Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Videoclipuri la 60 fps.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Dupa cum probabil stiti videoclipurile muzicale sunt filmate de regula la 24 sau 25 de cadre pe secunda, exact ca filmele pentru a obtine un aspect mai sofisticat, mai cinematografic. Observ insa ca au inceput sa apara online si videoclipuri filmate la 60 fps, deocamdata artistii consacrati au ramas in continuare la 24 fps, dar unii mai putin cunoscuti au inceput sa experimenteze cu acest format.
Exista chiar si cateva filme, filmate cu un numar mai mare de cadre pe secunda, de pilda trilogia Hobbit-ul a fost filmata la 48 fps, dar versiunea aceasta a fost aspru criticata pentru ca arata prea mult ca o telenovela ieftina sau ca un joc video. Urmatoarele filme din seria Avatar vor fi filmate in 60 fps.

Ce parere aveti insa de videoclipurile filmate la 60 fps, imbunatateste cu ceva numarul mai mare de cadre experienta?(inainte de vizionare asigurati-va intai ca setarile de pe Youtube sunt la 720p60 sau 1080p60).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9OqLog_b8F0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cs8eeb_ZsYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAldulescu, on 16 februarie 2018 - 11:06, said:

Dupa cum probabil stiti videoclipurile muzicale sunt filmate de regula la 24 sau 25 de cadre pe secunda, exact ca filmele pentru a obtine un aspect mai sofisticat, mai cinematografic. Observ insa ca au inceput sa apara online si videoclipuri filmate la 60 fps, deocamdata artistii consacrati au ramas in continuare la 24 fps, dar unii mai putin cunoscuti au inceput sa experimenteze cu acest format.
Clipurile filmate cu camere digitale care au obturator electronic cu actualizarea completa a imaginii, nu scanate trebuie sa filmeze la rate cat mai bune pentru a oferi fluiditate in miscare caci ele practic prezinta poze expuse din scurt la invervale calculate. Camerele clasice (dar si digitale calumea cu scanare) nu au nevoie caci ele expun fiecare cadru exact cat trebuie si capata efectul de motion blur si merg perfect la 24 cadre, majoritatea filmelor de cinema.
De aceea intotdeauna o filmare cu telefon 1080 daca nu are cel putin 60fps o sa se observe o tendinta de sacadare iar la filme calumea facute 24 nu.

Deci secretul fluiditatii miscarii la fps-uri clasice este cat timp din secunda este deschisa expunerea unui cadru. 1/24 sec ne-ar da o valoare, cadrul se deschide sta niste milisecunde dupa care se inchide si se trece la urmatorul... camerele ieftine si aparatura nonprofesioanla nu fac asa, trag cate o poza la interval dar o expune scurt ca o fotografie si nu capteaza blurul/miscarea, atunci trebuei sa compenseze printr-o rata de cadre cat mai mare ca sa inchida "golurile" de expunere.

Edited by andreic, 16 February 2018 - 11:17.


#3
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 06.01.2005
Fara numar, fara numar .... la fps uri :)

Initiator ne-ai rupt fashu cu exemplele ....

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
uite ce am gasit la prima cautare
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1La4QzGeaaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

andreic indeea e sa scapam de alcel blur.

Edited by arg, 16 February 2018 - 11:30.


#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Se vede foarte misto chestia cu Peru si foarte clar( si salamu' de mai sus) dar mie mi se pare ca se vede cam nenatural. Nu stiu cum sa spun mai exact. ZIci ca sunt de plastic, sau facute pe calculator, cumva cum am si zis, artificial, nenatural.
Poae ca pana o sa ne obisnuim cu atatea fps-uri si cu atati Kai...

#6
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Sa fie nebunie sa fie panarama sa filmam la 1000fps așa cum îmi place mie

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
problema nu e cum filmezi ci cum procesezi si redai acel continut.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
primele 2 videoclipuri sunt pur si simplu hidoase. Al 3 lea videoclip din Peru este ok, totusi mi se pare prea rapid si nu mai are farmec.

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postbusiness11, on 16 februarie 2018 - 12:15, said:

primele 2 videoclipuri sunt pur si simplu hidoase. Al 3 lea videoclip din Peru este ok, totusi mi se pare prea rapid si nu mai are farmec.
Pai ala din Peru nu e videoclip muzical, suntem pe sectiunea de muzica, pe mine ma intereseaza ce parere are lumea de videoclipuri muzicale la 60 fps, daca formatul acesta aduce ceva in plus.
La filme in general am observat ca reactia este negativa, 60 fps e mai potrivit la documentare despre natura, sau la sporturi unde actiunea rapida este mai bine prinsa cu un numar mare de cadre pe secunda.

Iar efectul ala rapid, apare pentru ca suntem obisnuiti cu 24/25 de cadre pe secunda, daca urmaresti mai mult timp clipuri la 60 fps, creierul se obisnuieste cu imaginea si apoi ti se pare clipurile la 24 fps lente.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
scuze pentru limbajul folosit
Spoiler

nu mai pun link-uri ca o dam in chestii "vesele" la limita bunului simt.

Edited by arg, 16 February 2018 - 12:42.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Primele 2 sunt filmate de te dor ochii... , ala cu peru cand il pun in 8k abia se misca in reluare Posted Image , ma intreb pe ce fel de configuratie ar merge clipul ala fluid fara lag.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostAldulescu, on 16 februarie 2018 - 12:28, said:

Pai ala din Peru nu e videoclip muzical, suntem pe sectiunea de muzica, pe mine ma intereseaza ce parere are lumea de videoclipuri muzicale la 60 fps, daca formatul acesta aduce ceva in plus.
La filme in general am observat ca reactia este negativa, 60 fps e mai potrivit la documentare despre natura, sau la sporturi unde actiunea rapida este mai bine prinsa cu un numar mare de cadre pe secunda.

Iar efectul ala rapid, apare pentru ca suntem obisnuiti cu 24/25 de cadre pe secunda, daca urmaresti mai mult timp clipuri la 60 fps, creierul se obisnuieste cu imaginea si apoi ti se pare clipurile la 24 fps lente.

da exact la evenimente sportive cred ca am vazut deja in 60FPS si este chiar ok. La videoclipuri muzicale mi se pare o mare tampenie, totul se misca prea repede nici nu iti dai seama care este farmecul melodiei.

#13
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
E chesti de obișnuință. O dată ce ochiul s-a obișnuit o să vi se pară ciudate și obositoare cele la fps mic.
Aceeași problemă și în cazul televizoarelor cu motion plus. La început ți se pare aiurea total însă după ce te-ai obișnuit, nu-ți vei mai cumpăra în veci televizor fără motion.

#14
catalinn23

catalinn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.07.2010
Flory Bonita si Patrisia Grebelnaia (facebook) :)))

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Introducerea 60 fps-ului m-a facut ca in 2015 sa inlocuiesc PC-ul Dual Core cu unul cu I5. Acum functioneaza bine orice rezolutie, mai putin daca se intalnesc 60 fps-ul cu 4 K-ul la acelasi videoclip, si cred ca si 8 K-ul, pe care nu l-am incercat inca.

Dual Core-ul abia se descurca cu 720p la 25 fps, 60 fps l-a omorat.

Acesta este primul clip 60 fps de care m-am lovit in 2015 si am constatat ca nu puteam tine nici 720p pe PC-ul vechi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UigG1_rWtI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi a fost:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zuAcaBkcYGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4 K cu 25 fps imi merge bine pe Intel I5 4460 Haswell:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ja2PEFD6t-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar daca pui si 4 K si 60 fps, imi trebuie iar upgrade de PC probabil la I7 sau Xeon:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I9o9pUjdhO8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu zic ca e mai bine cu 60 fps, doar ca 1080p e suficient la 60 fps, mai ales pe un TV 1080p cum am eu.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mie mi le duce ok in 1080p mai sus incepe sa sacadeze
gt 730 + i5 seria 4

teoretic la 60fps daca nu sacadeaza ar trebui sa se vada clar si cursiv

Edited by arg, 16 February 2018 - 13:43.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Eu placa video integrata Intel Graphics, vechiul Dual Core avea placa video dedicata si tot degeaba, cica Youtube nu stie sa foloseasca accelerarea din placile video si incarca CPU-ul.

#18
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postammazon, on 16 februarie 2018 - 13:20, said:

E chesti de obișnuință. O dată ce ochiul s-a obișnuit o să vi se pară ciudate și obositoare cele la fps mic.
Aceeași problemă și în cazul televizoarelor cu motion plus. La început ți se pare aiurea total însă după ce te-ai obișnuit, nu-ți vei mai cumpăra în veci televizor fără motion.
Tocmai ca am doua tv-uri cu motion plus si doar pe la cate un meci de fotbal ii mai dau drumul (daca nu uit). Acolo e ok in schimb la filme ai o senzatie de soap opera (telenovela) de nu se poate. Eu nu reusesc sa ma acomodez deloc. Zici ca e filmat la mine in sufragerie orice film cand ii dau drumul la motion plus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate