Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

UPS consum mare de energie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Acum vreo 6 luni am zis sa-mi achizitionez un UPS pentru centrala ca vine iarna si sa nu am probleme cu penele de curent, m-am documentat si am ajuns sa-mi achizitionez un model cu sinusoida pura de 3000VA pentru a alimenta mai multe chestii prin casa.
Toate si frumoase, dar de cand l-am achizitionat nu a mai fost nicio pana de curent (ca sa mor de oftica) trec peste asta, problema mare e ca de atunci factura la curent a crescut cu ~ 60 lei / luna, prima data nu mi-am dat seama si nici nu am dat importanta, dar acum la ultima factura m-am sesizat si am cautat problema, am achizitionat o priza din aceea cu contor electric sa vad ce consumatori am prin casa si ce sa vezi UPS-ul imi consuma in "stand-by" 136W /ora (adica fara nici un consumator bagat in el), asa ceva nu am crezut, adica in timp de o luna acest UPS consuma ~ 100KW, enorm zic eu.

Am scris pățania mea ca sa stiti la ce sa va asteptati, ma rog in caz ca achizitionati un UPS de putere mare, probabil cele mici sa consume mai putin.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Acumulatorul se incarca tot din UPS, ala consuma mult. Totusi nu cred ca se incarca "permanent" ca sa ai asemenea consum.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
Nu trebuie sa te mire, randamentul e slabut la un full wave de tip "online", adica care ia curent din retea si-l face corect constant cu circuitele lui si in acelasi timp incarca si acumulatorul. Si un UPS ordinar suge vreo 15-20W in idle power.

 kiario, on 17 februarie 2018 - 07:25, said:

ma rog in caz ca achizitionati un UPS de putere mare, probabil cele mici sa consume mai putin.
Sunt dar trebuie sa fie de tipul offline adica care lasa reteaua si comuta pe invertor numai cand dispare curentul. Trebuie sa vezi ce tip de sistem are al tau sa nu fie altceva...

Edited by andreic, 17 February 2018 - 07:37.


#4
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 31.12.2008
am avut si eu unul   de 2KVA sinus pur si consuma cam 100W in gol
ventilatoarele care merg si in gol  dau de gandit
Inseamna ca face cald si caldura vine "din priza"

Edited by mihai_mc, 17 February 2018 - 08:23.


#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Posibil si acumulatorul sa fie pe duca si el sesizeaza lipsa de tensiune/curent din acumulator si tot baga si baga......si consuma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate