Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Tesla depaseste producatorii europeni pe segmentul de lux

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Alo domnu', daca la fiecare 300km te opresti 40 de min, pai te ia naiba de plictiseala pe drum pina parcurgi 2-3000km. Nu zic ca-i imposibil, dar trebuie timp si vointa. In timpul in care tu incarci pentru 300km, ala cu masina clasica a mai facut 100km pe autostrada. Da-o in papucii ei de treaba.

#38
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
300minim...am luat in calcul o baterie mica. Dar important e ca e gratis. Sau mult mai ieftin decat daca mergi cu masina termica. Pe toate topicele va dati de ceasul mortii cu dieselul si consumul sau extraordinar dar in cazul asta nu mai e important. Fain

#39
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 16.07.2008
Din start o sa spun ca nu sunt nici pro nici anti Tesla. Sunt foarte atras de masina si tehnologie dar foarte "anit-hype-ul" in stilul Apple creat in jurul ei si a lui Elon Musk. In jurul vitezei de 130 de km/h, autonomia maxima a unui Tesla Model S de 85 KW este de 300 de km (atentie, maxima). Aici e un grafic interesant.
https://teslamotorsc...-120-mph.38214/

Am atasat o poza cu sumarul unui drum facut in aceasta vara cu un SUV de 2 tone, diesel, incarcat la maxim pe distanta Bucuresti - Salzburg. Fa un calcul cate ore in plus le-as fi facut intr-o Tesla in conditii ideale (daca aveam un Supercharge station exact cand aveam nevoie).

Timpul este totusi mai scump decat motorina iar asta e problema pe care Tesla inca nu a rezolvat-o din punctul meu de vedere.

Attached Files


Edited by mkdan2004, 23 February 2018 - 12:27.


#40
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postinuendo0, on 23 februarie 2018 - 11:11, said:

E greu tare sa dai un google search in care sa scrii Tesla supercharger? Vezi ca au in toata europa civilizata puncte de incarcare ultra-rapide care incarca in 30-40min necesarul pentru a parcurge vreo 300km. Sunt zeci de video time-lapse pe youtube cu cetateni care parcurg mii de km folosind reteua Supercharger. Dar voi nu, batman batman
Asta acum cand inca sunt extrem de putine masini electrice. Dar daca numarul acestora creste sensibil, sa fie o mare problema acei 30-40 min. Chiar si 10-15.

#41
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postinuendo0, on 23 februarie 2018 - 11:45, said:

300minim...am luat in calcul o baterie mica. Dar important e ca e gratis. Sau mult mai ieftin decat daca mergi cu masina termica. Pe toate topicele va dati de ceasul mortii cu dieselul si consumul sau extraordinar dar in cazul asta nu mai e important. Fain
Daca imi arati macar un post de-al meu in care am zis ceva de consum...
Mie imi plac motoarele mari, egal diesel sau benzina, montate pe masini mari.
Cum spunea cineva mai sus, Tesla nu-i o idee rea, dar atita zgomot si fanatism este in jurul ei, de te apuca scîrba.

#42
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postmkdan2004, on 23 februarie 2018 - 12:24, said:

Timpul este totusi mai scump decat motorina iar asta e problema pe care Tesla inca nu a rezolvat-o din punctul meu de vedere.

Daca timpul era scump pentru tine luai avionul. Asa este doar fita. Foarte rar am vazut occidentali sa plece in concedii cu masinile pe distante mari, in schimb la estici este ceva comun. Du-te in Grecia de ex. si daca vezi vreun neamt, suedez sau britanic cu masina proprie sa-mi dai si mie de veste. Civilizat este sa inchiriezi o masina la destinatie.

Edited by edi10000, 23 February 2018 - 15:16.


#43
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 16.07.2008
Mentalitate de estici este sa crezi ca toti trebuie "sa gandeasca" ca tine altfel "sunt fitosi".  Ca tot vorbesti de vestici, stii cam cati km pe an fac masinile in Germania (nu vorbesc de alea tinute numai in garaj 10 ani care se vand pe OLX)?  Crezi ca numarul ala de km este atins "de fite" sau cu cate 300 km autonomie "intre plinuri"?
Acelasi argument ca si colegii de mai sus, daca nu ai vazut numere de DE in Grecia inseamna ca nu foloses Germanii sau Suedezii masinile in vacante sau pe trasee mai lungi.
Acum cativa ani am traversat Elvetia de la Est la Vest in timpul vacantelor, era practic un mare ambuteiaj. Ori erau toti "estici" cu numere de Elvetia, ori erau "fitosi".
In mod ironic, a fost pentru prima data cand am vazut o Tesla Model S.

Edited by mkdan2004, 23 February 2018 - 16:10.


#44
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

View Postmkdan2004, on 23 februarie 2018 - 15:44, said:

Ca tot vorbesti de vestici, stii cam cati km pe an fac masinile in Germania (nu vorbesc de alea tinute numai in garaj 10 ani care se vand pe OLX)?  

In 2013 media era de 14200 km/an, cam pana in 40 km/zi. Asta la masinile personale.

https://www.auto-bil...nia-123985.html

Edited by Ford4, 23 February 2018 - 16:13.


#45
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postedi10000, on 23 februarie 2018 - 15:16, said:



Daca timpul era scump pentru tine luai avionul. Asa este doar fita. Foarte rar am vazut occidentali sa plece in concedii cu masinile pe distante mari, in schimb la estici este ceva comun. Du-te in Grecia de ex. si daca vezi vreun neamt, suedez sau britanic cu masina proprie sa-mi dai si mie de veste. Civilizat este sa inchiriezi o masina la destinatie.

Nu sa referit la timpul din vacante. Ci la timpul oe care incepi sa.l pierzi in tara intre orase, judete. Tu in rara te deplasezi cu avionul?

Colegul are f.mare dreptate. Pierderea timpului am reiterat.o si eu, cu ceva timp in urma. Timpul costa. La benzinarii e mai ieftin.

View Postmkdan2004, on 23 februarie 2018 - 12:24, said:

Din start o sa spun ca nu sunt nici pro nici anti Tesla. Sunt foarte atras de masina si tehnologie dar foarte "anit-hype-ul" in stilul Apple creat in jurul ei si a lui Elon Musk. In jurul vitezei de 130 de km/h, autonomia maxima a unui Tesla Model S de 85 KW este de 300 de km (atentie, maxima). Aici e un grafic interesant.
https://teslamotorsc...-120-mph.38214/

Am atasat o poza cu sumarul unui drum facut in aceasta vara cu un SUV de 2 tone, diesel, incarcat la maxim pe distanta Bucuresti - Salzburg. Fa un calcul cate ore in plus le-as fi facut intr-o Tesla in conditii ideale (daca aveam un Supercharge station exact cand aveam nevoie).

Timpul este totusi mai scump decat motorina iar asta e problema pe care Tesla inca nu a rezolvat-o din punctul meu de vedere.

Vai vai, dar asta nu e autonomia sustinuta de fanii infocati. 130km pt.autonomia tesla este viteza de racheta. Nu mergea ala cu 70/80 km/h? Strica pelteaua.

#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpacopaco1967, on 22 februarie 2018 - 22:40, said:

Mare lucru sa o puna pe o remorca si o aduce aici. Tu ai crezut ca a venit pe rotile ei ? Pai facea cel putin o saptamana daca ar fi avut la fiecare descarcare si "pompa" electrica.
O incarcare completa  tot dureaza cateva ore . Si autonomia e problema, viteza mare, dealuri, greutate si scade autonomia cu 50%. Deci ala sa ajunga din Norvegia in Ro se cam plictiseste .
Asa cum a spus cineva mai sus, e doar masina de oras, nu te aventurezi sa traversezi tara sau continente . Ai accelerat de 2-3 ori cu plecarea de pe loc si s-a golit acumulatorul.
Mai degraba se preteaza sistemul asta electric la taxiuri iar acumulatorul sa fie schimbat si nu sa stai la incarcat.
paco, noi suntem prieteni vechi.
Aici nu ai dreptate prietene.
Daca ai rabdare 18 minute, uita-te aici.
Explica omul cu lux de amanunte.

View Postdan78rom, on 23 februarie 2018 - 11:22, said:

Alo domnu', daca la fiecare 300km te opresti 40 de min, pai te ia naiba de plictiseala pe drum pina parcurgi 2-3000km. Nu zic ca-i imposibil, dar trebuie timp si vointa. In timpul in care tu incarci pentru 300km, ala cu masina clasica a mai facut 100km pe autostrada. Da-o in papucii ei de treaba.
Stai linistit, ca nevasta-mea ma pune sa opresc mai des de atat, numai ca sa fumeze o tigara.
Ba face pe ea, ba ii e sete, ar manca o inghetata, etc. Si la fiecare oprire "pai nu fumez si eu o tigara"?
Eu m-am lasat de sportul asta neproductiv, dar oricum eu nu fumam in masina chiar daca conduceam multe ore fara pauza.

#47
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postedi10000, on 23 februarie 2018 - 15:16, said:

Daca timpul era scump pentru tine luai avionul.
Cum bre sa fie fita? Poate omul e ecologist, la fel ca tine. Pai cum sa mergi cu electrica, cica sa nu poluezi, iar cand ai nevoie de distante lungi, sa iei avionul, ca altfel e fita?
Pai cum e cu pinguinii cu coada albastra? Nu-i mai protejati?
Nu tata, cu electrica sau cu bicicleta, nu fiti ipocriti!

Edited by valitudor, 23 February 2018 - 18:40.


#48
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postericmario, on 23 februarie 2018 - 18:31, said:



Stai linistit, ca nevasta-mea ma pune sa opresc mai des de atat, numai ca sa fumeze o tigara.
Ba face pe ea, ba ii e sete, ar manca o inghetata, etc. Si la fiecare oprire "pai nu fumez si eu o tigara"?
Eu m-am lasat de sportul asta neproductiv, dar oricum eu nu fumam in masina chiar daca conduceam multe ore fara pauza.
Realizezi ca esti un caz particular.
Oricum, n-am sa va inteleg vreodata pe astia de nu fumati in masina. Daca aia e placerea voastra, e mai important fierul? Deschizi geamul doua degete, fumul iese instant, mucul in scrumiera d'aia gen Logan de merge in suportul de pahare.
Si o tigara dureaza 3 minute, nu 40.

#49
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postdan78rom, on 23 februarie 2018 - 18:50, said:


Realizezi ca esti un caz particular.
Oricum, n-am sa va inteleg vreodata pe astia de nu fumati in masina. Daca aia e placerea voastra, e mai important fierul? Deschizi geamul doua degete, fumul iese instant, mucul in scrumiera d'aia gen Logan de merge in suportul de pahare.
Si o tigara dureaza 3 minute, nu 40.

E superb. Lasa.i pe altii sa piarda din timpul lor. Poate vor ajunge sa aiba nevoie de tine(din lipsa de timp), iar atunci le iei banul. Eu gandesc msi amplu.

Edited by Torquemada-666, 23 February 2018 - 18:53.


#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdan78rom, on 23 februarie 2018 - 18:50, said:

Realizezi ca esti un caz particular.
Oricum, n-am sa va inteleg vreodata pe astia de nu fumati in masina. Daca aia e placerea voastra, e mai important fierul? Deschizi geamul doua degete, fumul iese instant, mucul in scrumiera d'aia gen Logan de merge in suportul de pahare.
Si o tigara dureaza 3 minute, nu 40.
E alegerea ta sa fumezi in masina, eu am ales sa nu o fac.
Am considerat ca din momentul in care incepi sa fumezi ina ea, e echivalentul cu " ti-ai bagat p*^a in ea masina", pentru ca oricate odorizante pui in ea...
Mergem in offtopic! Si nu vreau sa-mi iau puncte.
Nu mai zic, sunt supi!
Azi am platit 125 lei amenda pentru rovigneta. :((((((

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate