Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme conectare sistem audio 5.1 TV HORIZON 43HL9710U

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Kalexx

Kalexx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018
Buna ziua! Am achizitionat de curand un Televizor LED Horizon Smart TV 43HL9710U Seria HL9710U 109cm negru-argintiu 4K UHD
Am un sistem audio 5.1 si nu reusesc sa il conectez la televizor. Daca se poate sa primesc un sfat. In poza atasata se vad mufele de la televizor Va multumesc

Attached Files


Edited by Kalexx, 15 February 2018 - 08:42.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Numai prin cablu optic vei putea. asa o sa ai 5.1, mai poti si prin iesirea de casti, doar stereo, rezultatul nu e nemaipomenit..Si ai postat pe aria gresita...

Edited by baribalu, 15 February 2018 - 08:52.


#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Dar sistemul 5+1 ce mufe are?
Poze!

#4
Kalexx

Kalexx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018
Am atasat 2 poze

Attached Files



#5
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Geniusu`ala nu merita conectat la nimic...iar intrare optica, canci-doar cu adaptor, dar valoreaza mai mult convertorul decat sistemul.

#6
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Cum a zis BariBalu: din mufa de căști iei semnal stereo și ataci doar FL și FR.
Dacă vrei să auzi în toate difuzoarele gasești o soluție să introduci semnal pe toate cele 6 perechi de mufe.

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
De asa ceva ai nevoie dar o sa asculti doar stereo. sau sunet emulat in toate boxele dar nu 5.1 Attached File  4042123_cablu-audio-stereo-jack-35-mm-rca-contacte-aurite-15-m_2.jpg   161.96K   3 downloads
Daca totusi vrei 5.1 ai aici varianta mai costisitoare http://accesoriitv.r...-si-dts-14.html

Edited by baribalu, 15 February 2018 - 09:45.


#8
Kalexx

Kalexx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018
Problema este ca tv-ul nu are mufa de casti.... ciudat........ nu am unde sa introduc  mufa jack pt casti....  o sa  incerc  si cu un convertor.... si chiar i-am intrebat pe cei de la magazinul online...au zis ca sigur merge....
Assur sistemul chiar merge bine pt un apartament, avand in vedere ca il am de 10 ani..... mda probabil ca nu mai valoreaza nici cat un convector....
In functie de cat costa ma gandesc sa returnez  sautv-ul. Multumesc frumos tuturor  pentru atentia acordata.

#9
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 Kalexx, on 15 februarie 2018 - 10:06, said:

Problema este ca tv-ul nu are mufa de casti...
Da, n-am văzut.
Dar găsești semnal audio pe mufa Scart pinii 1 și 3:

Attached Files


Edited by Rubin1977, 15 February 2018 - 10:27.


#10
Kalexx

Kalexx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2018
O sa incerc multumesc

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Assur, on 15 februarie 2018 - 09:39, said:

Geniusu`ala nu merita conectat la nimic...iar intrare optica, canci-doar cu adaptor, dar valoreaza mai mult convertorul decat sistemul.
Cred că ai făcut o glumă. Nu bună. Știu acele sisteme audio și se aud decent. Dacă nu ai in casa scule audio de mii de Euro, nu ai nici dreptul sau experiența să denigrezi produsele ieftine pe care, în acest caz cel puțin, nici nu le știu. Ca idee, am linie audio Tamara, pe bani cu care alții își cumpără mașini. Se poate și mai mult, dar zic așa, ca idee.

Inițiator, conectează sistemul audio plecând de la căștile TV-ului și setând, din sistem, modul stereo.

Dacă nu ai ieșire de căști, cumperi un adaptor Scart to audio (RCA). Spui exact aceste cuvinte la magazin.

#12
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 YOUR_GOD, on 15 februarie 2018 - 11:01, said:

Ca idee, am linie audio Tamara,
Tot mătușa Tamara?

 YOUR_GOD, on 15 februarie 2018 - 11:01, said:

Dacă nu ai ieșire de căști...
Nu are.

 YOUR_GOD, on 15 februarie 2018 - 11:01, said:

adaptor Scart to audio
Adică ăsta:

Attached Files


Edited by Rubin1977, 15 February 2018 - 11:11.


#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Teoretic ar trebui sa ai iesire pe Euroscart, din pacate in ultimul timp producatorii au facut economie si este posibil sa ai numai intrare de semnal pe Euroscart, trebuie sa incerci sa vezi exact daca ai sau nu iesire audio pe Euroscart.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Yamaha era.
Nu acel adaptor. Tot îi va trebui cablu. Eu îi recomand Scart către RCA cu cabluri. Să fie OUT.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
io recomand schimbarea tv-ului... e o rușine să aibă doar acele conexiuni in 2018
(am un panasonic de 3 ani care are mufe pt tot ce-mi pot imagina..., și n-a costat o avere, doar fo 1800 lei la 81 diagonala+3d+smart)

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Am un TV color, Philips, din '87. Are, în afară de digitale, că nu existau, tot felul de conectori, inclusiv audio in în preamplilifacor.
Acum, se tinde către conexiuni universale.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Din conexiunea Audio Out optica, conectezi un convertor Digital--> Analogic ca cel recomandat mai sus. Apoi conectare din convertor la sistemul Genius.
Alta solutie corecta de redare 5.1(acolo unde exista transmisie sau redare 5.1 originala) nu exista.
Folosesc aceasta solutie de peste 3 ani si este OK!
Da, costa, dar este singura solutie.
Pe iesirea SCART este semnal audio NUMAI pentru posturile TV. La redarea de pe USB, nu exista semnal audio. Testat, verificat.
Si daca ar exista, este doar STEREO, nu 5.1 nativ. Pe iesirea digitala(optica sau coaxiala) semnalul este transferat asa cum este transmis: stereo sau 5.1(vezi HBO, unele transmisii ProTV, etc)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate