Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dependenta de carne

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Vezi sa nu faci un cancer de colon cu atita carne. Sa stii ca legumele sunt si alea bune.

View Posttiti_greucean, on 20 februarie 2018 - 20:13, said:

Bai , astazi imi propusesem sa fie ziua fara carne, dar cand veneam de la servici am trecut pe langa un vanzator ambulant care vindea pui si coaste de porc la rotisor. Nu am reusit sa rezist tentatiei.
Nu cred ca am mincat vreodata asa ceva. :huh: Nici nu ma tenteaza.

Eu cred ca apetitul tau pt. carne vine si din faptul ca ai "cultivat" o flora intestinala axata pe carne. Acum flora asta cere carne. Daca o obisnuiesti cu vegetale, va cere vegetale. Totul e sa o obisnuiesti activ, sa nu astepti sa te trezesti miine cu greata de carne.

#38
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
branza iti ofera aproximativ aceleasi proteine, daca iti place
oule au si ele destule proteine, nu ridica colesterolui, cel putin nu pe cel rau
orezul are si el ceva proteine comparabile cu carnea
soia daca iti place gustul, desi e greu sa pleci de la carne si sa adori soia

insa serios, daca nu ai zis in gluma si mananci 1kg de carne pe zi sau ma rog in medie, inainte de acid uric eu mi-as face griji de ce faci cu peste 250 de grame de proteine consumate zilnic, doar daca te antrenezi cu jay cutler pt 2018

#39
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Inlocuieste-o cu carnea de peste, carnea de peste nu face rau la sanatate. Plus de asta, de la peste p**a iti creste.
Atentie la anumite tipuri de pesti cum ar fii macroul, contin metale grele, dar stii si tu asta, esti baiet destept.
Daca nu vrei asa, macar nu mai consuma carne de porc, aia chiar e nenorocita.

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pff.. deci macroul nu e bun.. pff..

#41
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Titisorl,asculta la nenea:scoti dintii-toti-si treci pe supe!

#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postceanu1980, on 20 februarie 2018 - 19:42, said:

1 kg? la o masa !! mutati pe aria fun
stiu ca un 1KG e un 1KG
Attached File  5-pounds-fat-muscle.jpg   48.9K   12 downloads
depinde cat e muschi si cat e grasime

#43
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Posttiti_greucean, on 20 februarie 2018 - 20:32, said:

Pentru reducerea colesterolului, trigliceridelor, reducerea riscului de coxatroza la batranete prin depunerea de acid uric in incheieturi, reducerea riscului de arteroscreloza

Si astea nu sunt suficiente motive ca sa-ti reduci consumul de carne?

#44
tic_tac

tic_tac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.11.2008
nu-s suficiente motivele alea.

trebuie si vointa. cum ? simplu, ca la bebelusi
dintr-un kg de carne scoti 250 gr si adaugi legume verzi, rosii, negre, cat mai colorate
progresiv, pana ajungi la 250 gr carne si restul, cat incape, legume etc.

#45
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Apuca-te de bodybuilding si vei da proteinelor un scop.

#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Posttic_tac, on 21 februarie 2018 - 11:53, said:

nu-s suficiente motivele alea.

Eu l-am intrebat pe initiator nu pe tine.

Edited by Testosteron, 21 February 2018 - 12:17.


#47
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostMariusvlad2, on 21 februarie 2018 - 12:05, said:

Apuca-te de bodybuilding si vei da proteinelor un scop.

Nu se pune, am constitutie endomorfa

#48
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Mai mult sex!

Preferabil cu o partenera.

#49
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
1. Carnea roșie indiferent de felul în care este preparată este considerată probabil carcinogenică și este inclusă în grupa 2A pe lista produselor carcinogenice. Este meritul ei, nu al altor substanțe adăugate în ea de oameni. Această carne îți dă în special cancer colorectal, cancer de pancreas și de prostată.
2. Carnea procesată (sărată, uscată, maturată, afumată etc.) este considerată carcinogenică și este inclusă în grupa 1 pe aceeași listă.
Experții estimează că fiecare 50 grame de carne procesată consumată într-o zi îți crește riscul de a face cancer colorectal cu 18%.
IARC Monographs evaluate consumption of red meat and processed meat
International Agency for Research on Cancer (IARC) - part of the World Health Organization.


Motive: Plant-based diets could save millions of lives and dramatically cut greenhouse gas emissions

Quote

adopting diets in line with global dietary guidelines could avoid 5.1 million deaths per year by 2050. Even greater benefits could come from vegetarian diets (avoiding 7.3 million deaths) and vegan diets (avoiding 8.1 million deaths). Approximately half of the avoided deaths were due to reduction of red meat consumption, with the other half due to a combination of increased fruit and vegetable intake and a reduction in calories, leading to fewer people being overweight or obese.
The study projects that by 2050, food-related greenhouse gas emissions could account for half of the emissions the world can afford if global warming is to be limited to less than 2°C. Adopting global dietary guidelines would cut food-related emissions by 29%, vegetarian diets by 63%, and vegan diets by 70%.
The researchers also modelled the economic benefits of dietary change and found that the changes in diets could produce savings of $700-$1,000 billion (US) per year on healthcare, unpaid informal care and lost working days. The value that society places on the reduced risk of dying could even be as high as 9-13% of global GDP, or $20-$30 trillion (US). In addition, the researchers found that the economic benefit of reduced greenhouse gas emissions from dietary changes could be as much as $570 billion (US).


#50
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Daca n-ai pe nimeni din familie sa se fi imbolnavit de cancer eu zic ca esti safe.
Si apoi statisticile astea sunt vrajeli.

Edited by titi_greucean, 21 February 2018 - 14:49.


#51
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Concluziile citate mai sus sunt formulate in urma analizei a peste 800 de studii.

Este irelevant ce spui tu, anume impresia ta despre riscul de cancer si factorii de risc. Avem date mai credibile decat parerea ta nefundamentata.
Cancerul este multifactorial, nu exclusiv ereditar. Consumul de carne rosie si procesata sunt factori de risc in privinta carora poti face ceva.

Statistica nu este vrajeala:

Quote

Statistics is a branch of mathematics dealing with the collection, analysis, interpretation, presentation, and organization of data.


#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Excesul de carne (ca și ala de apa pana la urma) poate genera probleme, nu consumul in sine. Sa mănânci 1kg la fiecare masa e una, sa mănânci 150g de 3 ori/săptămâna, e cu totul alta.

Cât despre statistici, hai sa fim seriosi: amândoi știm ca acestea pot fi foarte ușor....influențate și mult mai mult decât atât, ca economicul conduce lumea, asta incluzând și institutele de cercetare și statistica.

#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Posttiti_greucean, on 21 februarie 2018 - 14:48, said:

Daca n-ai pe nimeni din familie sa se fi imbolnavit de cancer eu zic ca esti safe.
Si apoi statisticile astea sunt vrajeli.

Pai si-atunci inchide topicul nu ne mai plictisi cu nimicuri. Spune ca iti place sa mananci carne, ceea ce nu-i o noutate si cu asta basta.

Edited by Testosteron, 21 February 2018 - 17:58.


#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttiti_greucean, on 20 februarie 2018 - 18:55, said:

Tot incerc sa reduc consumul de carne din alimentatie, dar nu imi prea iese. Sunt capabil sa mananc si 1 kg de carne la o masa.  Daca aveti solutii pentru a reduce consumul de carne.
Modul in care ne hrănim, se educa. Poți schimba asta, dar cere voința și determinare.
Nu m-as îngrijora neaparat de cancer, însă riscul de a face guta este foarte ridicat. Și crede-ma, nu îți dorești asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate