Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Poligoane de tragere cu arme reale

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2018 - 09:58, said:

Oare sunt si poligoane unde se poate veni cu arma si munitia de acasa?
Ma gandesc ca nu-s tampiti sa-ti refuze banii...
Aici la mine majoritatea celor ce practica tirul/ tragerile vine cu arma proprie.
La poligoanele destinate turistilor, cum sunt cele din Las Vegas, trebuie sa cumperi un pachet de la ei (cu armele si munitia incluse).

View Posttfmercedez, on 27 februarie 2018 - 09:58, said:

Suna mai tare ca o petarda de revelion?
Depinde, sunt petarde si petarde...
Comparabil cu una puternica, zic eu

#92
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,685
  • Înscris: 23.10.2006
In toate poligoanele de la noi, deschise pentru public poti sa te duci cu arma si munitia ta.

#93
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View PostKarhu, on 27 februarie 2018 - 09:23, said:

Lejer 160 dB, poate si mai mult. Bubuie absolut ingrozitor.
E aici un tabel cu zgomotul produs de diferite arme de foc, nu e nimic sub 150.

Cele mai bune căști antifonate reduc cu 37 db.
160 db - 37 db = 123 db.

Dacă tragi mai multe minute, e suficient timp ca să poți face traumă fonică. După cum bine știi, pierzi frecvențe auditive fiindcă celulele din cohlee sunt omorâte. În loc să omori tu un iepure, te omoară pe tine pistolul acela în sensul că-ți reduce numărul de 15000 celule, care nu se mai refac. Hipoacuzie de percepție. Merită? Eu zic că nu.

120 db este sirena ambulanței dată la maxim, când ambulanța transportă pacient la spital.
Eu nu mi-aș risca sănătatea în felul acesta!
Informați-vă întâi de la administratorul poligonului ce fel de căști vi se dau. Vedeți dacă nu cumva sunt uzate.
Și dopurile antifonate se pot uza, mai ales cele de spumă. După câteva utilizări, spuma nu mai expandează cum trebuie și în loc de 35 db o să vă protejeze mai puțin. Apoi, dopul trebuie introdus în canalul auditiv în mod integral. Dacă nu-l băgați suficient de mult, protecția se reduce.

160 db - 20 db = 140 db. Traumă fonică acută. E suficientă o fracțiune de secundă.
Dacă aș fi în locul vostru, mi-as aduce dopuri și căști de acasă, ale mele, achiziționate de mine, știind sigur cu cât amortizează. Nu aș folosi căști despre care nu știu date precise!
Acum, să nu credeți că dacă veți folosi în același timp și dopuri și căști, veți obține o atenuare însumată ca număr de decibeli. Nu! Decibelii nu se adună. Ei sunt logaritmici.
Dacă o mașină scoate 70 db, atunci două mașini alăturate vor scoate ...73 db, la intensitatea dublă a sunetului.
70 db + 70 db = 73 db.

Spre exemplu, chiar ieri, din curiozitate, m-am uitat pe youtube la niște clipuri cu persoane care trăgeau la poligon. Am observat că foloseau dopuri antifonate. Dar...unele persoane care trăgeau la poligon aveau dopurile pe jumătate afară! Am putut vedea cu ușurință asta fiindcă dopurile erau colorate în verde.
Chiar dacă aveți urechi rezistente, e posibil după mai multe ședințe de tras să sesizați un mic țiuit într-o ureche sau în ambele. Nu o să vă placă, vă asigur. Iar dacă veți continua, țiuitul va deveni permanent și se va mări în intensitate. Veți bate drumurile cabinetelor ORL. Nu vă doresc asta!

#94
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa, ca fapt divers, am găsit un "Mauser" C 96 de vânzare în România. Cu muniţie calibru 7,63. Nu am permis de port armă şi, deci nu pot avea pistol cu gloanţem, dar nici dacă aş avea permis nu aş fi nebun să dau 3.500 Euro pe el.

Edited by djl, 28 February 2018 - 01:08.


#95
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdark, on 24 februarie 2018 - 20:56, said:

Au fost atîtea accidente la vânătoare, s-au împușcat colegii între ei, ce mai vorbim de un poligon de tragere, cât de riscant este...

La vanatoare s-au impuscat intre ei deoarece l-a confundat cu mistretu'. Unii si-au impuscat cainii, altii intre ei ...
In poligon nu te invarti cu arma incarcata cum vrei tu, aia ii indreptata doar inainte, catre tinte.

Zgomotul nu mi s-a parut a fi un element deranjant, desi nu avea nimeni antifoane (armata) si toata lumea tragea deodata cu arme de infanterie. Ii drept, poligonu' era in aer liber da' erau pereti de beton. Mai deranjant era reculu' si tuburile celui din stanga ta. :D

#96
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdjl, on 28 februarie 2018 - 01:06, said:

nu aş fi nebun să dau 3.500 Euro pe el.
Aha, si tu ma intrebai ''asa de scump?'' cand ti-am zis ca aici e 800-1000 euro :lol:

#97
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Românii sunt experţi în a umfla preţurile cu pompa.

#98
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostLunaCrystal, on 14 februarie 2018 - 23:21, said:

Nu pot sa cred ca e legal asa ceva. :o
Vezi ca si sapunul e periculos, te apleci sa il ridici si tac-pac, ti-ai si schimbat orientatea sexuala.
Lasa-na sa traim, iti faci prea multe griji.

#99
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
44 Revolver
170 dB

45 Automatic
165 dB

M-16
160 dB

.357 Revolver
160 dB

12 Guage Shotgun
155 dB

.38 Revolver
150 dB

Formula 1 Race Car
147 dB

.22 Rifle
145 dB

Front Row - Rock Concert
130 dB

.22 Rifle w/ silencer
115 dB

100W Car Stereo
110 dB

Average Vacuum Cleaner
75 dB

Conversation
60 dB


Immediate Hearing Loss
120 dB

Probable Hearing Loss
100 dB

Long Term Exposure Risk
85 dB


https://www.envirosa...tion-guide.html

De ex. această fată, cu toate că avea dopuri de protecție de spumă, totuși, când a tras cu un mic revolver, și-a pus și căștile de protecție, în felul acesta a mai atenuat cu 10 db (chiar dacă factorul de atenuare al căștilor este mai mare, totuși, fiindcă scara decibelilor este logaritmică, se mai adaugă doar 10 db la 37 db oferiți de dopuri)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tAqcvFgIhsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#100
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ma gindesc la toti soldatii din WW2 , cred ca au venit toti surzi de pe front, cu timpanul in batista si vorbind prin semne.
Da frate, ca sa tragi de citeva ori pe an cu o pocnitoare trebuie sa calculezi decibelii, ce sa zic, curat hipsterism de poligon, zau asa.

Edited by lil debul, 03 March 2018 - 01:00.


#101
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,044
  • Înscris: 31.07.2007
... sau ofiterii/subofiterii de la unitatile de artilerie. Unu' nu aude bine acolo!

#102
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlil debul, on 03 martie 2018 - 01:00, said:

Ma gindesc la toti soldatii din WW2 , cred ca au venit toti surzi de pe front, cu timpanul in batista si vorbind prin semne.
Da frate, ca sa tragi de citeva ori pe an cu o pocnitoare trebuie sa calculezi decibelii, ce sa zic, curat hipsterism de poligon, zau asa.

Da, au fost cazuri destule.
Iar despre soldații care s-au întors din Irak, avem date destule, publicate.

http://www.nydailyne...rticle-1.258192

View Postedy_wheazel, on 03 martie 2018 - 01:04, said:

... sau ofiterii/subofiterii de la unitatile de artilerie. Unu' nu aude bine acolo!

Pe vremea răposatului cei de la artilerie primeau dopuri de plută, spre deosebire de infanteriști, care nu primeau niciun fel de protecție auditivă.

#103
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mie mi s-a parht hazliu la ce decibeli a ajuns discutia, din partea mea poate sa poarte fiecare ce doreste dar cind ma gindesc la trageri ma gindesc si la zgomotul tragerii, pun pariu ca niste citeva boabe trase cind si cind nu sint un pericol.

#104
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Cîteva boabe dacă le-ai trage la <120  db nu ar fi o problemă, dar ce trece peste 150 db se încadrează la traumă fonică acută.

#105
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,786
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdark, on 27 februarie 2018 - 12:19, said:


Cele mai bune căști antifonate reduc cu 37 db.
160 db - 37 db = 123 db.

Dacă tragi mai multe minute, e suficient timp ca să poți face traumă fonică. După cum bine știi, pierzi frecvențe auditive fiindcă celulele din cohlee sunt omorâte. În loc să omori tu un iepure, te omoară pe tine pistolul acela în sensul că-ți reduce numărul de 15000 celule, care nu se mai refac. Hipoacuzie de percepție. Merită? Eu zic că nu.

120 db este sirena ambulanței dată la maxim, când ambulanța transportă pacient la spital.
Eu nu mi-aș risca sănătatea în felul acesta!
Informați-vă întâi de la administratorul poligonului ce fel de căști vi se dau. Vedeți dacă nu cumva sunt uzate.
Și dopurile antifonate se pot uza, mai ales cele de spumă. După câteva utilizări, spuma nu mai expandează cum trebuie și în loc de 35 db o să vă protejeze mai puțin. Apoi, dopul trebuie introdus în canalul auditiv în mod integral. Dacă nu-l băgați suficient de mult, protecția se reduce.

160 db - 20 db = 140 db. Traumă fonică acută. E suficientă o fracțiune de secundă.
Dacă aș fi în locul vostru, mi-as aduce dopuri și căști de acasă, ale mele, achiziționate de mine, știind sigur cu cât amortizează. Nu aș folosi căști despre care nu știu date precise!
Acum, să nu credeți că dacă veți folosi în același timp și dopuri și căști, veți obține o atenuare însumată ca număr de decibeli. Nu! Decibelii nu se adună. Ei sunt logaritmici.
Dacă o mașină scoate 70 db, atunci două mașini alăturate vor scoate ...73 db, la intensitatea dublă a sunetului.
70 db + 70 db = 73 db.

Spre exemplu, chiar ieri, din curiozitate, m-am uitat pe youtube la niște clipuri cu persoane care trăgeau la poligon. Am observat că foloseau dopuri antifonate. Dar...unele persoane care trăgeau la poligon aveau dopurile pe jumătate afară! Am putut vedea cu ușurință asta fiindcă dopurile erau colorate în verde.
Chiar dacă aveți urechi rezistente, e posibil după mai multe ședințe de tras să sesizați un mic țiuit într-o ureche sau în ambele. Nu o să vă placă, vă asigur. Iar dacă veți continua, țiuitul va deveni permanent și se va mări în intensitate. Veți bate drumurile cabinetelor ORL. Nu vă doresc asta!
Speram sa ajungi la adanci batraneti sa mori perfect sanatos!

View PostKarhu, on 28 februarie 2018 - 10:03, said:

Aha, si tu ma intrebai ''asa de scump?'' cand ti-am zis ca aici e 800-1000 euro :lol:
Io mi-as lua un kalasnikov.. dar cred ca s-ar opune niste "organe".

#106
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttfmercedez, on 03 martie 2018 - 19:20, said:

Io mi-as lua un kalasnikov.. dar cred ca s-ar opune niste "organe".

Pentru asta, trebuie să vorbești cu vecinul de la răsărit, Putin, cu siguranță că lui îi prisosesc și are destule pe stoc.

#107
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,685
  • Înscris: 23.10.2006
Poti sa detii ca si colectionar Wum, este un Akm modificat pentru a trage numai semiautomat, initial a fost vandut ca arma de vanatoare dar a ramas sa fie detinut numai pe colectie.

#108
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,786
  • Înscris: 16.03.2004
Și mai ales, mai ales, nu uitați să manevrați cu atenție armele de foc, pentru a nu le deteriora!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YQXVygyj3TA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate