Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
772 replies to this topic

#577
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
in cazul izolatiilor "grosimea conteaza" , alege-l pe cel de 120

Edited by pexic, 25 July 2022 - 10:29.


#578
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

 pine, on 24 iulie 2022 - 17:20, said:

Si eu am folosit Hasit 804 si Weber P39, ambele au fost ok.
Lucrezi in domeniu si le-ai folosit la lucrari diferite? Daca nu de ce nu ai mers pe unul singur?

#579
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Ma uitam sa achizitionez vata minerala bazaltica pt izolarea fatadei. Am gasit diferite preturi, iar unele vad ca scrie ca sunt pentru tavane, pereti interiori si unele pt fatada. Aceasta din urma avand pret dublu, dar nu reusesc sa imi dau seama de diferente, imi poate explica cineva?

#580
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Nu stiu diferentele, dar un aspect important la vata stiu ca e tipul tencuielii, pt a evita puncul de roua.
Mi se pare ca peste ea trebuie tencuiala pe baza de vad, nu de ciment.
Daca mananc ceva ce nu trebuie, sa intervina cineva mai in domeniu.

#581
pine

pine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 13.08.2005

 vdingo11, on 25 iulie 2022 - 22:03, said:

Lucrezi in domeniu si le-ai folosit la lucrari diferite? Daca nu de ce nu ai mers pe unul singur?

Am folosit Hasit 804 la termoizolatia casei, firma cu care colaboram atunci a recomandat Hasit 804 si am fost multumit.
Weber P39 la o lucrare mai mica cateva luni mai tarziu, Hasit 804 nu era la magazinul de bricolaj apropiat asa ca a trebuit sa ma reorientez.

#582
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Cladirea in discutie este construita cu Ytong de 30 cm, dar constructorul nu a folosit sistemul nut-feder ci le-a montat ca pe BCA-ul clasic. Stiu, este bataie de joc ...
Ideea este ca toate incaperile care au peretele spre nord sunt foarte friguroase iarna, asa ca m-am gandit la o izolatie suplimentara, numai pentru acest perete (nu sunt ferestre pe acest perete).
Tinand cont ca tencuiala este deja aplicata (inclusiv vopseaua decorativa), ce material izolator imi recomandati? Polistiren grafitat? Costul izolatiei este deja irelevant tinand cont de preturile actuale ale energiei.
Deci, ce sfaturi imi dati?

#583
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
va deranjez cu 2 intrebari punctuale:
1. prima data se pune plasa de armare si apoi coltarele sau invers?
2. la colturi sunt mai bune coltarele de aluminiu cu plasa? la glafuri conteaza daca punem de aluminiu sau plastic?
Multumesc.

#584
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Mai revin cu o intrebare, avand in vedere ca as dori sa izolez toata casa cu vata (este o casa veche), am vazut pe diferite pagini scris:

"Vata minerală bazaltică nu se montează în zona de soclu și de contact cu terenul."

Oare este de la faptul ca aceasta poate trage umezeala din sol? Atunci ar fi mai bine ca primul rand de jos sa il incep cu polistiren, si dupa sa continui cu vata? Sau este vreo alta metoda?

#585
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
pai in contactul cu solul, mai exact soclul, vine extrudatul(la construcție noua).Pe urma se continua cu vata,expandat etc.
Tu ar trebui sa hidroizolezi și sa pui extrudat și pe urma continui cu vata.

#586
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Am ajuns la izolarea planșeului de beton, ce vata recomandați? Ca și grosime o sa pun 30cm. Izolarea o voi face in pod, o parte din el îl voi folosi ca loc de depozitare.

Edited by birau1982, 31 July 2022 - 13:24.


#587
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ce adeziv e mai bun pentru lipit vata, in ideea ca e mai grea?

#588
REXxar_84

REXxar_84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.08.2012
Salutare …locuiesc la bloc la etajul 3 …am luat apartamentul in 2012 cu izolație exterioara făcuta având asigurarea obligatorie la Groupama…de curând s’a desprins o placa de la etajul 4 al balconului unde mi’a distrus o parte din izolație ….cei de la asigurare ma despăgubesc doar cu 274 lei din devizul care l’am făcut in valoare de 3400 lei…ei ma iau cu chestia “  
Potrivit contractului de de vanzare cumparare al locuintei dvs, cota parte indiviza din partile si dependintele comune ale blocului este de 6.68%.
Tinand cont de cele mentionate mai sus, va comunicam faptul ca din valoarea devizului de 3,400.00 lei se acorda cota indiviza de 6.68%, rezultand astfel valoarea de despagubire pentru partile comune in cuantum de  227.12 Ron.”
Cum le pot da peste nas și sa imi deconteze întreg devizul?

#589
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 REXxar_84, on 30 august 2022 - 07:20, said:

Cum le pot da peste nas și sa imi deconteze întreg devizul?

Fațada blocului este considerată proprietate comună... deci ar fi trebuit ca toți vecinii să fi fost asigurați pentru a primi despăgubire 100%.

Presupun și că apartamentul a fost termoizolat în regie proprie, fără a fi un proiect al primăriei sau al asociației de proprietari, ceea ce complică și mai mult lucrurile.

#590
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Pe o constructie din caramida plina (230x115x63 mm) vreau sa pun polistiren de 5 cm peste care o sa dau cu lavabila sau tencuiala decorativa. Constructia este  veche si tencuiala actuala se desprinde.
Se da cu vreo amorsa anume inainte de a lipi placile de polistiren?

Multumesc.

#591
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postvaru_alin, on 14 octombrie 2022 - 09:17, said:

vreau sa pun polistiren de 5 cm ... tencuiala actuala se desprinde.

Dacă tot te apuci de lucrare, pune cel puțin 10 cm de polistiren... impactul pozitiv asupra eficienței energetice a clădirii va fi mult mai mare decât diferența de cost.

În cazul în care tencuiala se desprinde, ar trebui mai întâi îndepărtată în porțiunile afectate și retencuite golurile, deoarece o amorsă nu poate ajuta prea mult în această situație.

Un exemplu de amorsă ar fi grundul de profunzime CT 17 de la Ceresit, care se aplică pe suprafețele foarte absorbante, dar care nu cred că poate stabiliza o tencuială deja desprinsă.

#592
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Casă parter:

- cărămidă Brikstone de 30 cm;
- pereți izolați cu polistiren de 100 mm, EPS 100;
- tavanul izolat cu polistiren de 50 MM, EPS 100;
- podul izolat cu polistiren extrudat de 100 mm;
- acoperișul izolat între căpriori cu polistiren expandat de 100, EPS 100;
- geamuri tripan, tâmplărie Salamander.

Anul acesta mă gândeam să mai pun în pod vată minerală/ de sticlă de 100mm, dar nu pe toată suprafața, deoarece mai țin diferite unelte/ anvelope/ materiale de construcție, ci doar deasupra camerelor, iar în zonele unde am holuri să las doar extrudat.

Vata va fi efectiv "întinsă" pe podeaua podului, fără alte sisteme de prindere, așezare. Suprafata totală ar fi de 200 MP ( probabil voi acoperi CCA. 170 de MP, 30 MP voi păstra pentru depozitare, situat în mijlocul casei, unde este și scara de acces).

Merita investiția ? Și dacă da, ce variantă de vată minerală/ de sticlă să aleg ?

#593
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 17.10.2003
Eu as chema o firma sa facă o scanare termica. Preturile am văzut ca sunt cam 200...800 lei, deci cu 500 ai putea sa faci o scanare destul de serioasa. Asa îți dai seama și cat sa pui și unde sa pui.

Eu abia aștept sa termin casa și sa fac chestia asta. Nu se știe ce pierderi importante se pot rezolva cu eforturi minime (gen usa intrare nereglata cum trebuie) sau unde sunt zone unde trebuie adăugată izolatie suplimentara (poate nu trebuie peste tot), etc.

Edited by akeem, 16 November 2022 - 11:56.


#594
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@cain2k: Mai ai un pic si umpli podul ochi cu polistiren si aia e Posted Image
In primul rand nu stiu de ce ai ales sa izolezi cu polistiren (XPS/EPS) la interior, nu este o solutie ok. Dpdv al izolatiei termice isi va face treaba, dar in general, polistirenul nu are ce cauta la interior. Mai mult, ai ales sa pui si un EPS 100, sa fii sigur ca nu iese nici un vapor de apa pe acolo :). La o casa din caramida/bca, poti folosi EPS la exterior (unde daca tot ai facut atata risipa de material izolator, ar fi fost indicat sa pui 15 cm poate), dar la interior solutia ok era cu vata bazaltica (normala/de stical este deja depasita in ziua de astazi), lana de lemn, celuloza, lana de oaie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate