlex90USA, on 26 februarie 2018 - 23:01, said:

Sau cum ar fi sa comanzi o pizza prin telefon sau prin aplicatie, mai nou? Sa astepti 2 ore si apoi sa suni la restaurant: Mai faceti pizza aia in seara asta? Si sa iti spuna ca nu iti vor livra nimic, doar faceau si ei conversatie.


View PostAlex90USA, on 26 februarie 2018 - 23:01, said:

Hai sa te intreb altfel: Cum ar fi sa te duci la un restaurant, sa comanzi o friptura? Interesant, nu-i asa? Si sa astepti dupa friptura 2 ore, apoi sa il intrebi pe ospatar daca se mai face friptura aia. Si sa iti raspunda: "Nu domnule client, nu o sa iti facem friptura, doar ziceam si noi asa .... "

Iti raspund sau "stii tu mai bine!"
Stii ca si Nila se mira ca tac-su taia plopul...

View PostAlex90USA, on 26 februarie 2018 - 23:01, said:

Nu e chiar asa peste tot. Am stat si eu in Queens 4 ani, in Anglia, Spania. Oameni dezinteresati, fara chef de munca, mai intalnesti uneori, dar oameni care sa spuna ca fac ceva si sa nu faca... foarte foarte rar.

Ca nu te-a refuzat in Queens PE TINE, nu inseamna ca te-ai lovit de servicii care nu te serveau pentru ca nu puteau/nu merita etc

Revin, poti intreba si-ti voi explica.
Cum am spus nu e un lucru specific Romaniei

View PostAlex90USA, on 26 februarie 2018 - 23:27, said:

Asa am ajuns sa caut prin oras un Renault Clio din 2002 vazut pe OLX, de parca ar fi comoara piratilor. Posted Image

Asta se intampla doar din lipsa de ocupatie

#52
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Dar nu, situatia inversa este de fapt de noaptea mintii:

,,auzi draga, ala de vroia ... piesa aia, lucrul ala, serviciul ala... draga, ce neesiimtiit, ma tot sunat, insistent nesimtitul... pai ce, eu sint la cheremul lui, ce daca am promis, poate nu am timp, sau chef, ce nesimtit draga, ce oameni, ce popor neserios... de INSISTENT ! " :lol: :roflmaofast:

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,869
  • Înscris: 20.10.2015
Ala de vinde piese are in primul rand in vedere pe cel care-l plateste sa traiasca, ALA e clientul principal, si, daca mai are timp, va servi si p-altul.
Ala cu magazinul nu traieste pentru a-l servi pe Alex, el traieste la fel si cu si fara Alex. Piata lui sunt service-urile auto.
Vrei piesa respectiva? Mergi la un service sa ti-o monteze aia, sa vezi ce repede ii va facea rost de ea.

La fel si cu prostia de imobiliare.
El are impresia ca firmele imobiliare traiesc sa-l astepte pe Alex sa ii ceara el ce ar vrea, :lol:
Normal ca-i spune ca o sa se uite, daca pica, de ce nu, dar daca nu pica de ce ar pierde timpul in care ar putea castiga bani
Aici in America sunt specializati. Unii care numai cumpara, unii care numai vand. Chiar si asa te duci la unu si-i spui ce vrei sa cumperi. Daca esti fugit d-acasa, iti da flit.

#54
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2018 - 23:48, said:

Eu iti spun ca exemple d-astea iti gasesc si aici, am spus ca expic de ce este asa.
Daca nu ma crezi ramai cu mirarea, mie mi se rupe-n 14
Si lor li se rupe de tine. Am zs eu ca nu gasesti exemple din astea si acolo? Am intalnit si in alte parti, insa nu atat de dese si nu sa te minta( una e sa vezi ca nu e interesat de client, alta e sa ti se promita ceva si sa nu faca ).

Titlul era "oamenii neseriosi", nu "romanii neseriosi" - desi apar pe forum multe topicuri sunt doar despre romani in ultimele saptamani.

View PostTsunnnami, on 27 februarie 2018 - 03:31, said:

Ala de vinde piese are in primul rand in vedere pe cel care-l plateste sa traiasca, ALA e clientul principal, si, daca mai are timp, va servi si p-altul.
Ala cu magazinul nu traieste pentru a-l servi pe Alex, el traieste la fel si cu si fara Alex. Piata lui sunt service-urile auto.
Vrei piesa respectiva? Mergi la un service sa ti-o monteze aia, sa vezi ce repede ii va facea rost de ea.
La fel si cu prostia de imobiliare.
El are impresia ca firmele imobiliare traiesc sa-l astepte pe Alex sa ii ceara el ce ar vrea, Posted Image
Normal ca-i spune ca o sa se uite, daca pica, de ce nu, dar daca nu pica de ce ar pierde timpul in care ar putea castiga bani
Aici in America sunt specializati. Unii care numai cumpara, unii care numai vand. Chiar si asa te duci la unu si-i spui ce vrei sa cumperi. Daca esti fugit d-acasa, iti da flit.

Iar incepi cu altceva: ca in alta parte e altfel, fiecare specializat. Pe aici agentii imobiliari sunt niste samsari, fac combinatii daca le ies bani. Sau daca au chef.

Iti mai spun inca o data: un agent imobiliar castiga intre 1000 si 3000 de euro pentru ca te plimba cu masina catre un apartament pe care tu l-ai cautat pe net si pe care ei l-au preluat de pe net, intelegi?

De multe ori, ei preiau pozele proprietarului si descrierea, doar isi pun numarul de telefon. Multi care mi-au aratat aparamente, erau ca si mine, prima data la acea adresa! Multi putea castiga mii de euro pe inca o plimbare cu masina si o cautare in baza de date. Sa vinzi o locuinta necesita mai mult efort, comunicare, nu e ca si cand intri intr-un magazin sa cumperi o paine.

Adica vanzatorul de piese auto il are drept client pe patron? Pentru ca magazinul ala sa fie profitabil, este nevoie de clienti. Ce spuneam mai sus despre frizeritele care stateau degeaba si nu doreau sa lucreze, se intampla si la alti angajati. In cele 8 ore de program nu lucreaza 8 ore. Si mai e o chestie: daca e neserios cu un client, cu 10, cu 20, i se duce vestea ca e neserios. Si de la aia afla si altii. Daca esti intr-un oras mic, e posibil sa nu mai fii profitabil.

La fel, daca ai o afacere locala si esti neserios, iti scade numarul de clienti. Daca ai un magazin la parterul unui bloc, vin oamenii din zona, nu vin cei din capatul orasului, ca mai sunt zece magazine de la ei pana la tine. Asta nu inteleg multi. Am auzit o discutie intre 2 barbati, unul din ei cumparase un spatiu comercial unde functiona de 10-15 ani un magazin alimentar. Zicea ca nu mai merge treaba ca la inceput, decat sa castige 1000 de euro pe luna si sa munceasca el si toata familia lui, a inchiriat spatiul la altcineva cu 700 de euro lunar.

S-ar putea sa te mire, dar si la service este la fel. Sau era, atunci cand mergeam. Am fost la service sa imi spuna cat ma costa reparatia, manopera cu tot cu piese. Am asteptat si am asteptat. Am fost la alt service. Am asteptat si aici. Am asteptat si la al treilea service, nu mi s-a spus.

Abia dupa ce am sunat de mai multe ori mi-au spus. Dar cand am dus masina PENTRU REPARATIE, IN ORA SI ZIUA PROGRAMATA, ce crezi ca au reparat-o? Pai stai asa... ca noi iti spunem ca reparam masina la o anumita ora, intr-o anumita zi, dar tu esti fraier sa crezi ? Posted Image) Lasi masina aici si ne suni tu. Si asa m-au amanat o saptamana. Am mers la service in vizita, vedeam piesele comandate, dar masina nu era reparata.

Imi amintesc de parca ar fi fost saptamana trecuta, desi asta s-a intamplat in 2012, pe la inceput de toamna, cand daca plecai de acasa in tricou si te prindea noaptea pe strada, inghetai. Sambata pe la pranz am sunat, mi-a spus ca e aproape gata masina, sa vin pe la 2 la service. Am venit la 2, nici nu se apucase de reparatie. A zis ca merge pana in oras cu un prieten, sa il astept acolo. S-a facut 4-5 si cand a revenit a spus ca mai bine sa merg acasa, ca nu mai are timp, ca o repara el cand poate. I-am zis ca nu plec si stau cu el pana o repara. Avea casa in aceeasi curte unde avea service-ul, am intrat, mi-am luat un scaun, m-am asezat langa masina si m-am uitat la el. A stat sa repare masina pana la 9 seara, intr-o sambata, daca a fost prost nu si-a organizat bine timpul.

View PostAlex90USA, on 26 februarie 2018 - 23:27, said:

Asa am ajuns sa caut prin oras un Renault Clio din 2002 vazut pe OLX, de parca ar fi comoara piratilor.

View PostTsunnnami, on 26 februarie 2018 - 23:48, said:

Asta se intampla doar din lipsa de ocupatie
Nu spuneai tu ca trebuie sa fiu interesat cu adevarat daca vreau sa obtin ceva? Nu mai inteleg Posted Image

View Postcrisstonne, on 26 februarie 2018 - 23:49, said:

Dar nu, situatia inversa este de fapt de noaptea mintii:
,,auzi draga, ala de vroia ... piesa aia, lucrul ala, serviciul ala... draga, ce neesiimtiit, ma tot sunat, insistent nesimtitul... pai ce, eu sint la cheremul lui, ce daca am promis, poate nu am timp, sau chef, ce nesimtit draga, ce oameni, ce popor neserios... de INSISTENT ! " :lol: :roflmaofast:
Da, cam asa se intampla. Si concluzia: clientii sunt aia nesimtiti.

Edited by Alex90USA, 01 March 2018 - 23:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate