Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Arendal 1723 series

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001

 audiofidel, on 03 martie 2018 - 10:58, said:

Daca esti amabil sa ne dai niste detalii legate de amenajarea acustica, pe ce criterii , cum si in ce fel...

Inițial camera era goală și avea un ecou supărător care se auzea spre exemplu când băteai din palme.
Ulterior am pus o perdea și draperie groasă pe latura din spate a camerei (vis-a-vis de ecran, am niște geamuri acolo) iar pe pereții stânga-dreapta am pus un burete Sonitus Pro Pyramis de 50mm cam aproximativ 4 mp pe fiecare perete. Situația s-a îmbunătățit mult astfel. Ulterior am montat și o canapea destul de masivă care stă aprox la 2/3 din lungimea camerei care probabil mai absoarbe și asta anumite ecouri.
Urechea mea nu mai depistează niciun ecou acum la frecvențe medii-înalte, posibil să mai existe probleme în zona de joase.
Mi-am comandat recent și un microfon UMIK-1 împreună cu device-ul MINIDSP 2x4 pentru a putea măsura și corecta anumite frecvențe în zona < 100 hz. Revin cu un grafic după măsurători.

Edited by Hawkie, 03 March 2018 - 13:15.


#20
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Multumesc pentru raspuns. Asteptam rezultatele si daca vei avea timp ,cateva cuvinte despre procedura pentru cei  nefamiliarizati. Daca este accesibila, banuiesc ca si altii ar putea fi interesati sa se joace un pic prin camera cu scule de genul asta. Eventual poate vei dubla postarea  pe topicul de amenajare acustica ca sa vada cat mai multi din cei care sunt interesati de subiect. Si sa te bucuri din plin de noul sub, am omis sa ti spun!

#21
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Mi-a venit microfonul si device-ul minidsp. M-am jucat putin cu el si am incercat cateva curbe de egalizare in urma masuratorilor cu softul REW si microfonul UMIK-1. Problema e ca necesita multa bibileala si nu sunt convins ca rezultatele vor depasi calibrarea prin Audyssey XT32.
Spun asta pentru ca am masurat raspunsul in frecventa care il am in camera inainte si dupa calibrarea cu Audyssey. Varianta XT32 este o versiune mai avansata de Audyssey care poate calibra si subwoofer-ul prin mai multe filtre.

Am atasat masuratorile inainte si dupa calibrare se poate vedea ca e mult mai flat curba 15-400 hz dupa calibrare. Crossover-ul e setat la 90 hz.

Softul REW (gratuit) si microfonul UMIK-1 sunt foarte ok ca sa vezi ce raspuns in frecventa ai in pozitia de auditie. Pentru ce-mi trebuie mie (uz home-cinema), Audyssey XT32 zic ca face o treaba bunicica. Posibil sa poti obtine o calibrare si mai buna nu zic cu minidsp-ul insa trebuie mult timp sa freci setarile si parametrii.

Cred ca i-ar fi mult mai util cuiva care foloseste un sistem stereo si amplif normal pentru integrarea subwoofer-ului si egalizarea sistemului.
Las mai jos cateva link-uri cu pasii necesari pentru simte nevoia sa afle mai multe:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ihOMKQ3i2OM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (Partea interesanta e de pe la minutul 22... incredibil cate stie pustiul)
https://www.minidsp....uto-eq-with-rew
https://www.minidsp....on-with-minidsp

Inainte calibrare
Attached File  before.png   87.62K   13 downloads
Dupa calibrare Audyssey XT32
Attached File  after.png   78.14K   14 downloads

In alta ordine de idei am mutat subwooferul in spatele canapelei si am avut nevoie de un cablu RCA de 10m. Nu vreau sa fac reclama insa am gasit unul foarte ok la conectica.ro marca ROLINE cu 70 lei . In alta parte ce era de 10m depasea 200 lei.

Edited by Hawkie, 14 March 2018 - 17:16.


#22
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Chiar super, super!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate