Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandare sistem audio

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,227
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmishumishu100, on 18 februarie 2018 - 21:34, said:

Nu sunt chiar hotarat intre boxele monitor audio si klipsch.Din reweurile de pe youtube,am vazut ca cele de pe urma nu sunt chiar atat de apreciate chiar daca au sensibilitatea mare {97 db},pentru ca le lipsesc frecventele joase.Monitor audio pare-se ca au sunetul mai cald.Eu nu le-am auzit live decat in casti.Care este parerea voastra vis-a-vis de acest versus?Ati avut posibilitatea sa le ascultati pe ambele?La cat mai variate genuri de muzica ,care s-ar preta mai bine?Monitor audio au sensibilitatea 90 db.
Boxele Klipsch au joase din belsug, daca ai citit parerea unuia care le foloseste cu un receiver multicanal care se lauda cu 100W si consuma cat becul unui frigider , nu e de mirare. Am tot spus-o, boxele pretentioase au nevoie de amplificatoare pe masura  pentru a fi puse in valoare, pentru a se auzi la potentialul lor maxim. Pe langa asta conteaza si cu ce marca de amplificator le imperechezi, iar aceste lucruri devin mult mai simple daca mergi la o auditie .

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,227
  • Înscris: 19.03.2007

View Postedigee, on 18 februarie 2018 - 22:28, said:


Cat priveste diferenta de "performatnta" nu e deloc proportionala cu cresterea pretului. Adica la un pret dublu ai ,poate maxim 5-10% crestere de calitate.
Nu m-as hazarda sa dau procente de genul asta. E drept ca daca ai un amplificator entry level facut pe vaporul care vine din China, schimband boxele cu unele care au pretul dublu, diferenta nu va fi mai mare de 5-10%.
E atat de usor sa faci niste boxe de peste 5.000 de euro (de exemplu) sa sune mai rau ca unele de 500 de euro . Cu cat sunt mai scumpe boxele, cu atat devin mai pretentioase si trebuie tinut cont de restul componentelor din sistem. la fel si daca ai un set-up de calitate si boxe mediocre, prin schimbarea boxelor cu unele avand pret dublu, poti sesiza o diferenta majora, o imbunatatire colosala a sunetului.
Pentru boxele Klipsch si un buget limitat ,folosite cu un receiver multicanal, as alege oricand un Harman Kardon .

#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Posttitoo, on 19 februarie 2018 - 12:28, said:

Nu m-as hazarda ...
Pentru boxele Klipsch si un buget limitat ,folosite cu un receiver multicanal, as alege oricand un Harman Kardon .
Chiar te hazardezi...

#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,227
  • Înscris: 19.03.2007

View Postserginho74, on 19 februarie 2018 - 12:55, said:

Chiar te hazardezi...
Pai continua....cu ce nu esti de acord ?

Edited by titoo, 19 February 2018 - 12:57.


#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu receiverul multicanal HK.
Am avut ocazia sa ascult si sa testez mai multe modele.
E pacat de Klipschurile alea...

#24
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,227
  • Înscris: 19.03.2007

View Postserginho74, on 19 februarie 2018 - 13:04, said:

Cu receiverul multicanal HK.
Am avut ocazia sa ascult si sa testez mai multe modele.
E pacat de Klipschurile alea...
Si tu cu ce l-ai imperechea ? HK inca dau cifrele cinstite in specificatii, fata de restul marcilor care se lauda cu 100 W rms la un consum cam tot pe acolo.

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Din pacate HK nu mai fac nimic de interes ,niste jucarele in clasa D doar.

#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am avut 4 modele de receivere HK in ultimi ...20 ani!AVR 2550, AVR 445, AVR 159, AVR 171 si noul JBL inlocuitorul HK!
Nu recomand, sunetul nu are nici urma de rezolutie, definitie, detaliu, focus suna soft fara atac si da, poate misca energic orice incinta dar nu cum trebuie.Sunetul este lent, in reluare, nu are viteza, dinamica redusa, etc.
Ma refer la orice model, toate, noi, vechi, scumpe ieftine, au exact aceeasi amprenta sonora.

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Receiverele de la HK suna diferit fata de amplificatoare. Mai ales HK 980 sau 990.
E si o chestie personala. Eu nu suport sunetul prea "energetic". Si nici extrem de analitic. Vreu acasa sa ascult ceva diferit ,ca sunet ,fata de ce am la studio.

#28
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
M-ati bagat in ceata pe aici. Concluzia la care am ajuns e ca o sa fac un efort si o sa merg la o auditie la avstore, ca sa nu dau o gramada de bani si dupa sa nu fiu multumit. Multumesc pentru raspunsuri!

#29
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
In clipa asta voiam, sa ti scriu si eu un raspuns dar vad ca e inutil, ai inteles exact ce trebuie, felicitari! Nu e o ironie, putini reusesc sa inteleaga lucrul asta. Exact asta ai de facut.

#30
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Cel mai bine asculti cu urechile personale si cumperi ce-ti place.

#31
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Ok.Am facut programare pentru auditie la AV Store.Ma voi duce pe boxele Klipsch R 26F.Pentru aceste boxe  as dori ca amplificatorul sa aiba neaprat port usb ,ca este foarte comod si eventual radio.Bineinteles ca as dori ca acesta sa fie cat mai potrivit pentru boxe.Tin sa mentionez ca si mie imi plac foarte mult frecventele joase,adica basul.Multumiri!!!

Edited by mishumishu100, 20 February 2018 - 12:48.


#32
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Am vorbit din nou cu Avstore si Klipsch nu au pe stoc decat la comanda.Deci ma voi hotari acolo ce si cum.Ideea este sa nimeresc un sistem care sa nu mai necesite un subwoofer.Din pacate vad ca doar reciverele au usb.Gresesc?
https://www.avstore....x-ta-100/-acest amplify are si usb dar este de doar 50watts.

Edited by mishumishu100, 20 February 2018 - 15:15.


#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi ca Onkyo TX 8270 care USB ,la fel si receivere stereo de la yamaha. Mai sunt si altele.
De obicei USB-ul e ceva cu totul secundar si doar ca o comoditate suplimentara. Playerele pe USB nu au calitatea surselor clasice de redare. Adica nu-ti iei amplificator sau receiver sa asculti de pe USB in primul rand.

Edited by edigee, 20 February 2018 - 15:23.


#34
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postmishumishu100, on 20 februarie 2018 - 14:56, said:

Am vorbit din nou cu Avstore si Klipsch nu au pe stoc decat la comanda.

Nu-ti pune bazele numai in avstore. Sunt atat de multe showroomuri in Bucuresti incat e pacat sa nu mergi macar la 3-4 si sa asculti cat mai multe combinatii de amplificatoare cu boxe. Lista de showroom-uri aici, ia de suna la ei: https://forum.softpe...fi-showroomuri/

PS: daca esti cu joasele, ca mine, ar fi de evitat amplificatoarele Yamaha.

Edited by BG_183, 20 February 2018 - 16:01.


#35
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
"Doar" 50W pentru Kilpsch? Pai  alea pot fi duse si de un amplificator pe lampi de 5W. E suficient 50W.

#36
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Am fost,am ascultat   Monitor audio ,Klipsch,dar concluzia este ca fara subwoofer nu ma multumeste sunetul.De fapt si cei de la AVStore, deosebit de amabili si profesionisti mi-au spus din prima cum stau lucrurile.Am hotarat sa merg pe un amplif cu doua boxe de raft si un subwoofer.Astept sa mi le trimita acasa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate