Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cele mai mari aberații ale cuplului Ceaușescu

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#19
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Pentru modul cum lucra Ceausescu exista acum destule marturii ale colaboratorilor.
Nu se pomeneste deloc de vreo "nebunie" dimpotriva Ceausescu era dictatorul tipic comunist cu niste idei fixe in cap dar cu decizii rationale in contextul discutiilor si informatiilor pe care le primea. Si aici este foarte interesant de inteles intervalul 1980-1983 cu pierderea brusca a rolului international pe care Ceausescu credea ca-l are, socul petrolier, intrarea in incapacitate de plata si retragerea firmelor straine.
Toti dau vina pe Ceausescu ca nu i-a ascuktat, ca a gestionat rau si se scuza ca ei ar fi putut face si drege dar le era frica. E foarte adevarat ca Ceausescu este principalul vinovat de crearea acestui mecanism decizional pe cat de personalizat pe atat de viciat. Dar niciunul dintre cei de langa el nu a avut in dram de curaj in el sa spuna vreodara ceva. Si aici nu ma refer la nulitati ca Bobu sau Postelnicu ci la un Curticeanu sau Popescu Dumnezeu.

#20
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

 Velaxa, on 21 februarie 2018 - 11:54, said:

bucureştenii sunt prea graşi şi le trebuie mai multa mişcare.
Nimic mai adevarat.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai mă terminați cu prostiile.
Nu a fost bine dar nu era chiar așa.
Foame n-a suferit nimeni. Aia e vrăjeală. Am 40 de ani și am prins bine din comunism.
Nu era ușor, dar dacă nu erai prost trăiai ok.

Economiile au fost drastice e drept, nu se găsea mai nimic, pauzele la curent, etc.
Dar au fost făcute să exportăm și să plătim datoriile externe.

Lucru care nu e bun că nu e bine să nu fii dator se pare.
Te îmbolnăvești de plumbuită cronică.

#22
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

 owl1960, on 21 februarie 2018 - 12:21, said:

Ce se întâmplă cu hemoragia asta de topice despre comunism și conducătorii lor?
... si culmea, nu-s deschise de nostalgici care sa trimbitzeze "cucirir'li iepocii de aur", dar in care comenteaza ca sa indrepte atit cit pot "greselile de preluare sau de interpretare" din articolele originale.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-am avut jeanși și tablete ca acuma dar am ieșit oameni din vremurile ălea.
Nu ca hamsterii ăștia de acum nu știu nici să caute ceva pe Google.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Au murit , i-au impustat ..lasati-i sa se odihneasca ...avem altii de impuscat .Posted Image

Edited by JurasikMan, 21 February 2018 - 12:34.


#25
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 Velaxa, on 21 februarie 2018 - 12:15, said:


Nu eu am făcut articolul, povestea cu Drumul Taberei se știa, trebuie să fii prea prost să nu faci metrou din motivele spuse mai sus.
Atunci nu era problema cu traficul si cu transportul in comun, nu se gandea ca acum.

 myshyk, on 21 februarie 2018 - 12:27, said:

N-A CONSTRUIT NIMIC! Au construit romanii, aia amarati care visau sa zburde prin lume si rabdau de foame, sete, frig, intuneric.....
Acum pot zburda, de ce nu mai construiesc?

#26
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 JurasikMan, on 21 februarie 2018 - 12:34, said:

Au murit , i-au impustat ..lasati-i sa se odihneasca ...avem altii de impuscat .Posted Image
Musca-ti limba!Posted Image
Au nu stii ca cine-si omoara conducatorul are blestem pe capul lui?Posted Image Posted Image

#27
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Velaxa, on 21 februarie 2018 - 12:22, said:

O construti, dar prost, degeaba construiești dacă jumate a dat faliment și nu a mai ținut.
pun pariu ca locuiesti in casa parintilor ! ... care este o locuinta de beton armat "made in comunism" ! ... :)

#28
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

 Velaxa, on 21 februarie 2018 - 12:22, said:

O construti, dar prost, degeaba construiești dacă jumate a dat faliment și nu a mai ținut.
Unui autoturism îi trebuie schimbat volanul ca să meargă. Cine e mai prost, cel care aruncă autoturismul ( de fapt a fost jecmănit) sau cel care nu i-a pus volan?

Cât despre metrou, se construiește numai în anumite părți ale Bucureștiului, altele sunt "libere de metrou", fără să se țină seama de populație, ci numai de pilele unora sau altora. Dacă era metrou în Militari, următorul trebuia construit în Rahova, și abia apoi unul între Rahova și Militari.

Edited by Esticul, 21 February 2018 - 12:45.


#29
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 fqx, on 21 februarie 2018 - 12:34, said:

Acum pot zburda, de ce nu mai construiesc?
Construiec sub limita mp  din legea locuintei!Posted Image

Edited by sandy76, 21 February 2018 - 12:40.


#30
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 sandy76, on 21 februarie 2018 - 12:36, said:

are blestem pe capul lui?Posted Image Posted Image
exista un "antidot" la chestia asta.
trebuie musai sa cresti pisici.
100 de bucati.
si blestemul se va risipi

Edited by OPEDI, 21 February 2018 - 12:39.


#31
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 exceswater, on 21 februarie 2018 - 12:30, said:

Hai mă terminați cu prostiile.
Nu a fost bine dar nu era chiar așa.
Foame n-a suferit nimeni. Aia e vrăjeală. Am 40 de ani și am prins bine din comunism.
Adica aveai 11 ani la revolutie - deci tot cu puta'n'tarna te jucai, dar stii tu sigur ce si cum.

Ok, foarte plauzibil.

#32
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Velaxa, on 21 februarie 2018 - 11:54, said:

Deci România, bucureștenii și locutiorii din Drumul Taberei, trebuie să bage acuma milioane de euro și să-și facă milioane de nervi, pentru că tovarășul analfabet, n-o vrut să facă metrou în cea mai mare zonă din capitală
asa si? las' sa bage! de ce trebuiau numai altii sa faca? noi suntem handicapati, nu putem misca un pai sau cum?
mai lipseste sa spuneti ca de ce n-au facut comunistii retele de internet si de ce n-au dat smartfoane la tot prostu'.
ca deh, de ce sa le facem noi? aia e, nu s-a facut ceva, candva, nu ne impiedica nimeni sa le facem acum. ori ca
vorbim de metrou, de autostrazi, de poduri, rachete spatiale, parcuri eoliene si de ce dracu' am mai putea vorbi.

atunci nu se bagau milioane de lei sau dolari? atunci nu se faceau nervi? hai mai da-o-n cristosii ma-sii, asa v-ati
obisnuit sa luati totul de-a gata unii...

 rosix, on 21 februarie 2018 - 12:28, said:

Vai de curul tau ...pulete!
lasa-l fratica, el nu e in stare sa se exprime fara regionalisme si tu ai pretentii d-astea...cine stie ce pusti o fi...
zi-i de #flowerpower, #cuvinteleraneste, chestii d-astea. mai mult nu cred ca e necesar.

Edited by dygey, 21 February 2018 - 12:45.


#33
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 fqx, on 21 februarie 2018 - 12:34, said:

Atunci nu era problema cu traficul si cu transportul in comun, nu se gandea ca acum.


Acum pot zburda, de ce nu mai construiesc?
problema este ca in romanica post decembrista, au construit doar zburdalnicii ! ...

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Velaxa, on 21 februarie 2018 - 12:15, said:

Nu eu am făcut articolul, povestea cu Drumul Taberei se știa, trebuie să fii prea prost să nu faci metrou din motivele spuse mai sus.

atasat sunt planurile metroului din 1953, cand ceausescu era inca proaspat tinerel in comitetul central
inca din 1900 erau planuri create de Dimitrie Leonida si Elie Radu, niciodata nu a fost considerata alta axa decat cea spre vest (Militari)

ulterior, in anii 70 si 80 cand s-au construit magistralele actuale, principalul lor scop a fost conectarea marilor zone industriale pentru ca oamenii muncii sa aiba transport la fabrici

concret, Semanatoarea - Timpuri Noi, ditamai fabricile
apoi legarea cu Republica, FAUR
M2 IMGB - Pipera, ambele platforme industriale enorme

linia spre Militari lega evident intreprinderile din Vest precum Urbis, CET Vest, Inox, sarme, fabrica de lapte de la Lujerului si multe altele plus ca avea si flux pentru iesirea spre A1

zona PUMAC a fost lasata doar cu tramvai (dar cu linie separata)


in Drumul Taberei nu era nici o fabrica, nici un punct de conexiune important, ci doar un cartier obisnuit de locuinte. de ce ar fi bagat comunistii metrou acolo?
cel mult pt stadion, dar pt asta exista tramvaiul 41
acum s-a construit pentru ca s-au inghesuit romanii la mirajul noroios prelungirea ghencea, dar nu 3era in plan decat pe la "si altele"

Attached Files



#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E adevarat ca multe investitii au fost facute cu kurul... adica au aspecte discutabile (ex: acoperisul blocurilor centrale din Bucuresti, decorat cu tot felul de zorzoane) dar majoritatea lor au o utilitate practica - sunt folosite si in prezent - desi au trecut 30-50 de ani de cand au fost produse.

Spre exemplu, exista grupuri energetice (hidrocentrale) in tara, care functioneaza de pste 50 de ani si au suferit doar modernizari minore - gen: s-a schimbat o elice la generator cu alta mai moderna

Asta e cel mai important - ai facut o investitie... cam cat timp de exploatare te-a tinut si ce ai produs cu ea.  Daca o sa va apucati de studiu, o sa vedeti ca peste 60% din realizarile lu Ceausescu sunt si in prezent in utilizare desi bat lejer 40-50 de ani de cand au fost puse in opera, iar asta chiar e ceva.

#36
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Flat, on 21 februarie 2018 - 12:43, said:

...ulterior, in anii 70 si 80 cand s-au construit magistralele actuale, principalul lor scop a fost conectarea marilor zone industriale pentru ca oamenii muncii sa aiba transport la fabrici...
in prezent metroul bucurestean ar trebui legat cu marile capitale ale Europei unde lumea merge "la produs" !
deoarece nu incap toti in parlament ! ... :)

Edited by realduc, 21 February 2018 - 12:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate