Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De ce au devenit oamenii neseriosi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016
In alte locuri civilizata, mai ca-ti pun pe tava totul, companiile prestatoare de servicii, aici trebuie sa faci "scandal" ca sa te intelegi cu cineva.

#20
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
A ajuns taranul buticar roman sa isi doreasca si in 2018 sa se roage clientul de el sa ii incaseze banii.
S-au dus vremurile alea din anii 90 cand era unul singur in oras care aduce Samsung si facea lista si loterie sa vada cui ii da primul, ca buticarul era zgarcit, nu imobiliza banii in marfa desi stia ca o vinde imediat ce ajunge la el in curte, si cumpara putin.

#21
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016

 Alex90USA, on 25 februarie 2018 - 22:22, said:

In mare parte in Sudul tarii, dar si in Ardeal, Banat, in orasele mari. Din ce am observat, in orasele mici oamenii sunt mai seriosi, pentru ca au mai putini potentiali clienti. Dar si acolo, pe de alta parte sunt mai putine variante, daca unul vrea sa fie neserios, e rau de tot, pentru ca stie ca iti este incomod sau scump sa cauti pe altcineva in alta zona.
In "orasul" ( foarte mic ) meu, oricine ar fi, vanzator, muncitor, meserias, sofer, toti sunt ingamfati, aroganti, se comporta in asa fel incat nu ti-ai mai dori sa apelezi la serviciile lor niciodata. Mi-e sila cand vad ca alte posibilitati nu am, si tot la niste jeguri trebuie sa apelez.

Edited by Neconformistul, 25 February 2018 - 22:28.


#22
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 Alex90USA, on 25 februarie 2018 - 22:16, said:

Pai cat s...

Iti dai singur raspunsul mai jos. Nu o sa stau dupa unul ca a zis ca vine si nu a venit, caut altul. Tu pui problema gresit ca spui ca te bazezi pe ala. Si nu am zis ca nu sunt neseriosi, ca sunt multi, dar daca dai un telefon si nu s-a rezolvat, gata?
Alalalt alt destept...romangx... Pai esti client pentru ca ai o problema, daca nu ai avea nevoie de ceva nu ai fi client. So, daca ai nevoie de ceva tu te agiti primul ca pui mana pe telefon si aduci la cunostinta unui magazin ca ai nevoie de ceva. Magazinul nu te cauta el ca nu stie ca iti trebuie placute de frana. Si daca primul magazin nu te baga in seama inseamna ca tu poti merge fara placute? Nu, te mai agiti odata si suni pe altul si speri sa fie serioas de data asta.
Daca stai la PC si te lamentezi ca lumea e neserioasa nu se rezolva placutele de la sine.

Si e vorba de cerere si oferta, daca sunt neseriosi o sa iasa de pe piata, simplu. NU ii mai cauta nimeni.

#23
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016
Apoi, de "serviciile medicale" nici nu mai zic! Sa nu apuci sa ajungi la un spital de stat din tara asta, mai ales la unul dintr-un oras provincial, ca esti mancat de viu!

#24
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 Seteh, on 25 februarie 2018 - 22:31, said:

Iti dai singur raspunsul mai jos. Nu o sa stau dupa unul ca a zis ca vine si nu a venit, caut altul. Tu pui problema gresit ca spui ca te bazezi pe ala. Si nu am zis ca nu sunt neseriosi, ca sunt multi, dar daca dai un telefon si nu s-a rezolvat, gata?
Alalalt alt destept...romangx... Pai esti client pentru ca ai o problema, daca nu ai avea nevoie de ceva nu ai fi client. So, daca ai nevoie de ceva tu te agiti primul ca pui mana pe telefon si aduci la cunostinta unui magazin ca ai nevoie de ceva. Magazinul nu te cauta el ca nu stie ca iti trebuie placute de frana. Si daca primul magazin nu te baga in seama inseamna ca tu poti merge fara placute? Nu, te mai agiti odata si suni pe altul si speri sa fie serioas de data asta.
Daca stai la PC si te lamentezi ca lumea e neserioasa nu se rezolva placutele de la sine.

Si e vorba de cerere si oferta, daca sunt neseriosi o sa iasa de pe piata, simplu. NU ii mai cauta nimeni.

Poate nu s-a inteles bine, cum banuiau si alti colegi: Eu daca nu obtin ce am nevoie de la un magazin/firma, EVIDENT ca o sa caut si altii.

Dar sigur nu o sa merg sau sa sun la 5 magazine sa comand piese, sa aduca toti, si apoi eu sa fiu ala neserios pentru 4 din ei!

Si nu era vorba de placute, ci de o gramada de piese, nu stiu, poate 10, poate 12, enumerate la telefon, la unele din ele dictate dimensiunile, erau placute, discuri, amortizoare, arcuri, bielete si alte piese plus dat seria masinii si detaliile acesteia. Fa tu chestia asta la telefon 2 magazine, dupa ce ai fost la un magazin fizic si nu s-a intamplat nimic, apoi spune-mi cat chef mai ai sa suni la al treilea... de fapt al patrulea in total.

 Neconformistul, on 25 februarie 2018 - 22:14, said:

Mda, odata, am fost facut "prost" de catre un sofer de microbuz. Si chiar am fost prost, ca mai bine mergem 70 de km pe jos decat sa dau bani la un "smecheras" ce avea un limbaj de mahala.
De ce ?

Sa zic ca am inteles cand un controlor CFR m-a facut "prost" cand i-am dat biletul, in loc sa ii dau bani, adica as putea sa imi imaginez cum gandeste el, dar la microbuz de ce ?

#25
Neconformistul

Neconformistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 11.02.2016

 Seteh, on 25 februarie 2018 - 22:31, said:

Iti dai singur raspunsul mai jos. Nu o sa stau dupa unul ca a zis ca vine si nu a venit, caut altul. Tu pui problema gresit ca spui ca te bazezi pe ala. Si nu am zis ca nu sunt neseriosi, ca sunt multi, dar daca dai un telefon si nu s-a rezolvat, gata?
Alalalt alt destept...romangx... Pai esti client pentru ca ai o problema, daca nu ai avea nevoie de ceva nu ai fi client. So, daca ai nevoie de ceva tu te agiti primul ca pui mana pe telefon si aduci la cunostinta unui magazin ca ai nevoie de ceva. Magazinul nu te cauta el ca nu stie ca iti trebuie placute de frana. Si daca primul magazin nu te baga in seama inseamna ca tu poti merge fara placute? Nu, te mai agiti odata si suni pe altul si speri sa fie serioas de data asta.
Daca stai la PC si te lamentezi ca lumea e neserioasa nu se rezolva placutele de la sine.

Si e vorba de cerere si oferta, daca sunt neseriosi o sa iasa de pe piata, simplu. NU ii mai cauta nimeni.
Nu-i mai cauta pe dreq-ul. Lumea cand n-are alte posibilitati de alegere, sti cum fac astia banii? Unde stau eu, toti soferii de microbuze sunt niste escroci, care dupa ce te iau la misto, au niste masini de toata jena, vechi, mizerabile, esti nevoit sa apelezi la serviciile lor, daca n-ai masina personala. Si bietii oameni, in loc sa beneficieze de ceva de calitate, ce primesc? Inghesuiala, mizerie, un comportament josnic din parte soferilor, si nu in ultimul rand, pericolul la viata personala. In loc sa fie microbuzul cu max.15 oameni, ca atatea locuri are, e plin cu 30. Unde se respecta legea in tara asta sau se mai respecta?

 Alex90USA, on 25 februarie 2018 - 22:42, said:

Poate nu s-a inteles bine, cum banuiau si alti colegi: Eu daca nu obtin ce am nevoie de la un magazin/firma, EVIDENT ca o sa caut si altii.

Dar sigur nu o sa merg sau sa sun la 5 magazine sa comand piese, sa aduca toti, si apoi eu sa fiu ala neserios pentru 4 din ei!

Si nu era vorba de placute, ci de o gramada de piese, nu stiu, poate 10, poate 12, enumerate la telefon, la unele din ele dictate dimensiunile, erau placute, discuri, amortizoare, arcuri, bielete si alte piese plus dat seria masinii si detaliile acesteia. Fa tu chestia asta la telefon 2 magazine, dupa ce ai fost la un magazin fizic si nu s-a intamplat nimic, apoi spune-mi cat chef mai ai sa suni la al treilea... de fapt al patrulea in total.


De ce ?

Sa zic ca am inteles cand un controlor CFR m-a facut "prost" cand i-am dat biletul, in loc sa ii dau bani, adica as putea sa imi imaginez cum gandeste el, dar la microbuz de ce ?
Am avut o mica discutie, si el pur si simplu a inceput sa fie arogant, de aici s-a ajuns la o cearta. In final, tot cu el am mers, ca trebuia sa plec urgent acasa si nu mai erau alte microbuze. Apoi, de conditiile din microbuz, e clar pentru tine.

Edited by Neconformistul, 25 February 2018 - 22:50.


#26
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Mi-am mai amintit 2 intamplari, se pare ca nu e vorba doar de relatia furnizor-client:

- Candva prin 2013 ajunsesem sa lucrez la primul job intr-un birou in Romania ( in acest context nu are relevanta firma si postul ).
Intr-o zi, o angajata a firmei de curatenie mi-a dat factura sa o dau managerului firmei la care lucram. Cand am vazut cati bani incaseaza firma aia pentru 2 ore de munca saptamanal, m-am gandit sa fac si eu ce fac ei!

Dar cei de la firma erau 3 persoane, mi-ar fi fost greu sa fac singur, in sensul ca ar fi durat prea mult pentru unii clienti. Asa ca i-am spus unui coleg ideea mea, sa facem o firma de curatenie si sa lucram amandoi. A fost foarte incantat, i-a placut ideea mea. Am calculat mai mult eu ce buget avem nevoie, ce unelte ar trebui sa cumparam, ce consumabile avem nevoie in prima luna, in rest masini aveam amandoi.

Am mers la ANAF sau Directia de Finante cum se numea atunci si am stabilit cu un functionar de acolo ca pentru ce vrem noi sa facem, cea mai buna forma ar fi PFA, pe numele meu, unde pot angaja maxim 2 persoane.

Am citit pe Internet ca de cand a castigat PSD alegerile a facut gratuita infiintarea unui SRL, candva anul trecut. A fost si asta un lucru bun. Nu stiu la PFA daca se mai plateste ceva, dar cand am facut eu, infiintarea unui PFA costa vreo 200 de lei.

Am depus dupa cateva zile cererea de infiintare PFA, am mers la trezorerie sa platesc taxa, apoi am depus toate actele la Finante. Dupa o saptamana vorbesc cu colegul meu sa mergem la Metro sa cumparam ce avem nevoie, dupa cum facusem planul si bugetul. La care el: "Tu chiar vrei sa faci asta? Nu-mi vine sa cred, vorbesti serios?" "Da... asta am zis.", La care el s-a scuzat ca nu poate face asta, ca nu are timp in week-end ca o sa fie obosit, ca n-are chef.



- Anul trecut de 1 Decembrie, am vrut sa merg la Alba Iulia, abia reparasem masina si aveam chef sa ma plimb, doar sa nu stau acasa. Am intrebat mai multi prieteni daca ar dori sa mearga si ei cu mine, in loc sa stam acasa la mine la gratar.

Toti au refuzat mai putin unul. Stabilisem cu el ca voi trece sa il iau de acasa la 4:30. Dimineata ajung acolo, stau 10 minute, latra cainele, el nu iese. Il sun, nu raspunde. Intru peste el in casa, zice: "Ba eu nu vin, am zis ca vin, dar nu vin, ziceam si eu asa..."

Edited by Alex90USA, 25 February 2018 - 22:51.


#27
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
No, da ce tovarasi lenesi ai, daca si la o plimbare si un gratar gratis nu vrea sa isi miste fundul...

Aia cu firma de curatenie e tare de tot. Sa stii ca de multe ori contractele alea de curatenie, consumabile, etc sunt acordate la tovarasi de terasa a celor din management, deci slabe sanse sa obtii tu vreun contract daca nu ai pila potrivita.

Eventual sa ajungi subcontractor la unul din ala pilos, dar evident ca o sa iei bani putini, nu ce ai vazut tu pe facturi.

#28
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Treaba asta cu firma de curatenie probabil e grea la inceput, ar trebui impartite pliante in cutiile postale ale firmelor, trimise mail-uri, platite anunturi pe Google pentru atragerea de clienti. Dar nu ma mai atrage ideea asta: se face intr-un oras mare si se lucreaza cu oamenii, care pot sa spuna ca vin la servici, dar se poate sa nu vina.

Edited by Alex90USA, 25 February 2018 - 23:07.


#29
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ehee, inca n-ai invatat tu cum se fac banii in multinationale si firme mari.
Sa iti vand un pont, se fac exact ca la stat, dai contractul supraevaluat cui trebuie si in schimb iti da "dreptul" la sacosa sau in cadouri scumpe.
Deaceea daca ai acces sa vezi niste sume cheltuite o sa observi niste sume uriase, mult prea mari pentru serviciile prestate sau produsele furnizate.

#30
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Da, te cred, imi si imaginez pe astia ajunsi mici directori se uita la televizor, vad cum fac politicienii cu contractele acordate rudelor sau colegilor de partid si fac si le vin idei.

Am auzit ca se fac achizitii mai scumpe decat ar fi pretul la alte firme, se inchiriaza spatii la preturi mai mari decat pretul pietei, furnizorii dau bani catre cei de la achizitii pentru a le primi marfa, pe care o scumpesc pentru a-si scoate "investitia" si alte afaceri.

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

 Alex90USA, on 25 februarie 2018 - 23:16, said:

Da, te cred, imi si imaginez pe astia ajunsi mici directori se uita la televizor, vad cum fac politicienii cu contractele acordate rudelor sau colegilor de partid si fac si le vin idei.

Am auzit ca se fac achizitii mai scumpe decat ar fi pretul la alte firme, se inchiriaza spatii la preturi mai mari decat pretul pietei, furnizorii dau bani catre cei de la achizitii pentru a le primi marfa, pe care o scumpesc pentru a-si scoate "investitia" si alte afaceri.
Si apoi va intrebati de ce se scumpesc toate ? Uite exact de asta. Fiecare vrea sa traga cat mai mult, sa plateasca cat mai putin, sa aiba paiata de desfacere cat mai mare si etc....

Legat de seriozitatea oamenilor da, as putea spune ca e o problema. Foarte putini, dar extrem de putini sunt seriosi. Pana si amicul meu mecanic caruia ii mai duc din cand in cand o atentie ( scule care nu le gaseste prin Ro ) imi spune una si imi face alta ( sau mai degraba nu imi face )...ca sa nu mai zic ca am observat sa si frate-miu vb una cu el si el....nici o treaba. In schimb majoritatea dintre ei au o scuza beton: am uitat.
PLM, luati LECITINA.

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 aeon, on 25 februarie 2018 - 21:49, said:

oamenii buni au plecat deja din tara.. Romania este oficial pe locul 2 in lume la capitolul migratie (dupa siria, dar la aia cad bombe..), aproape 20% din populatie si-a facut bagajele in tari mai civilizate, mare parte din cei seriosi si dornici de munca
cine a mai ramas?

Exact :)
Se chinuie sotia mea sa angajeze, pe diverse posturi, jale, nu vin la interviu, unul a demisionat dupa o saptamina, ca nu socializeaza nimeni cu el si maninca singur la sala de mese :facepalm: , alta a plecat ca muncea mult, pe functie de director, dorea doar sa semneze acte si sa plece devreme, etc.

Multi tineri la care te astepti sa aiba nerv, zvîc.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 aeon, on 25 februarie 2018 - 21:49, said:

oamenii buni au plecat deja din tara.. Romania este oficial pe locul 2 in lume la capitolul migratie (dupa siria, dar la aia cad bombe..), aproape 20% din populatie si-a facut bagajele in tari mai civilizate, mare parte din cei seriosi si dornici de munca
cine a mai ramas?
Au mai ramas destui oameni buni. Nu e doar asta.
Cei care isi ofera serviciile o fac prioritar acolo de unde scot banet. Asta o vad la mine, in servicii. Pentru ca exista cerere pe care piata (oferta) nu o poate acoperi asa usor. Mizilicurile sunt lasate la urma si amanate in permanenta.

Este la fel de adevarat ca sunt destui oameni buni care au luat calea vestului, dar in general clasele de jos au emigrat. Cei din scarile ierarhice superioare s-au mulat pe cerintele pietei, oferind servicii apropiate de cele din vest.

#34
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Problema e ca in Romania nu prea gasesti altul, cel putin nu unul serios.
Acum 2 ani am luat la rand toate firmele din domeniu, toti parca nu doreau sa imi ia banii, si vorbeam de o lucrare de multe mii de lei, lucrare care se facea lejer in maxim 16 ore lucratoare.
Numai neseriosi, unii faceau pretul dupa ureche si imi dadeau un interval mare intre minim si maxim (si era evident ca va fi maximul la final, strategie de tepar), altii doreau sa stie si ce am mancat dimineata ca altfel nu stiu sa faca pretul la lucrare. Unii erau aroganti la maxim, ai fi spus ca sunt cel putin un Bill Gates la nivel mondial ca avere.
In final l-am ales pe ala care mi-a spus cel mai scurt termen dupa ce m-am convins ca toti sunt la fel de neseriosi. Unul singur mi s-a parut ceva mai decent ca persoana, dar din nefericire pentru el mi-a propus un termen prea mare.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Alex90USA, on 25 februarie 2018 - 22:16, said:

Este nevoie sa ii spui unui om de 10 ori ca vrei un lucru pentru a fi luat in serios?
Ai voce pitzigaiata sau ceva special care ii supara pe lucratorii comerciali sau pe prietenii tai?
Mie nu mi s-a intamplat niciun episod din cele descrise de tine.

Vezi ca mai e unul pe aceeasi unda cu tine, din acelasi oras, ii zice Neaceasca urmat de un numar.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,869
  • Înscris: 20.10.2015

 Alex90USA, on 25 februarie 2018 - 23:05, said:

Treaba asta cu firma de curatenie probabil e grea la inceput, ar trebui impartite pliante in cutiile postale ale firmelor, trimise mail-uri, platite anunturi pe Google pentru atragerea de clienti. Dar nu ma mai atrage ideea asta: se face intr-un oras mare si se lucreaza cu oamenii, care pot sa spuna ca vin la servici, dar se poate sa nu vina.

Daca am o firma si caut pe cineva sa-mi faca curatenie, ce te face sa crezi ca te-as accepta pe tine?
Sincer vorbind.

 realduc, on 26 februarie 2018 - 00:49, said:

stapanesti bine legile capitalismului ! ...
d'aia intreb yo ca prostu' de naiba ai plecat din Romania ?

Tocmai d-aia

 Alex90USA, on 25 februarie 2018 - 22:16, said:


1. Daca am sunat o data pentru un... ceva. Si aia au spus ca vor face acel ceva, si ca ma vor suna ei, de ce sa le spun eu cand o sa ii sun? Bineinteles ca ii sun cand vad ca ei nu o fac, dar de ce sa le zic ca ii sun eu iar si iar? Nu e vorba de ... mandrie stupida, cum ar considera unii, doar ca mi se pare fara sens sa suni un om de multe ori cand el ti-a spus ca te suna.

2. Bineinteles ca o sa caut alta firma sa rezolv ce am nevoie, nu ii astept pe primii.

3. Asta si fac, dar de ce unii isi pierd timpul spunand ca vor face ceva ce nu au de gand sa faca ?

4,5. Haha, e o presupunere imaginara. Nu a fost cazul. Si chiar daca ar fi fost asa, de ce sa faci promisiuni false?

6. Inainte sa plec in locuri apropiate de cel in care esti tu, comisionul pentru cumparator era 1%, acum multi lucreaza cu 1.5, 2 sau chiar 3%. Sa cumperi o locuinta NU este gratis!!!

7. Daca omul a zis ca suna dupa 30 de minute, nu ma apuc sa sun chiar dupa 35, stiu ca traficul poate fi imprevizibil, la fel si clientii la care face livrari intre timp. De asta am zis ca 2 ore a fost un timp rezonabil.

8. Evident ca atunci cand nu mi se ofera ce doresc, ce firma ofera si pentru ceea ce platesc, caut alt furnizor, doar ca devine plictisitor si cum sa spun, neproductiv sa stai de vorba cate 10 minute cu mai multi furnizori poate te suna vreunul inapoi.

1. Cine crezi ca te ia in seama?
Nu tu esti clientul principal

3. Pentru ca.. poate... te va ajuta, dar nu pierde timp pentru asta

4, 5. Deci tu ai posturi la misto dar ai pretentia ca altii sa fie seriosi
Asta cum vine? Te-ai intrebat?

6. Partz. Tu ai impresia ca un agent sta sa caute casa pentru tine, una care ti-ar placea tie pentru €200??
El trebuie sa munceasca sa vanda ce are

7. Ba daca omul zice de 30 de minute, eu il sun la minutul 31. Salut mai ai pana la mine? Mi-ai spus acum peste 30 de minute ca ajungi intr-o juma de ora.
Rezonabil 2 ore?
Daca n-am camionul in curtea fabricii la 6:37 sa incarce pana la 7:10, NU MAI INTRA, pentru ca am poarta de incarcare ocupata de altul.
Indiferent de trafic.
Stii cat plateste firma intarzierea pieselor in fabrica daca se opreste linia? $45,000/ora. Mai mult, el A PROMIS.
Daca tu accepti nu e problema mea. Eu ti-am recomandat sa astepti 2 saptamani

8. Trebuie sa cauti multi furnizori, insa iti spun de pe acum, nu esti tentant. Pentru furnizorul ala clientul principal este ala cu care face CONTRACT, caruia ii vinde periodic, pe baza contractului, clientul ala il face sa traiasca nu tu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate