Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Adoptie in alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Naijax, on 26 februarie 2018 - 11:46, said:

De acord cu ce spui dar cu o singura MICA observatie.
Discutam despre adopţie internaţională ori aici legea e foarte clara - Vârsta copiilor eligibili pentru adopţia internaţională este de cel puţin 3 ani
Ia citeste toata legea
ART. 60
(1) Adopţia internaţională a copilului cu reşedinţa obişnuită în România de către o persoană/familie cu reşedinţa obişnuită în străinătate poate fi încuviinţată numai pentru copiii care se află în evidenţa A.N.P.D.C.A. şi numai în următoarele situaţii:
a) adoptatorul sau unul dintre soţii familiei adoptatoare este rudă până la gradul al patrulea inclusiv cu copilul pentru care a fost încuviinţată deschiderea procedurii adopţiei;
Posted Image adoptatorul sau unul dintre soţii familiei adoptatoare este şi cetăţean român;
c) adoptatorul este soţ al părintelui firesc al copilului a cărui adopţie se solicită.
(2) Adopţia prevăzută la alin. (1) lit. Posted Image este permisă pentru copiii pentru care s-a admis cererea de deschidere a procedurii adopţiei şi nu a putut fi identificat un adoptator sau o familie adoptatoare cu reşedinţa obişnuită în România sau una dintre persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a), într-un termen de un an de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a admis cererea de deschidere a procedurii adopţiei.

In cazul Initiatoarei nu se poate pune in discutie adoptie internationala ci doar adoptie nationala .


Si indica te rog temeiul legal in care este precizat faptul ca, doar copii cu varste mai mari de 3 ani pot fi adoptati international.

Edited by paznicmare, 26 February 2018 - 11:54.


#38
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Naijax, on 26 februarie 2018 - 11:10, said:

Viitorii parinti trebuie sa fie FARA PREJUDECATI ori dumneavoastra se pare ca nu prea va incadrati aici
Mai ganditi-va
Succes

Nu exista fara prejudecati. Fiecare om are limitele lui.

#39
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu am vorbit de adoptia din Romania , procedura ce se face dupa legea din Romania.am inteles ca initiatoare vrea sa adopte din Romania. Dupa un an de la adoptie, dosarul se inchide in urma unor vizite facute de cei de la protectia copilului . Daca totul e ok si ei se conving ca copilul s a adaptat, dosarul trece la istorie. Daca adoptia se va face din Romania,chiar daca sotul initiatoarei e strain, nu vad de ce adoptia nu s a r supune legilor romanesti
Ulterior, copilul poate fi scos din tara impreuna cu ambii parinti in drepturi. Ei vor fi pusi in dreptul de patinte in urma unei sentinte judecatoresti. Adica se prezinta la proces unde judecatorul da sentinta de incredintare si de schimbare de nume a copilului.

 paznicmare, on 26 februarie 2018 - 11:50, said:



In cazul Initiatoarei nu se poate pune in discutie adoptie internationala ci doar adoptie nationala .




Corect, asta am inteles si eu, ea este romanca, el strain ia adoptia se va face in Romania, deci se va supune legilor romanesti.

Edited by cuculea, 26 February 2018 - 11:57.


#40
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 cuculea, on 26 februarie 2018 - 11:52, said:

Hai ca o dai in balarii.
Art.65 lit.© prevede perioada urmaririi evolutiei 2 ani la adoptia internationala si nu 1 an.

Edited by paznicmare, 26 February 2018 - 12:04.


#41
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 paznicmare, on 26 februarie 2018 - 11:59, said:

Hai ca o dai in balarii.
Art.65 lit.© prevede perioada urmarii evolutiei 2 ani la adoptia internationala si nu 1 an.
S-o fi schimbat de curand, cu 5 ani in urma era doar un an

Oricum , certificatul de nastere al copiluli va fi schimbat , cu numele perintilor, imediat dupa sentita judecatoreasca, asa ca, el poate fi scos din tara impreuna cu cei doi parinti. Cei de la protectia copilului anunta cand fac vizitele.

Edited by cuculea, 26 February 2018 - 12:09.


#42
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
2 ani a fost inca de la inceputul publicarii Legii 273 in MOf. Era art.50 lit.c) devenit dupa republicare si renumerotare 65.lit.c)

#43
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 paznicmare, on 26 februarie 2018 - 11:50, said:

Si indica te rog temeiul legal in care este precizat faptul ca, doar copii cu varste mai mari de 3 ani pot fi adoptati international.

Vezi postul #2

Quote

Pentru respectarea principiului subsidiarităţii adopţiei internaţionale în raport cu cea internă, în demersurile de adopţie au prioritate persoanele/familiile cu reşedinţă obişnuită în România, motiv pentru care vârsta copiilor care vor fi eligibili pentru adopţia internaţională va fi de cel puţin 3 ani.
https://www.dasiasi....dtl-164463.html


#44
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Naijax, on 26 februarie 2018 - 12:11, said:

Vezi postul #2
Ceea ce indici tu este o interpretare a celor de la DGASPC Iasi. Si se bazeaza pe vechile reglementari existente pana in anul 2012.

1) CINE POATE ADOPTA INTERNAŢIONAL UNUL SAU MAI MULŢI COPII DIN ROMÂNIA?
Potrivit art.45 din Legea nr.273/2004 cu modificările şi completările ulterioare, republicată, precum şi cu modificările aduse prin Legea nr.233/2011 -act normativ care a intrat în vigoare la data de 7 aprilie 2012 adopţia internaţională a copilului cu reşedinţa obişnuită în România de către o persoană/familie cu reşedinţa obişnuită în străinătate poate fi încuviinţată numai în următoarele situaţii:

Ultima republicare a Legii 273 este 23 septembrie 2016 MOf.739.
Iar ulterior mai avem modificari aduse prin legea 57/2016 si OUG 93/2016

In legea 273 nu exista termenul de 3 ani.
Asa ca, nu vorbim sa ne aflam in treaba.
Art.65 alin.2) prevede:
(2) Adopţia prevăzută la alin. (1) lit. Posted Image este permisă pentru copiii pentru care s-a admis cererea de deschidere a procedurii adopţiei şi nu a putut fi identificat un adoptator sau o familie adoptatoare cu reşedinţa obişnuită în România sau una dintre persoanele prevăzute la alin. (1) lit. a), într-un termen de un an de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a admis cererea de deschidere a procedurii adopţiei.
Deschiderea procedurii
ART. 28
(1) Planul individualizat de protecţie, astfel cum este acesta reglementat de Legea nr. 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, are ca finalitate adopţia internă dacă:
a) după instituirea măsurii de protecţie specială a trecut un an şi părinţii fireşti ai copilului, în grija cărora acesta nu a putut fi lăsat din motive neimputabile părinţilor, precum şi rudele până la gradul al patrulea ale acestuia, care au putut fi găsite, nu realizează niciun demers pentru reintegrarea sau integrarea copilului în familie;
Posted Image după instituirea măsurii de protecţie specială au trecut 6 luni şi părinţii fireşti ai copilului şi rudele până la gradul al patrulea ale acestuia, care au putut fi găsite, nu colaborează cu autorităţile în vederea realizării demersurilor pentru reintegrarea sau integrarea copilului în familie;
c) după instituirea măsurii de protecţie specială au trecut 6 luni şi părinţii şi rudele copilului până la gradul al patrulea nu au putut fi găsite;
d) după instituirea măsurii de protecţie specială, părinţii şi rudele copilului până la gradul al patrulea care au putut fi găsite declară în scris că nu doresc să se ocupe de creşterea şi îngrijirea copilului şi în termen de 30 de zile nu au revenit asupra declaraţiei. Direcţia are obligaţia înregistrării acestor declaraţii, precum şi a celor prin care părinţii şi rudele până la gradul al patrulea revin asupra declaraţiilor iniţiale;
e) copilul a fost înregistrat din părinţi necunoscuţi. În acest caz, adopţia ca finalitate a planului individualizat de protecţie se stabileşte în maximum 30 de zile de la eliberarea certificatului de naştere al acestuia.
(2) În termenele prevăzute la alin. (1) lit. Posted Image şi, respectiv, la lit. c), direcţia are obligaţia să facă demersurile necesare identificării şi contactării părinţilor fireşti/rudelor copilului până la gradul al patrulea, să informeze periodic părinţii fireşti şi rudele copilului care au putut fi găsite asupra locului în care se află efectiv copilul, asupra modalităţilor concrete în care pot menţine relaţii personale cu acesta, precum şi asupra demersurilor necesare în vederea reintegrării sau integrării.
(3) Planul individualizat de protecţie poate avea ca finalitate adopţia şi în situaţia în care părinţii şi rudele copilului până la gradul al patrulea, care au putut fi găsite, deşi nu doresc să se ocupe de creşterea şi îngrijirea copilului, refuză să semneze declaraţia prevăzută la alin. (1) lit. d). În acest caz, direcţia întocmeşte un proces-verbal în care se menţionează aceste împrejurări şi care se contrasemnează de secretarul/reprezentantul unităţii administrativ-teritoriale unde locuiesc, în fapt, părinţii sau rudele.


Rezulta 2 ani.

Si exceptia prevazuta la lit.c) al art.65 in cazul in care adoptatorul este soţ al părintelui firesc al copilului a cărui adopţie se solicită. IN ACEST CAZ NU EXISTA TERMEN SI NICI OBLIGATIVITATEA DESCHIDERII PROCEDURII ADOPTIEI PENTRU COPIL.
Adica nu mai este necesar a fi declarat adoptabil copilul.

Edited by paznicmare, 26 February 2018 - 12:27.


#45
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 paznicmare, on 26 februarie 2018 - 12:07, said:

2 ani a fost inca de la inceputul publicarii Legii 273 in MOf. Era art.50 lit.c) devenit dupa republicare si renumerotare 65.lit.c)
Eu iti vorbesc din experienta, sa zic asa. Vecina mea a adoptat un copil acum 5 ani iar eu i-am scris scrisoarea de recomandare(ma rog, una din scrisorile d erecomandare, ca am impresia ca se cer 3 de la 3 persoane diferite). Iti spun sigur ca dosarul a fost inchis dupa un an, imi aduc bine aminte ca o tipa de la protectia copilului a sunat la usa mea si a vrut sa stam de vorba cu privire la copil si la cum il vad eu tratat de familia adoptiva, adica de vecinii mei. Mi-a \zis ca in urma delcaratiei mele, ei pot inchide dosarul. Se intampla fix dupa un an de la sentinta judecatoreasca.

M a interesat cazul si m-am implicat in el deoarece ei au adoptat o fetia de -o sema cu fi mea , acum sunt foarte bune prietene si se joaca mai tot timpul impreuna, sunt si colege de gradinita. facem cu schimbul la adususl si dusul la gradi, cand eu pe ele, cand vecnii pe a mea. M-a impresionat actiunea lor de a adopta si de aceea am tinut aproape de ei si de acest caz si i-am ajutat cu tot ce am putut.

Mai am niste prieteni de familie care au adoptat un baiat , dar cu foarte multi ani in urma cand legile era varza, se faceau multe smecherii cu adoptiile . Baiatul acum e mare

Edited by cuculea, 26 February 2018 - 12:27.


#46
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 paznicmare, on 26 februarie 2018 - 12:13, said:

Ceea ce indici tu este o interpretare a celor de la DGASPC Iasi.
In legea 273 nu exista termenul de 3 ani.
Asa ca, nu vorbim sa ne aflam in treaba.

Abia după epuizarea tuturor posibilităţilor în ţară, se poate declanşa procedura de adopţie internaţională
In plus, un copil este declarat adoptabil (eligibil pentru adopţie internaţională) abia după ce toate demersurile de reintegrare în familia biologică, eventual extinsă, au eşuat.
Asta dureaza cam 1 an
Dupa care, conform legislaţiei, copilul devine eligibil pentru adopţia internaţională dacă timp de 2 ani nu a fost adoptat în ţară
Cei de la DGASPC Iasi au interpretat/explicat procedura absolut corect din punct de vedere legal
Acum intelegi sau continuam sa vorbim ca sa ne aflam in treaba?

#47
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 Naijax, on 26 februarie 2018 - 11:28, said:

Pentru ca ....



Din punctul meu de vedere (si nu numai) acesata este o opinie preconceputa

Nu cred ca e prejudecata, si e mult mai usor de educat un bebelus decat un copil mai maricel. Zic eu..

 cuculea, on 26 februarie 2018 - 11:47, said:

Eu am vorbit de adoptia din Romania , procedura ce se face dupa legea din Romania.am inteles ca initiatoare vrea sa adopte din Romania. Dupa un an de la adoptie, dosarul se inchide in urma unor vizite facute de cei de la protectia copilului . Daca totul e ok si ei se conving ca copilul s a adaptat, dosarul trece la istorie. Daca adoptia se va face din Romania,chiar daca sotul initiatoarei e strain, nu vad de ce adoptia nu s a r supune legilor romanesti
Ne viziteaza in strainatate?
Deci ma pot incadra la adoptie nationala?

#48
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 JoAnneVanHeff, on 26 februarie 2018 - 12:27, said:


Ne viziteaza in strainatate?
Deci ma pot incadra la adoptie nationala?
Nu va viziteaza in strainatate nimeni, va trebui sa veniti voi cu el aci.

Inteleg ca nu aveti o locuinta in Romania. Aci sincer, nu stiu ce sa zic, discutati cu cei d ela protectia copilului si va vor lamuri exact, ei chiar au interesul sa va faca sa adoptati. Vedeti ce zic cu privire la aceasta problema, teroretic si practic, in timpul completarii dosarului, ei trebuie sa vina sa vada locuinta , viitoarea camera a copilului, isi fac niste notite. cel  mai bine ii intrebati pe ei cu privire la acest aspect, nu stiu sa zic ceva despre asta.

Tinand cond ca tu esti cetatean roman, eu zic ca da, va incadrati la adoptia in Romania, dar cu certitudine, numai cei d ela protectia copilului va pot spune.

#49
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Naijax, on 26 februarie 2018 - 12:24, said:

Abia după epuizarea tuturor posibilităţilor în ţară, se poate declanşa procedura de adopţie internaţională
In plus, un copil este declarat adoptabil (eligibil pentru adopţie internaţională) abia după ce toate demersurile de reintegrare în familia biologică, eventual extinsă, au eşuat.
Asta dureaza cam 1 an
Dupa care, conform legislaţiei, copilul devine eligibil pentru adopţia internaţională dacă timp de 2 ani nu a fost adoptat în ţară
Cei de la DGASPC Iasi au interpretat/explicat procedura absolut corect din punct de vedere legal
Acum intelegi sau continuam sa vorbim ca sa ne aflam in treaba?
Tu spui din experienta ca o vecina a adoptat, de parca nu as cunoaste ca la fiecare DGASPC interpretarea este diferita, nu mai zic de Instantele de judecata.
Nu stiu de unde scoti tu termenele., Ei au calculat cu tot ceea ce inseamna termene procedurale pentru comunicari definitivari etc.
Intelege ca pe acel site informatiile sunt din 2012.

Edited by paznicmare, 26 February 2018 - 12:36.


#50
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 JoAnneVanHeff, on 26 februarie 2018 - 12:27, said:

Ne viziteaza in strainatate?
Deci ma pot incadra la adoptie nationala?

DA
Legile internaţionale cer ca părinţii să fie atestaţi şi în ţara de reşedinţa, şi în ţara de provenienţă a copilului, conform criteriilor cumulate din ambele ţări.
După încuviinţarea adopţiei, serviciile sociale din ţările respective monitorizează familia şi copilul timp de 2 ani, trimiţând rapoarte periodice în ţară.

 cuculea, on 26 februarie 2018 - 12:31, said:

Nu va viziteaza in strainatate nimeni, va trebui sa veniti voi cu el aci.

Absolut gresit

 paznicmare, on 26 februarie 2018 - 12:34, said:

Intelege ca pe acel site informatiile sunt din 2012.

DA
Si spre deosebire de 2012 acum e ... la fel

#51
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

 cuculea, on 26 februarie 2018 - 12:31, said:

Nu va viziteaza in strainatate nimeni, va trebui sa veniti voi cu el aci.

Inteleg ca nu aveti o locuinta in Romania. Aci sincer, nu stiu ce sa zic, discutati cu cei d ela protectia copilului si va vor lamuri exact, ei chiar au interesul sa va faca sa adoptati. Vedeti ce zic cu privire la aceasta problema, teroretic si practic, in timpul completarii dosarului, ei trebuie sa vina sa vada locuinta , viitoarea camera a copilului, isi fac niste notite. cel  mai bine ii intrebati pe ei cu privire la acest aspect, nu stiu sa zic ceva despre asta.

Tinand cond ca tu esti cetatean roman, eu zic ca da, va incadrati la adoptia in Romania, dar cu certitudine, numai cei d ela protectia copilului va pot spune.
mersi de sfaturi.

#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 Naijax, on 26 februarie 2018 - 12:34, said:

Absolut gresit
M-am exprimat gresit, ma refeream ca nu va viziteaza nimeni in afara tarii, de la protectia copilului din Romania.Aia nu au bani nici sa isi plateasca apa de la dozatoare, si vin ei sa te verifice in alta tara....sa fim seriosi

Edited by cuculea, 26 February 2018 - 12:38.


#53
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 Naijax, on 26 februarie 2018 - 12:36, said:


DA
Si spre deosebire de 2012 acum e ... la fel
Serios?
Adica vechiul art.26, actualmente 28 nu a fost modificat prin legea 57/2016 ?



ART. 64
    (1) Cererile persoanelor sau familiilor care au reşedinţa obişnuită pe teritoriul altui stat, parte a Convenţiei de la Haga, şi care doresc să adopte un copil din România sunt transmise A.N.P.D.C.A. prin intermediul autorităţii centrale competente din statul respectiv sau al organizaţiilor sale acreditate.
    (2) În cazul statelor care nu sunt părţi la Convenţia de la Haga, cererile prevăzute la alin. (1) se transmit A.N.P.D.C.A. prin intermediul autorităţii desemnate cu atribuţii în domeniul adopţiei internaţionale sau prin intermediul organizaţiilor acreditate în acest sens în statul de primire.
    (3) Organizaţiile acreditate prevăzute la alin. (1) şi (2) trebuie să fie autorizate şi de A.N.P.D.C.A., în conformitate cu metodologia aprobată prin hotărâre a Guvernului*).


ART. 65
    Cererea adoptatorului sau familiei adoptatoare este luată în evidenţă de A.N.P.D.C.A. numai dacă autoritatea centrală competentă din statul primitor sau organizaţiile sale acreditate şi autorizate în condiţiile legii atestă că:
    a) adoptatorul sau familia adoptatoare îndeplineşte condiţiile de eligibilitate pentru adopţie şi este apt să adopte în conformitate cu legislaţia aplicabilă în statul primitor;
    B) adoptatorul sau familia adoptatoare a beneficiat de consilierea necesară în vederea adopţiei în statul primitor;
    c) este asigurată urmărirea evoluţiei copilului după adopţie pe o perioadă de cel puţin 2 ani;
    d) sunt asigurate servicii postadopţie pentru copil şi familie în statul primitor;
    e) adoptatul va beneficia în ţara străină de aceeaşi situaţie legală ca şi aceea a unui copil biologic al adoptatorului.
    ART. 66
    (1) Cererile transmise A.N.P.D.C.A. trebuie însoţite de documentele care atestă îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 65, precum şi de documentele prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi**).
    (2) Documentele prevăzute la alin. (1) vor fi transmise în original sau, după caz, în copie legalizată şi însoţite de traducerea autorizată în limba română. Documentele întocmite sau legalizate de o autoritate sau de un agent public aparţinând statului primitor pot fi transmise şi prezentate în faţa instanţelor române fără a fi necesară îndeplinirea formalităţilor de supralegalizare/apostilare.


Ce va mai place la unii sa dati cu presupusul

#54
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 paznicmare, on 26 februarie 2018 - 12:13, said:

Ceea ce indici tu este o interpretare a celor de la DGASPC Iasi.
Ei motivează așa:

Quote

3) VÂRSTA COPIILOR CE POT FI ADOPTAŢI INTERNAŢIONAL
Pentru respectarea principiului subsidiarităţii adopţiei internaţionale în raport cu cea internă, în demersurile de adopţie au prioritate persoanele/familiile cu reşedinţă obişnuită în România, motiv pentru care vârsta copiilor care vor fi eligibili pentru adopţia internaţională va fi de cel puţin 3 ani.
Cu siguranță e un criteriu care e luat în calcul.
Nu am timp acum să caut mai mult, dar am găsit o analiză al celor de la RADOR.
Copiii eligibili pentru adopţia internaţională în 2016  erau în număr de 534, niciunul mai mic de 3 ani. Numărul copiilor eligibili pentru adopția națională din aceeași grupă de vârstă era 546.

Găsiți cifrele în tabelul Număr total de copii adoptabili, pe grupe de vârstă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate