Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Reparare televizor Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salutare,
Tv-ul unei rude nu mai functioneaza. Sper ca ma veti ajuta voi cu repararea acestuia. Sunet are, insa imaginea este vizibila doar daca luminez ecranul cu o lampa.
Modelul este ue32eh5000.
Am facut cateva masuratori pe care le puteti vedea in imaginile atasate.
Mufita care cred ca alimenteaza led-urile are 162V. Este normal? Pe placa am observat ca scrie la "led driver output" 91V.
Daca este normal, unde ar putea sa fie problema?

Eu sunt diletant in domeniul asta, va rog sa tineti seama de asta cand postati.

Daca aveti nevoie de alte informatii va rog sa le cereti.

Attached Files



#2
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ai cel putin un led ars, trebuie sa desfaci panoul si sa masori fiecare led - parerea mea.

#3
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
cel mai probabil leduri arse in panel

#4
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014

 AwkwardMe, on 21 februarie 2018 - 10:52, said:

Sunet are, insa imaginea este vizibila doar daca luminez ecranul cu o lampa.
Condensatorii sunt toti in stare buna? Daca vezi vreunul umflat, schimba-l. Eu am reparat asa cateva monitoare -- asta e cel mai intalnit defect.

#5
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Ochiumetric sunt in stare buna. Nu doar condensatorii, tot ce se afla pe placi arata ok din punct de vedere vizual.
Daca-i problema la led-uri se complica treaba, aveti idee cat costa schimbarea intr-un service? . . .asa, cu aproximatie.

Edited by AwkwardMe, 21 February 2018 - 11:53.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Eu sunt diletant in domeniul asta,"
Asta e nasol. Mai ales in cazul "unei rude". Daca era al tau, iti asumai raspunderea. Defectul in sine nu e o problema,e cel descris de cei dinaintea mea, reparatia in sine , operatia de demontare/montare e mai dificila. Iti recomand un atelier de profil. Toata reparatia, cu schimbarea baretei cu leduri defecte, n-ar trebui sa depaseasca 150 de lei. Oricat de fomist ar fi meseriasul. Preferabila schimbarea baretei, pentru ca , desi schimbarea doar a ledurilor defecte e mai ieftina si durata de viata de dupa reparatie e mai mare.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
E classic, se ard ledurile de backlight si ele sunt inseriate, se arde unul>nu mai ai lumina in panou

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
trebuie demontat tot panelul, care nu este tocmai o treabă de diletatnt, pe urmă e schimbarea ledurilor defecte sau mai bine toată bagheta.

#9
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Daca nu ma insel sunt 2 baghete cu 12 led in forma literei C (sau aproximativ) Pentru o functionare fara probleme inca 3-4 ani obligatoriu schimbate ambele baghete.cca 200 lei. Led-urile toate  imbatranesc din cauza caldurii degajate unele cedand mai repede sau mai tarziu.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dicdobre, on 21 februarie 2018 - 11:17, said:

Ai cel putin un led ars
Dupa cum descrie el problema, le are pe toate arse.

Eu am 21 leduri la display. S-a ars unul, celelalte mergeau. Am schimbat un singur led, pentru ca nu am gasit panglicile cu leduri pentru modelul meu. Si astea, cand se gasesc, sint la second hand, recuperate de prin televizoare stricate altfel. Nu-mi prea surade ideea.

Edited by Ion_de_la_Raion, 21 February 2018 - 12:30.


#11
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Daca sunt in serie nu se aprind toate.
Am urmarit un clip, din punct de vedere tehnic nu este greu, trebuie doar dexteritate. Nu-mi trebuie notiuni avansate de electronica, eu la asta ma refeream cand am zis ca sunt diletant. Mi se pare cam scump 200 de lei, o sa-i transmit.
Puteti sa-mi lasati un link catre astfel de benzi va rog? preferabil din Romania.

Quote


Am schimbat un singur led
Asa mai merge, cred ca nu a fost costisitoare reparatia :)) Sincer sa fiu televizorul asta nu exceleaza la nimic, chiar nu are sens sa bage bani multi in el, mai ales ca nu-i are

Edited by AwkwardMe, 21 February 2018 - 12:35.


#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca 200 de lei ti se pare scump ( pt ruda ta deci nu-s banii tai ) zi-i sa-si cumpere alt tv care cu siguranta nu va costa atata ...

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Poţi încerca singur, în fond e deja defect...
Cel mai greu e nu la demontare ci la reasamblare. Eu am pleznit un panel de 46" pt. că nu am poziţionat perfect placa cu LCD-ul în ramă, un colţ a rămas puţin ridicat, şi când am strâns carcasa s-a fisurat de la tensiunea mecanică.

#14
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Da, mie mi se pare mult 200 de lei pentru ceva ce ofera foarte putin. Chiar daca scrie samsung pe el nu este cine-stie-ce scula. Am vazut pe forum tv-uri noi si la 400 de lei.

Quote


Eu am pleznit un panel de 46"
Asta este de 32, o sa fie mai usor de manevrat.



Cum imi dau seama ce benzi led sunt compatibile?

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
32" e joacă de copii în mod normal.

#16
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Munca pura de electronist nu este, trebuie muulta atentie la demontat si remontat(asamblat) panelul, led(leduri) de schimb, scule pentru lipit smd, adeziv pentru lipit(in aceeasi pozitie) a dispersorului.

Banda cu totul pentru panelul tau e posibil sa nu gasesti noua si ieftina.

Edited by dicdobre, 21 February 2018 - 12:56.


#17
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

 dicdobre, on 21 februarie 2018 - 12:54, said:

Banda cu totul pentru panelul tau e posibil sa nu gasesti noua si ieftina.

Panoul este cy-df320bglv1h(este scris pe o eticheta). Cred ca banda asta este compatibila https://www.piese-se...2-D3GE-320SM-R1
Daca sunt ambele cu probleme, asta inseamna 300 de lei. Nici in afara nu sunt simtitor mai ieftine.

Quote

led(leduri) de schimb
O sa incerc sa schimb doar led-ul/led-urile ce nu se mai aprind. in functie de ce criterii trebuie sa aleg led-urile?

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Păi vezi ce leduri ai pe baretă. Verifici în prima fază care led e întrerupt, dai jos lentila şi vezi ce găseşti dedesubt. Sunt 2 feluri de leduri, 2020 şi 3030, 3030 sau 2835 sunt cel mai des folosite, iar ca specificaţii 3,2V, 1W, 6500K.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate