Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Logica bobitelor de mustar in mustar?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostGeth, on 17 februarie 2018 - 20:33, said:

Caut un mustar iute la un magazin de cartier, singurul pe care-l gasesc e cu bobite de mustar. Pe langa ca nu e iute mai deloc, sunt al dracu de enervante bobitele alea, trebuie sa stai sa le rontai(sau nu stiu, poate sa le inghiti direct... sau mai rau sa le scuipi?). Cred ca mai bine luam din ala extra la mini caserola. Voi ce parere aveti de mustarul de genul asta? Are vreo logica, sunt unele mai bune, sau e doar o prostie de marketing? Am mai mancat pana acum, dar nu am vazut niciodata vreun beneficiu... voi ce credeti?

Eu cred că strici orzul pe gâște. Ia cel mai ieftin muștar pe care-l găsești și nu-ți bate capul.

Au bobițele alea o noimă, dar dacă n-o dibuiești singur nu are rost să-ți bați capul întrebând.

#38
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostDaculScoril0, on 17 februarie 2018 - 23:08, said:

Eu cred că strici orzul pe gâște. Ia cel mai ieftin muștar pe care-l găsești și nu-ți bate capul.
De ce? Exista mustar pasta chiar mai scump decat cel cu bobite.

View PostDaculScoril0, on 17 februarie 2018 - 23:08, said:

Au bobițele alea o noimă, dar dacă n-o dibuiești singur nu are rost să-ți bați capul întrebând.
De ce sa nu aiba rost?

#39
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
Am luat si eu o data unu din asta in stil frantuzesc plin de bobite din lidl care costa cat 10 din alea normale. Vai plm ce ustura, si taranu de mine voia sa faca o aroganta sa manance cu mici.

#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostKroghy, on 17 februarie 2018 - 20:50, said:

Gust, aroma, fineturi. Altii nu inteleg de ce e bun salamul de sibiu, icrele negre, etc.
Daca nu stii la ce folosesc boabele de mustar atunci cumpara mustar fara boate.
Ma asteptam sa zici ceva si de surstömming Posted Image

Edited by gumball3000, 17 February 2018 - 23:31.


#41
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View PostGeth, on 17 februarie 2018 - 23:00, said:

Voi ati bea cafea cu boabe intregi? E o treaba similara...
Nu e nimic similar, pentru că nu se poate face cafea cu boabe întregi. Sau, dacă s-ar face, probabil că ar exista și un public pentru ea. Cine n-ar vrea, nu ar consuma. În schimb, se fac alte preparate cu boabe întregi, cum ar fi praline, și boabele se pot mesteca dacă vrei.
De fapt, aproape orice boabă sau sămînță se poate folosi și întreagă, și măcinată, deci cazul muștarului e numai unul dintre atătea altele. Piperul se folosește și întreg, și măcinat, semințele de susan la fel, enibaharul, alunele etc., găsim exemple în orice direcție.
Rămîne să alegi singur ce muștar îți place și să știi la ce îl folosești. Evident că nu merge să ungi parizerul cu muștar boabe.

#42
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 21.04.2007

View Postabancor, on 18 februarie 2018 - 00:31, said:


Nu e nimic similar, pentru că nu se poate face cafea cu boabe ĂŽntregi. Sau, dacă s-ar face, probabil că ar exista și un public pentru ea. Cine n-ar vrea, nu ar consuma. În schimb, se fac alte preparate cu boabe ĂŽntregi, cum ar fi praline, și boabele se pot mesteca dacă vrei.
De fapt, aproape orice boabă sau sămĂŽnță se poate folosi și ĂŽntreagă, și măcinată, deci cazul muștarului e numai unul dintre atătea altele. Piperul se folosește și ĂŽntreg, și măcinat, semințele de susan la fel, enibaharul, alunele etc., găsim exemple ĂŽn orice direcție.
RămĂŽne să alegi singur ce muștar ĂŽți place și să știi la ce ĂŽl folosești. Evident că nu merge să ungi parizerul cu muștar boabe.
Da parizelul ce are?

#43
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
http://blog.codrudep...neza-si-mustar/

#44
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostGeth, on 17 februarie 2018 - 23:14, said:

De ce? Exista mustar pasta chiar mai scump decat cel cu bobite.


De ce sa nu aiba rost?
Ti-am raspuns ieri, sint delicioase daca faci un sos sau un preparat, la aia se folosesc de obicei, si pe langa asta mai sint oameni carora le place sa le manance cu mici, carnati, etc.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdon_dannielo, on 17 februarie 2018 - 22:24, said:

Eu caut si nu gasesc, tu te plangi.
Ăsta de la Mustardino are dublă utilitate. Paharul poate fi folosit ca mini halbă de bere:

https://goo.gl/images/e9bCdm

Este ușor iute, dar nu se compara cu pasta de hrean.

#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postfqx, on 17 februarie 2018 - 20:36, said:

sint delicioase cand faci un sos, etc.Gasesti mustar iute de cate feluri vrei tu fara bobite, schimba magazinul:P
Sau mai nou, schimba tara.
Incearca-l pe ala iute cu hrean. N-are bobite de hrean in el, n-ai ce rontai.

#47
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postmyshyk, on 18 februarie 2018 - 08:58, said:

Sau mai nou, schimba tara.
Incearca-l pe ala iute cu hrean. N-are bobite de hrean in el, n-ai ce rontai.
pentru senzatii tari, prefer ardeiul iute sau hrean simplu, facut acasa, te da pe spate:) Mustarul imi place dulce.

#48
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbelogerer, on 18 februarie 2018 - 05:27, said:


am facut dupa o reteta asemanatoare, iese bun, extrem de iute.

#49
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am o vorba... mustarul dulce e iute si cel iute e dulce.... daca vreau iute iau dulce si va fi iute

#50
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostGeth, on 17 februarie 2018 - 23:14, said:

De ce sa nu aiba rost?
pentru că nu e o chestie care se poate explica.
Unora le plac boabele de muștar întregi. Nu nimic complicat de înțeles.

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Fiindca nu imi place nici un muștar din comert in afara de unul care se gaseste la Lidl doar de sărbători mi-am facut muștar de casa. E bun dar mult mai iute decat ma așteptam. E exact ca muștarul din copilărie de acum aproape 50 de ani. Nici gând sa-i mai pun hrean sau ghimbir. Se face neașteptat de usor si rapid si e mai concentrat decat orice se gaseste pe piata.  Gata, nu voi mai cumpara muștar de acum încolo.

#52
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Cu bobite, sau fara? :-)

#53
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Semi. M-am grăbit si nu am lasat boabele la înmuiat 24 de ore ci doar 4 ore si din aceasta cauza nu s-au pisat perfect. Se simt cojile dar nu e deranjant ca atunci cand e muștarul plin de boabe care scârțâie intre dinti. E atat de iute incat ma gandesc ce sa pun in el ca sa-l mai diluez. O idee ar fi sa mai adaug miere iar cand trebuie sa-l pun la masa sa-l amestec cu maioneza. Ai alte idei? Data viitoare il tin 48de ore la înmuiat si voi pune mai mult otet.
Pentru cine nu stie: 100g de boabe de mustar costa 1leu.

Attached Files


Edited by Freddy12, 02 December 2018 - 14:02.


#54
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
eu l-am tinut 48h si a iesit iute, dar mancabi (in apa, vin/otet), am pus si miere, dar nu se simtea
In tura asta a ta, poate niste iaurt 10%/smantana? Sa faci asa, ca un sos?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate