Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Player symbol 2008 compatibil

  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Tot am cautat si posturile sunt foarte vechi , nu stiu daca sa schimbat ceva dar .....

Exista un player sa fie direct compatibil cu comenzile pe volan si afisajul , mai exista adaptor ? merita ?

Multumesc !!!

#2
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Pe forumul Reno.ro,userul Fratello face adaptoare pentru playere care au aceasta optiune.

#3
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Nu stiu cum arata pe spate , si ce e pe masina , acel adaptor e tot ce ai nevoie sau mai iti trebuie ceva ?

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce treaba mai ai cu display-ul masinii.HU care-l cumperi are display propriu unde-ti afiseaza ce-ti trebuie.
Comenzile OEM pe volan la rezolvi cu adaptor.Cumperi un player consacrat pentru care gasesti adaptor.
Totusi eu nu inteleg deloc ce atata agitatie cu, comenzile alea pe volan care nu sunt practice deloc.
E o mare tampenie cu echipamentele astea audio/multimedia OEM de pe masini care nu respecta nici un standard comun si nu ofera deloc posibilitati de interschimbabilitate, conectica si nimic.Totul se bazaeza pe conectori si protocaole proprietare, codari si imperecheri cu ECU, display externetc...
Primul lucru care-l fac cand achizitionez o masina este sa-i dau la gunoi sistemul multimedia OEM si sa-i pun ceva aftermarket performant la care sa adaug amplificare si incinte calumea.

#5
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Asta aveam de gand ,  in spate se potrivesc mufele? fara acel adaptor?

#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postgeo123, on 25 februarie 2018 - 13:35, said:

Ce treaba mai ai cu display-ul masinii.HU care-l cumperi are display propriu unde-ti afiseaza ce-ti trebuie.
Comenzile OEM pe volan la rezolvi cu adaptor.Cumperi un player consacrat pentru care gasesti adaptor.
Totusi eu nu inteleg deloc ce atata agitatie cu, comenzile alea pe volan care nu sunt practice deloc.
E o mare tampenie cu echipamentele astea audio/multimedia OEM de pe masini care nu respecta nici un standard comun si nu ofera deloc posibilitati de interschimbabilitate, conectica si nimic.Totul se bazaeza pe conectori si protocaole proprietare, codari si imperecheri cu ECU, display externetc...
Primul lucru care-l fac cand achizitionez o masina este sa-i dau la gunoi sistemul multimedia OEM si sa-i pun ceva aftermarket performant la care sa adaug amplificare si incinte calumea.

Una e cand ai un singur display bine pozitionat  , alta e cand ai 3 greu utilizabile in condus.Producatorii fac montajul astfel incat ca pe un  singur display(sau 2)  bine pozitionat sa apara cat mai multa informatie.Le testeaza, apoi le baga in productie, e mai mult vb de siguranta( sa fii cat mai putin distrat, sa vezi si traficul cand folosesti playerul integrat, de asta le leaga cu Ac, computer, etc).In plus, daca vor sa dea o forma frumoasa  bordului si sa fie si practic, player-ul after sau necustomizat nu are ce cauta acolo.Daca se opteaza pt nivelul 2 de echipare audio, nu prea mai e nevoie de schimbare player original, de regula sunt  destul de mult peste nivelul 1.

Razvan2k5, in caz ca nu stiai, exista magazii digitale pt mp3, se monteaza pe mufa pt magazie.Se pune stick in  magazia digitala(poate avea si btt) , este vazut ca cd-urile din magazie,   fiecare folder ca un cd.

Edited by ionutz_joe2009, 25 February 2018 - 14:45.


#7
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Exista ce ??? se punde unde ???? are asa ceva masina ??? nici nu stiu ce e aia nivelu 2 de echipare , stiu ca are si boxe pe stape atat ... si dupa cum arata sunt praf ....

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7SZFH3Dw3Pc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orice player original are mufa pt magazie cd-uri.Dispozitivul alla se cupleaza la mufa aia pt magazie cd-uri.Trebuie sa fie fie cumparat pt fix modelul de pe masina.Nu se potrivesc de e de la Renault la VW.

E cam 300-400 lei magazia aia digitala(cam asa ceva)

Edited by ionutz_joe2009, 25 February 2018 - 15:44.


#9
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Pai la bani astia imi schimb casetofonu cu totu , si mai dau inca pe atat si schimb si cele 4 boxe , si renunt la comenzile pe volan .... mi se pare mult prea scump , mai era o nelamurire , mufele din spate de la symbol se potrivesc la noul casetofon ?

#10
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Nu se indura nimeni de mine ? :( sa imi raspunda la intrebarea de mai sus ?

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postrazvan2k5, on 25 februarie 2018 - 16:09, said:

Pai la bani astia imi schimb casetofonu cu totu , si mai dau inca pe atat si schimb si cele 4 boxe , si renunt la comenzile pe volan .... mi se pare mult prea scump , mai era o nelamurire , mufele din spate de la symbol se potrivesc la noul casetofon ?

Degeaba schimbi playerul, difuzoarele trebuie schimbate pt a creste calitatea.S.mecheria este in difuzoare , nu in player.Pe difuzoare bune cu sensibilitate mare, mai orice player va da un sunet de calitate destul de mare, uneori nici nu mai e nevoie de subwoofer pt castig de bas.

Incearca sa gasesti niste difuzoare bune pt VW Caddy de ex.Se aud super bine pe orice player auto.De ce se aud bine?Masina in care se sta mult, de regula la masinile pt transport se pune accent pe sistemul audio chiar si in stock.Doar sa se potriveasca...Randamentul difuzorului conteaza, degeaba bagi watti in ifuzoare proaste.

2 la mana, din 12 volti nu poti scoate mai multa putere decat scoat mai toate playerele, trebuie sa ridici la 18-22-35 volti pt a scoate mai mult(in statii exista asa ceva, nu in playere, pune difuzoare bune(sensibile, de calitate)si rezolvi pbl elegant).

Edited by ionutz_joe2009, 27 February 2018 - 21:23.


#12
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
eu initial am ales asa ....
sony MEX-N4100BT
HERTZ / UNO  k165
HERTZ / UNO  k130

Si toturi mufele din spatele casetofonului sunt la fel la toate ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate