Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Logica bobitelor de mustar in mustar?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Caut un mustar iute la un magazin de cartier, singurul pe care-l gasesc e cu bobite de mustar. Pe langa ca nu e iute mai deloc, sunt al dracu de enervante bobitele alea, trebuie sa stai sa le rontai(sau nu stiu, poate sa le inghiti direct... sau mai rau sa le scuipi?). Cred ca mai bine luam din ala extra la mini caserola. Voi ce parere aveti de mustarul de genul asta? Are vreo logica, sunt unele mai bune, sau e doar o prostie de marketing? Am mai mancat pana acum, dar nu am vazut niciodata vreun beneficiu... voi ce credeti?

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
sint delicioase cand faci un sos, etc.Gasesti mustar iute de cate feluri vrei tu fara bobite, schimba magazinul:P

#3
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Stiu, dar eram rupt de oboseala... deci nu-s pentru mancat direct sa inteleg?

haha... stai ca mi-ai dat o idee, sa le faramitez cu chestia pentru pisat usturoi.. daca nu cumva or sa alunece...

Edited by Geth, 17 February 2018 - 20:42.


#4
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Bobitele alea sunt boabe de mustar. Francezii ii zic intr-un fel acelui tip de mustar.

Daca vrei mustar iute, iute, nu iei mustar. :)

Sau il iei pe cel mai ieftin si adaugi tu piper, ardei iute uscat sau hrean. Sau toate astea la un loc.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sortimente sunt gramada , pe alese.....Nu la magazin de cartier

Edited by keta, 17 February 2018 - 20:44.


#6
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postmarga32, on 17 februarie 2018 - 20:42, said:

Bobitele alea sunt boabe de mustar. Francezii ii zic intr-un fel acelui tip de mustar.

Daca vrei mustar iute, iute, nu iei mustar. Posted Image

Sau il iei pe cel mai ieftin si adaugi tu piper, ardei iute uscat sau hrean. Sau toate astea la un loc.
Pai intrebarea mea e la ce foloseste acest mustar cu bobite si care-i scopul lui?

Cat despre mustar iute de obicei iau de la lidl si e foarte ok, si ala iute simplu, si ala cu hrean. Dar acu eram obosit si am luat de aproape unul din asta.

Repet intrebarea: stie cineva la ce foloseste mustarul cu boabe intregi de mustar in el? sau daca vreti, care-i rostul acelor boabe?

Edited by Geth, 17 February 2018 - 20:47.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002

View Postmarga32, on 17 februarie 2018 - 20:42, said:

Daca vrei mustar iute, iute, nu iei mustar. Posted Image

Sau il iei pe cel mai ieftin si adaugi tu piper, ardei iute uscat sau hrean. Sau toate astea la un loc.
nu-i tot acelasi lucru sa-l iutesti dupa. iuteala unui mustar iute vine de la boabele de mustar folosite. excceptie fac mustarurile "aditivate" cu hrean.

#8
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Nici eu nu ma innebunesc dupa tipul acela de mustar, ca doar nu mananc mustar cu orice. Ca sa nu te simti lezat in amorul propriu, da-mi voie sa-ti zic ca habar nu avem noi "cu ce se mananca asa ceva". Saaaau nu stie ţăranul ce e şofranul. ;)Posted Image

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostGeth, on 17 februarie 2018 - 20:45, said:

stie cineva la ce foloseste mustarul cu boabe intregi de mustar in el? sau daca vreti, care-i rostul acelor boabe?
Gust, aroma, fineturi. Altii nu inteleg de ce e bun salamul de sibiu, icrele negre, etc.
Daca nu stii la ce folosesc boabele de mustar atunci cumpara mustar fara boate.

Edited by Kroghy, 17 February 2018 - 20:52.


#10
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
mustarul de Dijon nu-i facut ca sa manaci mici cu el, are si el rostul lui, oricum poti sa le inghiti (bobitele de mustar) direct linistit

Edited by alexpet, 17 February 2018 - 20:59.


#11
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostKroghy, on 17 februarie 2018 - 20:50, said:

Gust, aroma, fineturi. Altii nu inteleg de ce e bun salamul de sibiu, icrele negre, etc.
Daca nu stii la ce folosesc boabele de mustar atunci cumpara mustar fara boate.
Nu stiu. La salam de sibiu(ce tocmai am luat azi) si icre negre, hai sa zicem ca e ceva legat de acquired taste. Dar la bobitele astea pare sa nu fie absolut nimic, caci pare sa fie nevoie sa le rontai ca sa iasa ceva din ele(si e un pic de munca). Dar ce stiu eu, e posibil sa ma insel..

View Postalexpet, on 17 februarie 2018 - 20:55, said:

mustarul de Dijon nu-i ca sa manaci mici cu el, are si el rostul lui
Kaizer merge? Daca nu, la cam ce foloseste? Spuneti si voi, se mai educa taranii ca mine.. nu ma supar! Posted Image

Edited by Geth, 17 February 2018 - 21:02.


#12
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nici la kaizer nu prea merge, :-) sosuri in general

Edited by alexpet, 17 February 2018 - 21:06.


#13
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
este o lege nescrisa a mustarului.... cu cat e mai ieftin cu atat e mai bun...

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGeth, on 17 februarie 2018 - 20:33, said:

Caut un mustar iute la un magazin de cartier, singurul pe care-l gasesc e cu bobite de mustar. Pe langa ca nu e iute mai deloc, sunt al dracu de enervante bobitele alea,

Pai ala e o specialitate de mustar de lume cunoscatoare - in Franta, se pune la restaurante, peste friptura din farfurie care inoata in sange. Asta ai nimerit .. asta e...
Nu acel mustar e problema.. cumparatorul e problema.

Edited by rosix, 17 February 2018 - 21:10.


#15
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postalexpet, on 17 februarie 2018 - 21:05, said:

nici la kaizer nu prea merge, :-) sosuri in general
Aha, deci e mai degraba un ingredient de folosit in alte chestii in loc sa fie folosit direct... am inteles corect? Caci cam asa pare... desi e bizar, am vazut astfel de mustar in borcanase cu forma de halba de bere(probabil sugestie ca ar fi bun pt. mici)

View Postrosix, on 17 februarie 2018 - 21:10, said:

Pai ala e o specialitate de mustar de lume cunoscatoare - in Franta, se pune la restaurante, peste friptura din farfurie care inoata in sange. Asta ai nimerit .. asta e...
Nu acel mustar e problema.. cumparatorul e problema.
Bai ma lasi? Cumparatorul cumpara... mustar! De care o fi! Mai ales daca e in graba! Dar tipul asta de mustar e de multa vreme la noi si nimic nu sugereaza ca ar fi o chestie pentru mancaruri extraordinar de alese... nah, nu sunt toti cunoscatori... doar e un pic mai scump..

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
asta dovedeste ca pe la noi prin cartiere nu prea se mananca fripturi.....mai ales in stil frantuzesc!Posted Image
asta imi aduce aminte de o intamplare de acum multi ani cand la Dublin fiind, la niste prieteni irlandezi, m-au rugat sa le fac mici ca in Romania. Pe langa ca nu am gasit carne potrivita (era numai extrem de slaba, inclusiv aia de porc) am gasit maxim mustar de Dijon (adica o masa de boabe intr-o zeama). A iesit realmente un kkt, de-mi venea sa plang!

Edited by alexpet, 17 February 2018 - 21:20.


#17
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Sa-mi trag palme... deci eu mi-am luat mustar pentru fripturi "in stil frantuzesc" ? :w00t: OK... si totusi pare bizar sa mananci bobitele alea, chiar si cu fritura fie ea frantuzeasca... caci in final tot aia e.. niste bobite iti alearga in gura... le rontai, le inghiti, ce faci, care-i rostul lor?

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostGeth, on 17 februarie 2018 - 21:13, said:

Bai ma lasi? Cumparatorul cumpara... mustar! De care o fi! Mai ales daca e in graba! Dar tipul asta de mustar e de multa vreme la noi si nimic nu sugereaza ca ar fi o chestie pentru mancaruri extraordinar de alese... nah, nu sunt toti cunoscatori... doar e un pic mai scump..

A luat odata o duduie din grupul nostru de prieteni un borcan din ala (alaturi de mustar normal) cand ne-am dus la un gratar.. binenteles ca nu s-a atins nimeni de el... Dar sa nu-l arunci ca e pacat, se poate pune oricand la fripturi si alte mancaruri, cate o lingurita si da un gust foarte bun.

Ia uita-te aici, sa vezi pe ce ai dat banii:
https://www.tripadvi...ue_Bohemia.html

Bai Grigore... cand sa mananci si tu ca la Paris, te-ai impotmolit in prejudecati.

Edited by rosix, 17 February 2018 - 21:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate