Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Plata in avans

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018
Buna ziua !

In urma cu cateva zile am achizitionat un pachet lunar la o firma de ecommerce, in prima faza am dorit pachetul doar pe o luna dar mi s-a spus ca nu se poate plati pe o luna, si sa platesc in avans pentru 3 luni. Prin dorinta de a incerca sa imi deschid un magazin online, am acceptat fara a imi da seama ca pe site-ul lor scrie clar "Nu este necesară o plată în avans pentru perioada lungă, abonamentul minim este de 1 lună!". Din punctul meu de vedere nu mi se pare in regula acest lucru. As vrea sa stiu daca ce au facut ei este legal sau ilegal pentru ca s-a profitat de increderea mea, ceea ce nu mi se pare normal.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mariusvlad1, on 19 februarie 2018 - 12:34, said:

Buna ziua !

In urma cu cateva zile am achizitionat un pachet lunar la o firma de ecommerce, in prima faza am dorit pachetul doar pe o luna dar mi s-a spus ca nu se poate plati pe o luna, si sa platesc in avans pentru 3 luni. Prin dorinta de a incerca sa imi deschid un magazin online, am acceptat fara a imi da seama ca pe site-ul lor scrie clar "Nu este necesară o plată în avans pentru perioada lungă, abonamentul minim este de 1 lună!". Din punctul meu de vedere nu mi se pare in regula acest lucru. As vrea sa stiu daca ce au facut ei este legal sau ilegal pentru ca s-a profitat de increderea mea, ceea ce nu mi se pare normal.

Pai... daca denunti oficial abonamentul dupa o luna (esti nemultumit, sau alte motive) sunt obligati sa-ti dea banii inapoi pe celelalte doua luni. Altfel ANPC.
Asta daca pachetul e chiar lunar si nu cumva ai optat singur pentru 3 luni si nu stii ce ai bifat pe acolo...

Edited by rosix, 19 February 2018 - 12:39.


#3
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018

 rosix, on 19 februarie 2018 - 12:38, said:

Pai... daca denunti oficial abonamentul dupa o luna (esti nemultumit, sau alte motive) sunt obligati sa-ti dea banii inapoi pe celelalte doua luni. Altfel ANPC.
Asta daca pachetul e chiar lunar si nu cumva ai optat singur pentru 3 luni si nu stii ce ai bifat pe acolo...

Eu am optat pentru 1 luna ( pachetul de startup, am ca dovada mail-ul). Apoi mi-au trimis mail ca nu se poate pe o singura luna pentru ca nu am timp sa fac promovari si alte lucruri intr-o singura luna si sa platesc in avans pentru 3 luni.  Pe scurt, mi-au bagat pe gat inca 2 luni.

Exact asta scrie la pachetul de startup lunar:

"Ofertă 1: PREȚ LUNAR
Nu este necesară o plată în avans pentru perioada lungă, abonamentul minim este de 1 lună! " 225 ron fara TVA

#4
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
nu exista anpc in discutia site magazin online persoane juridice
- pai ai platit pe 3 luni in avans? o luna iti ia   doar sa pui produse pe site , sa te indexeze google etc
e cam scump , ce ai in plus pe langa hosting?

Edited by botelucian, 19 February 2018 - 12:56.


#5
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018
Acestea sunt mail-urile. Primul este al meu iar al doilea al lor.

"Bună ziua !
M-am găndit cu ce pachet voi începe și voi alege, pentru început, pachetul PRO pe o luna. Deoarece nu sunt 100% sigur de un succes și deocamdată nu îmi permite bugetul de a achiziționa un pachet anual !
Aștept un răspuns cu pași pe care va trebui sa îi urmez și cu metoda de plată !
Mulțumuesc !"

"Buna Ziua!
Multumim pentru feedback.
Pachetul lunar este disponibil doar cu o plata pentru minimum 3 luni in avans. O singura luna oricum nu este suficienta pentru a incepe si derula operatiuni de promovare.
Daca sunteti de acord sa incepem colaborarea va rog sa imi trimiteti datele de facturare pentru a va putea transmite proforma de 803.25 RON TVA inclus urmand ca de indata ce se achita (prin internet banking sau direct la banca) sa va activam licenta. La acel moment colegul meu va va suna sa ve explice toate detaliile tehnice.
O zi excelenta!"

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mariusvlad1, on 19 februarie 2018 - 12:50, said:

Eu am optat pentru 1 luna ( pachetul de startup, am ca dovada mail-ul). Apoi mi-au trimis mail ca nu se poate pe o singura luna pentru ca nu am timp sa fac promovari si alte lucruri intr-o singura luna si sa platesc in avans pentru 3 luni.  Pe scurt, mi-au bagat pe gat inca 2 luni.

Trebuie sa citesti ce scrie in Termeni si Conditii - e posibil sa fie escroci... caz in care ANPC

Fiind serviciu achizitionat pe internet chiar daca e intre persoane juridice, tot ai posibilitate de denuntare (citeste contractul) asa ca... e posibil sa-ti poti recupera banii. Eu nu le-as fi platiti nimic.  Tine cont, totusi, ca la magazinele virtuale, sunt alte conditii decat la gazduire simpla de site sau blog din motive de servicii suplimentare - e bine sa intrebi inainte.

Plus ca, in prima luna nu intra nici drku pe un astfel de magazin pana nu faci promovare masiv.

Edited by rosix, 19 February 2018 - 13:00.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
Da, ti-au bagat pe gat inca doua luni. Nu inteleg de ce nu le-ai atras atentia atunci ca nu-ti convine situatia, eventual plecat la altii. In ziua de azi gasesti gazduire pe toate gardurile.
In rest au dreptate, ce crezi ca faci o luna cu magazinul online? Posted Image Mai bine nu-l mai faci. De banii aia te duci la curve si iesi mai castigat.

Edited by laffin, 19 February 2018 - 12:58.


#8
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018

 botelucian, on 19 februarie 2018 - 12:55, said:

nu exista anpc in discutia site magazin online persoane juridice
- pai ai platit pe 3 luni in avans? o luna iti ia   doar sa pui produse pe site , sa te indexeze google etc
e cam scump , ce ai in plus pe langa hosting?

Este o platforma gen Shopify, pe care eu imi creez un magazin online si incep sa vand. Si ca sa am acces la acasta platforma trebuie sa cumpar unul din pachetele oferite.

Este adevarat, vina a fost a mea ca nu m-am informat inainte si ca nu am prea multa experienta. Dar totusi... imi pare a abuz de incredere ceea ce este o infractiune.

Nu vreau sa fac reclama. http://seliton.ro/pa...et-startup.html dar aceasta este pagina cu oferta lunara.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 rosix, on 19 februarie 2018 - 12:56, said:

Trebuie sa citesti ce scrie in Termeni si Conditii - e posibil sa fie escroci... caz in care ANPC

ANPC se baga doar daca initiatorul e persoana fizica.

#10
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ai platit ? fara sa citesti si sa discuti tot?
da-ne un link sa vedem si noi minunatia
defapt tu inchiriezi un magazin online de la ei , e posibil sa fie smecherie de cuvinte , minim o luna dar pentru abonamentul cel mai scump , pentru cel mai ieftin minim 3 luni

#11
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018

 botelucian, on 19 februarie 2018 - 13:05, said:

ai platit ? fara sa citesti si sa discuti tot?
da-ne un link sa vedem si noi minunatia
defapt tu inchiriezi un magazin online de la ei , e posibil sa fie smecherie de cuvinte , minim o luna dar pentru abonamentul cel mai scump , pentru cel mai ieftin minim 3 luni

http://seliton.ro/pa...et-startup.html

Initial eu am vrut pe o luna pentru ca mi-ar lua cateva zile sa fac magazinul la fel si promovarea, si ma gandeam ca daca ar fi mers ceva dupa sa mai cumpar alte lunii sau chiar pachet anual. doar ca nu sunt multumit de serviciile lor. Au fost draguti pana la plata dupa plata imi vorbeau in sictir si nu stiau cum sa mai scape de mine.

#12
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018
Sa inteleg ca nu am nici o sansa de a recupera banii ?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mariusvlad1, on 19 februarie 2018 - 13:29, said:

Sa inteleg ca nu am nici o sansa de a recupera banii ?

Poate exista, dar trebuie sa citesti contractul - numai tu ar trebui sa stii ce scrie acolo. In functie de ce ai semnat se face totul...
Ori, daca tu ai platit fara sa semnezi nimic care prevede termeni si conditii .. ce e de facut?

Edited by rosix, 19 February 2018 - 13:47.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ba ai șansă să recuperezi banii prin 2 metode: să le explici frumos că ți-ai dat seama că nu e ceea ce vrei și ei să-ți returneze banii sau să-i dai în judecată pentru nerespectarea contractului (dacă există o nerespectare din partea lor, ceea ce nu prea cred).
Există și varianta să faci lucrurile să meargă și atunci vei avea nevoie de ei mai mult decât 3 luni.

#15
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018
Nu a existat nici un contract. Doar o simpla factura.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mariusvlad1, on 19 februarie 2018 - 14:11, said:

Nu a existat nici un contract. Doar o simpla factura.

Bun. Trimite-le prin posta, cu scrisoare recomandata o solicitare de incetare unilaterala a contractului, motivand intelegerea eronata a ofertei de pe site si vezi ce poti sa faci... Nu garantez ca vei reusi dar macar incerci.  Pana la urma cine te-a pus sa platesti pe 3 luni, daca ai vrut facturare lunara ? Spuneai "pas" la factura proforma si iti vedeai de drum...

Pe mine ma mira alta chestie - un magazin virtual nu poti sa-l faci de pe o luna pe alta, ca un site... in mod normal iti asumi o suma de bani pe care o pui la bataie cand intri intr-un business. Nu zic ca aia au procedat corect cu tine.. dar poate ar fi mai bine sa vizi pe Olx, undeva, daca esti limitat de buget.

Adica, nimeni nu face magazin online sa-l tina activ o luna, dintr-un motiv simplu - nu-l acceseza nici drku din prima luna... Astea sunt afaceri cu bataie lunga, de asta nu se apuca oricine de ele.

Edited by rosix, 19 February 2018 - 14:17.


#17
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 mariusvlad1, on 19 februarie 2018 - 13:03, said:

Este o platforma gen Shopify, pe care eu imi creez un magazin online si incep sa vand. Si ca sa am acces la acasta platforma trebuie sa cumpar unul din pachetele oferite.

Este adevarat, vina a fost a mea ca nu m-am informat inainte si ca nu am prea multa experienta. Dar totusi... imi pare a abuz de incredere ceea ce este o infractiune.
Nu prea inteleg de ce nu te-ai dus la Shopify direct daca vrei ceva ca Shopify.
Eu din Romania nu cumpar servicii web in veci. Numai neseriosi si firme de buticari. La luat banii imediat ii incaseaza, cand e vorba de probleme... hai ca avem treaba, asta e, nu iti convine, n-am ce face. In plus majoritatea te momesc sa cumperi din prima mult, ca apoi daca te prinzi ca nu e ceea ce vrei ei si-au facut plinul si asteapta urmatorul fraier sa il faca de bani.
Decat sa finantez un nesimtit roman sa isi faca vila si sa isi cumpere masini de lux, mai bine finantez o multinationala straina care te respecta, iti da banii inapoi chiar si cand faci pe o luna fara sa comenteze ceva, etc.

Culmea e ca firma asta e mai scumpa decat Shopify.

#18
mariusvlad1

mariusvlad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2018
Am trimis mail precum as dori sa renunt la pachet si mi s-a spus ca banii nu mi se vor returna si ca site-ul nu a fost actualizat cu noua lor politica (aceea ca platesti in avans 3 luni pentru un pachet de o luna) . In fine, greseala a fost a mea pentru ca m-am bagat unde nu stiu. Va multumesc oricum pentru interesul acordat !

Edited by mariusvlad1, 19 February 2018 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate