Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Se vor ieftini placile video ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Produsele IT nu au cum să-şi crească valoarea. Placa luată cu 1000 si acum e 2000 e doar o exceptie temporară. Mai pot fi exceptii când mai apar diverse probleme ale pieţei sau pieţii. Aşa am pe undeva un pc cu athlon xp si nu cred că va mai costa vreodată preţul initial.

Se poate mina cu pc cu athlon xp si placa video pe agp nvidia riva sau nvidia mx geforce 2 sau nvidia vanta?

Dacă inventează ăştia un soft să mineze cu ălea să vezi ce le creşte valoarea imediat.
Să mineze şi cu 486.

#20
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbabarzotea, on 25 februarie 2018 - 19:49, said:

Produsele IT nu au cum să-şi crească valoarea. Placa luată cu 1000 si acum e 2000 e doar o exceptie temporară.
Asa a fost timp de decenii in IT, pana a inceput sa creasca pretul RAM-ului si nu se prea intrevede in viitorul apropiat o scadere. Acum a inceput aceiasi nebunie si cu placile video.
Iar eu zic ca in curand o sa se intample exact acelasi lucru si cu alte componente, nu or sa stea ceilalti producatori ca prostii sa nu profite si ei oleaca, creand un deficit artificial.

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Ar trebui ca noi cumparatorii sa ne unim si sa nu mai cumparam timp de 6 luni placi video sau memorii RAM.....
Ce credeti ca se va intampla? Posted Image

#22
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 30.01.2014
Va mai ceratati mult in thread-ul meu ? :)
Sper sa crape monedele virtuale. Nu ma lasa inima sa platesc pe o placa video mult mai mult decat face.

#23
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
xmanyacs77, nu ai cum cine sa te "unesti". Disperarea si prosteala nu au limite nici in GB nici in TB.
Eu ma bucur ca sunt unii atat de oportunisti, incat stiu sa scoata bani din buzunarele unor nepotriviti care n-au din ce bea apa, in schimb le bubuie carcasa de "minunatii".
La mai mare!

Edited by addumi, 25 February 2018 - 20:29.


#24
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postxmanyacs77, on 25 februarie 2018 - 20:15, said:

Ar trebui ca noi cumparatorii sa ne unim si sa nu mai cumparam timp de 6 luni placi video sau memorii RAM.....
Ce credeti ca se va intampla? Posted Image

Nimic. Nu s-ar întâmpla nimic. Pânâ când nu va fi clar care va fi rolul crypto-monezile de acum încolo și dependența acestora de plăci video, e prea riscant pentru Nvidia și AMD să mărească capacitatea de producție. Iar cei care minează o să cumpere în continuare plăci video atâta timp cât vor fi profitabile.

Iar supracererea la RAM am înțeles că este de la telefoanele mobile și producătorii de memorie măresc capacitatea fabricilor, dar o să dureze ceva timp până când noile capacități de producție o să producă suficient RAM ca să scadă prețurile.

Edited by tavitu, 25 February 2018 - 20:49.


#25
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Au mai fost și în trecut ani creșteri așa și la RAM a crescut și apoi a scăzut iar la jumate.

Și la hdd-uri când se dubleze prețul și în câteva luni a ajuns înapoi la cat fusese înainte.

100%  vor scădea preturile la placi video cât și memorii.

P.S pt greșeli dați vina pe autocorect.

#26
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postbabarzotea, on 25 februarie 2018 - 19:49, said:

Produsele IT nu au cum să-şi crească valoarea.
ba se poate, pentru ca totul depinde de cerere si oferta. Cererea prea mare, oferta prea mica => ridica pretul indiferent de produs.
Sunt sanse sa se revina ca in anii 2000,unde ca sa-ti cumperi un PC puteai doar sisteme si alea le cumperai pe credit bancar ca erau scumpe.

View Postzzhunt, on 25 februarie 2018 - 21:23, said:

100%  vor scădea preturile la placi video cât și memorii.
Depinde, exista cerere foarte mare de RAM si GDDRAM  pe piata mobile, iar cum producatori de memorii de pe mobile sunt aceiasi cu cei de pe piata desktop, sansele ca memoriile sa-si mentina pretul ba chiar sa creasca iarasi, este posibila.

View Posttavitu, on 25 februarie 2018 - 20:40, said:

și producătorii de memorie măresc capacitatea fabricilor,
Sa nu uitam ca pe producator il intereseaza in primul rand profitul, iar aceasta criza este o oportunitate gratis pentru ei de  mentine pret ridicat(adica profit mare) fara nici o cheltuiala in plus.
Care productator ar vrea sa dea cu piciorul in a face profit net fara cheltiulei ?

#27
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
pt prima data am cumparat o placa video si dupa 3 luni e mai mare pretul decat atunci cand am cumparat o....

momentan nu merita. nu as da banii pt o placa video noua acum nici sa ma bati. e bataie de joc.

#28
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Pai eu zic sa te obisnuiesti sa vezi placi video high end doar la sistem-builderi.

#29
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 30.01.2014

View Postmartian_693, on 25 februarie 2018 - 21:28, said:

pt prima data am cumparat o placa video si dupa 3 luni e mai mare pretul decat atunci cand am cumparat o....

momentan nu merita. nu as da banii pt o placa video noua acum nici sa ma bati. e bataie de joc.

Corect, e nesimtire cu preturile alea.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Citind topicul asta, cam asa l-am vizualizat:

Attached File  646x404.jpg   41.82K   31 downloads

#31
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
De ce, vrei sa te faci si tu baba dar  nu-ti gasesti bazma ?

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu cred o sa devin mos la un moment dat, unul din ala suparat pe toata lumea, mereu nemultumit Posted Image ... pana atunci insa (cat timp ma mai duce capul sa inteleg una alta din ce se intampla in jurul meu), ma distreaza lipsa de intelegere (fenomen care determina frustrari enorme aparent) a unui mecanism simplu, numit economie de piata.
Babele care plang in grup plang tot din cauza unor frustrari cauzate de "ceva" pe care nu il pot intelege, de unde si analogia.

Edited by ro_explorer, 25 February 2018 - 22:43.


#33
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,628
  • Înscris: 07.07.2008
Am si eu o curioziate - ce jocuri jucati voi de o placa ca 1050/1050OC nu va ajunge si mai ales la ce rezolutie?
Da stiu si la astea au crescut preturile dar sunt totusi decente si o parte din crestere se datoreaza si politicilor guvernului - inflatia....

#34
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
A explicat Tudorel, joi, cine este vinovata pentru aceste scumpiri. Ce sa va fac daca v-a luat somnul in timpul celor 10 ore de preambul.

Edited by Motivation, 25 February 2018 - 22:45.


#35
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
pai s-a  mentionat faptul ca este vorba de cerere si oferta.

View Postmarius_fenchea, on 25 februarie 2018 - 22:43, said:

Am si eu o curioziate - ce jocuri jucati voi de o placa ca 1050/1050OC nu va ajunge si mai ales la ce rezolutie?
Nu stiu de altii, dar in general simulatoarele cer foarte multe resurse

View PostMotivation, on 25 februarie 2018 - 22:44, said:

A explicat Tudorel, joi, cine este vinovata pentru aceste scumpiri. Ce sa va fac daca v-a luat somnul in timpul celor 10 ore de preambul.
Daca Tudorel Toader facea un rechizitoriu despre cauza scumpirii placilor video atunci pana il cand termina de citit se eftineau placile video
Tare as vrea sa vad o dezbatere politica de alegeri intre Tudorel Toader si Iohannis. Somnifer instantaneu

Edited by WinstonMontana, 25 February 2018 - 22:47.


#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmarius_fenchea, on 25 februarie 2018 - 22:43, said:

Am si eu o curioziate - ce jocuri jucati voi de o placa ca 1050/1050OC nu va ajunge si mai ales la ce rezolutie?
Shooterele si simulatoarele, pe rezolutie 2K (dar chiar si pe FHD unele) la 144Hz necesita putere de calcul serioasa (in unele situatii ai nevoie de un SLI ca sa duci atata grafica).
Orice joc VR cere resurse mari pentru a avea o experienta cat de cat OK.
Pana si RPG-urile ca The Witcher 3, Kingdom COme deliverance, unde nu ai nevoie de frame-uri multe dar daca vrei "eye candy", cu o lume randata cu multe detalii si mult realism cer mult GPU. Ambele jocuri se taraie in maxim 40-60FPS pe un GTX 1080 cu setarile pe ultra, in 2K.

Daca vrei calitate, scoti banul. Asa a fost mereu, din totdeauna. Gratis nu se poate.

Edited by ro_explorer, 25 February 2018 - 22:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate