Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cele mai mari aberații ale cuplului Ceaușescu

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 owl1960, on 21 februarie 2018 - 12:21, said:

Ce se întâmplă cu hemoragia asta de topice despre comunism și conducătorii lor?
Despre planuri de viitor nu putem discuta trebuie neapărat să ne aducem aminte de o perioadă de tristă amintire?

Corecta prima propozitie.
Cat despre cea  a doua,tare mi-e teama ca nu prea avem ce discuta,eventual doar spera.
Si perioada aia de asa-zisa trista amintire trebuie mereu amintita,din mai multe puncte de vedere.Unul ar fi ca sa nu se mai repete greselile de atunci.
Au trecut 30 de ani.Generatiile de atunci au fost infierate,puse la zid,catalogate in mod definitiv si irevocabil drept comuniste si retrograde.Si au aparut noile generatii.Care au facut cacatul prastie,care efectiv n-au facut nimic,decat sa dea din gura,doar asta s-a castiogat la revolutie,nu-i asa?
Raul mare nu este cand iei decizii gresite sau faci ceva rau,raul mare este cand nu faci nimic.In ultimii 30 de ani nu s-a facut nimic.In 1989 Romania era pe ultimul (eventual penultimul) loc in Europa.Dupa 30 de ani,Romania este tot acolo.

#38
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 OPEDI, on 21 februarie 2018 - 12:39, said:

exista un "antidot" la chestia asta.
trebuie musai sa cresti pisici.
100 de bucati.
si blestemul se va risipi
Fugi ma cu picicile tale!
Legile Dumnezeiesti nu la schimbi tu cu pisici!
In 90 sau 91 am plecat spre Capitala si am calatorit alaturi de un calugar in compartiment!
Asa i-am zis si io ca nu are ce sa-ntample, ehee a zis calugarul, nici nu stiti(eram mai multi in compartiment)
cat o sa afecteze aceasta crima poporul roman, dar  de ce tot poporul ca au hotarat cativa.
da, dar voi v-ati bucurat!Posted Image

 dexterash, on 21 februarie 2018 - 12:40, said:

Adica aveai 11 ani la revolutie - deci tot cu puta'n'tarna te jucai, dar stii tu sigur ce si cum.

Ok, foarte plauzibil.
Io aveam 27 si stiu ca nu era prea usor mai ales in ultimii 6-7  ani, dar nici nu am facut foamea!Posted Image

#39
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 paco rabanne, on 21 februarie 2018 - 12:00, said:

Si in cei 30 de ani de ce nu s-au reparat aceste anomalii?

Mi se pare penibil sa te plangi de ce a construit Ceausescu, tinand cont ca tu nu ai construit nimic.
Cine a dat cu lopata pe acolo? Ceausescu sau poporul?

#40
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Io am stat in Drumul Taberei pe vremea lu Ceasca. Pe Valea Oltului, dupa stara asta incepea campul, unde se punea grau si porumb.

Pe vremea aia luai autobuz sau troleibuz de la capat, si faceai 20-25 de minute pana la metrou la Eroilor. In cat timp faci azi acelasi drum?

#41
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cei care ne conduc acum sunt mult mai analfabeti ca ceausescu
Unele dintre prezentele feminine de dupa 90 si pana acum care au avut functii de ministre sunt chiar mai analfabete si ca elena care chiar era proasta papuc...
Asa ca nu mai are ce sa discutam


#42
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Povesti si , legende urbane tampite, circulau atatea zvonuri incat am putea trece topicul la FUN

#43
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
metroul nu este necesar!!! sa va intre bine-n cap. costa bani, nu e confort, ne deranjeaza aia care
fac sapaturi, etc. cel mai bine este sa mergem cu masina proprie, pentru ca este absolut "mandatory"
sa avem "personal space", o chestie extrem de importanta (mai ales pentru gusterii si delicatii din ziua de azi).

la metrou e aglomerat, vine greu, tuseste unu' si altu', te mai impinge vreo sclerozata, distanta de la bloc la
gura de metrou "e departe",cartela sau abonamentul e scumpe, etc.

#suntsensibilsicunvintelemadoarenumaatingenicimacarcuofloare.

 adisz, on 21 februarie 2018 - 12:51, said:

.In 1989 Romania era pe ultimul (eventual penultimul) loc in Europa.Dupa 30 de ani,Romania este tot acolo.
da-mi voie sa cred ca eram mult mai sus. sunt multe chestii care nu ne clasau la coada vacii.
acum insa, da, am ajuns acolo, daca nu chiar mai rau...

Edited by dygey, 21 February 2018 - 13:10.


#44
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 Dihorul Razboinic, on 21 februarie 2018 - 12:57, said:

Cine a dat cu lopata pe acolo? Ceausescu sau poporul?
Dai si acum din gura si din taste la calculator!Posted Image Posted Image

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adevarat va spun ca, daca ar afla Ceausescu cat ne ia, in prezent, sa construim un pasaj rutier, sa amenajam un bulevard, precum si ca Guvernul Romaniei, in 2018 e condus de Vasilica Dancila, fosta gestionara de magazin comunal in Videle, s-ar suci in mormant.

Edited by rosix, 21 February 2018 - 13:04.


#46
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 exceswater, on 21 februarie 2018 - 12:30, said:

Hai mă terminați cu prostiile.
Nu a fost bine dar nu era chiar așa.
Foame n-a suferit nimeni. Aia e vrăjeală. Am 40 de ani și am prins bine din comunism.
Nu era ușor, dar dacă nu erai prost trăiai ok.

Economiile au fost drastice e drept, nu se găsea mai nimic, pauzele la curent, etc.
Dar au fost făcute să exportăm și să plătim datoriile externe.

Lucru care nu e bun că nu e bine să nu fii dator se pare.
Te îmbolnăvești de plumbuită cronică.
Datoriile cui? Cine le-a contractat?

#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 dygey, on 21 februarie 2018 - 12:40, said:

atunci nu se bagau milioane de lei sau dolari? atunci nu se faceau nervi? hai mai da-o-n cristosii ma-sii, asa v-ati
obisnuit sa luati totul de-a gata unii...
sunt niste galerii de poze ale unui anume dan vartanian (parca) in care se poate vedea "ridicarea din noroi" a pantelimonului. as vrea sa-i vad pe tinerii comentatori cum ar trai in acele vremuri si in acele conditii, daca le-ar gasi acum acceptabile, dupa care sa se puna in pozitia celor care le-au trait..  a celor care trebuiau sa ajunfa la postavarie, la acumulatorul / inmr, antilopa .etc.

#48
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 exceswater, on 21 februarie 2018 - 12:32, said:

N-am avut jeanși și tablete ca acuma dar am ieșit oameni din vremurile ălea.
Nu ca hamsterii ăștia de acum nu știu nici să caute ceva pe Google.
Duuude, mai stii planul MEBO de privatizare? Cind muncitorii au primit actiuni la fabrici si uzine? Ce s-a ales de ele? Ce fel de oameni au fost actionarii?

#49
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Dihorul Razboinic, on 21 februarie 2018 - 13:05, said:

Duuude, mai stii planul MEBO de privatizare? Cind muncitorii au primit actiuni la fabrici si uzine? Ce s-a ales de ele? Ce fel de oameni au fost actionarii?
Si ce ai fi vrut sa iasa , atata vreme cat in anii 90 , proaspat iesiti din comuism , nimeni nu avea idee de ce inseamna o actiune la o companie ?
Nu ca astia tineri , nascuti in capitalism ar avea ...

#50
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 rosix, on 21 februarie 2018 - 13:03, said:

Adevarat va spun ca, daca ar afla Ceausescu cat ne ia, in prezent, sa construim un pasaj rutier, sa amenajam un bulevard, precum si ca Guvernul Romaniei, in 2018 e condus de Vasilica Dancila, fosta gestionara de magazin comunal in Videle, s-ar suci in mormant.
Asta e, azi nu mai ridica unul mina si cad blocuri intregi pentru o artera.

 motanul13, on 21 februarie 2018 - 13:08, said:

Si ce ai fi vrut sa iasa
Aia au fost oamenii iesiti din comunism, asa au fost educati, atit au putut. Erau educati sa tina capul jos, sa decida altii, treaba lor era sa faca+taca. Adica un fel de bouleni la jug.

Edited by Dihorul Razboinic, 21 February 2018 - 13:15.


#51
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 r_murphy, on 21 februarie 2018 - 13:04, said:

sunt niste galerii de poze ale unui anume dan vartanian (parca) in care se poate vedea "ridicarea din noroi" a pantelimonului. as vrea sa-i vad pe tinerii comentatori cum ar trai in acele vremuri si in acele conditii, daca le-ar gasi acum acceptabile, dupa care sa se puna in pozitia celor care le-au trait..  a celor care trebuiau sa ajunfa la postavarie, la acumulatorul / inmr, antilopa .etc.
cine cumetre, astia?? astia care le pute si le miroase orice? astia care nu-s in stare nici de cartofi pai
cu ochiuri si nu se duc "pana jos, la Mega", ca ploua si cheama "delivery"? ce i-as mai pune eu p-astia
sa sape la metrou, cum a sapat armata sau sa amenajeze Lacul Morii...sa vad atunci impresii si pretentii...

#52
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 Dihorul Razboinic, on 21 februarie 2018 - 13:15, said:

Aia au fost oamenii iesiti din comunism, asa au fost educati, atit au putut. Erau educati sa tina capul jos, sa decida altii, treaba lor era sa faca+taca. Adica un fel de bouleni la jug.
spune-le asta celor de la divertis .. Posted Image

 dygey, on 21 februarie 2018 - 13:17, said:

cine cumetre, astia??

oaaauuuu, ma disociez de aceast atac miselesc si samavolnic la adresa tinerilor ginditori liberi si civilizati ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3uSTOHa4Im4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

apropo, trecui prin fata magazinului unirea/mecdonald si vazui pe jos .. ma ceva caca lea lactee de puncte albe pe asfalt. s-a apucat duoamna firea de albit trotuarele, sau .. care-i fenomenul ?!?!?

Edited by r_murphy, 21 February 2018 - 13:23.


#53
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 motanul13, on 21 februarie 2018 - 13:08, said:

Si ce ai fi vrut sa iasa , atata vreme cat in anii 90 , proaspat iesiti din comuism , nimeni nu avea idee de ce inseamna o actiune la o companie ?
Nu ca astia tineri , nascuti in capitalism ar avea ...
Cine naiba sa ii invete pe astia tineri? Aceeasi care in '90 nu aveau habar?

Aaaaa, ca ar fi putut pune mana si sa invete pe cont propriu diverse... Pai ce, de asta a murit lumea la revolutie? Ca sa trebuiasca generatiile mai noi (incluzandu-ma si pe mine) sa invete?

Bine, ar fi putut si generatiile mai vechi sa invete. Dar, deh, din nou, d'aia a murit lumea la revolutie?

Edited by dexterash, 21 February 2018 - 13:22.


#54
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Dihorul Razboinic, on 21 februarie 2018 - 13:15, said:

Aia au fost oamenii iesiti din comunism, asa au fost educati, atit au putut. Erau educati sa tina capul jos, sa decida altii, treaba lor era sa faca+taca. Adica un fel de bouleni la jug.
Si ce parere ai , boulenii din ziua de azi sunt mai educati ?
Pot mai mult ?
Dap .
Ai dreptate , aia erau bouleni fortati sa traga la jug .
Acum sunt bouleni care trag de bunavoie la multinationala .

 dexterash, on 21 februarie 2018 - 13:20, said:

Bine, ar fi putut si generatiile mai vechi sa invete. Dar, deh, din nou, d'aia a murit lumea la revolutie?
Uite ca unii dintre noi am invatat .
Cu pretul nenumaratelor cucuie rezultate din lovirea capului de pragul de sus .Posted Image

Edited by motanul13, 21 February 2018 - 13:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate