Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

M-am culcat cu instructorul de la...

smartwatch LTE

Recomandare boxa portabila dintre...
 Prietenul meu m-a parasit pentru ...

Cat timp dureaza un retur la emag

Google Chrome - restricționa...

Tape - Home or small business
 Cat timp poate fi pastrata benzin...

Mercedes va renunta la A- si B-Cl...

Test examinare matematica online ...

De ce vrem sa fim bogați?
 Aplicatia Smart Market

Din anul 2025, Ford renunța ...

Alegere monitoare:Samsung LF24T35...

Zgomot amplificator Onkyo

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
561 replies to this topic

Cyanid3

Cyanid3

Junior Member

• Grup: Junior Members
E in regula polistirenul extrudat sub placa de ciment a planseului daca deasupra va veni apoi si izolatie cu vata minerala 30cm? Am inteles ca e mai usor pentru constructor sa toarne planseul direct peste polistiren, dar nu stiu daca este indicat sa am apoi planseul intre doua straturi de izolatie, una de polistiren si alta de vata.

kretzu77

kretzu77

Custom title

• Grup: Senior Members
Una e hidro, alta e termo.
Betonul trage apa. Daca nubai hidroizolatie buna sub placa, vata aia se va imbiba si ea. Sub placa se pune si o bembrana pentru a opri apa sa urce, dar trebuie ousa cu simt de raspundere si, din cate stiu nu se, nu se toarna beton direct peste ea.
Eu am mers full retard:
-embrana
- extrudat (nu g gros)
- olaca cu xypex in ea
- babluri si tevi
- alt extrudat (mai subtire)
- sapa

Tidel_wave

Tidel_wave

Member

• Grup: Members
Buna ziua, a folosit cineva Folie bariera de vapori, aluminiu, Delta Reflex, 3 straturi, si delta vent folie anticondes?
ma intereseaza sa folosesc folie anticondens si antivapori la izolarea etajului din lemn al unei case. pe exterior am polistiren de 10cm. daca aveti experiente cu alte produse mai ieftine si la fle de bune, va rog cateva sfaturi.

multumesc

MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postithanium2, on 12 martie 2022 - 14:12, said:

Salutare,
Am o casa in constructie si am cam ajuns la partea de tencuieli, sape, termoizolatii. Casa este realizata din caramida Porotherm de 25cm cu placa de beton intre parter si pod. Podul va fi circulabil, neincalzit si va avea rol doar pentru depozitare. Ma intereseaza mai multe aspecte.

1. Termoizolatia exterioara. Inca nu sunt 100% hotarat din ce material sa fie. Initial am vrut din placi de vata bazaltica de 20cm. De mentionat ca am in plan sa tencuiesc peretii (atat la interior cat si la exterior) inainte de aplicarea termoizolatiei.
2. Finisaj tavane. O sa mentionez asta aici pentru ca ma gandesc ca s-ar putea sa aibe relevanta in functie de termoizolatia din pod. Tavanul nu il doresc placat cu rigips si nici nu ma incanta sa fie tencuit. Ma gandeam sa se traga un strat cat mai subtire de adeziv, armat cu plasa.
3. Termoizolatia in pod. Aici ma gandeam sa izolez atat intre capriori, cat si placa de beton. Intre capriori ma gandesc ca cel mai ok este cu vata bazaltica. La placa de beton inca nu sunt convins. O cunostinta si-a pus polistiren peste care a turnat sapa. Eu as fi preferat tot ceva vata, doar ca pare mult mai "complicat", cu folie anticondens, bariera de vapori, rigle de lemn.
1. De ce doresti sa tecuiesti pe exterior? Daca zidaria este plana ai putea fixa termosistemul direct pe caramida.
2. Tavanele, nu se pot tencui si apoi finisat?
3. Pentru pod neincalzit si circulabil: folie bariera vapori, polistiren XPS, sapa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate