Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

marire semnal wireless intre o camera video-foto compacta si o tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
Buna. As dori sa stiu daca s-ar putea imbunatati un semnal wireless dintre o camera foto-video compacta (Panasonic Lumix LX100) si o tableta (Samsung SM-T700). Mie,imi este util la filmarile cu macara video,ca sa nu mai umblu cu fire. Patesc destul de des in unele sali,ca imi pica semnalul wifi si nu mai pot vedea si controla nimic pe tableta (folosesc aplicatia Image App Panasonic). M-am gandit ca poate ar merge sa atasez un telefon mai vechi,ceva Xiaomi sau Samsung S8 daca acesta ar fi mai bun chiar langa camera video,deoarece acolo semnalul ar fi mai puternic,iar telefonul sa-mi poata transmite semnalul wi-fi de la camera astfel incat sa vad pe tableta exact camera,deci ca si cum n-as avea acel telefon intermediar,dar nu stiu ce setari trebuiesc facute. Daca stiti cumva un tutorial pe youtube despre asa ceva sau daca stiti cum trebuie facut,m-ati ajuta mult...mersi frumos.

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Cauta un meserias , o firma care se baga sa-ti modifice camera . Sa-i monteze un amplificator si o antena cu castig mai mare . Astfel se mareste si zona de acoperire .
Nu e ieftina o astfel de lucrare , dar ce conteaza . O sa ai semnal stabil la o distanta mult mai mare .

#3
Ristian

Ristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.11.2016
Sau pui un repetor, de preferat un bridge

#4
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
multumesc; credeam ca ar exista si posibilitatea de a nu umbla prin aparate,iar cu un smartphone ca si intermediar (sau orice alt aparat care sa recepteze si sa emita wireless,deci nu prin LAN si alimentat cu baterie) era cel mai convenabil; sa vad,poate iau un alt aparat video sau o sa incerc cumva prin cabluri sa am monitorizare.

#5
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Presupun ca cele 2 se conecteaza doar in retea locala, adica nu ai nevoie si de net, si camera + tableta comunica intre ele, nu?!
Cum zicea si Ristian mai sus, un simplu router, nu-l legi la net, il pui undeva in mijlocul salii, conectezi la el ambele dispozitive.

#6
hy28

hy28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 13.03.2011
da,exact,nu este nevoie de internet...camera comunica cu tableta prin wireless,iar plin aplicatia ImageApp Panasonic pot controla (rec,zoom,focus etc) si monitoriza camera de pe tableta...distanta intre ele este de cca.3 metri; mersi frumos de ideea cu router-ul,am s-o incerc.

Edited by hy28, 21 February 2018 - 09:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate