Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Ce vrea Dragnea?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#37
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Posto_p_2005, on 24 februarie 2018 - 16:19, said:

Foarte interesant acest comentariu.
Pe de altă parte eu nu cred că PSD va dori cumva ieșirea României din UE. De-acolo vin mulți bani, chiar dacă  guvernanții pesediști, incompetenți, de la București nu sunt capabili să-i absoarbă cu proiecte viabile, că de furat nu prea se poate. Și ei știu foarte bine că gloata vrea pîine (chiar și circ) ieftină sau gratis - bugetari cu salarii umflate, pensionari speciali.
LE: Mai mult, chiar barosanii PSD îi vor da jos pe Dragnea & Co decît să rămînă fără bănuți.

O vreme m-am gandit si eu la asta... Dar parca se tot zice ca nu s-au absorbit fondurile europene, asta insemnand ca nu au luat bani?

Au preferat sa se imprumute pe la FMI, Banca Mondiala in schimb... Ciudat...

#38
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View Posto_p_2005, on 24 februarie 2018 - 16:19, said:

Foarte interesant acest comentariu.
Pe de altă parte eu nu cred că PSD va dori cumva ieșirea României din UE. De-acolo vin mulți bani, chiar dacă  guvernanții pesediști, incompetenți, de la București nu sunt capabili să-i absoarbă cu proiecte viabile, că de furat nu prea se poate. Și ei știu foarte bine că gloata vrea pîine (chiar și circ) ieftină sau gratis - bugetari cu salarii umflate, pensionari speciali.
LE: Mai mult, chiar barosanii PSD îi vor da jos pe Dragnea & Co decît să rămînă fără bănuți.

Banii de la UE oricum e posibil sa dispara (conditionarea primirii lor cu chestiuni de stat de drept) sau sa scada semnificativ (Brexit). PSD oricum stie ca mult mai multi bani vin de la capsunari decat de la fondurile de coeziune. Cat timp oamenii trimit bani in tara ii doare la basca. In plus e posibil sa-i taxeze ceva mai mult/serios pe capsiunari. Daca ii durea cu adevarat de fondurile europene nu ar fi taiat bani de la investitii, pentru ca atragerea banilor europeni presupune si investitii din partea statului.

#39
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Lumea nu mai trimite bani in tara ca acum 5 ani,mai degraba cei plecati isi  aduc sotia,copiii,catelul,purcelul si alte neamuri in strainatate.In plus multi incep sa-si petreaca concediile cat mai departe se Ro deci si mai putini bani.

#40
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sunt o gramada care si-au pus la vanzare casele noi facute,si s-au decis sa o rupa cu tara definitiv.Bravo lor!

#41
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostFane, on 24 februarie 2018 - 10:32, said:

ca si chestie, mandatul lui Kovesi se termina oricum la anul.

BINGO! Fac atata gargara si  isterie pt ceva care oricum se apropie de sfarsit...

De unde concluzia - ca se grabesc pt ca Dragnea si altii au judecati pe rol anul acesta si de aceea nu mai pot astepta. Ii frige tareee......Posted Image

Si nu o vor doar pe Kovesi jos, repede, ci vor sa isi puna OMUL lor acolo, care sa le garanteze cumva - inchiderea dosarelor sau macar amanarea indefinita pt cele unde inca nu a inceput procesul.



---- Noi vorbim aici de PSD, Dragnea si UE. Dar uitam de schimbarea politicilor in toata Europa de Est.

Ce se intampla acum e mult mai mare decat PSD-ul. E un curent general in care Romania se incadreaza alaturi de Polonia si Ungaria.

Aici e vorba  de un spate mare, puternic, nevazut de URS.... Adica Rusia care manuieste campaniile astea anti UE in toata Europa de EST, in acelasi timp UE confruntandu-se cu crizele profunde create de emigratie - atentate, nesiguranta, fonduri uriase alocate pt cazarea, hranirea. si inserarea sociala a milioanelor de emigranti. Pe fondul acestor crize si mai ales si dupa Brexit, vigilenta si puterea UE a scazut.

De chestia asta se poate profita masiv - profita Rusia evident, dar profita si tarisoarele estice care se simt mai nou atrase de un curent anti UE. Dupa ce s-au vazut cu "sacii in caruta, adica fonduri UE, investitii, tot soiul de finantari, dupa ce si-au facut plinul, e vremea sa se departeze si sa schimbe orientarea. JUSTITIA e cheie aici, pt ca normal ca dupa ce au sacii in caruta, nu vor sa aiba parte de condamnari, nu??

Deci a fi in UE nu mai reprezinta Interes de top pt politicienii din estul Europei.
Pt ca pe masura ce au trecut anii alaturi de BENEFICII au inceput sa creasca si OBLIGATIILE, RESPONSABILITATILE si asta nu e de dorit....
Asta nu se incadreaza in filosofia lui " sa ne deie" tipica pt zona asta a Europei - de est, zona balcanica...

Asa ca politicienii estici mai mult sau mai putin corupti si-au redescoperit Curajul.... pardon TUPEUL. Incep sa muste si urla sus si tare ca tara e suverana si independenta. Nu doar in Romania ci si in tarile vecine....

Criza cu refugiatii le da apa la moara si un argument convenabil, pt ca paradoxal  macar partial, au dreptate...
Merkel a gresit imens si acuma vedem rezultatele - toata politica UE se schimba.... in rau.....

O sa inceapa propaganda anti UE, pe toate planurile - UE ne-au luat bogatiile tarii, UE dicteaza una alta, UE ataca familia traditionala, aduce emigranti. In acelasi timp o sa inceapa propaganda pro familie traditionala, pro biserica, anti libertati in general.

Politicienii PSD o sa poarte la gat - cruciulite, o sa faca uz masiv de Ia Ia romaneasca, porturi traditionale, vizite pe la biserici, manastiri etc

Edited by tipareth, 25 February 2018 - 12:51.


#42
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010
Totuși, banii pentru hămesiți de unde? Că acea mult lăudată creștere economică este toxică, se bazează în special pe consum. Iar aceste creșteri de salarii vor reduce și mai mult banii pentru baronii locali, care vor începe să mîrîie. Asta este utilitatea fondurilor UE, gratuite: investiții locale, popor mulțumit, baroni mulțumiți, PSD reales Posted Image
Altfel iarăși împrumuturi? Banii ăia trebuie dați înapoi ...

Edited by o_p_2005, 25 February 2018 - 16:52.


#43
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,247
  • Înscris: 29.12.2006

View Postgumball3000, on 24 februarie 2018 - 16:01, said:

Pai raspunde la obiect, dumireste-ne dumneata, lasa intrebarile retorice de o parte.

Cât de la obiect mai trebuie să răspund, când spun că, hai să înlocuim pe Dragnea cu orice om de rând, şi să vedem ce ar face dacă ar fi în locul lui Dragnea, şi dacă ar vedea că într-o instituţie ce se credea că e "mâna lui Dumnezeu", e de fapt populată cu personaje de felul lui "Portocală". Şi nu doar asta, dar şeful acelei instituţii, îl mai şi apăra pe "Portocală", şi dădea vina pe oamenii răi care se leagă de DNA.

Faptul că împotriva lui Dragnea şi în favoarea DNA-ului, nu se mai strâng sute de mii de oameni pe străzi, precum în urmă cu un an, ne indică ceva în legătură cu cele afirmate mai sus.

Edited by lupini, 25 February 2018 - 17:32.


#44
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postlupini, on 25 februarie 2018 - 17:12, said:

Cât de la obiect mai trebuie să răspund, când spun că, hai să înlocuim pe Dragnea cu orice om de rând, şi să vedem ce ar face dacă ar fi în locul lui Dragnea, şi dacă ar vedea că într-o instituţie ce se credea că e "mâna lui Dumnezeu", e de fapt populată cu personaje de felul lui "Portocală". Şi nu doar asta, dar şeful acelei instituţii, îl mai şi apăra pe "Portocală", şi dădea vina pe oamenii răi care se leagă de DNA.

Faptul că împotriva lui Dragnea şi în favoarea DNA-ului, nu se mai strâng sute de mii de oameni pe străzi, precum în urmă cu un an, ne indică ceva în legătură cu cele afirmate mai sus.


In primul rand, Dragnea n-are niciun drept sa caraie, are 7 tinichele de coada. Idem Tariceanu.
In al doilea rand, daca asta ti-e masura, cu numarul de oameni adunati in strada impotriva penalilor, inseamna ca esti cu logica la pamant. Nu ies oamenii cand vreti voi, ca sa-i numarati ca pe oi, pricepi? Ca si atunci cand s-au strans zeci de mii, pentru voi a fost acelasi lucru nesemnificativ.

#45
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postradumiki, on 23 februarie 2018 - 23:08, said:

Sa gandim rational: cine este impotriva DNA la modul extrem? Dragnea, Tariceanu, Felix Voiculescu, Ghita, Udrea, Mazare, Basescu, plus o multime de altii mai mici (hoti), toti implicati politic. Ei vor sa scape de dosare, amnistie sa li se stearga cazierul, sa ramana si cu banii furati. Pe scurt, sa se revina la situatia de dinaintea prigoanei impotriva  coruptiei de cand e Kovesi sef.
Lupta impotriva coruptiei nu tine de Kovesi. DNA exista si inainte, va exista foarte probabil si dupa Kovesi. Nu vad cum s-ar desfiinta DNA intr-un viitor apropiat. Poate ca Dragnea isi inchipuie niste lucruri, dar nu cred ca scapa de lege daca a incalcat-o. Poate insa genera niste haos care sa ii incurce de tot calculele.

#46
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu ati inteles ,Dragnea vrea sa fie la putere , forever la putere, adica chiar daca e in opozitie  butoanele sa fie la el. si ai lui.
Pt asta , v-a livrat un car de demagogie  prin programul de zapacire a fraierilor, a acaparat toate institutiile numai cu oameni santajabili sau incompetenti, le-a crescut salariile si i-a umplut de favoruri pe smecherii din administratie , iti livreaza  zi de zi numai produse expirate ,  o abureala de invatamant , o abureala de sanatate , o abureala de infrastructura, o abureala de guvernare, etc , va face cit de curand  o abureala de constitutie pe care o va adopta fara probleme  cu ajutorul ultimei abureli de lege a referendumului..
Interesul lui de moment este sa darame presedentia , va trece la suspendarea presedintelui si in cateva luni va trece legile justitiei astfel incat joisticul sa fie la partid.Cine e partidul.... el , mafia si al lui.
In afara de presedinte si  DNA nu mai e in momentul de fata nici o institutie  care sa nu aiba   butoane la partid.

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postciine, on 25 februarie 2018 - 20:21, said:

In afara de presedinte si  DNA nu mai e in momentul de fata nici o institutie  care sa nu aiba   butoane la partid.
Din nefericire asta e adevarul.
Cred ca si in aceste institutii sunt infiltrati agenti ai Partidului.

#48
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postpasilla, on 25 februarie 2018 - 20:26, said:

Din nefericire asta e adevarul.
Cred ca si in aceste institutii sunt infiltrati agenti ai Partidului.
Da bineinteles , se sapa asidiu la tot ce e democratie .
Sustin cu toata taria ca planul e facut la Moscowa si acum a gasit oamenii atit de josnici si plini de lacomie sa-l puna in practica.
Iesirea din UE creaza o tara de dobitoci destul de docili sa suporte o mafie  forever la putere.
Il doare la pix pe Draknea ca au plecat 3,5 milioane de romani , oricum nu sunt in acord cu interesele lui si ii creau probleme in zapacirea neamului , dar  raman o gramada de dobitoci si spasiti care intr-o tara fara perspective roasa de hotie si in plina saracie , sa-i plateasca impozite din care sa se infrupte mafia.
Dupa o astfel de manevra  e vorba de timp pina cind toata economia va fi supusa controlului mafiot si taxei de smecher
Cei care acum clameaza Europa si globalizarea , vor  constata ca nationalismul aroganta prosteasca trece si prin stomacul si buzunarul lor  , cind vor afla ca trebuie sa munceasca pe un  dolar /zi  ca in toate tarile sarace de care am avut okazia dar nu am reusit sa ne desprindem

#49
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am avut si am destule suspiciuni legate de Moscova.
Ex. Rafo, Mechel, Melescanu, dar pare ireal ca romanii sunt mai sensibili la mici si bere, decat la viitorul lor.

Tara se depopuleaza cu viteza luminii si pare ca nimanui nu ii pasa.

#50
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postpasilla, on 25 februarie 2018 - 21:13, said:

Am avut si am destule suspiciuni legate de Moscova.
Ex. Rafo, Mechel, Melescanu, dar pare ireal ca romanii sunt mai sensibili la mici si bere, decat la viitorul lor.

Tara se depopuleaza cu viteza luminii si pare ca nimanui nu ii pasa.

Pai poate si aici sunt unele interese..... Precum minus atrage plus, golul atrage plinul, tot asa o tara golita si secatuita va fi usor cucerita de catre alte natii si popoare.

Care sa fie oare? Nu trebuie sa ne ducem cu imaginatia prea departe cum si-ar dori pesedeul, care imprastie povesti fantasmagorice cu sorosisti mari puteri pe post de sperietoare de saraci cu duhul - SUA, UE etc Astea sunt abureli comunisto pesediste.

Tarile cu care am intra eventual in conflict sunt cele cu care dpdv traditional am avut deja conflicte - Rusia si Ungaria. E simplu.

Edited by tipareth, 26 February 2018 - 10:42.


#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postlupini, on 25 februarie 2018 - 17:12, said:

Cât de la obiect mai trebuie să răspund, când spun că, hai să înlocuim pe Dragnea cu orice om de rând, şi să vedem ce ar face dacă ar fi în locul lui Dragnea, şi dacă ar vedea că într-o instituţie ce se credea că e "mâna lui Dumnezeu", e de fapt populată cu personaje de felul lui "Portocală". Şi nu doar asta, dar şeful acelei instituţii, îl mai şi apăra pe "Portocală", şi dădea vina pe oamenii răi care se leagă de DNA.

Faptul că împotriva lui Dragnea şi în favoarea DNA-ului, nu se mai strâng sute de mii de oameni pe străzi, precum în urmă cu un an, ne indică ceva în legătură cu cele afirmate mai sus.
Nu cunosc subiectul cu Portocala, tot aud rostindu-se pe la TV acest pseudonim, nu pot sa-i dau atentie, exprimarile astea sunt de domeniul circului, mahalalelor.
Banuiesc ca Portocala ala are si el un nume. Daca a gresit, sa fie sanctionat si Portocala, sa lasam Justitia sa decida, nu televiziunile, nu partidele (asa cum se procedeaza cand parlamentarii se fac scut in jurul colegilor lor pentru a nu se incepe urmarirea penala).
Chiar nu inteleg de ce ar crede cineva ca daca nu sunt de partea hotilor din PSD, as sustine alti hoti.
Nu pot sustine infractorii, indiferent de culoarea politica, as deveni complice, nu-mi prostituez votul pentru un leu pe care mi-l da PSD-ul si pe care mi-l ia inzecit prin furtisagurile lor si taxele pe care le aduc pentru a-si putea acoperi prapadul.

Exista o expresie in engleza "keep your eye on the ball". Ceea ce vad e ca singurii care mai stau in calea infractorului Dragnea si penalilor in curs de dovedire din PSD ori alte partide sunt Iohannis, Kovesi si Lazar, precum si alte institutii internationale (care chiar ar trebui sa aiba un civant destul de greu de spus).
Cam greu sa-mi fie deviata atentia de la treaba asta, cu portocale, galeti de faina sau sticle de ulei.
De ce sa-i mazilim pe astia? Ca vor sa starpeasca neghina din grau?

Asa repede ati uitat de protestul din urma cu vreo cateva saptamani? Au fost vreo 100.000 oameni in toata tara. Aia pentru ce crezi ca au protestat daca nu tot impotriva lui Dragnea si pt sustinerea DNA-ului?
La Sibiu se protesteaza in fata sediului PSD de mai bine de 60 zile consecutive.
In Diaspora se strange si acolo lumea. Ai vazut vreun protest anti Iohannis sau PSD in afara tarii? De ce nu sustin oamenii de au plecat din tara partidul infractorilor?

Duminica asta au fost iar proteste in toata tara, cat si in Diaspora, cu mult mai multi oameni decat gluma de circ organizat de PSD zilele trecute la Cotroceni.
Momentan nu au aceeasi amploare pentru ca in calea revocarii lui Kovesi mai este si CSM-ul, si Iohannis, nu decide Dragnea si Tudorel ce decizii trebuie sa ia institutiile astea.
Deciziile in justitie se iau pe baza de dovezi, nu pe baza de gargara lansata de Dragnea si acolitii penali pe la televiziunile cu patroni infractori dovediti si fugari.

Lasa ca e bine ca a reusit PSD-ul sa stranga cu autocarele la Cotroceni vreo 300 dinti:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TDu9dsiVQ98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 26 February 2018 - 12:05.


#52
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
As rade, da ii de plans defapt! La ce poate duce propaganda bagata cu tolceru in cap unor oameni mai putin norocosi de catre PSD prin reprezentantii directi si prin media (Aneta3, RTV &co) :
"Am venit si noi asa, pentru o sansa, dar oricum stim ca n-o avem.
Ca si daca pica doamna Kovesi si vine altul tot nu se intampla nimic in justitie.
Tot ei vor fi la putere si cei care au bani multi intra pe o usa si iese pe alta..."

Pe bune acuma, unii nu voteaza pe motiv ca nu au cu cine, da isi lasa destinele hotarate de un nene ca asta! Nu-l acuz de nimic, ca poate omu chiar atata poate, da daca noi putem mai mult ar fi cazul ca pe viitor sa facem ca votul lui sa nu mai reprezinte mare lucru.

#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Exact cum procedeaza si pe forum, facebook sau pe alte site-uri de internet, s-au mobilizat ca sa incerce sa diminueze amploarea protestelor, dar mai ales a subiectului principal "infractorii care ataca institutiile care vor sa le ia averile stranse fraudulos si care trebuie sa-i pedepseasca".
Din cauza asta se si victimizeaza, vezi si exprimarea lui Tudorel, cu "institutiile care-s rele cu infractorii" in loc sa fie si ele mai bune cu ei.

View Postgabyxm, on 26 februarie 2018 - 12:06, said:

As rade, da ii de plans defapt! La ce poate duce propaganda bagata cu tolceru in cap unor oameni mai putin norocosi de catre PSD prin reprezentantii directi si prin media (Aneta3, RTV &co) :
"Am venit si noi asa, pentru o sansa, dar oricum stim ca n-o avem.
Ca si daca pica doamna Kovesi si vine altul tot nu se intampla nimic in justitie.
Tot ei vor fi la putere si cei care au bani multi intra pe o usa si iese pe alta..."

Chiar am citit recent un articol pe tema asta:

Quote

Consumers of negative news, not surprisingly, become glum: a recent literature review cited “misperception of risk, anxiety, lower mood levels, learned helplessness, contempt and hostility towards others, desensitization, and in some cases, ... complete avoidance of the news.” And they become fatalistic, saying things like “Why should I vote? It’s not gonna help,” or “I could donate money, but there’s just gonna be another kid who’s starving next week.”
The media exaggerates negative news. This distortion has consequences

Exact acelea sunt urmarile.

Edited by gumball3000, 26 February 2018 - 12:11.


#54
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View Postlupini, on 24 februarie 2018 - 12:31, said:


Hai să înlocuim pe Dragnea cu orice om din România, şi să vedem ce ar vrea fiecare să facă, după ce vede dialogurile lui "Portocală". Şi încă astea sunt doar cele ştiute. Oare câte şi pe unde or mai fi alea neştiute, făcute de alţi "Portocali" ?!

E imposibil sa inlocuiesti pe - Dragnea - cu orice om de rand.... Pentru simplu fapt ca omul de rand nu se va ciocni de DNA ci de ANAF de-a lungul vietii sale... ( cu mici exceptii  ex medici chirurgi ce iau mita sau profesori ce iau mita pt a da note nemeritate )

Cu cat e omul mai sarac si mai de rand, cu atat sansele sale de a se intalni cu DNA-ul se apropie de ZERO.

E incredibil de trist sa vezi saraci pensionari, care abia isi platesc taxele la caldura, lumina si abia au de mancare si medicamente facandu-si griji de "abuzurile DNA", fiindu-le frica ca "sunt ascultati" de servicii... Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate