Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Logica bobitelor de mustar in mustar?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am pus aproape o lingura de miere, poate trebuia sa pun doua linguri. In reteta scrie ca trebuie lasat 2-3 zile in frigider dupa preparare asa ca maine il gust sa vad cum este. Poate i s-a mai dus din iuteala. Ieri era la fel de iute ca hreanul.

#56
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Freddy12, on 02 decembrie 2018 - 18:00, said:

Si eu am pus aproape o lingura de miere, poate trebuia sa pun doua linguri. In reteta scrie ca trebuie lasat 2-3 zile in frigider dupa preparare asa ca maine il gust sa vad cum este. Poate i s-a mai dus din iuteala. Ieri era la fel de iute ca hreanul.
Ce reteta ai folosit pt mustarul asta?

#57
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Se pun la Ăźnmuiat 100g boabele de mustar timp de 24-48 ore in 80 ml de vin alb sec si 2linguri de otet din vin si se lasa la frigider. Apoi se pun intr-un vas mai Ăźnalt, se adauga sare si miere (mai multa sau mai putina dupa cum preferi sosul de mustar)si se pisează cu un blender vertical pana se face o pasta. Se poate adauga turmeric pentru o culoare galbena mai intensa. Dupa gust, se poate pune nucsoara, piper, rozmarin, cimbru, hrean, mărar uscat si ce-ti mai trăsnește prin cap😀. Eu am facut reteta de baza. Se lasa la frigider vreo doua zile si apoi e buna pentru consum. Ma gandesc ca ar merge adăugat si niste ulei de masline in timp ce il treci prin blender. Atentie la vin, sa nu fie taninat. Al meu asa era si muștarul, imediat dupa preparare avea un gust amărui, credeam ca il voi arunca. Dupa vreo 3 ore ii dispăruse amareala dar ii crescuse iuțeala.

Edited by Freddy12, 03 December 2018 - 14:43.


#58
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Mersi.......o sa incerc si eu candva ceva de genul, ma mira doar ca are vin in compozitie :)

#59
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Se poate si fara vin, doar cu otet. Sunt multe retete pe net.
Uite ce sfat am gasit :

22. daca vinul si otetul din reteta sunt adaugate fierbinti, atunci mustarul isi va mai pierde din iutime..si veti obtine un mustar mai dulce. cu cat lichidele sunt mai reci, cu atat mai iute si intensa va fi aroma.

Edited by Freddy12, 03 December 2018 - 19:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate