Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Se vor ieftini placile video ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Chestia e ca nu e numai bitcoin-ul, mai sunt multe alte monede virtuale. De ex, acum nici macar nu e bitcoin-ul problema, ci ethereum, parca ii zice. Intr-adevar, nu se stie cand se vor ieftini placile video, plus ca s-au mai scumpit si alte componente esentiale: procesoarele, RAM-ul si chiar placile de baza. Iar dispozitivelor de stocare nu prea le-a mai scazut pretul, desi toata lumea asteapta si asta. Se anunta vremuri grele pt consumatorul de rand, care va trebui sa caute alternative: sisteme gata facute/laptop-uri/console. Pt primele 2 trebuie sa stranga bani ca lumea, pe care sa-i cheltuie toti odata. Sau, mai rau, sa ia credit.Posted Image

Edited by MediumPlayer, 28 March 2018 - 14:00.


#56
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Ma mir ca inca nimeni n-a iesit pe piata cu o piesa de hardware special dedicata mineritului, care sa preia din placa video doar componentele necesare pentru asta.

Pentru o piesa de genul procesul de fabricatie ar fi mai ieftin si deci in final un pret mai mic comparat cu o placa video.

In felul asta toata lumea ar fi multumita: si minerii ca platesc mai putin, si gamerii ca pretul la placile video nu mai e prohibitiv. Si cand zic prohibitiv nu exagerez, pretul actual la placile video m-a facut sa renunt la a-mi mai cumpara o placa video. Cel putin momentan. Vroiam sa bag 1000-1200, dar cand vad ca trebuie sa scot minim 1600 nu mai renteaza, probabil o sa mai joc Subnautica o luna-doua.

Acum cu placile video sh am gasit ceva in pretul dorit de mine, dar n-am de unde sa stiu daca placile respective n-au fost forjate la mining 24/7. Si din ce am citit pe net, daca sunt forjate la mining in jur de ~1 an sau ceva incep sa cedeze diferite componente de pe placa. Deci e riscul destul de mare la piata sh.

Edited by BG_183, 29 March 2018 - 06:08.


#57
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu stiu ce probleme aveti voi dar uu nu vad nici o problema.
1050 si rx560 au preturi decente de aprox 600 ron.
Daca voi va uitati la alea de 2000 ron atunci succes.

Edited by Kroghy, 29 March 2018 - 06:02.


#58
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostKroghy, on 29 martie 2018 - 06:02, said:

Nu stiu ce probleme aveti voi dar uu nu vad nici o problema.
1050 si rx560 au preturi decente de aprox 600 ron.
Daca voi va uitati la alea de 2000 ron atunci succes.

Am zis in posturile anterioare ca joc Subnautica cu un GTX 960 si in unele zone imi scade framerate-ul la 30 fps. Ideea era sa imi iau o placa video mai buna sa-mi pastrez fps-ul in zona a 45 macar.

Tu sugerezi GTX 1050 sau RX 560, doar ca astea sunt mai slabe decat ce am eu acum si nu ma ajuta cu nimic.

Ideea in general e sa poti juca ultimele titluri de jocuri aparute pe piata in clasicul 1080p cu un fps care sa se pastreze in jurul a 60. Preferabil cu detaliile pe high (sau de ce nu chiar ultra). Alta idee ar fi ca placa sa faca fata si la titlurile aparute in urmatorii 2-3 ani, ca doar nu-ti cumperi placa video anual. Placile care fac fata la asa ceva sunt acum RX580/GTX 1060 care incep de la ~1600 ron.

Edited by BG_183, 29 March 2018 - 06:31.


#59
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View PostBG_183, on 29 martie 2018 - 05:58, said:

Ma mir ca inca nimeni n-a iesit pe piata cu o piesa de hardware special dedicata mineritului, care sa preia din placa video doar componentele necesare pentru asta.

Pentru o piesa de genul procesul de fabricatie ar fi mai ieftin si deci in final un pret mai mic comparat cu o placa video.

In felul asta toata lumea ar fi multumita: si minerii ca platesc mai putin, si gamerii ca pretul la placile video nu mai e prohibitiv. Si cand zic prohibitiv nu exagerez, pretul actual la placile video m-a facut sa renunt la a-mi mai cumpara o placa video. Cel putin momentan. Vroiam sa bag 1000-1200, dar cand vad ca trebuie sa scot minim 1600 nu mai renteaza, probabil o sa mai joc Subnautica o luna-doua.

Acum cu placile video sh am gasit ceva in pretul dorit de mine, dar n-am de unde sa stiu daca placile respective n-au fost forjate la mining 24/7. Si din ce am citit pe net, daca sunt forjate la mining in jur de ~1 an sau ceva incep sa cedeze diferite componente de pe placa. Deci e riscul destul de mare la piata sh.

Au scos producatorii niste placi video si de baza pt minerit, dar tarziu, dupa ce explodasera preturile si se epuizasera stocurile. Au scos chiar si surse la care se pot conecta mai multe placi video. Cauta pe Google.

View PostKroghy, on 29 martie 2018 - 06:02, said:

Nu stiu ce probleme aveti voi dar uu nu vad nici o problema.
1050 si rx560 au preturi decente de aprox 600 ron.
Daca voi va uitati la alea de 2000 ron atunci succes.
Nu esti la curent cu stirile, desi problema e aparuta de 1 an. Au explodat preturile tuturor placilor video AMD si Nvidia de la gama medie in sus. S-au dublat. Alea despre care vorbesti tu sunt din gama de jos. Pt a juca jocuri cu detalii decente la 1080p si cel putin 60fps, ai nevoie de o placa video din gama medie, cel putin. Si nu vorbim de Counter-Strike sau altele vechi care nu cer cine-stie-ce resurse.

Edited by MediumPlayer, 29 March 2018 - 07:30.


#60
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostMediumPlayer, on 29 martie 2018 - 07:30, said:

Nu esti la curent cu stirile, desi problema e aparuta de 1 an. Au explodat preturile tuturor placilor video AMD si Nvidia de la gama medie in sus. S-au dublat. Alea despre care vorbesti tu sunt din gama de jos.
Gresit. Gama de jos e 1030, rx 550. Cele ce am scris eu sunt in gama de mijloc si preturile sunt la fel ca anul trecut si ca acum doi ani.
Ma distreaza aia care vor placa de varf la pret de gama de mijloc si plang ca nu au destul fps si nici bani. Posted Image

Edited by Kroghy, 29 March 2018 - 08:29.


#61
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostKroghy, on 29 martie 2018 - 08:28, said:

Ma distreaza aia care vor placa de varf la pret de gama de mijloc si plang ca nu au destul fps si nici bani. Posted Image

Incepe sa devina clar ca esti pe langa subiect. Sau trollezi.

Sau ambele. Cel mai probabil ambele.

Edited by BG_183, 29 March 2018 - 08:49.


#62
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View PostKroghy, on 29 martie 2018 - 08:28, said:

Gresit. Gama de jos e 1030, rx 550. Cele ce am scris eu sunt in gama de mijloc si preturile sunt la fel ca anul trecut si ca acum doi ani.
Ma distreaza aia care vor placa de varf la pret de gama de mijloc si plang ca nu au destul fps si nici bani. Posted Image
Gresit in cazul tau, de fapt. Gama medie e RX580/GTX 1060, care avea preturi intre 1000-1500 de lei inainte de scumpiri. Gama de varf incepe de la Vega 56/GTX 1070 (pret normal 2000+) si se termina la GTX1080ti (pret normal 3500/4000). Gama de varf are un interval mare datorita faptului ca poti alege rezolutii mai mari fata de standardul 1080p. Apoi mai e Titan-ul pt entuzias(ma)ti. Ar trebui sa reevaluezi rangurile placilor video. Distractie placuta!:peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate