Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce izolatie sa aleg? Comparatie intre materiale

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
772 replies to this topic

#199
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B0UfB3JrUok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Y6s2Pg9qJo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s4rsnx3P7RM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HL5o2t3hL2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
...

Edited by SYL, 07 May 2019 - 10:39.


#200
mimicut

mimicut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 11.12.2008

View PostFerlito, on 06 mai 2019 - 14:50, said:

As vrea o parere va rog daca se poate cu privire la izolarea unei mansarde.
Se vrea o izolatie de 40cm grosime cu vata la rola.
Nedumerirea ar fi daca nu cumva acesti 40cm sa zicem in straturi de 10cm se vor tansa intre ei in timp si astfel scade randamentul izolatiei?
Aveti vreun link pe undeva cu vreun video unde este expusa o astfel de lucrare pentru a se face o idee generala?
Banuiesc ca de la 30cm in sus se lasa asa de mult ca nu mai da la socoteala. Eu am facut asa pt izolare suplimentara cu knauf la placa pod, nu acoperis.
Aveam:
rigips
folie
vata 10cm/capriori
podeaua podului din lemn.

Ce am facut.
Ignifugare lemn/tratare insecte
Bariera de vapori
10cm vata knauf ecose longitudinal
10cm vata knauf perpendicular
folie anticondens (nu bariera) - e ca cea de se pune sub tabla la acoperis. Previne condensul in vata daca pica punctul de roua la in/suprafata vatei.

Am incercat sa pun si al 3-lea strat, dar vata de jos ajunsese pe la 6cm din 10-12 cat avea initial. Pt mai multe straturi, banuiesc ca trebuie facuti suporti din lemn, altfel imi e ca o izolatie de 50cm initiala sa ajunga pe la 30-40cm. Bani aruncati in raport cu ce castigi. 30cm vata, conform uvert, ajugi spre U=0,11 w/m2K. Deja aici trebuie sa te orientezi spre alte lucruri. Un 20cm pe pereti, punti termice, aerisire cu recuperare. Pierzi mai mult prin alte locuri decat sa mai pui 20cm de vata in pod peste deja 30 existenti.
Poti calcula aici https://www.ubakus.de sa nu arunci cu banii, sau sa folosesti banii in alte lucruri (ventilatie cu recuperare ne centralizata spre ex.)

Attached Files

  • Attached File  pod.jpg   111.74K   187 downloads


#201
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Eu m-am gandit la acest timp de vata: https://www.dedeman....50-mm/p/6032306
atat pt a o pune intre capriori, cat si pe placa de beton de peste etaj. Are un coeficent de izolatie f bun si este densa, nu se comprima usor. Ma gandesc ca aceasta vata daca o pun in start de 20-30cm peste placa de beton nu se va tasa sub propira greutate...

#202
mimicut

mimicut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 11.12.2008
Eu am luat asa ceva https://www.dedeman....00-mm/p/6046036
Asemanator la coef. de izolare, dar macar e mai curata. Am ales ecose deoarece https://www.knaufins...nauf-insulation

Nu fac reclama, dar am senzor de masurare formaldehide si alcooli si intr-adevar nu parea sa emane ceva.

#203
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Sa stii ca m-am uitat si la acest tip de vata...Mai am pana ajung sa izolez in pod, deci inca studiez "piata".

#204
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

View Postmimicut, on 07 mai 2019 - 10:52, said:

Banuiesc ca de la 30cm in sus se lasa asa de mult ca nu mai da la socoteala. Eu am facut asa pt izolare suplimentara cu knauf la placa pod, nu acoperis.
Aveam:
rigips
folie
vata 10cm/capriori
podeaua podului din lemn.

Ce am facut.
Ignifugare lemn/tratare insecte
Bariera de vapori
10cm vata knauf ecose longitudinal
10cm vata knauf perpendicular
folie anticondens (nu bariera) - e ca cea de se pune sub tabla la acoperis. Previne condensul in vata daca pica punctul de roua la in/suprafata vatei.

Am incercat sa pun si al 3-lea strat, dar vata de jos ajunsese pe la 6cm din 10-12 cat avea initial. Pt mai multe straturi, banuiesc ca trebuie facuti suporti din lemn, altfel imi e ca o izolatie de 50cm initiala sa ajunga pe la 30-40cm. Bani aruncati in raport cu ce castigi. 30cm vata, conform uvert, ajugi spre U=0,11 w/m2K. Deja aici trebuie sa te orientezi spre alte lucruri. Un 20cm pe pereti, punti termice, aerisire cu recuperare. Pierzi mai mult prin alte locuri decat sa mai pui 20cm de vata in pod peste deja 30 existenti.
Poti calcula aici https://www.ubakus.de sa nu arunci cu banii, sau sa folosesti banii in alte lucruri (ventilatie cu recuperare ne centralizata spre ex.)
multumesc, mi-ati cam confirmat banuielile de tasare
problema se punea intr-o mansarda, sau cel putin daca se renteaza economic o mansarda vs etaj si pod
se cauta un R care tinde spre 10

#205
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSYL, on 07 mai 2019 - 10:58, said:

Eu m-am gandit la acest timp de vata: https://www.dedeman....50-mm/p/6032306
atat pt a o pune intre capriori, cat si pe placa de beton de peste etaj. Are un coeficent de izolatie f bun si este densa, nu se comprima usor. Ma gandesc ca aceasta vata daca o pun in start de 20-30cm peste placa de beton nu se va tasa sub propira greutate...
Alege asta si nu vata la sul !

#206
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
mai bine pun polistiren expandat, la pretul ala.
De fapt poate ca, cu toate complicatiile vatei, ies la fel daca pun polistiren expandat in loc de vata de sticla (polistirenul e mai scump la metru cub (~150 lei/mc), dar daca vata (~70 lei/mc) se taseaza atat de rau..si trebuie lemnarie ca s-o tina...manopera etc, ies mai bine cu polistirenul.

View PostFerlito, on 07 mai 2019 - 09:10, said:

Tocmai aici ar fi problema. Ca se presupune ca avem capriorii care sa zicem ca sunt de 10 sau 15, ce facem dupa ce se termina capriorii? .....Tu ce faci o sa cumperi grinzi ijoist? Nu da un pic peste cap calculul la buget?....
Habar n-am (inca). O sa vad ce zic "meseriasii" cand or ajunge la acoperis... Bine, cu o luna inainte, nu cu doua zile.

#207
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Salutare. Un sfat daca se poate. La mine la etaj e tip mansarda. S-au pus 2 randuri de rigips unu - si celalt | , sper sa intelegeti , mai apoi vata sticlata de 20 cm cu folie de aluminiu , iar mai apoi s-a batut scandura. Oare daca as mai adauga 3 cm de polistiren extrudat peste scandura  ar fi ok ? Podul va fi folosit doar pt depozitare cutii , brad de craciun , chestii de genu. Sau ce altceva as putea pune peste lemnul din pod , dar sa pot pasii pe urma ca sa depozitez diverse materiale ? Multumesc.

#208
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Extrudat 3-4 cm este egal cu zero (ma rog, comparativ cu 20 cm vata, 3 cm extrudat e egal de fapt cu 4 cm vata);
Apoi NU se pune extrudat la exterior (adica "exterior" fiind zona dinspre frig, ca sa ma exprim mai corect), ptr ca orice vapori ar intra in vata dinspre zona mai calda nu mai au pe unde sa iasa, deci condenseaza si poate face mucegai (dupa ceva vreme).
Si nu se intelege prea bine: toata chestia asta e imediat sub acoperisul inclinat sau pe plafonul orizontal? care e ordinea materialelor si unde sunt de fapt? ca zici ceva de "pasit"...ceea ce sugereaza ca vrei sa pui pe plafon, deci "sub aerul din pod" cum ar veni; dar din prima fraza s-ar putea intelege si ca sunt sub acoperis.. nu e f clar.

#209
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Salut , se da urmatoarea  casa  construita cu  boltari din beton , izolatie la exterior cu polistiren expandat de 5 [ la vremea aceea nu exista de 10 din pacate ] iar pe interior tencuita .  La interior pentu mansarda/etaj ma  gandeam intre capriori sa folosesc vata bazaltica de 10 , peste ea inca un strat de minerala de 10 si  rigips  e ok ? Peretii pe interior as dori sa mai pun o izolatie [ mi se pare insuficienta cea de 5 cm de expandat la exterior ]   . Merge acum sa o mai invelesc pe exterior cu inca un strat de 5cm de expandat peste cel existent ? Inainte sa torn sapa autonivelanda se pune polistiren extrudat peste care se toarna sapa ? Deasemenea la scara , balcon as vrea sa mai pun un strat izolant la interior dar nu prea am idee ce ... tara zice vata de sticla/folie si placi rigips ...multumesc anticipat

Attached Files


Edited by Doggfather, 15 May 2019 - 10:04.


#210
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Salut,
Dintre  caramida porotherm 30cm + 15cm vata bazaltica sau caramida porotherm 38cm + 10cm vata bazaltica, ce ati alege ?
Care ar fi solutia mai buna din punct de vedere al izolarii?

#211
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Categoric caramida 30 + vata 15cm.

#212
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
caramida 30 + vata 15

#213
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostDoggfather, on 15 mai 2019 - 10:01, said:

pentu mansarda/etaj ma  gandeam intre capriori sa folosesc vata bazaltica de 10 , peste ea inca un strat de minerala de 10 si  rigips  e ok ?
Pe partea calda a izolatiei (cea catre tavanul de rigips) TREBUIE FOLIE BARIERA DE VAPORI, montata cat mai etans.

View PostDoggfather, on 15 mai 2019 - 10:01, said:

Merge acum sa o mai invelesc pe exterior cu inca un strat de 5cm de expandat peste cel existent ?
E greu de spus "de la distanta"...depinde cat de bine e fixat polistirenul existent si cum e finisata fatada.
Eu personal as inclina sa-l dau jos pe cel existent si sa pun altul nou de 15 cm.
Indiferent cum faci, merita sa adaugi mai mult de 5 cm. Costul polistirenului este o nimica toata pe langa cat vor costa restul de materiale si manopera si deranjul.

View PostDoggfather, on 15 mai 2019 - 10:01, said:

Inainte sa torn sapa autonivelanda se pune polistiren extrudat peste care se toarna sapa ?
Sub sapa autonivelanta nu poti pune polistiren. Sapa autonivelanta are 2 ... 5 ... 10 milimetri grosime.
Daca insa vroiai sa spui sapa de egalizare (nisip + ciment + apa), care se toarna 5 ... 10 cm grosime, atunci da, se pune extrudat.

#214
rapzap

rapzap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 27.04.2007
Salutare,

Va rog sa ma ajutati cu ceva lamuriri.
Vreau sa cumpar un apartament ce este in constructie acum.
Am vorbit cu constructorul despre ce materiale se folosesc si nu stiu daca este OK sau nu.
- Structura este de beton
- peretii despartitori cat si cei spre exterior vor fi BCA Macon de 30 cm + 10 cm polistiren

- pe interior peretii vor fi cu rigips lipit pe BCA

Intrebarile mele sunt:

Cum este BCA-ul pentru izolare fonica si termica?
Cat de bine este cu rigips-ul lipit de BCA?
Exista posibilitatea de a se dezvolta mucegai intre rigips si BCA?
BCA-ul ar trebui sa aibe macar o tencuiala pe oricare din fete, cel putin la cel pe peretii cu exteriorul, inainte de a pune polistirenul/rigips-ul?
Orientarea apartamentului este pe toata lungimea Sud -Vest, ceea ce ma ingrijoreaza este ca o sa fie foarte cald vara. (geamurile vor fi cu 3 camere)

Multumesc anticipat.

#215
leirgab1981

leirgab1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.01.2019
Mda, exact sfaturile pe care nu trebuie să le primești.
Cred cu tărie că mulți dintre cei care dau sfaturi lucrează în domeniul construcțiilor, dar nu știu câți au studii de specialitate.
Nu știu dacă există formula ideală de perete + izolație (exterior+ interior), dar știu că această formulă ține de cunoștințele în construcții a fiecăruia. Părinții mei au construit o casă din bolțari da beton cu grinzi și stâlpi armați de 30×30, izolată pe exterior cu polistiren de 5 cm, iar pe interior cu plăci de rigips direct pe fața netencuită a bolțarului (nu s-au folosit cadre de aluminiu). Parter 130 mp (dintre care garajul are 20mp), eraj 60 mp, mansardă de 60 mp înlocuită. Casa este undeva în județul Vaslui, deci despre temperatura de afară nu mai spun nimic. Ceea ce vreau să punctez este faptul că încălzirea este efectuată cu o centrală SaunierDuval de 24 kw pe gaz și calorifere. Temperatura pe timp de iarnă este de 23 grade în toată casa (parter fără garaj + etaj), iar pe timp de vară este de 24 grade (casa este aerisită în fiecare dimineață).
Vreau să vă spun că orice sistem de izolație este bun, contează cel mai mult bugetul pe care ești dispus să îl cheltui. Cel mai important, din punctul meu de vedere, îl reprezintă amortizarea acelei investiții, adică dacă se merită să investesc 50000 de lei în o izolație!?
Iar costul gazului pe timp de iarnă este de 750 lei.

Edited by leirgab1981, 02 August 2019 - 08:04.


#216
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019
Despre fonic si bca, ca si proprietar de casa construita cu ytong de 25cm si 10cm polistiren, izolarea fonica lasa mult de dorit. Si nu, nu este de la geamuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate