Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce au devenit oamenii neseriosi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Ai intalnit in Romania exemple mai dese pentru ca nu te-ai lovit in alta parte de ele

Cum sa nu te minta?
"Vin la ora "x", si nu vine.
Termin in ziua "x" si nu termina.
Uite la indemana am un exemplu.

Acu 2 ani am cumparat o casa.
Am vrut sa pun countere de granit si sa pun parchet in sufragerie.
Am discutat cu furnizorul, recomandat.

Mi-a zis ca in 3 zile termina tot.
Bun,
"Iti dau cheia vineri la pranz, si pana duminica cealalta vreau sa fie gata pentru ca luni ma mut!"
Nici o problema

Vineri la ora 10:30 i-am inmanat cheia. Marti a adus parchetul sa se "aeriseasca"
Pana joi la pranz nu incepuse nici un lucru.
pana luni cand m-am muatat pusese countere doar in bucatarie.
Si-a luat parchetul pentru ca zis ca nu era uscat. Counterele au mai durat 2 saptamani pana le-a terminat. Parchet nu am mai pus. Stia de munca la mine in casa de 2 luni, il bombardam cu un telefon pe luna apoi mai aproape cu 2 telefoane pe saptamana sa nu uite.
Asta pentru ca eu trebuie sa ma multumesc cu frimiturile. Pentru el clientul principal sunt firmele de constructie, de acolo isi ia banul, daca e sa ma considere pe mine si pe astia ca mine client principal, ar da faliment.

La fel se intampla si cu gradinaritul. Daca fac contract cu ei pe vara, vin asa cum au promis, daca am nevoie de ei,o data sau de 2 ori pe an, trebuie sa ma astept la intarzieri.

La masina mi s-a intamplat acelasi lucru. A trebuit sa platesc din buzunar "rental" pentru ca nu a fost gata la timp, asa cum au promis.

Deci, nu e in singular in Romania problema, important e sa STII unde te situezi pe scara valorilor clientilor lor.

Apropo, cand o sa mai cresti o sa-ti explici si faptul ca agentul imobiliar isi ia banii nu pentru ca te plimba cu masina, ci pentru ca VINDE.

Daca nu stii, te plangi aici si vine unu ca mine care-ti explica.
Dar tu preferi sa ai tot timpul lacrimi. Ce vina am eu?

 Alex90USA, on 01 martie 2018 - 23:50, said:

Nu spuneai tu ca trebuie sa fiu interesat cu adevarat daca vreau sa obtin ceva? Nu mai inteleg Posted Image


Interesul tau care era? Sa alergi prin oras dupa o masina pe care nu doreai s-o cumperi?
Nu e asta pierdere de timp?
Daca-ti da mana, succes.

#56
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@Tsunnnami

Tu semnasei un contract cu contractorul sa iti faca lucrarea pana la o anumita data? Daca da - foarte nasoala situatia. Si ca ai acceptat-o. O sa mai lucrezi cu el alta data?

Iar la treaba cu masina: sa iti platesti masina de inchiriat pentru ca ei nu au terminat la timp - este inacceptabil! Daca ei au intarziat, trebuiau ei sa iti ofere masina de mers temporar. Pe langa asta, sunt si service-uri care iti ofera masina pe toata durata reparatiei, chiar daca o termina la timp sau mai devreme.

Lasa ca am crescut destul incat sa inteleg ca agentii imobiliari exista si isi iau comisionul degeaba. Ai citit cand am scris ca unii din ei erau ca si mine, prima data la acel apartament?  Ce vanzare e asta, este o plimbare cu masina plus copy paste niste poze de pe net! Ce vand astia? Ca majoritatea nu au notiuni elementare in constructii, structura blocului, amplasarea apartamentului fata de lift/scari/celelalte apartamente, majoritatea nu stiu diferenta dintre suprafata construita si suprafata utila. Daca ii intrebi spre ce puncte cardinale sunt ferestrele apartamentului, devin foarte retinuti si te evita. Sa vinzi un apartament eu consider ca necesita mai mult efort, comunicare si consiliere, decat daca ai vinde rosii la piata sau un telefon folosit.

Pentru masina aia pe care am cautat-o prin oras am mers pentru ca, daca informatiile din anunt ar fi fost adevarate, as fi dorit sa o cumpar. Ce pretentie sa ai de la un Renault de 15 ani? Sa se invarta motorul si rotile in acelasi timp, sa mearga drept, sa functioneze electricele, atat. Dar fusese accidentata rau, ceea ce nu scrisese in anunt.


Ia sa vezi/vedeti intamplare de azi:
Am circulat pe un drum pe care n-am mai fost de cativa ani, intre timp s-a deteriorat rau de tot, o portiune nu a fost reparata. Am intrat intr-o groapa care mi-a indoit o janta. Am pus rezerva si in drum spre casa am oprit la un magazin/depozit de cauciucuri, jante, roti. Era poarta deschisa la maxim, iar proprietarul sau vanzatorul discuta cu un client caruia ii vanduse 2 roti.

Ma uit la ei, astept sa isi termine tranzactia, astept sa plece clientul, apoi il salut pe vanzator si ii arat roata pe care vreau sa o cumpar. Era o roata normala, de 16 inchi, cu cauciucuri normale, nimic deosebit, la o masina obisnuita. Spune ca el nu lucreaza astazi, desi era 10 - 10:30, si pe poarta programul era pana la 12. Chiar asa: "Eu nu lucrez astazi." I-am spus ca vad ca lucreaza, ca este la servici si tocmai a vandut niste produse catre client. Apoi incepe sa laude acea roata, ca nu a fost lovita, ca are cauciucul aproape nou ( si asa era ). Si imi spune sa vin luni, ca luni mi-o vinde. L-am intrebat de ce nu azi? "Pai eu azi nu lucrez, nu intelegi?"

Am crezut ca nu vrea sa vanda doar o roata, asa ca i-am spus ca le iau pe amandoua, daca asta era problema. Oricum, nu se stie cand o sa am nevoie de inca o roata...

A spus ca nu e vorba de asta, dar el nu lucreaza azi. Sa vin luni si vorbim. Il intreb cat costa perechea de roti, sau o roata separat, sa stiu ce bani sa pregatesc luni. Zice: "Vino luni si iti spun."

As comanda de pe net un cauciuc si o janta... dar am scris pe prima pagina ce se poate intampla cand astepti sa primesti produse de la un curier. Asa ca am imprumutat un kit de pana de la un prieten pana inventez o solutie.

Edited by Alex90USA, 03 March 2018 - 16:17.


#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 Alex90USA, on 03 martie 2018 - 16:05, said:

Pentru masina aia pe care am cautat-o prin oras am mers pentru ca, daca informatiile din anunt ar fi fost adevarate, as fi dorit sa o cumpar. Ce pretentie sa ai de la un Renault de 15 ani?


 Alex90USA, on 26 februarie 2018 - 23:27, said:

Vazand topicul, mi-am amintit cum inainte de sarbatori am vrut sa ajut pe cineva sa isi cumpere masina. Vazusem masina pe OLX la noi in oras, vanzatorul nu a raspuns la telefon 2 zile si nici la mesaje.

Eu stiu doar ceea ce citesc din povestea ta, d-aia am scirs ca ai prea mult timp
Pentru ca cineva vrea sa-l ajuti, asta inseamna sa-ti spuna ce a discutat EL cu vanzatorul si te roaga pe tine sa vezi masina, iar nu sa faci pe detectivul

 Alex90USA, on 03 martie 2018 - 16:05, said:

@Tsunnnami

Tu semnasei un contract cu contractorul sa iti faca lucrarea pana la o anumita data? Daca da - foarte nasoala situatia. Si ca ai acceptat-o. O sa mai lucrezi cu el alta data?

Iar la treaba cu masina: sa iti platesti masina de inchiriat pentru ca ei nu au terminat la timp - este inacceptabil! Daca ei au intarziat, trebuiau ei sa iti ofere masina de mers temporar. Pe langa asta, sunt si service-uri care iti ofera masina pe toata durata reparatiei, chiar daca o termina la timp sau mai devreme.

Lasa ca am crescut destul incat sa inteleg ca agentii imobiliari exista si isi iau comisionul degeaba. Ai citit cand am scris ca unii din ei erau ca si mine, prima data la acel apartament?  Ce vanzare e asta, este o plimbare cu masina plus copy paste niste poze de pe net! Ce vand astia? Ca majoritatea nu au notiuni elementare in constructii, structura blocului, amplasarea apartamentului fata de lift/scari/celelalte apartamente, majoritatea nu stiu diferenta dintre suprafata construita si suprafata utila. Daca ii intrebi spre ce puncte cardinale sunt ferestrele apartamentului, devin foarte retinuti si te evita. Sa vinzi un apartament eu consider ca necesita mai mult efort, comunicare si consiliere, decat daca ai vinde rosii la piata sau un telefon folosit.


Repet a nu stiu cata oara, eu ITI POT EXPLICA LOGIC de ce oamenii sunt "neseriosi", si tu ai face la fel.

Da, as face treaba tot cu cel care nu s-a tinut de cuvant, pentru ca stiu ca e meserias si asta conteaza mai mult decat punctualitatea, de care nu se poate tine pentru ca este foarte ocupat cu clientii principali.
La fel se intmpla cu masina.
Daca mai plateam $3,000 si aveam o asigurare super-extinsa, imi dadeau ei masina la schimb, un Lincoln.
Merita $3,000 saumax $500 (reparatia  + inchirierea pe 3 zile)?

Iti explic, daca nu refuzi sa intelegi ce citesti, cu ce sunt eu vinovat?

Acum in America e penurie de oameni, Rata somajului e 4% si scrie peste tot ca se angajeaza.
Eu nu-mi permit sa "incerc" cu unu fara experienta sau care nu are referinte, iar ceilalti sunt foarte ocupati cu clientii principali

 Alex90USA, on 03 martie 2018 - 16:05, said:

Lasa ca am crescut destul incat sa inteleg ca agentii imobiliari exista si isi iau comisionul degeaba. Ai citit cand am scris ca unii din ei erau ca si mine, prima data la acel apartament?  Ce vanzare e asta, este o plimbare cu masina plus copy paste niste poze de pe net! Ce vand astia? Ca majoritatea nu au notiuni elementare in constructii, structura blocului, amplasarea apartamentului fata de lift/scari/celelalte apartamente, majoritatea nu stiu diferenta dintre suprafata construita si suprafata utila. Daca ii intrebi spre ce puncte cardinale sunt ferestrele apartamentului, devin foarte retinuti si te evita. Sa vinzi un apartament eu consider ca necesita mai mult efort, comunicare si consiliere, decat daca ai vinde rosii la piata sau un telefon folosit.

Atunci ti-ai ratat cariera.
De ce nu faci tu asa ceva pentru ca te vad mai competent. In mintea ta ai vinde 3 apartamente minim pe saptamana si ai face €15k - €20k / luna.
partea proasta este ca tu te vezi competent teoretic, dar aia de care zici tu ca-s prosti, VAND.
Daca n-ar vinde, n-ar manca, nu e stiinta sa iti dai seama de asta fara sa stii cate tranzactii fac.

#58
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 Tsunnnami, on 03 martie 2018 - 18:51, said:


Eu stiu doar ceea ce citesc din povestea ta, d-aia am scirs ca ai prea mult timp
Pentru ca cineva vrea sa-l ajuti, asta inseamna sa-ti spuna ce a discutat EL cu vanzatorul si te roaga pe tine sa vezi masina, iar nu sa faci pe detectivul




Repet a nu stiu cata oara, eu ITI POT EXPLICA LOGIC de ce oamenii sunt "neseriosi", si tu ai face la fel.

Da, as face treaba tot cu cel care nu s-a tinut de cuvant, pentru ca stiu ca e meserias si asta conteaza mai mult decat punctualitatea, de care nu se poate tine pentru ca este foarte ocupat cu clientii principali.
La fel se intmpla cu masina.
Daca mai plateam $3,000 si aveam o asigurare super-extinsa, imi dadeau ei masina la schimb, un Lincoln.
Merita $3,000 saumax $500 (reparatia  + inchirierea pe 3 zile)?

Iti explic, daca nu refuzi sa intelegi ce citesti, cu ce sunt eu vinovat?

Acum in America e penurie de oameni, Rata somajului e 4% si scrie peste tot ca se angajeaza.
Eu nu-mi permit sa "incerc" cu unu fara experienta sau care nu are referinte, iar ceilalti sunt foarte ocupati cu clientii principali



Atunci ti-ai ratat cariera.
De ce nu faci tu asa ceva pentru ca te vad mai competent. In mintea ta ai vinde 3 apartamente minim pe saptamana si ai face €15k - €20k / luna.
partea proasta este ca tu te vezi competent teoretic, dar aia de care zici tu ca-s prosti, VAND.
Daca n-ar vinde, n-ar manca, nu e stiinta sa iti dai seama de asta fara sa stii cate tranzactii fac.

Cand ajuti pe cineva sa isi ia masina, nu inseamna obligatoriu ca ala a vorbit cu vanzatorul. Era vorba e o persoana care isi lua prima masina, nici nu stia ce sa caute si avea un buget foarte mic. Nu crede ca toti gandesc intr-un anumit fel ( ca sa nu spun "ca tine" ). Si normal ca prefer sa am mult timp, mai stau un pic degeaba pana imi gasesc ceva sa plec la munca, doar nu merita servici pe salariul minim pe aici. Poate de asta spun si angajatorii ca potentialii angajati sunt neseriosi?

Cu 3000$ in plus la asigurare iti iei un Lincoln care ramane al tau. Daca tu accepti sa fii mintit, este treaba ta. Dar daca vei continua sa folosesti acelasi service mesajul e ca le merge asa. Si vor face uneori la fel si cu oameni care nu accepta sa fie mintiti. Problema asta este si aici in Romania. Oamenii, majoritatea s-au obisnuit cu servicii de proasta calitate. Asa ca prestatorii de servicii fac la fel, ca merge asa.

La fel si cu meseriasul. Si nu inseamna ca unul despre care nu ai recomandari, este neaparat de slaba calitate.

De unde stii ce presupun eu? La cat de dezinteresati sunt aia care vand 1 apartament pe luna, eu zic ca as vinde 1 la saptamana. Scrisesem parca despre ala care tot copia anunturile proprietarilor, le posta, dar nu putea sa vina la vizionari, ca statea la mare de 2 saptamani sau mai mult ?

Probabil m-as apuca de asta daca nu as stii cum unii proprietari dau anuntul la mai multi agenti. Intr-o seara, venise proprietarul din afara Bucurestiului si mai erau inca 2 agenti cu 2 clienti sa vada apartamentul in acelasi timp cu mine. Cum sa iti spuna un agent ca iti vinde ceva, cand exista mai multi vanzatori pentru acelasi lucru? M-am documentat despre domeniul asta, am citit despre cazuri in care agentii l-au dat in judecata pe proprietar ca nu a respectat clauza de confidentialitate, dureaza mult asta, se pierde timp in care s-ar putea lucra ceva.

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
A, am inteles, tu ai fi ca Ciac Noris, dar nu vrei si.. sunt neseriosi si cei care vand apartamentele nu numai agentii, :lol:
Asa cum a fost si cu masina, o cumparai dar nu era pentru tine

Deci Subiectul inceput de tine... nu stii de ce oamenii sunt neseriosi dar nici nu accepti sa ti se explice, :lol:
S-o lasam moarta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate