Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Adoptie in alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Dragi forumisti,
As fi recunoscatoare daca cineva ne-ar da informatii din surse sigure cu privire la procesul adoptiei.
Sunt casatorita cu un strain, locuim in afara Romaniei, avem un copil (al nostru) si ne-ar placea sa adoptam unul. Vad adesea articole despre bebelusi abandonati prin orfelinate si, ne intrebam de ce sa facem inca un copil (nu vrem sa ramanem doar la unul), cand putem sa ii oferim unui copil abandonat o familie.
Ce sanse avem? E greu si lung procesul?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Lung și greu, da, și nu-ți poate spune nimeni ce șanse aveți.
Uite procedura:
https://www.dasiasi....dtl-164463.html

Felicitări pentru intenție!

#3
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

 JoAnneVanHeff, on 25 februarie 2018 - 12:03, said:

ne intrebam de ce sa facem inca un copil
Posted Image

#4
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
MosCracila:
Am vrut sa spun: daca tot mai vrem sa avem un copil, de ce sa facem unul, cand putem sa ii oferim o familie unui copil care nu o are. Intelegi ce vreau sa spun? E ciudat?

 althea, on 25 februarie 2018 - 12:15, said:

Lung și greu, da, și nu-ți poate spune nimeni ce șanse aveți.
Uite procedura:
https://www.dasiasi....dtl-164463.html

Felicitări pentru intenție!

Mersi. Daca sunt copii destui prin orfelinate, de ce e lung procesul? Nu e in interesul lor si al copilului sa ii oferte cat mai repede un parinte?

Vad ca pentru adoptii internationale se dau doar copii mai mari de 3 ani, ceea ce nu ne place... Noi am vrea un bebelus.

Edited by JoAnneVanHeff, 25 February 2018 - 12:21.


#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Risti sa bagi in familie gene necunoscute ( cazuri in care copilul adoptat prinde ura pe celalalt copil ... ) daca poti sa faci inca un copil ( al tau ) cred ca e cea mai buna alegere !

Edited by Baxon, 25 February 2018 - 12:25.


#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 Baxon, on 25 februarie 2018 - 12:25, said:

Risti sa bagi in familie gene necunoscute ( cazuri in care copilul adoptat prinde ura pe celalalt copil ... ) daca poti sa faci inca un copil ( al tau ) cred ca e cea mai buna alegere !
Adica gene neperfecte?
Tu esti perfect? Este careva?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai citeste o data ce am scris poate intelegi , poate nu ... nu e vorba de gene " neperfecte " ci de un istoric medical /psihic necunoscut .

Edited by Baxon, 25 February 2018 - 12:40.


#8
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar am o vecina care era mama asistent maternal, asa, si dupa ce a crescut ala mic l-a dat inapoi. albise saraca si ne povestea cum ala mic insira plushurile din casa si striga: va tai capul la toti !!!!!

Era fascinat de drujbe, topoare, cutite.

Edited by MosCracila, 25 February 2018 - 12:43.


#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Anne, de ce nu adoptezi din o tara mai de mana a5a, africa de exemplu? merge mai rapid.

 Baxon, on 25 februarie 2018 - 12:39, said:

Mai citeste o data ce am scris poate intelegi , poate nu ... nu e vorba de gene " neperfecte " ci de un istoric medical /psihic necunoscut .
Am inteles perfect, psihicul necunoscut pentru tine il lasi abandonat ca nu stii cu ce ai de-a face.

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
corect, unul d-ala culoarea cabanosului. sa fim dezvoltati multietnic, asta se cauta si e la moda in ziua de azi.

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu te-am vazut sa deschizi topic de adoptie insa strambe vad ca stii sa scrii . Am spus parerea mea , daca nu iti place treci mai departe . Poti sa adopti si in Ro copii nu e musai sa faci morala sau sa mergi in Africa ,

 ddaannii, on 25 februarie 2018 - 12:46, said:

Anne, de ce nu adoptezi din o tara mai de mana a5a, africa de exemplu? merge mai rapid.


Am inteles perfect, psihicul necunoscut pentru tine il lasi abandonat ca nu stii cu ce ai de-a face.
Io nu vreau sa adopt si n-o sa fac asa ceva niciodata ( nu am puterea financiara sa ofer o viata buna unui copil , is sarac ) , daca altii doresc , e treaba lor .

Edited by Baxon, 25 February 2018 - 12:50.


#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 JoAnneVanHeff, on 25 februarie 2018 - 12:24, said:

Daca sunt copii destui prin orfelinate, de ce e lung procesul? Nu e in interesul lor si al copilului sa ii oferte cat mai repede un parinte?
Cât mai repede nu e nici măcar în interesul adoptatorului... trebuie să se constate compatibilitate între copil și adoptator, iar pe lângă asta mai sunt etapele legale care nu cred că se pot rezolva mai repede de un an.
Ai văzut că adopția devine definitivă doar după doi ani de la încuviințarea ei?

#13
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Daca e sa adopti din alta tara, sa iei unul dintr-o tara civilizata: un japonez, un elvetian, un neamt, etc. Sa nu iei un african sau arab ca o sa regreti !

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Aldulescu, on 25 februarie 2018 - 12:53, said:

....Sa nu iei un african sau arab ca o sa regreti !
la-s ca si la noi sunt niste specimene...

@ althea
metoda cea mai rapida e sa devina asitent maternal dupa care sa faca actele de adoptie... dar daca nu stau in Romania nu prea cred ca merge varianta asta.

Edited by arg, 25 February 2018 - 13:01.


#15
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Nu sunt egoist, dar daca poti sa faci copii, nu sta pe ganduri. Bun-rau, e al tau. De ce sa-ti rupa capul(la propriu si la figurat) un strain?
Cunosc doi vecini care acum sunt pensionari. In tinerete, prieteni fiind, au mers la leaganul de copii(asa i se spunea pe-atunci) si au adoptat fiecare cate un baiat de varste apropiate.
Acum sunt mari.
Unul s-a casatorit si a plecat in Italia si vine o data pe an la parinti, sunt bine, se mandresc cu el, iar ceilalti, vai si-amar.
Copilul pe la 16 ani a plecat de acasa, a devenit aurolac, venea la bloc drogat si urla sa-l primeasca acas. I s-a facut mila mamei sale de el si l-a primit. O perioada a fost cuminte, i-a gasit o fata, l-au insurat, a facut un copil, apoi a plecat iar pe campii.
De ceva vreme nu l-am mai vazut.
Asa ca, mai gandeste-te.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
problema la copiii adoptati e alta, vasta.
una e sa-l iei de foarte mic cand inca nu a luat-o prin balarii si alta la cativa ani cand, din cauza sistemului, deja s-a salbaticit.

#17
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

 JoAnneVanHeff, on 25 februarie 2018 - 12:24, said:

Daca sunt copii destui prin orfelinate, de ce e lung procesul? Nu e in interesul lor si al copilului sa ii oferte cat mai repede un parinte?

Aaaaahhh, ce-ai facut Bobita? (daca nu intelegi, citeste mai departe)
De cit timp esti plecata din Romania ?
De ce este procesul atit de lung - si anevoios, apropo ?!
Pentru ca Romania, de aia Posted Image
Nu situ foarte multe detalii, dar stiu sigur ca unul din voi (probabil tu) o sa trebuiasca sa vina si sa locuiasca in Romania o perioada de timp.
Yup, ia uite ce scrie:

Quote

[...] de a locui efectiv pe teritoriul României pentru o perioadă de minim 30 de zile, în scopul relaţionării cu copilul pe care urmează să îl adopte.
Relaţionarea copilului cu adoptatorul/ familia adoptatoare se realizează în sectorul/judetul de domiciliu al copilului, prin vizite şi întalniri atât la locuinţa copilului, în spaţii de joacă şi recreere precum şi în alte locaţii stabilite de responsabilul de caz, care să permită acomodarea şi interacţiunea dintre aceştia.
Numărul întâlnirilor dintre copil şi adoptatori este minim 8 [...]
Deci, asteapta-te la o chestie care va dura cel putin 12-24 de luni, din care vei locui in Romania destul de mult - n-are cum sa se rezolve in 30 de zile Posted Image Posted Image

Edited by mybrandnewmail59, 25 February 2018 - 14:06.


#18
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cunosc un caz de romani stabiliti la Bruxelles. Neavand copii au dorit sa infieze. Au incercat in Romania dar nu au avut sanse din cauza birocratiei, li s-a recomandat adoptia internationala. Pentru ca parintii aveau in jur de 50 ani nu au vrut sa le aprobe adoptia unui bebelus ci le-au dat un copil de 7 ani din Filipine sau Indonezia, nu mai stiu exact. S-au adaptat imediat si au inceput sa rada unii de obiceiurile altora. Ala mic manaca numai orez, la banane nici nu se uita, mananca mere pe rupte...Parintii sunt super fericiti, bunicii la fel. In afara adoptiile sunt altfel decat la noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate