Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Se vor ieftini placile video ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 27.03.2010

 IrishRiver, on 25 februarie 2018 - 18:15, said:

Salut,
De cand cu minerii astia s-au scumpit placile video.
Vor mai reveni vreodata la preturile de dinainte ?
Eu nu cred ca or sa mai scada si nici nu cred ca scumpirile au legatura cu mineritul. GT 1030 a ajuns la pret de GTX 1050 iar GT 1030 nu este o placa video buna pentru minat.
Am luat GTX 1080 in 2016 si daca stam si ne gandim, au trecut 2016 si 2017, suntem in 2018 si Nvidia nu anunta nimic nou. Cand s-a mai intamplat asa ceva?
Intel a lansat generatia 8 de procesoare acum o jumatate de an iar placile de baza 1151 V2 ieftine nu exista. Cand s-a mai intamplat asa ceva?
Ma tem ca daca situatia se mentine, marile complexe din industria IT aflate in zona Asiei or sa intre in faliment si lucrurile or sa se inrautateasca.

#38
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 sys, on 25 februarie 2018 - 23:28, said:

Ma tem ca daca situatia se mentine, marile complexe din industria IT aflate in zona Asiei or sa intre in faliment si lucrurile or sa se inrautateasca.
De ce ? Ca la ei sunt mult mai eftine la pret de producator, n-au intermediari

#39
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018

 sys, on 25 februarie 2018 - 23:28, said:

Am luat GTX 1080 in 2016 si daca stam si ne gandim, au trecut 2016 si 2017, suntem in 2018 si Nvidia nu anunta nimic nou. Cand s-a mai intamplat asa ceva?
Volta e pe piata din anul trecut. Nu si pentru gaming pentru ca Pascal nu are rival, dar... e pe vine si versiunea gaming.

 sys, on 25 februarie 2018 - 23:28, said:

Intel a lansat generatia 8 de procesoare acum o jumatate de an iar placile de baza 1151 V2 ieftine nu exista. Cand s-a mai intamplat asa ceva?
1151 V2 a fost raspunsul rapid la "more coars" al AMD-ului. Sunt pe vine si acestea, odata cu lansarea procesoarelor Celeron, Pentium, i3-8300 si i5-8500 pentru aceasta platforma.
A fost penurie la inceput, de inteles datorita grabei lansarii, dar au remediat rapid problema si stocurile sunt suficiente cat sa nu o ia preturile razna.

Cica preturile placilor video vor creste cel putin pana in trimestrul 3.

#40
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Cred ca la stirea asta te refereai, sau una de pe alt site care trata acelasi subiect: http://www.guru3d.co...gh-q3-2018.html

Avand in vedere ca laptop-urile au inceput sa aiba placi video foarte apropiate ca performanta cu cele de pe desktop, s-ar putea sa devina o varianta din ce in ce tentanta pt amatorii de jocuri.

Mai sunt si sistemele OEM, numai ca trebuie mare atentie la unele componente esentiale, cum ar fi placile de baza si sursele. Mai ales sursele sunt de calitate indoielnica. Chiar si carcasele sunt niste tampenii in unele cazuri.

Problema cea mai mare cu cele 2 variante de mai sus e schimbarea componentelor, care nu (prea) e posibila. La RAM si HDD/SSD ce mai poti umbla, in rest... Asa ca oamenii nu mai pot construi PC-uri cumparand componente pe parcursul catorva luni si va trebui sa stranga multi bani ca sa-i poata cheltui deodata.

Mai e si optiunea a 3-a: consolele. Pt cei mai comozi de fel si care nu au pretentii de peste 60 FPS si nivel de detalii foarte mare.

Chiar daca preturile placilor video va mai scadea, eu am observat ca preturile majoritatii componentelor a crescut sau a ramas acelasi: placi de baza, HDD/SDD, procesoare. Sursele si carcasele ce-au ramas mai accesibile. Se pare ca, pe masura ce apar tehnologii mai bune, nu se vor mai cumpara componente la acelasi pret cu cele din generatia precedenta. Eu cred ca vor aparea niste schimbari majore in privinta achizitiilor de PC-uri si componente, in functie de nevoi.

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 MediumPlayer, on 26 februarie 2018 - 09:57, said:

Mai e si optiunea a 3-a: consolele.
Consolele nu sunt inlocuitoare de gaming PC ci sunt complementare acestora.

#42
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Completare la ceea ce am scris: "Pt cei mai comozi de fel si care nu au pretentii de peste 60 FPS si nivel de detalii foarte mare si care nu dispun de banii necesari pt a investi intr-un PC decent." Isi iau consola si cate un joc, din cand in cand. In felul asta, investitia nu se mai simte asa tare.

Depinde cum privesti lucrurile. Eu zic ca PC-urile pot fi inlocuite de console, in functie de motivele si nevoile fiecaruia. E o chestie subiectiva, mai degraba.

Si daca intreaba cineva ce inteleg prin PC decent, raspunsul e ca e tot ceva subiectiv. Eu il vad ca o unitate care contine I5/R5, 1060 (6GB)/RX 480 (8GB)/RX 580 (8GB) si cel putin 8GB RAM cu valoare de 3000-4000 de lei. Adica ceva mediu sau bun. Ceva foarte bun sau avansat ar trebui sa aiba 1070/Vega 56 si 16GB RAM. Si tot asa...

Edited by MediumPlayer, 26 February 2018 - 11:54.


#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 MediumPlayer, on 26 februarie 2018 - 11:47, said:

Depinde cum privesti lucrurile.
Pai daca privesti strict prin prisma jocurilor gen tetris sau pong, da, consolele sunt perfect echivalente PC-urilor.
Daca privesti din unghiul din care PC-ul este bun la orice (la absolut orice tine de lumea digitala), consolele deja sunt handicapate rau ca functionalitate (nici macar nu am adus vorba de performante).
Eu unul privesc consolele prin prisma exclusivitatilor.
Am incercat sa stau doar pe consola in tot ceea ce tine de gaming, nu am putut mai mult de 2 ani.

Revenind, eu mereu daca am vrut ceva si am considerat ca am nevoie de acel ceva, l-am cumparat, indiferent de cat costa. Eu consider ca daca iti trebuie un lucru (indiferent de motive) il iei indiferent de pret. Banii se fac. Timpul nu ti-l da nimeni inapoi.

Edited by ro_explorer, 26 February 2018 - 11:58.


#44
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Am urmarit postarile tale si am observat ca ai standarde foarte inalte. Cu siguranta te pricepi la calculatoare si stii ce vorbesti, dar chestia asta e exagerata rau, si o stii bine: "Pai daca privesti strict prin prisma jocurilor gen tetris sau pong, da, consolele sunt perfect echivalente PC-urilor."

Noi, ceilalti, vedem lucrurile altfel si mai suntem dispusi si la compromisuri.

Aici era vorba strict de jocuri, nu de ceea ce se mai face pe calculator. Poate nu ai observat o chestie pe care am si ingrosat-o: "in functie de motivele si nevoile fiecaruia". Evident ca, daca ai si alte nevoi pe care nu ti le poate indeplini o consola, mai inghiti in sec, mai strangi din... dinti si bagi banii necesari, daca poti. Altfel, daca nu faci lucruri care sa necesite resurse mari, poti lua o consola si folosi vreun laptop mai vechi. Sau, daca ai nevoie de ambele, amani achizitia unuia dintre dispozitive. La un PC ce poti sa amani, daca se tot scumpesc componentele si ai nevoie de toate ca sa functioneze?

Ideea e ca trebuie gasite solutii alternative cand nu sunt bani si/sau cand apare cate o criza si trebuie sa astepti pana trece, si nu stii cand va trece. Cand stii ca un obiect a avut un pret si, intr-un timp foarte scurt, i s-a dublat, pur si simplu ai o retinere naturala in a-l mai cumpara.

Macar esti de acord cu optiunile 1 si 2 pe care le-am enumerat? Stiu ca nu vei fi de acord cu 3, orice as argumente as aduce. :)

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt de acord cu tot ce ai scris, inclusiv #3 dar eu pun mare pret pe YOLO ... prin urmare tot ce spun si tot ce fac fac prin prisma asta.

#46
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
E clar atunci. Posted Image Numai ca, stii cum e: desi toti traim o singura data, nu toti suntem asa... aventurieri. :) Si, ca sa iti dau si un feedback, daca vrei sa-l accepti, atunci cand faci recomandari celor care vor sa-si ia PC-uri si au un buget de care nu prea vor sa traga, sa incerci sa vezi si punctul lor de vedere. Stii ca au fost colegi care te-au cam criticat in privinta ideilor tale.Posted Image

Scuze pt micul off-topic!

#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Apreciez mereu criticile constructive, de aceea nici nu prea ma mai vezi scriind opinii la configuratii cu buget mic.

#48
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Am dat si eu o privire la preturi la placi video , am inceput sa rad isteric, de nevasta ma intrebat ce am patit , si gtx1050 a urcat chiar bine in pret , sa nu zic de gtx1050ti la pret de gtx1060 , waw ce vremuri frumoase avem , sa nu zic ca ma durut inima cand am platit 500lei pe 8GB ram saptamana asta in timp ce ma gandeam cand am dat 440lei pe un kit 16GB ddr4 3000mhz in 2016.

R.I.P good old times of cheap PC build's.

Edited by antrax_beta23, 27 February 2018 - 03:12.


#49
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
GTX 750 Ti întrece in performanta un GTX 960 4GB. Aceasta din urmă doar la oferta îl găseai sub 1000 lei.
Valuri au fost și vor fi in continuare. Te adaptezi dand din coate sau îți pui pofta in cui.

Edited by Motivation, 27 February 2018 - 21:27.


#50
Motivation

Motivation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.02.2018
Scuze, GTX 1050 Ți. :blush:

#51
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Si tocmai cand vroiam sa-mi iau placa video dau peste topicul asta...

Eu nu joc des jocuri, dar si cand prind unul care imi place bag in el si sute de ore, cum s-a intamplat cu Fallout 4 acum 2 ani. Ala a fost motivul pentru care mi-am luat atunci placa video, un gtx 960.

Acum a aparut Subnautica si vad ca fps-urile pe masura ce inaintez in joc imi scad spre 30. Cam nasol, daca se invarteau in jur de 45 era ok, 30 e prea sacadat. Proc i7-3770, 16 GB ram, joc rulat de pe ssd. Cu ultimul driver video. Banui ca placa grafica e bottleneckul. Si s-au gasit acum minerii astia sa ridice artificial preturile. Chestia e ca acum am obsesia cu jocul asta, dupa care probabil vor fi cateva luni, poate chiar un an in care nu ma voi juca mai nimic, deci de-asta am nevoie de placa acum si nu mai tarziu cand scad preturile.

Aveam in gand un gtx 1060, dar cele cu 6gb sunt bataie de joc la pret. Alea cu 3gb sunt mai ok, dar nu prea m-as baga la doar 3gb. Poate ceva de la amd ? Voi ce ati cumpara ? Mai mult de 1000-1200 ron n-as cheltui. Poate ceva sh ? Cand ma gandesc ca acum 1 an am luat RX 480 overclockat cu 900 ron, nou (echivalentul lui 1060 cum ar veni, sau al RX 570-ului, care acum e la 1400 ron) imi vine sa-mi dau palme.

Edited by BG_183, 27 March 2018 - 16:54.


#52
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
PS: Radeonul RX 480 l-am luat pentru pc-ul nepotului

#53
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

 BG_183, on 27 martie 2018 - 16:52, said:

Alea cu 3gb sunt mai ok, dar nu prea m-as baga la doar 3gb.
Mai, dar nu prea... Erau pe la 900-1000 de lei inainte de explozia preturilor.

Acel RX 480 pe care l-ai luat cu 900 de lei, presupun ca era de 4GB. Alea de 8GB incepeau de pe la 1100 (era o versiunea Asus, alba).

Intamplator, m-am uitat acum cateva zile cat e Strix-ul (RX480) pe olx: DOUA MII!!!!!!!!!!Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  Eu l-am luat cu 1200 (am mai spus acum ceva vreme). Iar RX480, in general, oscileaza intre 1500-2000. Cea mai scumpa pe care am vazut-o era MSI la 2200.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Ma gandesc ca si 1060 si RX580 sunt tot pe-acolo.

Concluzia: daca ai nevoie de o placa acum, mai bine o iei noua. Mai pui doar 200-300 de lei. Cauta bine pe site-uri ca mai sunt ceva promotii si ia-o pe cea mai ieftina pe care o gasesti dintre RX580/GTX 1060. RX480 cred ca nu se mai fabrica si nu mai are sens, pt ca e din generatia trecuta. Bine, tehnic, RX580 e tot RX480, dar OC-at.

Edited by MediumPlayer, 28 March 2018 - 08:09.


#54
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011
Da, placile video se vor ieftini, cand ?...nimeni  nu stie exact cand.
Bitcoinul se preconizeaza ca va creste de 5 ori pana la sfarsitul lui 2018, deci si minerii baga la minerit la greu. Poate se vor ieftini daca va aparea alte componente electronice cu care sa se minereasca.
Sau daca piata monedelor virtuale se va prabusi, ceea ce se va inampla, cand ? nimeni stie exact....Si eu astept sa vad preturile inapoi cum erau prin 2016. tehnologia evolueaza si componentele de pc ar fi trebuit sa se iefteneasca, dar se pare ca nu este chiar asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate