Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Adoptie in alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpaznicmare, on 26 februarie 2018 - 12:34, said:

Tu spui din experienta ca o vecina a adoptat, de parca nu as cunoaste ca la fiecare DGASPC interpretarea este diferita, nu mai zic de Instantele de judecata.
Nu stiu de unde scoti tu termenele., Ei au calculat cu tot ceea ce inseamna termene procedurale pentru comunicari definitivari etc.
Intelege ca pe acel site informatiile sunt din 2012.
Tati...lasa legea...tu ai avut de a face concret, pe viu ,cu o astfel de situatie?

Aia de la DGASP au dosare din podea pana in tavan , vreo 3-4 randuri, sunt putini acolo, au tot interesul sa inchida dosarele cat mai repede. Legea....e lege. Munca e munca. Interesul lor este sa isi usureze munca , nu sa s i-o complice. Iti spun siugr ca o  mai ocolesc, in mici masuri.

Edited by cuculea, 26 February 2018 - 12:45.


#56
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postcuculea, on 26 februarie 2018 - 12:44, said:

Tati...lasa legea...tu ai avut de a face concret, pe viu ,cu o astfel de situatie?

Aia de la DGASP au dosare din podea pana in tavan , vreo 3-4 randuri, sunt putini acolo, au tot interesul sa inchida dosarele cat mai repede. Legea....e lege. Munca e munca. Interesul lor este sa isi usureze munca , nu sa s i-o complice. Iti spun siugr ca o  mai ocolesc, in mici masuri.
Da tzancule.
Lucrez in domeniu.
Si daca au dosare pana in tavan au pe masuri de protectie nu pe adoptii.
Cei din Iasi au avut 44 adoptii nationale in 2017.
Noi am avut de ex doar 26 adoptii pe anul 2017 si acelea interne.externe nici una.

#57
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpaznicmare, on 26 februarie 2018 - 12:51, said:

Da tzancule.
Lucrez in domeniu.
Si daca au dosare pana in tavan au pe masuri de protectie nu pe adoptii.
Cei din Iasi au avut 44 adoptii nationale in 2017.
Noi am avut de ex doar 26 adoptii pe anul 2017 si acelea interne.externe nici una.
Nu inteleg de ce trebuie sa fii asa de arogant (a), dar ma rog, pesemne ca lucrati la stat si va da tot dreptul sa fiti ca dora de, nu mai  munceste nimeni la stat mai mult ca voi ma rog, asta ca o paranteza.

Eu la DGASP Prahova, am vazut ce am vazut, am trait niste experiente cu ei. Am expus mai sus adevarul gol golut ce s a intamplat. Vad ca bagati in fata legea, mai mereu. Am vazut clar ca legea care o expuneti concret, mai fost deviata cu foarte putine exceptii , exemplu acesta de 1 an fata de 2 e doar unul care mi-a trecut acum prin minte.

Nu stiu cum este in alte judete, dar cei din prahova sunt impartiti, eu vorbeam stric de cei cu adoptiile care au extrem de multe dosare si sunt doar 3 sau 4 care se ocupa de ele. Mi-au zis clar ca de mult eori nu fac fata volumului de munca si incearca sa isi usureze munca prin scurtarea timpilor..

Edited by cuculea, 26 February 2018 - 12:59.


#58
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Faptul ca dai sfaturi din experienta altora, nesustinute cu argumente legale tinde sa induca in eroare persoana care cere sfaturi.
Daca te pricepi in materie juridica, atunci argumenteaza frumos si cu indicarea temeiului juridic incident in materie la momentul expunerii.
Modificarile aduse actului normativ nu sunt aduse doar de dragul de a fi nesemnificative. Sunt modificari esentiale aduse tocmai pentru a armoniza regimul juridic al adoptiei cu realitatile existente.(ma refer inclusiv la NCC si la Legea 272/2004)
Dacat sa spui niste prostii mai bine abtine-te.
Unde lucrez nu are nimic a face cu necunostiintele tale.
Experientele tale, daca sunt folositoare initiatoarei, le expui cu precizarea ca sunt din proprie experienta si nu le transpune ca fiind litera de lege, fara sa indici un temei legal incident.
Parantezele tine-le pentru tine.
Volumul mare de munca la compartimentele de adoptii este dat de regula de procedurile de deschidere, adica de declararea adoptabilitatii copiilor.
Incredintarile si Incuviintarile sunt putine.


Uite aici statistic pe 2017 la Prahova



Atasez Legea 273 la zi. Poate initiatoarea doreste sa o citeasca sa isi faca i o idee despre intreaga procedura

Attached Files


Edited by paznicmare, 26 February 2018 - 13:18.


#59
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpaznicmare, on 26 februarie 2018 - 13:09, said:

Faptul ca dai sfaturi din experienta altora, nesustinute cu argumente legale tinde sa induca in eroare persoana care cere sfaturi.
Daca te pricepi in materie juridica, atunci argumenteaza frumos si cu indicarea temeiului juridic incident in materie la momentul expunerii.
Modificarile aduse actului normativ nu sunt aduse doar de dragul de a fi nesemnificative. Sunt modificari esentiale aduse tocmai pentru a armoniza regimul juridic al adoptiei cu realitatile existente.(ma refer inclusiv la NCC si la Legea 272/2004)
Dacat sa spui niste prostii mai bine abtine-te.
Unde lucrez nu are nimic a face cu necunostiintele tale.
Experientele tale, daca sunt folositoare initiatoarei, le expui cu precizarea ca sunt din proprie experienta si nu le transpune ca fiind litera de lege, fara sa indici un temei legal incident.
Parantezele tine-le pentru tine.
Volumul mare de munca la compartimentele de adoptii este dat de regula de procedurile de deschidere, adica de declararea adoptabilitatii copiilor.
Incredintarile si Incuviintarile sunt putine.


Uite aici statistic pe 2017 la Prahova



Atasez Legea 273 la zi. Poate initiatoarea doreste sa o citeasca sa isi faca i o idee despre intreaga procedura
Ok Ok...v am inteles ideea, am inteles ca sunteti putin @oparita@ , ca toti functionari ipublici de-altfel.

Va las pe dumneavoastra sa dati sfaturi ca re nu induc pe nimeni in eroare, cu legea in mana, imi cer scuze pentru ineptiile mele postate mai sus dar am uitat ca in Romania doar si numai legea conteaza, exact asa cum ati expus . Doar cel cu legea in mana poate spune ceva si da sfaturi si nu aiuriti ca mine care vorbesc din proprie experienta. Si da, experienta pot s aspun ca am trait -o si eu. Am luat parte la acest dosar prin orisma faptului ca vecini imei m-au tinut la curent cu tot ce s-a intamplat.

Va las sa va continuati discutia, success cu legea in mana va doresc, si sper sa o lamuriti cat mai bine pe initiatoare topicului deoarece chiar are nevoie de asa ceva din cate vad. Eu  ma retrag, nu vreau sa mai vorbesc prostii

Edited by cuculea, 26 February 2018 - 13:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate