Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare sistem audio

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ai grija cu managementul de bas pt. subwoofer-lucru extrem de important. Se face mult mai greu la amplificatoare/receivere stereo decat la receivere A/V multicanal. Indiferent de ce spun cei de la AV Store.

#38
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Marca, model?

#39
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai nu este management de bass.

#40
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Am decis cu cei de la av store dar apoi m-am razgandit si i-am rugat sa  imi mai dea cateva zile pentru a ma hotara..Ei mi-au recomandat ca amplificare Yamaha R-N602 pentru ca are si port usb.Deoarece basul boxelor de podea nu mi-a fost suficient mi-au recomandat un sub de la Klipsch R-12 sau SVS SB 1000.Ca boxe de raft au fost Klipsch Reference R-15M sau gama superioara RP-150M.

Dupa ce am mai citit cateva pareri sub-ul de la klipsch iese din discutie pentru ca SVS-ul este mult mai bun.Dar si aici este o alta discutie deoarece modelul superior care este SB 2000 se pare ca ofera frecvente mai joase si un sunet mai complet.Modelul  SVS PB 2000 ar fi si mai bun insa pretul este prea mare(acesta din urma fiind bas reflex).Deci as inclina momentan pentru Amplif Yamaha R-N602 si un sub SVS SB 2000.Deocamdata am acasa 2 boxe de raft si m-as descurca cu ele.

Nu stiu cum se aud boxele de raft cu dif de 13 cm,cum sunt Klipsch reference R 15M.Ce am eu acasa au dif de 20 cm + twiter.Se aud f. bine,insa una are un dif ars si ar trebui rebobinat.Poate ma ajuta cineva cu o parere sau un meserias in acest sens.Sunt boxe RFT fabricate in DDR ,insa au membranele de la difuzoare bune  chiar daca sunt vechi.Ma intreb :Cat de mult conteaza in redarea vocii marimea difuzorului?Adica Klipsch-urile acelea s-ar decurca sau ar trebui un model cu diful macar de 16 cm.?O pereche as vrea sa o tin in casa si una pe terasa.

Edited by mishumishu100, 25 February 2018 - 21:42.


#41
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Ar mai fi o chestiune importanta de discutat:cum calculam  raportul intre puterea subwoofer-ului si metri cubi ai incaperii.Eu am citit la americani dar nu inteleg pentru ca ei vorbesc de 3000 de 'cubic feet room'.Ma poate lamuri cineva?

Edited by mishumishu100, 25 February 2018 - 23:21.


#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
85 metri cubi. 10 secunde pe google
https://www.calculat...bic-meters/3000

La o camera de bloc cu inaltime de 2,5m ar rezulta aproape cam 5mx6m ca laturi

Edited by edigee, 26 February 2018 - 03:19.


#43
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Cei care ati avut ocazia sa ascultati Klipsch RP-28F si Klipsch RP-280F este o diferenta chiar asa de mare intre ele ? Merita Klipsch RP 280F diferenta de pret fata de Klipsch RP 28F?

Edited by baribalu, 26 February 2018 - 17:09.


#44
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Este diferenta intre cele doua... Mediile mai placute si inalte precise pe rp 280f..

#45
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Multumesc!

#46
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
A trecut aproape un an de cand am deschis acest topic. Am reusit intr-un final sa merg la avstore si sa-mi cumpar boxele si un receiver AV. Am mers, am ascultat, am ales, acum astept cumintel sa-mi ajunga acasa prin curier. Am mers cu gandul sa cumpar ceva, am plecat cumparand cu totul si cu totul altceva:

https://www.avstore....audio-bronze-6/
+
https://www.avstore....yamaha-rx-v485/
+
https://www.avstore....audio/qed-xt25/

Cu toate ca am avut buget mai mare, pentru boxele alese, baiatul de la avstore mi-a zis ca nu am de ce sa dau mai multi bani. Chiar am insistat sa mai pun ceva bani pentru receiver, dar el a insistat ca ceea ce mi-a recomandat o sa scoata ce trebuie din boxe, la fel ca si la auditie. Sunt un pic nelamurit acum cu privire la un aspect pe care atunci nu l-am sesizat. Boxele sunt pe 8ohms, iar receiverul 6ohms. Din ceea ce am citit pe diferite site-uri am vazut ca invers ar fi problema, dar am zis sa scriu si aici. Daca este cineva curios, am ales intre Wharfedale Diamond 240 si Bronze Monitor Audio 6; mie personal mi s-a parut ca Wharfedale sunt pocnitori pe langa monitor audio.

Edited by Unknown11, 02 January 2019 - 15:24.


#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In ce sens pocnitori? Trebue detaliat nu de aruncat asa cate o apreciere ce nu lamureste nimic. Poate fi si chestie de gusturi. Wharfedale au un sunet mult mai potolit si echilibrat pe inalte ,de obicei folosind acele silk dome tweeters. Mai greu de obisnuit cu acel sunet ,ce-i drept.

#48
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu cred ca acel receiver scoate maximul din boxele respective, mai ales ca sunt de podea.

Pe boxele mele Zensor 7 (comparabile cu boxele tale) am folosit initial Denon X1300 , un receiver similar calitativ cu acel Yamaha. Ulterior am facut upgrade si am trecut la Marantz Sr 6013, un receiver din cu totul alta gama. Nu exista termen de comparatie, sunetul este net superior, impactul pe joase, scena, separatia instrumentelor, redarea inaltelor, totul suna mai bine.

Edited by razor01, 03 January 2019 - 03:14.


#49
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Recunosc, am folosit un termen care i-ar putea face pe altii sa nu le considere boxe bune. Parerea mea e pur subiectiva. Wharefedale mi s-a parut ca scot un sunet infundat, foarte neplacut la auz. Le-am ascultat pe ambele aproximativ 30 de minute, diferite bucati rock si mi-au placut foarte mult monitor audio. Probabil timpul va spune si pentru mine daca am facut alegerea buna cu receiverul; sau mai bine zis daca mi-a fost recomandat bine. De ce credeti ca receiverul nu va scoate ce e mai bun din boxe? Trebuie sa mentionez ca nu vreau sa dau petreceri cu ele, sunt strict pentru placerea mea de a asculta. Pentru petreceri am o pocnitoare de 400 lei.

#50
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pnetru ca partea de amplificare din aceste receivere este destul de subtire calitativ.

Edited by razor01, 03 January 2019 - 16:30.


#51
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

 Unknown11, on 03 ianuarie 2019 - 16:09, said:

Recunosc, am folosit un termen care i-ar putea face pe altii sa nu le considere boxe bune. Parerea mea e pur subiectiva. Wharefedale mi s-a parut ca scot un sunet infundat, foarte neplacut la auz. Le-am ascultat pe ambele aproximativ 30 de minute, diferite bucati rock si mi-au placut foarte mult monitor audio. Probabil timpul va spune si pentru mine daca am facut alegerea buna cu receiverul; sau mai bine zis daca mi-a fost recomandat bine. De ce credeti ca receiverul nu va scoate ce e mai bun din boxe? Trebuie sa mentionez ca nu vreau sa dau petreceri cu ele, sunt strict pentru placerea mea de a asculta. Pentru petreceri am o pocnitoare de 400 lei.

S-ar putea ca dupa ce ai ascultat o perioada mai lunga acel Yamaha+MA sa iti revina in gand sunetul scos de Wharfedale... sau poate nu.

Sa le asculti cu placere!!! Posted Image

Edited by userincognito, 03 January 2019 - 17:20.


#52
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Multumesc! O sa revin cu o parere dupa cateva zile/saptamani.
Apropo, @razor01: inteleg de ce-ti place acel Marantz Sr 6013, dar costa mai mult decat tot ceea ce am cumparat eu cu vreo 1000 de lei.

#53
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Receiverele de clasa entry si mid level nu presteaza nici pe departe in modul stereo la fel cu un amplificator dedicat stereo in acelasi buget. Receiverele multicanal sunt pentru altceva proiectate si construite ,anume pentru sunet multicanal in filme si(mai putin) concerte si mai ales pentru droaia de facilitati si de conectica puse pe ele.
Pentru acele boxe ,sau boxe similare cel mai bun e un amplificator sau chiar un receiver stereo ca Onkyo TX 8270 sau Yamaha RN 802. Sau daca se vrea totusi multicanal acela recomandat de razor01.
In alta ordine de idei ,Yamaha plus MA (cel putin in cazul amplificatoarelor)suna extrem de tipator. Prezenta inaltelor accentuate nu e in niciun caz un element al unei auditii de calitate ,plus ca oboseste si urechile.

Edited by edigee, 03 January 2019 - 20:24.


#54
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Unknown11, on 03 ianuarie 2019 - 17:37, said:

Apropo, @razor01: inteleg de ce-ti place acel Marantz Sr 6013, dar costa mai mult decat tot ceea ce am cumparat eu cu vreo 1000 de lei.

Eu l-am cumparat ca sa construiesc in jurul lui un sistem multicanal 7.1.4. Pentru un asemenea proiect trebuie o investitie mai mare, nu am avut alta varianta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate