Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

E bun Piracetamul?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salut.Este bun Piracetamul pentru memorare si concentrare?A luat cineva si l-a ajutat?Sa il cer doctorului meu?Sau mai buna ar fi lecitina?

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 24 February 2018 - 14:23.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
E mai bun Piracetamul decat Lecitina ! Piracetamul are o substanta activa mai mare fata de ailalta.

#3
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Tot pentru bac inveti?

#4
macarony_2007

macarony_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.02.2018
Trebuie sa inveti logic pentru bacalaureat nu sa iei pastile.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu am luat "pastile" si am reusit !

#6
macarony_2007

macarony_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.02.2018

View Postsuper8, on 24 februarie 2018 - 14:50, said:

Eu am luat "pastile" si am reusit !
Ce ai reusit? dupa ce ai luat pastile

Edited by macarony_2007, 24 February 2018 - 14:53.


#7
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postsuper8, on 24 februarie 2018 - 14:50, said:

Eu am luat "pastile" si am reusit !
Eu n-am luat nici pastile si nici n-am invatat si am reusit.
Ce concluzie sa trag de aici?

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@macarony_2007, la doua saptamani de luat pastile de memorie (MemoPLus) am inceput sa invat mai usor, sa memorez mai repede si sa am note mai mare la teste.
Atat de mari incat diriginta a fost nevoita sa mareasca nota finala cu 1-2 puncte la toata clasa din cauza mea.

Insa aceste "pastile" au si efecte negative daca abuzezi de ele, poti sa faci anevrism (plesneasca o vena in cap).

#9
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postsuper8, on 24 februarie 2018 - 15:16, said:

Atat de mari incat diriginta a fost nevoita sa mareasca nota finala cu 1-2 puncte la toata clasa din cauza mea.
Deja ne dam seama cum se acordau notele pe acolo. Posted Image

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postromangx, on 24 februarie 2018 - 15:12, said:

Eu n-am luat nici pastile si nici n-am invatat si am reusit.
Ce concluzie sa trag de aici?
Asta insemana ca tu ai mai multa materie cenusie in cap fata de ceilalti.
As vrea sa spun cate invidiez dar adevarul e ca tu esti cel care trebuie sa fie atent caci "with great power comes great responsibility"  Posted Image

Aici "Deja ne dam seama cum se acordau notele pe acolo" nu te contrazic, insa diriginta nu a vrut sa existe gelozie in clasa + ridica baremul clasei dumneaei.

Edited by super8, 24 February 2018 - 15:22.


#11
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014

View Postromangx, on 24 februarie 2018 - 15:12, said:

Eu n-am luat nici pastile si nici n-am invatat si am reusit.
Ce concluzie sa trag de aici?
Că bac-ul e un examen lejer.

#12
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Eu sunt generatie mai veche, acum cred ca as trece BAC-ul dormind la examen daca as fi tanar care termina clasa a 12-a, ca s-a simplificat.
Si totusi comparativ cu vremea mea stau mai prost in statistici... oare de ce.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E bun.  Numai ca trebuie sa exersezi zilnic denumirea ca sa n-o uiti. Si mai ales, nu trebuie sa-i ceri tu medicului bilute, ci sa ti le recomande el, din proprie initiativa.

#14
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Eu i-am mai cerut cate ceva si mi-a dat,bineinteles daca a fost si el de acord si a crezut ca-i OK.Psihiatrii mai intreaba si pacientul cateodata ,adica colaboreaza cu el,nu de fiecare data,dar e bine sa existe un echilibru.

#15
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Ce suferinta ai mai exact?

#16
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Depresie,anxietate si tulburare obsesiv compulsiva.Iau tratament.

Deci a mai luat cineva Piracetam si l-a ajutat?Ajuta?

#17
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Piracetamul ajută la concentrare în sensul că îți vin mai repede idei eficiente pentru rezolvarea problemelor și nu mai rămâi agățat în detalii irelevante. De asemenea, crește acuitatea senzorială (vizuală, auditivă), capacitatea de calcul matematic mintal și capacitatea de a face apel la amintiri vechi. Nu cred să ajute depresia decât dacă cauza acesteia este faptul că nu faci față intelectual cerințelor (la serviciu, la școală).

E posibil să crească anxietatea în cazul unora, dar pe de altă parte poate crește și încrederea în sine, așa că efectul depinde nu numai de la persoană la persoană, dar și de la o zi la alta, mai ales în cazul celor anxioși de fel. Dar în majoritatea cazurilor nu va crea probleme.

Piracetamul este ca o „hrană” pentru circuitele creierului pe care le solidifică, dar și pentru neurogeneză (crearea de neuroni noi, de exemplu în hipocampus - cu rolul întăririi cunoștințelor acumulate). Reface deteriorări produse de alcool, depresie, șocuri traumatice, alimentație deficitară, crize de nervi etc.

Excesul pe termen lung provoacă stres, de aceea nu trebuie luat mai mult de 1-3 luni zilnic. Luat seara crește șansele de vise intense (nu neapărat plăcute sau neplăcute - asta depinde de bagajul mental al omului înainte de culcare).

Doza maximă iarăși depinde de la individ la individ. Mie îmi produce nestare și anxietate la peste 1g, însă alții iau lejer 3-5g/zi. Am citit mai multe cazuri despre oameni cu memoria distrusă ireversibil de la doze-șoc de ~30g (eventual de variante mai puternice, precum oxiracetam sau pramiracetam), dar în rest este o substanță foarte sigură la dozele recomandate.

Nu în ultimul rând, scade riscul de Alzheimer sau demență.

Din ce am observat, în cazul părinților mei (65+) le crește abilitatea de a înțelege lucrurile "out of the box" atunci când încerc să le explic lucruri cu care nu sunt obișnuiți. Nu le influențează dorința de a intra într-o discuție incomodă, ci în mod specific capacitatea de a înțelege lucrurile la nivelul meu atunci când discuția este deja lansată. Ce-i drept, poate fi doar o situație particulară, nu cunosc studii la acest nivel.

Lecitina e apă de ploaie. MemoPlus și Ginkgo biloba sunt recomandate cam în aceleași situații, dar după părerea mea sunt inferioare piracetamului.

Din câte știu, piracetam se găsește la majoritatea farmaciilor, ca supliment alimentar, deci nu e nevoie strictă de rețetă de la medic.

Edited by Rabbit, 07 March 2018 - 03:50.


#18
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
(2) Expresiile utilizate pentru subcategoriile de clasificare pentru eliberare a medicamentelor de uz uman sunt:
a) PRF - medicamente care se eliberează cu prescripție medicală care se reține în farmacie (nu se reînnoiește), conform art. 780 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare;
Posted Image P6L - medicamente care se eliberează cu prescripție medicală care nu se reține în farmacie (se poate reînnoi), conform art. 780 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare; prescripția medicală poate fi folosită timp de 6 luni din momentul eliberării;
c) PS - medicamente care se eliberează cu prescripție medicală specială (stupefiante și psihotrope), conform art. 781 alin (2) prima liniuță din Legea nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare;
d) PR - medicamente care se eliberează cu prescripție medicală restrictivă, rezervate pentru utilizarea în anumite domenii specializate, conform art. 780 alin. (2) lit. c) coroborat cu art. 781 alin. (3) din Legea nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare.


Piracetamul e P6L.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate